Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Kabızlık İçin Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Kabızlık İçin Ne İyi Gelir?

Bir yaşından küçük bebeklerde kabızlık yaygın bir durumdur, ancak ebeveynler için endişe verici olabilir. Bazen bebeğiniz gerçekten kabız değildir, ancak bağırsak hareketi için kendini ayarlamasına zaman verilmelidir. Normalde, bir bebeğin dışkısı yumuşaktır ve kolayca yapabilir. Bir bebek kabız olmasa bile, bağırsak hareketleri düzensiz olabilir.

Nadir durumlarda, kabızlık, sinir eksikliğinden veya kalın bağırsağın yapısal sorunlarından kaynaklanabilir. Doktorunuz gerekli olduğunu düşünüyorsa bebeğiniz için bir test yapılmasını tavsiye edebilir.

Bebeklerde kabızlık belirtileri

 • Geçmesi zor seyrek dışkı
 • Bağırsak hareketine sahip olmak için normalden fazla gerilme
 • Sert, küçük çakıl taşları gibi dışkılar
 • İçinde kalan katı dışkıdan geçebilecek sıvı dışkı (ishal gibi)
 • Gazla şişmiş karın
 • Ağrılı kramplar 

Kabızlık için evde neler yapılır?

Bebek kabızlığı için birinci basamak tedavi olarak evde yapılacak yöntemler ve iyi bir beslenme şekli önerilir. Kabızlık için evde yapabilecekleriniz şunları içerir:

bebeklerde kabızlık

Egzersiz

Yetişkinlerde olduğu gibi, egzersiz ve hareket bir bebeğin bağırsaklarını uyarabilir.

Bununla birlikte, bebekler henüz yürüyemiyor veya hatta sürünmeyebileceğinden, bir ebeveyn veya bakıcı kabızlığı hafifletmek için egzersiz yapmalarına yardımcı olabilir.

Bisiklete binme hareketini taklit etmek için sırt üstü yatarken bebeğin bacaklarını hafifçe hareket ettirebilir. Bunu yapmak bağırsakların işlev görmesine ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Sıcak bir banyo

Bir bebeğe ılık bir banyo yaptırmak karın kaslarını gevşetebilir ve gerilmelerini durdurmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca kabızlık ile ilgili bazı rahatsızlıkları giderebilir.

Beslenme değişiklikleri

Bazı diyet değişiklikleri kabızlığa yardımcı olabilir, ancak bunlar bebeğin yaşına ve diyetine bağlı olarak değişir.

Bir bebek emzirirken, bir kadın süt gibi bazı yiyecekleri diyetinden çıkarabilir. Yardımcı olan beslenme değişikliklerini tanımlamak için biraz deneme yanılma gerekebilir. Bazen diyetteki değişikliklerin bebeğin kabızlığı üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Mama ile besleniyorsa

Mama ile beslenen bebekler için, ebeveynler farklı bir mama denemek isteyebilir. İlk önce bir çocuk doktoruna danışmadan yumuşak veya sütten arındırılmış bir mamaya geçmemek en iyisidir. Bir değişiklik fark etmezse, farklı mamaları denemeye devam etmek yardımcı olmayacaktır.

Bir bebek katı yiyecekler yiyorsa, ebeveynler veya bakıcılar iyi lif kaynağı olan yiyecekleri vermeye çalışmalıdır.

Birçok meyve ve sebze, daha yüksek lif içeriği nedeniyle bağırsakları uyarmaya yardımcı olabilir. Kabızlığı olan bebekler için seçenekler şunlardır:

 • Kabuksuz elma
 • Brokoli
 • Yulaf ezmesi veya tam tahıllı ekmek veya makarna
 • Şeftali
 • Armut
 • Erik

Sıvı Desteği

Küçük bebekler sıvılarını anne sütünden veya mamadan aldıkları için tipik olarak tamamlayıcı sıvılara ihtiyaç duymazlar.

Bununla birlikte, kabız olan bebekler az miktarda ekstra sıvıdan yararlanabilir.

Çocuk doktorları bazen 2-4 aylıktan büyük ve kabız olduklarında bebeğin diyetine az miktarda su veya bazen meyve suyu eklemeyi önerir.

Masaj

Kabızlığı hafifletmek için bebeğin midesine masaj yapmanın birkaç yolu vardır. Bunlar:

 • Mide üzerinde saat yönünde dairesel hareketler yapmak için parmak ucunuzu kullanma.
 • Parmakları karın etrafında saat yönünde yürütmek.
 • Bebeğin dizlerini ve ayaklarını bir arada tutmak ve hafifçe karnına doğru itmek.
 • Göğüs kafesinden bir parmağın kenarı ile göbek deliğinden aşağı doğru okşamak

Meyve suyu 

Bebeğinize normal beslenmeye ek olarak az miktarda günlük %100 elma, kuru erik veya armut suyu verin. Bu meyve suları, müshil gibi davranan bir tatlandırıcı olan sorbitol içerir. Yaklaşık 60 ila 120 mililitre ile başlayın ve bebeğinizin daha fazla veya daha az ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için deneme yapabilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık için bu yöntemler işe yaramazsa, doktorunuzdan tavsiye veya öneri istemek yardımcı olacaktır. Doktorunuz ayrıca tıbbi tedavi gerektirebilecek daha büyük bir sorunun göstergesi olabilecek diğer belirtileri (ateş gibi) tespit etmenize yardımcı olabilir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebeklerde Banyo Korkusu İçin Ne yapmalıyım?

Bebeklerde banyo bazen çok zahmetli ve telaşlı olabilir. Birçok bebeğin kendi nedenlerinden dolayı banyo korkusu vardır. Bebeklerin su korkusu yaygın bir durumdur....

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bebek Kusması Neden Olur?

Çoğu bebek zaman zaman kusar, endişelenecek bir şey yoktur. Hazımsızlıktan uzun bir ağlama veya öksürük nöbetine kadar her şey bu refleksi tetikleyebilir. Bu yüzden bebeğinizin ilk birkaç yılında çok...

Bebeklerde Pamukçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeklerin beslendikten sonra dillerinin beyaz olması normal olsa da, bu beyaz yumruların aslında bebeklerde pamukçuk olmadığından nasıl emin olabiliriz? Bu yazımızda, bebeklerde pamukçuk nasıl tespit edileceğini,...

GÜNCEL BİLGİLER

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebekler diş çıkarma serüveninin altıncı aydan itibaren başlayıp iki buçuk yaşına kadar sürebilmektedir. Bu süreç birçok bebek için oldukça sancılı geçerken kimisi için nispeten...

Eşim Baba Olmaya Hazır mı?

Aile olmak, birlikte hareket etmek ve fedakarlık yapmak demektir. Bir sonraki aşama olan bebek yapmak ise ailenin büyümesi ve sorumlulukların artması anlamına gelir. Bazı...

Bebeklerde İşitme Kaybı

İşitme kaybı kısmi olabilir. Bebekler belirli sesleri duyamaz veya tamamı da olabilir. Geçici veya kalıcı olabilir, çok çeşitli olası faktörlerden kaynaklanabilir. İşitme, dil gelişimi...

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Karın sertleşmesi hamilelik sırasında kesinlikle normaldir. Hamilelik ilerledikçe, karın sert ve gergin hissetme eğilimindedir. Hamilelik, hormonlardaki değişiklik nedeniyle vücudunuzda birbiri ardına bazı değişiklikler...

Adet Döngüsü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Adet döngüsü, bir kadının vücudunun hamilelik için hazırlamak için geçtiği aylık hormonal döngüdür. Adet döneminiz, adetinizin ilk gününden sonraki döneminizin ilk gününe kadar...

Hamilelikte Maden Suyu ve Soda İçmek Zararlı mı?

Anne adaylarının hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren içgüdüsel olarak düşünceleri bebeklerinin sağlığını korumaya yöneliktir. Bu yüzden de hamilelik sürecinden itibaren ne yiyip ne içmeleri gerektiği...

Hamileliğin 32. Haftasında Anne ve Bebek

Hamilelikte otuz ikinci haftaya gelindiğinde anne ve bebekte yaşanan değişimler devam eder. Bebek artık cenin durumundan çıkmış ve bir bebek görünümünü almış olur.
11,452BeğenenlerBeğen
44,451TakipçilerTakip Et