Ana Sayfa Hamilelik Hamileliğe Hazırlık Acaba Hamile miyim, Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Acaba Hamile miyim, Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişir; bununla birlikte, en önemli hamilelik belirtilerinden biri gecikmiş veya kaçırılmış bir dönemdir. Hamilelik belirtilerini anlamak önemlidir, çünkü her belirtinin hamilelik dışında başka nedenleri olabilir. Hamileliğin ilk belirtileri gebe kaldıktan sonraki bir hafta içinde yaşanabilir. Bazı kadınlar birkaç hafta boyunca herhangi bir belirti yaşamadıklarını bildirmektedir. 

Erken hamilelik belirtileri

Hamile olabileceğinizi gösteren çeşitli belirtiler vardır. Hamileliğin ilk belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişir. Hamileyseniz, bu belirtilerden bir veya daha fazlasını fark edebilirsiniz. Hepsini aynı anda yaşama ihtimaliniz yoktur. Aynı şekilde, eğer bunlardan herhangi birini yaşamıyorsanız, endişelenmemelisiniz. Bu hamilelik belirtilerinden herhangi birini fark etmeden hamile kalmak olası bir durumdur. Hamileliğin ilk belirtileri sizde tereddüt oluşturuyorsa hamile olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolu hamilelik testi yaptırmaktır.

Erken hamilelik belirtileri ve semptomları aşağıda listelenmiştir. Her kadın farklıdır ve tüm kadınlar tüm bu belirtileri yaşamayabilir.

Hamileliğin en yaygın erken belirtileri şunlardır:

 • Adet kanamasının gecikmesi: Çocuk doğurma yaşındaysanız, adet dönemi yaklaşık bir hafta veya daha uzun bir süre geçtiyse, hamile olabilirsiniz. Bunun yanında, düzensiz bir adet döngünüz varsa bu belirti sizi yanıltabilir.
 • Göğüs Hassasiyeti: Hamileliğin erken döneminde hormonal değişiklikler göğüslerinizde ağrıya sebep olabilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığı için rahatsızlık muhtemelen bir müddet sonra azalacaktır.
 • Bulantı ve Kusma: Gündüz, gecenin herhangi bir saatinde mide bulantısı, genellikle hamile kalmanızdan yaklaşık bir ay sonra başlar. Bununla birlikte, bazı kadınlar daha önce bulantı hisseder, bazıları ise bunu asla yaşamaz. Hamilelik sırasında bulantı nedeni net olmasa da, hamilelik hormonları muhtemelen rol oynar.
 • Sık sık idrara çıkma: Kendinizi normalden daha sık idrar yaparken bulabilirsiniz. Vücudunuzdaki kan miktarı hamilelik döneminde artar ve böbreklerinizin mesanenizde kalan ekstra sıvıyı dışarı atmasına neden olur.
 • Yorgunluk: Yorgunluk, gebeliğin erken belirtileri arasında üst sıralarda yer alır. Hamileliğin ilk dönemlerinde progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Bu durum sizi uykulu ve yorgun hissettirebilir.

Hamileliğin ilk belirtileri

hamileliğin ilk belirtileri

İlk üç aylık dönemde yaşayabileceğiniz daha az belirgin diğer belirtiler şunlardır:

 • Huysuzluk: Erken gebelikte vücudunuzdaki hormonlar sizi alışılmadık derecede duygusal ve tuhaf hale getirebilir. Duygudurum dalgalanmaları da yaygındır.
 • Şişkinlik: Erken hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler, adet döneminin başlangıcında hissettiğiniz gibi şişkin hissetmenize neden olabilir.
 • Kramp: Bazı kadınlar hamileliğin başlarında hafif uterus krampları yaşarlar.
 • Kabızlık: Hormonal değişiklikler sindirim sisteminizin yavaşlamasına neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.
 • Gıda isteksizlikleri: Hamileyken, belirli kokulara karşı daha duyarlı olabilirsiniz ve tat alma duyunuz değişebilir. Diğer hamilelik belirtileri gibi, yiyecek tercihleri ​​hormonal değişikliklere bağlı olarak değişebilir.
 • Burun tıkanıklığı: Artan hormon seviyeleri ve kan üretimi, burnunuzdaki mukoza zarlarının şişmesine, kurumasına ve kolayca kanamasına neden olabilir. Bu durum burun tıkanmasına veye akıntısına neden olabilir.

Hamileliğin ilk belirtileri hamilelikte çok erken başlayabilir, ancak bazılarının gelişmesi biraz zaman alabilir. Hiçbir şey hissetmemek de tamamen normal olabilir. Eğer hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız bir gebelik testi yapmalısınız. Hamileyseniz veya sonuçlarınızdan emin değilseniz, doktorunuza danışın.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Çocuklarda Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, uyuyan bir kişinin uyanık göründüğü ve uyanık olmakla ilişkili davranışlar sergilediği, ancak aslında hala uykuda olduğu bir durumdur. Ancak uyurgezerlik, yürümekten daha...

Çocuklarla Oyun Oynamanın Faydaları

Ebeveynler olarak, sık sık çocuklarımızın başka görevleri üzerinde çalışırken kendilerini eğlendirmelerini de isteriz. Bağımsız olarak oynamayı öğrenmek önemli olsa da çocuklar başkalarıyla, özellikle...

Bebeklerde Beşikten Yatağa Geçiş

Beşikten yatağa geçiş çocuğunuzun hayatındaki bir başka dönüm noktasıdır. Bu dönem için belirlenmiş bir yaş olmadığını unutmayın, bu nedenle yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimini takip...

Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Gece terörü bir tür uyku bozukluğudur. Çocuklarda gece terörü çocuğunuz derin bir uykudan uyandığında ortaya çıkan korku, çığlık ve düzensiz davranışlardır. Gece terörlerine genellikle...

GÜNCEL BİLGİLER

Bebeklerde Egzama Neden Olur, Nasıl Geçer?

Egzama, bebeğinizin cildinde, genellikle ilk birkaç ayında kırmızı, kabuklu lekeler olarak ortaya çıkabilir. Bu yaygın bir durumdur ve tedavi edilebilir. Birçok bebek bunu geçirebilir....

Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Gece terörü bir tür uyku bozukluğudur. Çocuklarda gece terörü çocuğunuz derin bir uykudan uyandığında ortaya çıkan korku, çığlık ve düzensiz davranışlardır. Gece terörlerine genellikle...

Hamilelikte Yaşanan Sindirim Sorunları Nelerdir?

Hamilelik dönemi her kadının vücudunda biyolojik, fizyolojik ve metabolik olarak çok ciddi değişimler yaratır. Bu değişiklikler bireysel olarak doz ve şekil alanında...

Bebek İçin İdeal Oda Sıcaklığı

Birçok yeni ebeveynin sorduğu yaygın bir soru, bebeğin gece boyunca uyumaya devam edip etmediğidir. Birçoğumuz için cevap istediğimizden çok daha uzun bir süre...

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı (HFM), ağızda, boğazda, ellerde, ayaklarda ve bebek bezi bölgesinde ağrılı kırmızı kabarcıklara neden olan yaygın bir viral enfeksiyondur.

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebekler diş çıkarma serüveninin altıncı aydan itibaren başlayıp iki buçuk yaşına kadar sürebilmektedir. Bu süreç birçok bebek için oldukça sancılı geçerken kimisi için nispeten...

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.
16,740BeğenenlerBeğen
64,246TakipçilerTakip Et