Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

0
16

Doğru bilinen yanlışlar köşesinde bugün; adet döneminde hamile kalınıp kalınmayacağını cevaplandırıyoruz. Bilindiği üzere hamilelik ve doğum ile ilgili hepimizin aklına yer etmiş bazı gerçekler bulunmaktadır. Sizler için adet döneminde hamile kalınır mı sorusu da bunların başında yer alır. Bizde sizler için bu sorunun cevabını arayalım istedik…

Bir Şehir Efsanesini Daha Bilim Yok Etti

Bazen olasılıklar sandığımızdan daha düşük olabilir. Yine de bu durumun asla gerçekleşmeyeceği şeklinde yorumlanmamalıdır. Öyle ki ülkemizde birçok çift adet döneminde girilen ilişkiden hamile kalınmayacağına inanır. Öyle ki bazı çiftler hamilelik riski olmadığını düşündükleri için özellikle adet dönemindeyken cinsel ilişki yaşamaktadır.

beklenmeyen sonuçlar için dikkatli olmak gerek.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; her 10 çiftten 1‘nin adet döneminde bu nedenle ilişkiye girdiği belirlenmiş. Oysa ki durum hiçte bilindiği gibi değildir. Her ne kadar adet dönemindeyken hamilelik riski az olsa da bir olasılık söz konusu. Bunun sebebi de değişebilen yumurtlama dönemleridir.

Yumurtlama Dönemi Nedir

Kadınlarda her ay düzenli olarak adet görülür. Bu süre kimisinde 3 haftayken kimisinde 30 günden fazlada olabilmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu sürenin çoğunlukla çevresel etkilere bağlı olduğunu da söyleyebiliriz. Bu etkiler arasında stres, spor ve hareketlilik, günlük yaşam ve ilaç kullanımına bağlı olarak sürede değişkenlik yaşanabilir.

Genellikle iki adet arasında ki zamanın orta kısımlarına denk gelen döneme, yumurtlama dönemi denir (Örnek vermemiz gerekirse; 30 günde bir adet oluyorsanız, sizin yumurtlama döneminiz adet olduğunuz günden sonra ki 12-16 gün olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.)

Riskli Bir Dönem Var mı

Her ne kadar adet döneminde hamile kalınır mı sorusunu sıklıkla sormuş olsak da istisnalarda yok diyemeyiz. Durum yukarıda anlattığımız gibi gerçekleşirken bazı durumlarda yumurtlama dönemi değişebiliyor. Bu değişikliğe genellikle stresli yaşam ve mevsim değişiklikleri neden olmaktadır. Bu yüzden adetliyken de hamile kalınabilir.

Her Kanama Adet Kanaması Değildir

Bu konuda özellikle altını çizmemiz gerektiğini düşündüğümüz bir nokta bulunmaktadır. Vajina da meydana gelen her kanamanın adet kanaması şeklinde algılanmaması gerekmektedir. Bazen yumurtlama dönemlerinde de kanamalar meydana gelebiliyor. Sizin adet kanaması sandığınız bu durum aslında hamile kalmak için en ideal an olan yumurtlama döneminde yaşanan kanama olabilir! Dilerseniz daha detaylı bilgi sahibi olmak adına doğum kontrol bölümünde bulunan içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Yumurtlama dönemi, Adet olmadan hemen önceki zamanda olabileceği gibi adet olduktan hemen sonra ki günlerde de gerçekleşebilir. Bu yüzden Adetliyken hamile Kalınır mı Sorusunun cevabı evettir.

Adet Döneminde Cinsel İlişkinin Zararları

Adet döneminde ilişki yaşamak bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ayrıca bu dönemde vajina enfeksiyona açık bir durumda olduğundan enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu risk yalnızca kadın için değil, erkek içinde vardır. Bu yüzden adet döneminde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Sürprizlerle karşılaşmamak için (hem de sağlığınız açısından) bu dönem içerisinde birlikte olmaktan uzak durmanız sizin olumsuz sonuçlardan kurtulmak anlamına gelebilir. Adet döneminde hamile kalınır mı sorusunun cevaplarını sizler için vermeye çalıştık. Başka yazılarda görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz