Ana Sayfa Bebek Emzirme Anne sütü nasıl çoğalır?

Anne sütü nasıl çoğalır?

Anne sütü Allah tarafından bebeğe verilmiş en güzel hediyedir. Ekonomik, pratik, doğal, sağlıklı anne sütü bir bebeğin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri barındırır. İlk 6 ay anne sütü dışında bebek başka hiçbir gıdaya ihtiyaç duymaz. Emziren annelerin bazen sütü bebeğe yeterli gelmez. Bu durumda sütünü arttırmak için çareler arar. İşte bu noktada anne sütünü arttırmak için size 5 öneri sunacağız. Yazı dizimizi okuduktan sonra sütü yeterli olmayan anneler vereceğimiz tarifle birlikte bu sorunu çözmüş olacak.

Anne Sütünün Önemi

Yazı dizimizde anne sütünü arttırmak için ne yemeli, anne nasıl beslenmeli gibi konularda bilgi vereceğiz. Öncelikle şunu belirtelim her annenin sütü bebeğine yetecek kadardır. Buna annenin önce inanması gerekir. Sütüm bebeğime yetmiyor endişesinden sıyrılmalısınız. Bu psikoloji sütünüzün kesilmesine neden olur. Çünkü sütünüz çok olsa bile bu endişeden dolayı sütünüz kesilecektir. İlk etapta anne sütünün neden azaldığını tespit edelim. Azalmaya neden olan etmenleri hayatımızın odak noktasından çıkardığımız zaman anne sütü artacaktır.

anne süt arttırma

Anne Sütü Neden Azalır?

Yapılan araştırma sonuçlarına göre annenin yoğun stres altında yaşamsı, yanlış emzirme pozisyonları, yetersiz beslenme gibi durumlar anne sütünü azaltmaktadır.

 1. Stres Anne Sütünü Azaltır: Vücutta süt yapan prolaktin maddesi anne emzirdikçe salınmaya başlar. Anne sütünün kanallardan bebeğe ulaşması için oksitosin hormonu devreye girer. Anne gerginlik ve stres yaşadıkça bu salınım yavaşlar ve süt bebeğe ulaşmaz.
 2. Yanlış Pozisyonda Emzirme Anne Sütünü Azaltır: Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirmezseniz sütünüz bebeğe tam olarak ulaşamaz. Bu durumda sütünüz her geçen gün azalmaya başlar. Sütünüzün azalmasıyla birlikte göğüs ucunuzda yaralar oluşur. Hastaneden çıkmadan önce hemşirelerden mutlaka doğru emzirme pozisyonları hakkında bilgi alın. Bebeği emzirirken bebeğinizi rahat edeceği pozisyonda emzirmelisiniz. Bebek nasıl emzirilir makalemize göz atabilirsiniz.
 3. Bebeği Emzirmekten Kaçınmak Anne Sütünü Azaltır: Anne sütünü arttırmak için bebeğinizi emzirmekten kaçınmayın. Ne kadar çok bebeğinizi emzirirseniz anne sütü o kadar artar. İlk 10 günde saate bakmaksızın bebeğinizi bol bol emzirin.
anne sütü

Anne Sütünü Arttıran Tavsiyeler

Anne sütünün artması için neler yapılır sorusunu bu konuda uzman olan kimselere sorduk. Elde ettiğimiz verileri sizler için bir araya getirdik. İşte anne sütünü arttıran altın tavsiyelerimiz:

 1. Bol Bol Emzirin: İlk 12 günlük süreçte anne sütü olgunlaşır. Bu yüzden emzirme sürenizi 10-15 dk tutun.
 2. Süt Sağma Makinesi ile Sağma Yapın: Bol emzirmenize rağmen sütünüz yeterli gelmiyorsa süt sağma pompası kullanın. Her beslenme öncesinde 15 dakika boyunca sağma yapın. Çıkan süt miktarının azlığını ve çokluğunu kafaya takmayın. Çıkan miktar size az gelebilir. Fakat bebeğinizin midesinin küçüklüğünü düşündüğüz zaman sağılan az miktarda sütün bebeğinize yeteceğini göreceksiniz.
 3. Bol Su İçin: Annenin beslenmesinin yanı sıra bol su tüketmesi de anne sütünü artırır. Günde en az 3 litre su tüketimi önemlidir. Suyun yanı sıra uzmanlar günde 3 fincan rezene çayı içilmesini tavsiye etmektedir.
 4. Anne Sütünü Artıran Besinler Tüketin: Annenin dengeli ve düzenli beslenmesi anne sütünün artmasında etkilidir. Bazı besinler anne sütünü arttırır. Bu besinler anne sütündeki yağı arttırır.
beslenme

Anne Sütünü Çoğaltan Besinler

Bazı besinler anne sütüne olumlu yönde etki eder. Anne sütünü çoğaltmak için uzmanların tavsiye ettiği besinler şunlardır:

 1. Badem ve ceviz: Her emzirme sonrası 1 bardak su içip yanında 3-4 ceviz ya da badem tüketilmesi anne sütünü arttırır. Ceviz ve badem aynı zamanda anne sütündeki yağ miktarını arttırır.
 2. Et ve Balık: Emziren anneler özellikle süt arttırma dönemindeyse mutlaka hayvansal protein tüketmesi gerekir. Hayvansal proteinleri et ve balık tüketerek elde edebilirsiniz.
 3. Baklagiller: Baklagil sütü arttırdığı gibi anne de gaz yapabilir. Bu yüzden baklagiller sınırlı ölçülerde tüketilmelidir.
 4. Yeşil Yapraklı Sebzeler: Dere otu, bira mayası, dut, üzüm ve koyu yeşil yapraklı sebzeler annede süt üretimini arttırır.
 5. Kuru İncir:  İncirin faydaları saymakla bitiremeyiz. Yeni doğum yapan annenin bağırsaklarını düzene girmesine yardımcı olan incir aynı zamanda anne sütünü arttırır.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Yenidoğan İhtiyaç Listesi

Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli şeyler nelerdir?  Her ne kadar sadece bebek doğduktan sonra alışverişe başlamanız gerektiği yaygın bir inanç...

Bebeklerde Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük solunum yolu hastalıklarına karşı en önemli savunmalardan biridir. Solunum yolu enfeksiyonları sırasında, enfeksiyona cevabın bir parçası olarak solunum yollarına mukus salgılanır; öksürük...

Bebeklerde Banyo Korkusu İçin Ne yapmalıyım?

Bebeklerde banyo bazen çok zahmetli ve telaşlı olabilir. Birçok bebeğin kendi nedenlerinden dolayı banyo korkusu vardır. Bebeklerin su korkusu yaygın bir durumdur....

GÜNCEL BİLGİLER

Aşılama Nedir? Nasıl Yapılır?

Rahim içi aşılama (IUI), spermin bir kadının vajinasına, serviksine veya rahmine cinsel ilişki dışında yerleştirilmesini içeren en yaygın suni tohumlama şeklidir.  Birçok kadın için, suni...

Televizyon karşısında ders çalışılır mı?

Başarısız bir öğrencinin başarısız olmasının nedenleri araştırıldığında göze batan en acı gerçek öğrencinin televizyon karşısında ders çalışmış olmasıdır.

Adet Döngüsü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Adet döngüsü, bir kadının vücudunun hamilelik için hazırlamak için geçtiği aylık hormonal döngüdür. Adet döneminiz, adetinizin ilk gününden sonraki döneminizin ilk gününe kadar...

Hamilelik Döneminde Spor Aktiviteleri

Anne adayları hamilelik döneminde bebeğe zarar verir düşüncesinden dolayı hamilelik döneminde spor aktiviteleri yapmaktan kaçınmaktadır. Hatta o kadar az hareket ediyorlar ki bu az...

Bebekler Neden Ağlar? Nasıl Susar?

Bebekler neden ağlar sorusu her ebeveynin aklına takılan konudur. Ağlamak, bebeğinizin nasıl hissettiğini size bildirebilmesinin tek yoludur. Bebeğinizin neden ağladığını anlamak zor...

Çocuklarda Duruş Bozukluklarını Nasıl Engelleriz?

Duruş bozukluğu her yaştan insanda görülebilen ve çoğunlukla fiziksel faktörler dolayısıyla çocuklarda omurga eğriliğinin olması gerekenin dışında bir yapıya sahip olması durumudur....

2 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Kadar Uyur – Neler Yapar?)

İlk ayın sonundan itibaren bebeğinizin bir düzene alışmaya başladığına şahit olursunuz. Bu durumu 2 aylık bebek gelişimi başlığında sizin için incelemeye çalıştık. Bakalım bu...
11,452BeğenenlerBeğen
44,451TakipçilerTakip Et