Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Egzama Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Egzama Neden Olur, Nasıl Geçer?

Egzama, bebeğinizin cildinde, genellikle ilk birkaç ayında kırmızı, kabuklu lekeler olarak ortaya çıkabilir. Bu yaygın bir durumdur ve tedavi edilebilir. Birçok bebek bunu geçirebilir. Bebeğinizin kaşıntılı, tahriş olmuş döküntülerinin egzama olup olmadığından emin olmak için mutlaka çocuk doktoruna muayene olmalısınız. Bebeklerde egzama genellikle atopik dermatit olarak adlandırılan tiptir.

Kırmızı veya kuru cilt lekeleri olarak ortaya çıkar. Cilt, neredeyse her zaman kaşıntılı ve pürüzlüdür.

Bebeklerin hemen hemen her bölgesinde bu durum görülebilir. Çoğu zaman, yanaklarını, kollarının ve bacaklarının eklemlerini etkiler.

Egzama yerleri nerelerdir?

Bebeklerde (12 aylıktan küçük) egzama genellikle şu bölgeleri etkiler:

 • yanaklar
 • kafa derisi
 • gövde
 • eller ve ayaklar

Daha büyük çocuklar ve yetişkinler genellikle ellerinde ve ayaklarında daha fazla hisseder, ancak dizler ve dirsekler de oldukça yaygındır. Egzama çok kaşıntılı ve rahatsız edicidir. Rahatsızlık yaşam kalitesini etkileyebilir, uyku ve günlük aktiviteleri kesintiye uğratabilir.

Egzama nedenleri

Egzama, bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonundan kaynaklanır. Bilinen kesin bir nedeni yoktur.  Doktorlar birçok farklı şeyin buna yol açabileceğine ve bunun büyük olasılıkla genetik ve çevresel faktörlerin (bir evcil hayvanla yaşamak gibi) bir etkisi olduğuna inanır.

Ailede astım, alerji veya egzama rahatsızlığı olan bebeklerin bunu geçirme olasılığı daha yüksektir. Egzamanın nedenleri ve tetikleyicileri hakkında teoriler arasında çeşitli alerjenler, bakteriler, hatta genetik varyasyonlar ve mutasyonlar bulunur.

Bebeklerde egzama belirtileri

 • Çocuğunuzun egzaması varsa, derileri kuru, sert ve kaşıntılıdır.
 • Ciltleri iltihaplanabilir (koyu tenli çocuklarda kırmızı veya koyu görünür) ve hatta özellikle çatlamaya efekte olabilir (püstüller, sarı kabuklar)
 • Bebeklerde döküntü sıklıkla yüzlerinde görülür.
 • Büyük çocuklarda, dizlerinin ve dirseklerinin kıvrımlarında, boynunun çevresinde ve ellerinde görülür.
 • Bazı çocuklarda tüm vücut etkilenir.
 • Bazen çocuğunuzun cildi iyi görünür ve bazen kötüleşir, bu egzamanın bir parçasıdır.

Bebeklerde egzama nasıl tedavi edilir?

bebeklerde egzama

Egzamayı tedavi edecek tek bir ilaç yoktur. Bununla birlikte, basit bir tedavi yöntemi kullanarak durumu etkili bir şekilde kontrol etmek mümkündür:

 • Yumuşatıcılar: Bunlar cildi nemlendiren ve yumuşatan ürünlerdir. Kaşıntıyı ve çizilme belirtilerini azaltmaya yardımcı olurlar, güvenlidirler ve sık kullanılmalıdır.
 • Topikal steroid krem: Uygun bir topikal steroid kullanımı güvenlidir ve tedavinin önemli bir parçasıdır. Doktorunuz kullanmak için uygun krem ​​hakkında size bilgi verecektir.
 • Kaşıntı önleyici (antihistaminik) ilaç: Yatmadan bir saat önce verilen bu ilaç, çocuğun rahat bir gece uykusuna yardımcı olacaktır.
 • Antibiyotikler: Egzama olan cilt bazı bakterileri muhafaza edebilir. Antibiyotikler bu bakterileri çıkarır ve egzamayı iyileştirebilir. Doktorunuz size antibiyotik gerekip gerekmediği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır. 
 • Kısa tırnaklar: Tırnakların dökülmesini önlemek için tırnaklar kısa tutulmalıdır (deride toplama).

Bebeklerde egzama kötüleşir veya enfekte olursa, doktorunuza götürmeniz gerekir. Bazen hastanede yatış istenebilir. Kontrol edilmeyen egzama, öğrenme ve davranış üzerinde uzun vadeli etkileri olabilecek duruma dönüşebilir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebeklerde Egzama Neden Olur, Nasıl Geçer?

Egzama, bebeğinizin cildinde, genellikle ilk birkaç ayında kırmızı, kabuklu lekeler olarak ortaya çıkabilir. Bu yaygın bir durumdur ve tedavi edilebilir. Birçok bebek bunu geçirebilir....

Bebeklerde Banyo Korkusu İçin Ne yapmalıyım?

Bebeklerde banyo bazen çok zahmetli ve telaşlı olabilir. Birçok bebeğin kendi nedenlerinden dolayı banyo korkusu vardır. Bebeklerin su korkusu yaygın bir durumdur....

Bebeklerde Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük solunum yolu hastalıklarına karşı en önemli savunmalardan biridir. Solunum yolu enfeksiyonları sırasında, enfeksiyona cevabın bir parçası olarak solunum yollarına mukus salgılanır; öksürük...

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

GÜNCEL BİLGİLER

Kısırlık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık belirtileri her 6 çiftten yaklaşık 1 ini etkileyen bir durumdur. 1 yıl boyunca gebe kalma çabalarında başarısız olan çiftlere kısırlık tanısı...

Bebeklerde Pişik Sorunu ve Çözüm Önerileri

işik, hemen hemen her bebekte görülen ve bebeklerini son derece rahatsız eden bir cilt problemidir. Tıp literatüründe "Diaper Dermatitis" olarak bilinen pişik, bebekler ve anneler için mutlaka çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Dış gebelik nedir, belirtileri nelerdir?

Kadınlar özellikle gebelik konusunda oldukça hassas olabilmektedirler. Açıkçası bu hassasiyetleri de anlayış ile karşılanmalıdır. Sağlıklı bir gebeliğin oluşması, sürdürülebilmesi ve bebeğin sağlıklı...

Bebeklerde Banyo Korkusu İçin Ne yapmalıyım?

Bebeklerde banyo bazen çok zahmetli ve telaşlı olabilir. Birçok bebeğin kendi nedenlerinden dolayı banyo korkusu vardır. Bebeklerin su korkusu yaygın bir durumdur....

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Bu yazımızda anne adaylarının en çok merak ettiği konular arasında yer alan ” hamilelikte saç boyatmak zararlı mı” sorusunu ele alacağız. Kimyasal...

Yenidoğan İhtiyaç Listesi

Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli şeyler nelerdir?  Her ne kadar sadece bebek doğduktan sonra alışverişe başlamanız gerektiği yaygın bir inanç...

Bebeklerde Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki alyuvarların yıkılmasıyla oluşan bilirubin adı verilen pigmentin oluşturduğu hastalığa sarılık denir. Eğer kandaki bilirubin miktarı artarsa göz ve cilt sarı renk...
11,450BeğenenlerBeğen
44,397TakipçilerTakip Et