Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde kalça çıkıklığı çocuğun kalça eklemi normal olarak oluşmadığında ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bir arabanın lastikleri, hizalama dışındayken nasıl daha hızlı aşınırsa kalça çıkıklığı da kalça ekleminin düzgün çalışmasını önler ve eklemin normalden daha hızlı aşınmasına neden olur.

Normal bir kalça ekleminde, femur başı kalça soketine sıkıca oturur. Kalça çıkıklığı olan bir çocuk için kalça soketi sığdır, kafanın kısmen veya tamamen soketten dışarı çıkarak içeri ve dışarı kaymasına izin verir.


Kalça çıkıklığı, bebeğin kalçasının nasıl geliştiği ile ilgili bir sorundur. Bu makalede, nasıl teşhis konulduğu ve hangi tedavinin gerekli olabileceği açıklanmaktadır. Bebeğinizin kalça çıkıklığı (kalça displazisi) olabileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın.

 

Bebeklerde kalça çıkıklığı nedir?

Kalça çıkıklığı bazen bebeklerde ve bazen çocuklarda yürümeyi öğrendikleri zaman fark edilen bir problemdir.Bazen ‘klikli kalçalar’ olarak adlandırılır, çünkü bir bebeğin kalçalarını kalça displazisi ile hareket ettirirseniz, genellikle küçük bir tıklama hissedebilirsiniz.

Genellikle, bebeğinizin uyluk kemiğinin üstündeki top (femur başı) pelviste kupa şeklinde bir sokette tutulur. Top, ligamentler ve kaslar tarafından sokette tutulur.

Çocuğunuzda kalça çıkıklığı varsa, femur başı normal pozisyondan uzaklaşabilir ve bebeğinizin kalçası doğru şekilde gelişmez.

Kalça çıkıklığı neyin neden olduğunu kimse bilmiyor. Doğumdan önce makat pozisyonunda olan bebeklerde daha yaygındır. Kızlarda erkeklerden daha yaygındır.

Ayrıca, bebeğinizi sıkıca sarmak veya kundaklamaktan da kaynaklanabilir. Bebeğinizi kundaklarsanız, bacaklarını bükebileceklerinden emin olun.

Kalça çıkıklığının belirtileri nelerdir?

Kalçanın gelişimsel displazisinin (DDH) yaygın belirtileri şunlardır:

  • Çıkık kalçanın yan tarafındaki bacak daha kısa görünebilir.
  • Çıkık kalçanın yan tarafındaki bacak dışarı doğru dönebilir.
  • Uyluk veya kalça derisindeki kıvrımlar düzensiz görünebilir.
  • Bacaklar arasındaki boşluk normalden daha geniş görünebilir.

Kalça çıkıklığının birçok belirtisi diğer kalça problemlerine benzer semptomlardır. Doğru tanı için daima çocuğunuzun doktoruna danışın.

Kalça çıkıklığı nasıl teşhis edilir?

Bebeklerde kalça çıkıklığı

Rutin kontroller sırasında, doktorlar tipik olarak bir bebeğin bacaklarını kalça ekleminin birbirine iyi uyup uymadığını göstermeye yardımcı olan çeşitli pozisyonlara taşıyarak kalça çıkıklığını kontrol eder.

Bu testler sadece çocuğunuz 3 aylık olmadan önce yapılır. Daha büyük bebeklerde ve çocuklarda, çıkıklığı gösteren bulgular topallama, sınırlı abdüksiyon ve bacak uzunluklarındaki farkı içerir.

Görüntüleme testleri bir kalça çıkıklığı tanısını doğrulayabilir. Doktorlar 6 aylıktan küçük bebekler için ultrasonları inceler. Büyük bebekleri ve çocukları incelemek için röntgen kullanırlar.

Bebeklerde kalça çıkıklığı tedavisi

Kalça çıkıklığı tedavisi, etkilenen kişinin yaşına ve kalça hasarının derecesine bağlıdır. Bebekler genellikle birkaç ay boyunca sıkıca tutan Pavlik band(kemer) takımı gibi yumuşak bir destekle tedavi edilir.

Bu yöntem 6 aydan büyük bebekler için işe yaramaz. Bunun yerine, doktor kemikleri doğru pozisyona getirebilir ve daha sonra tam vücut dökümü ile birkaç ay boyunca orada tutabilir. Bazen eklemi uygun şekilde birleştirmek için ameliyat gerekir. Displazi daha şiddetli ise, kalça kemiği pozisyonu da düzeltilebilir. 

Bebeklerde kalça çıkıklığı nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen tüm bebekler, fiziksel olgunluğa erişinceye kadar periyodik olarak bir ortopedist tarafından takip edilmelidir. Düzenli ziyaretlerde ortopedi doktorları, büyüdükçe normal gelişmesini sağlamak için kalçalarını izleyecektir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı (HFM), ağızda, boğazda, ellerde, ayaklarda ve bebek bezi bölgesinde ağrılı kırmızı kabarcıklara neden olan yaygın bir viral enfeksiyondur.

Yenidoğan İhtiyaç Listesi

Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli şeyler nelerdir?  Her ne kadar sadece bebek doğduktan sonra alışverişe başlamanız gerektiği yaygın bir inanç...

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bebek Kusması Neden Olur?

Çoğu bebek zaman zaman kusar, endişelenecek bir şey yoktur. Hazımsızlıktan uzun bir ağlama veya öksürük nöbetine kadar her şey bu refleksi tetikleyebilir. Bu yüzden bebeğinizin ilk birkaç yılında çok...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamile Kalmak Hakkında Hepsi! Nasıl Hamile Kalınır?

Tüm canlıların doğasında olan üreme olayı insanlar içinde geçerlidir. Cinsel bir birliktelikten sonra eğer yeterince koşullar sağlandıysa hamile kalmak oldukça kolay olacaktır....

Su Zehirlenmesi Belirtileri Ve Tedavisi

Basitçe söylemek gerekirse, su zehirlenmesi birisi çok fazla su içtiğinde ortaya çıkabilecek bir durumdur. Aşırı tüketildiğinde, su, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi vücuttaki serum elektrolit...

Bebekler Ne Zaman Döner?

Bebekler ne zaman döner diye düşünüyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız! Bebeğinizin başını kontrol atlına aldıktan sonra, destekle kendi başına oturmayı öğrendiğinde aynı anda yuvarlanmayı da öğrenir. Sonunda...

Bebeklerde Topuk Kanı Neden Alınır?

Topuk kanı testi, doktorların nadir ancak ciddi durumları tanımlamasına yardımcı olan basit bir kan testidir. Test, bebeğinizin doğumundan sonraki üç gün içinde, semptomlar belirgin...

Hamilelikte Yapılmaması Gereken : Her Şey!

Hamilelik dönemi kadınların genel olarak hayat akışları sırasında kendileri ve bebekleri için ayrı bir hassasiyet arz eden dönem olarak yer almaktadır. Bu...

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

İçinizde büyüyen küçük insan için ne kadar heyecanlı olursanız olun, hamileliğin çok rahatsız edici yan etkilere neden olabileceği inkâr edilemez. Hamilelikte mide yanması,...

Bebeğim Kilo Almıyor

Bazen bebeğinizin kilo almadığından endişe edebilir ve bebeğinizin anne sütünü uygun şekilde içip içmediğini veya tek başına anne sütünün yeterli olup olmadığını merak edebilirsiniz....
11,470BeğenenlerBeğen
44,559TakipçilerTakip Et