Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeklerin cildi oldukça hassastır. Bu yüzden ekstra bakım ve korumaya ihtiyaç duyar. Bebekler çok yumuşak ve kırılgan bir ciltle doğarlar. Yeni anne babalar doğal olarak bebeklerinin cildi hakkında endişelenirler.  Bebeklerde cilt bakımı düzgün bir şeklide uygulanmazsa muhtemelen döküntü ve alerji oluşur.

Ebeveynler, bebeklerde cilt bakımı konusunda son derece dikkatli olmalı ve doğal olan, bebeğin cildine zarar verebilecek herhangi bir kimyasal katkı içermeyen ürünler kullanmalıdır. 

Bebekler nasıl yıkanmalıdır?

Bebeğinizi yıkamak, onu sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır, ancak bebeğinizi her gün yıkamanıza gerek yoktur. Sıcak, ıslak bir bezle silmek, banyolar arasında temiz tutmaya yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin yüzünü ve ellerini sık sık yıkayın. Her bez değişiminden sonra ılık, ıslak bir bez veya kokusuz bebek mendili kullanarak genital bölgeyi iyice temizleyin. Sabun kullanmanıza gerek yoktur. Eğer kullanacaksanız yumuşak ve kokusuz olduğundan emin olun. Cilt tahrişini önlemek için iyice durulayın.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Bebeğinizi sıcak bir odada yıkayın. Su döküldüğünde kendini rahat hissetmelidir.
 • Bebeğinizi yalnız bırakmamak için tüm malzemelerinizin elinizin altında olduğundan emin olun.
 • Bebeğinizi çizebilecek takıları çıkarın.
 • Bebeğinizi güvenli bir şekilde tutun.
 • Bebeğinizin gözlerini, kulaklarını, ağzını ve yüzünü yıkamak için temiz su kullanın.
 • Kız çocuğunun cinsel organlarını önden arkaya doğru silin. 
 • Bebeğin burnunu ve kulaklarını temizlemek için pamuklu çubuk kullanmayın. Dış bölgeleri temizlemek için küçük parmağınızın etrafına sarılmış temiz bir yıkama bezi kullanın.
 • Bebeğinizi havlu ile tamamen kurulayın.
 • Bir an bile bebeğinizi banyoda yalnız bırakmayın.

Yenidoğan cilt kuruluğu için ne yapılır?

Kuru, tahriş olmuş cilt ve egzamayı önlemeye yönelik birkaç ipucu:

 • Sabun kullanımını en aza indirin ve banyo süresini kısa tutun.
 • Bebek kokulu cilt ürünlerini kullanımınızı sınırlayın. Cildi kuru ise, kurumuş bölgelere sadece merhem veya losyon kullanın.
 • Bebeğinize sadece pamuklu, tercihen yumuşak giysiler giydirin.

Egzama tedavisinde reçetesiz losyonlar veya kremler kullanma konusunda çocuk doktorunuza danışın. Reçeteli bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Pişik için ne yapmalı?

Bebeğinizin bez bölgesinde kırmızı bir cilt varsa, bebek bezi döküntüsü veya pişik olduğunu gösterir. Bebeklerde genellikle aşağıdaki durumlarda pişik olur:

 • Çok sıkı çocuk bezi
 • Islak bez çok uzun süre değiştirilmezse
 • Kalitesiz sabun, çocuk bezi veya bebek mendili kullanımı

Aşağıdaki durumlarda bebek bezi döküntülerini önleyebilirsiniz:

 • Bebek bezi bölgesini olabildiğince uzun süre açık tutun
 • Islak olduğu anda bebeğinizin bezini değiştirin
 • Çok rahat ve sürtünmeye neden olmayan bir boyutta, kokusuz çocuk bezi kullanın

Çoğu bebek derisi döküntüsü veya pişik ciddi bir sorun değildir, ancak bunların bir kısmı enfeksiyon belirtisi olabilir. Döküntülerin çok ciddi olduğunu fark ederseniz, hemen daha iyi tedavi için çocuk doktorunuzu başvurun.

Bebeklerde cilt bakımı ipuçları

bebeklerde cilt bakımı

Yenidoğan bebeklerin cildi çok ve bağışıklık sistemi çok hassastır. Aşağıdaki durumlara dikkat edilmelidir:

 • Bebekler 6 aylık oluncaya kadar doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bebeğin cildi uzun kollu üstler, pantolonlar ve şapkalarla korunabilir
 • Küçük çocuğunuzun yeni kıyafetlerinin temiz olduğundan emin olun. Yeni bir kıyafet aldığınızda giydirmeden önce mutlaka yıkayın.
 • Koltuk altı, deri kıvrımları, boynu, bebek bezi bölgesi gibi yerler terleme nedeniyle pişik olabilir. Bunu engellemek için gevşek giysiler giydirin ve sık sık temizleyin.
 • Kimyasal deterjanlar, pudra ve bazı bebek ürünleri cilt tahrişine, döküntülere, kuruluğa vb. neden olabilir. Bebeğinizin cildini zararlı enfeksiyonlardan veya alerjik reaksiyonlardan korumak için mümkün olduğunca organik ürünler kullanmaya özen gösterin.

Umarım bebeklerde cilt bakımı hakkındaki yazımız, bebeğinizin tatlı, hassas cildine en iyi şekilde bakmanıza yardımcı olmuştur.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Çocuklarda Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, uyuyan bir kişinin uyanık göründüğü ve uyanık olmakla ilişkili davranışlar sergilediği, ancak aslında hala uykuda olduğu bir durumdur. Ancak uyurgezerlik, yürümekten daha...

Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Gece terörü bir tür uyku bozukluğudur. Çocuklarda gece terörü çocuğunuz derin bir uykudan uyandığında ortaya çıkan korku, çığlık ve düzensiz davranışlardır. Gece terörlerine genellikle...

Bebeklerde Beşikten Yatağa Geçiş

Beşikten yatağa geçiş çocuğunuzun hayatındaki bir başka dönüm noktasıdır. Bu dönem için belirlenmiş bir yaş olmadığını unutmayın, bu nedenle yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimini takip...

Çocuklarla Oyun Oynamanın Faydaları

Ebeveynler olarak, sık sık çocuklarımızın başka görevleri üzerinde çalışırken kendilerini eğlendirmelerini de isteriz. Bağımsız olarak oynamayı öğrenmek önemli olsa da çocuklar başkalarıyla, özellikle...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelik Döneminde Göğüsteki Değişimler

Hamilelik sürecinde vücudun farklı bölgeleri bu yeni durumdan etkilenir. Birçok kadın vücudundaki bu değişimlerin neler olacağını bilmediği için bu değişimler yaşandığında büyük...

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda aileleri oldukça heyecanlandıran sünnet ve bebeklerde sünnet sonrası bakım hakkında bilgi vereceğiz. Son dönemde, doğumdan hemen sonra bebekleri sünnet ettirmek yaygın hale...

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Annelik hayatın güzel bir aşamasıdır.  Ama hamilelik döneminde anne adaylarının vücudunda çeşitli değişiklikler meydana gelir. Hamilelik öncesi ve hamilelik sonrası sorunlar her kadın için farklıdır. Her kadın...

Hamilelikte Ne Kadar ve Nasıl Et Tüketilmelidir?

Hamilelikte birlikte beslenme alışkanlığınızda da bazı değişiklikler yapmaya hazırlanıyorsanız eksik etmemeniz gereken bir gıda maddesinden daha bahsetmemiz gerekiyor, tabii ki et. Hamilelikte...

Hamilelikte Bacak Krampları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gebelik sürecinde anne adayları birçok sorunla karşılaşır. Hamilelikte bacak krampları anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Özellikle hamileliğin 24.haftasından sonra anne adaylarında...

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı (HFM), ağızda, boğazda, ellerde, ayaklarda ve bebek bezi bölgesinde ağrılı kırmızı kabarcıklara neden olan yaygın bir viral enfeksiyondur.
16,740BeğenenlerBeğen
64,246TakipçilerTakip Et