Reklam
Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

İshal, yenidoğan bebeğin bazen normalden daha yüksek bir sıklıkta veya daha fazla hacimde çok akan, sıvı dışkıları geçtiği zamandır. Dışkıda mukus olabilir. Bebeklerde ishal bazen kusma ile ilişkilidir.

İshal, dünyada en yaygın çocukluk sorunlarından biridir. Bazen korkutucu ve tehlikeli olabilir. Ancak, yeni doğmuş veya küçük bir bebeğiniz olduğunda, normal kaka ve ishal arasındaki farkı anlamak her zaman kolay değildir. Bebeğinizin ishal olup olmadığını, yenidoğanlarda ve bebeklerde ishalin nedenleri, tedavileri ve tehlikeleri hakkında önemli bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebeklerde ishal sebepleri nelerdir?

Bir bebek birçok nedenden dolayı ishal olabilir. Herhangi bir çocukta ishal aşağıdaki nedenlerle gelişebilir:

Reklam
 • Hastalık: Virüsler, bakteriler, mantar organizmaları ve parazitler çocuklarda ishale yol açan enfeksiyonlara neden olabilir. Günlük yaşamda diğer çocukların yanında zaman geçirenler, birbirleriyle veya oyuncaklarla temas yoluyla kolayca mikrop kapabilir.
 • Katı Gıdalara Başlamak: Bebeğinizin diyetindeki değişiklikler bebeğinizin bağırsak hareketlerinde değişikliklere yol açabilir. Süt ürünleri, yumurta, gluten, yer fıstığı ve kabuklu deniz ürünleri, gıda alerjilerine ve ishale yol açan hassasiyetlere neden olabilir.
 • Bazı İlaçlar: Bebeğinizin antibiyotik gibi ilaç alması durumunda, midesini bozabilir ve ishale neden olabilir.
 • Seyahat: Yetişkinlerin seyahat ederken ishal gelişmesi gibi çocuklar da görülebilir. Bebekler ve küçük çocuklar daha yüksek bir risk altında olur. Küçük bebeklerle seyahat ederken daha dikkatli olmak gerekir. İçtiği suya, hava değişimine göre farklı sebeplerle seyahat sırasında ishal olabilir.
 • Tıbbi Durumlar: Bağırsak iltihabı gibi bazı tıbbi durumlar ishale neden olabilir.
 • Diş çıkarma: Diş çıkarma, muhtemelen ishalin nedeni değildir. Bununla birlikte, diş çıkarma esnasında bebekler her şeyi ağzına koyar. Oyuncaklar, dişler ve küçük eller üzerindeki mikroplar, çocuğunuzun vücuduna kolayca girerek hastalığa ve ishale yol açabilir.
 • Bilinmeyen sebepler: Bazen bebek ishali için belirgin bir neden yoktur.

Bebeklerde ishal belirtileri nelerdir?

Bebeklerde ishal genellikle ilk önce kramplı karın ağrısına, ardından 3-5 gün sürebilen cıvık kaka sorununa sebep olur. Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • Yüksek ateş
 • İştah kaybı
 • Bulantı (kusmadan önce rahatsız edici bir his)
 • Kusma
 • Kilo kaybı
 • Ağız kuruluğu

İshal tedavisi

İshalin tedavisi nedenine bağlıdır. Bazen diyet değişikliği yapılır ve bazen de ilaç gerekir. Yeni doğmuş bebeğinize bir doktor tarafından reçete edilmedikçe herhangi bir ilaç vermeyin.

 • Yenidoğan bebeğiniz emziriyorsanız normal şekilde beslemeye devam edin.
 • Bebeğiniz kusuyorsa, daha az miktarda ancak daha sık beslemeniz gerekebilir. Bu da bebeğinizi memede daha kısa bir süre tutmak anlamına gelir.
 • Dehidrasyona karşı korunmak için, bebeğinize beslemeler arasında Pedialit gibi bir elektrolit çözeltisi vermeniz gerekebilir. Alternatif olarak, beslemeleri tamamen elektrolit çözeltisiyle değiştirmeniz gerekebilir.
 • Biberonla besliyorsanız ve bebeğinizin ishali iki haftadan fazla sürüyorsa, mamada bir değişiklik yapmanız gerekebilir. Bunu bebeğinizin doktoruyla konuşmalısınız.

Bebeklerde ishal ve kusma bazen enfeksiyon belirtileridir. Yenidoğan bebeklerde ve küçük bebeklerde enfeksiyonlar çok hızlı bir şekilde ciddileşebilir. İshal ve kusmadan kaynaklanan dehidrasyon hızla gelişebilir. Bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsanız, bebeğinize mümkün olan en kısa sürede müdahale edilmesi önemlidir. Özel teşhis testleri ve bebeğinizin hastanede intravenöz sıvılarla tedavi edilmesi gerekebilir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Günlük bebek masajı, bebekle bağ kurmanın harika bir yoludur. Dahası, araştırmacılar masajın daha iyi uykuyu teşvik edebileceğini, kolik bebekleri rahatlatabileceğini ve bir bebeğin bağışıklık sistemini, motor becerilerini ve entelektüel gelişimini artırabileceğini söylüyor. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları ve...

Bebek Giysileri Nasıl Yıkanmalı?

Çocuğunuzun giysilerini temizlemeye ve dezenfekte etmeye yönelik ilk adım, bebek giysileri ilk kez yıkamanın ne kadar önemli olduğunu anlamaktır. Çocuğun kıyafetlerini ilk kez yıkamak hazırlık gerektirir. Bebeğinizin...

Bebek Pudrası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bebek pudrası aşağıdakilerden yapılmış bir tür kozmetik veya hijyenik tozdur: Talk adı verilen kil mineraliMısır nişastasıArarot veya diğer tozlar

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Daha önce hiç bebek bezi değiştirmediyseniz, bu görev çok zor gibi görünebilir. Emin olun, birkaç kez yaptıktan sonra, alışacaksınız. Ve yeni bir ebeveynseniz, bebeğiniz...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamileliğin 32. Haftasında Anne ve Bebek

Hamilelikte otuz ikinci haftaya gelindiğinde anne ve bebekte yaşanan değişimler devam eder. Bebek artık cenin durumundan çıkmış ve bir bebek görünümünü almış olur.

Dış gebelik nedir, belirtileri nelerdir?

Kadınlar özellikle gebelik konusunda oldukça hassas olabilmektedirler. Açıkçası bu hassasiyetleri de anlayış ile karşılanmalıdır. Sağlıklı bir gebeliğin oluşması, sürdürülebilmesi ve bebeğin sağlıklı...

Keçi Sütü Faydalı mı?

Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda kurtarıcı besin olarak önerilen keçi sütünün pek bilinmedik ama sağlığımız açısından önemli birçok faydası vardır.

Acaba Hamile miyim, Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişir; bununla birlikte, en önemli hamilelik belirtilerinden biri gecikmiş veya kaçırılmış bir dönemdir. Hamilelik belirtilerini anlamak önemlidir, çünkü her belirtinin hamilelik...

Prematüre Bebek Nedir – Özellikleri ve Merak Edilenler

Hamilelik 40 hafta süren ve bebeğin sağlığı açısından her günü ayrı öneme sahip bir süreçtir. Bazı durumlarda bebekler zamanlarının sonuna kadar anne karnında kalmayı...

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık ağrısı birçok anne adayının belirli sebeplerden ötürü belli dönemlerde ve birkaç kez karşılaştıkları problemlerden biridir. Anne adaylarının yaşadığı bu kasık ağrısının nasıl...

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Anne ve babaların en çok merak ettiği gelişim aşamalarından biri de bebeklerinin ne zaman oturmaya başlayacağıdır. Bağımsız oturmak bebeğiniz için dünyaya yeni...
10,134BeğenenlerBeğen
35,939TakipçilerTakip Et