Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Sivrisinek Isırığı

Bebeklerde Sivrisinek Isırığı

Sivrisinekler, herhangi bir kişiyi bebeklerden yaşlılara kadar rahatsız edebilen ve ısırabilen sinir bozucu böceklerdir. Özellikle bebeklerde sivrisinek ısırığı hafife alınmamalıdır. Çünkü her türlü hastalığı beraberinde getiren küçük ama tehlikeli sineklerdir. Dang, chikungunya ve sıtma daha sık görülen sivrisinek kaynaklı hastalıklardan bazılarıdır. Bu hastalıkların spesifik bir tedavisi yoktur, ancak neyse ki önlenebilirler. Sivrisinekler yenidoğan bebekleri kolayca etkiler ve sivrisinek ısırığının etkisi, düşük bağışıklıkları nedeniyle küçük çocuklar arasında nispeten tehlikelidir. 

Bebeklerde sivrisinek ısırığı belirtileri

Evin içinde kontrol sahibi olsanız bile, dışarıda oynarken, sinir bozucu sivrisinekler saldırılabilir. Ayak bilekleri, boyunlar, eller ve yüz, sivrisineklerin genellikle ısırdığı en yaygın vücut parçalarıdır. Bu ısırıklar, şişme ve sürekli kaşıntı nedeniyle bebek için rahatsız edici olabilir. Bazen sivrisinek ısırıkları bebeğe ciddi hastalıklara neden olabilir. Sivrisinek ısırıklarından tamamen kaçınılamaz, ancak büyük ölçüde önlenebilir ve ebeveyn olarak uyanık olmanız gerekir. Sivrisinek ısırıklarının belirtileri aşağıdakilerden oluşur:

 • Deride şişme
 • Küçük kırmızı kabarık
 • Isırıldıktan bir veya iki gün sonra koyu lekeler görünebilir
 • Belirgin beyaz veya kırmızı nokta
 • Bebek tarafından kızartılmış alan

Aşağıda belirtiler ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alın!

 • Kurdeşen
 • Şişmiş boyun
 • Şiddetli kaşıntı
 • Dudakların şişmesi
 • Kusma
 • Ateş
 • Nefes darlığı

Bebekler sivrisinek ısırıklarından nasıl korunur?

 1. Koruyucu giysi giydirin:

Bebekler için sivrisinekten korumanın en iyi yollarından biri maruz kalan cilt alanını azaltmaktır. Pamuklu giysiler ve hafif, örgülü kıyafetler bebeğinizin vücudunu kaplarken havanın geçmesine izin verdikleri için kullanılabilir.

 • Böcek kovucu uygulayın:

Bebeğinizin açıkta kalan cilt bölgelerine kaliteli bir böcek kovucu uygulayın, sivrisineklerin bebeğinizin yanına gelmesini engeller ve ısırıklarından uzun süre korunmasını sağlar. Doğal bir sivrisinek kovucu krem tercih edebilirsiniz. 

 • Sineklik kullanın:

Bebeğinizi gece sivrisineklerden nasıl korursunuz? Bu soru sizi sürekli rahatsız edebilir. Yapabileceğiniz ilk şey, bebeğinizin bir uyku ağında uyuduğundan emin olmaktır. Bebeğinizle seyahat ediyorsanız, piyasada kolayca bulunabilen elastik fileleri kullanabilirsiniz. Kimyasal olarak işlenmiş ağlar da bu amaç için kullanılabilir.

 • Çocuğunuzu Sivrisineklerden Uzak Tutun:

Sivrisinekler, herhangi bir kişiyi bebeklerden yaşlılara rahatsız edip ısırırlar. Onları kovalayıp uzaklaştırabilirken, bebekler bunu yapamaz. Bu nedenle, bebekleri sivrisineklerden uzak tutmak önemlidir. Sivrisinek ısırıkları kaşıntılı olabilir ve çocuğunuzu tahriş edebilir. 

 • Kokulu ürünlerden kaçının

 Sivrisinekler, sabun, parfüm ve hatta saç spreyi gibi birçok üründeki kokulara gelebilir. Sivrisineklerin bebeğinize saldırmasını önlemek için kokusuz kişisel ürünler kullanın. Ürünleri kullanmadan önce koklayın veya kokusuz, sadece hafif kokulu olduklarından emin olun.

Bebeklerde sivrisinek ısırıkları için ev çözümleri

bebeklerde sivrisinek ısırığı

Aşağıda bebeklerde sivrisinek ısırıkları için en iyi doğal ev ilaçları bulunmaktadır.

Karbonat

Bebeklerde sivrisinek ısırıkları için en popüler ev ilaçlarından biri ucuz olan kabartma tozudur. Alkali özellikleri, ciltteki pH seviyesini geri kazandırmak ve kaşıntıyı hızla azaltmak için faydalıdır.
• Bir çay kaşığı karbonat 1 bardak suda çözülmelidir.
• Temiz bir bezin içine daldırılması ve kaşıntılı bölgelerin üzerine yaklaşık 10-15 dakika yerleştirilmesi gerekir.

Limon

Anestezik ve antienflamatuar özellikleri ile limon, bebeklerde sivrisinek ısırıkları için en basit ve en etkili ev ilaçlarından biridir.
• Limon 2 parçaya kesilmeli ve etkilenen bölgelere sürülmelidir.

Sarımsak

Bir bebeğin cildi sivrisinek ısırıkları nedeniyle şiştiğinde, sarımsak gibi yatıştırıcı bir bileşen yardımcı olur. Yıllardır şişlik ve kaşıntı ile baş etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, güçlü sarımsak kokusu sivrisinekleri caydırır.
• Sarımsakları sivrisineklerin ısırdığı alanlara sürün.
• Birkaç dakika sonra cildi temizlemek için su kullanın.

Aloe Vera

Doğal antiseptik olarak bilinen aloe vera , bebeklerde sivrisinek ısırığı için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sadece cilt için yararlı değildir, aynı zamanda şişme, kaşıntı ve ağrının tedavisinde de etkilidir.
• İlk önce soğuması için jeli buzdolabında 10-15 dakika tutun.
• Ardından, etkilenen bölgelere hemen uygulayın.

Buz

Buz, bebeklerde sivrisinek ısırıkları için gerçekten en basit, ancak en etkili ev ilaçlarından biridir.
• Buz küplerini temiz bir bezle tutun.
• Yaklaşık 15 dakika içinde cilde sürün.

Diş macunu

Diş macunu, kısa bir süre içinde kaşıntı ve ağrı hissini azaltır. Florür ve Sodyum Lauril Sülfat içermeyen bütünsel çeşitlere yapışır.

Bal

Tıp dünyasında balın çeşitli uygulamaları, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerinden gelir. Sivrisinek ısırığına ince bir bal tabakası yaymak iltihabı hafifletir ve engeller.

Bebeklerde sivrisinek ısırığı hafif bir rahatsızlık gibi görülse de şiddetli belirtileri görüldüğünde mutlaka doktorunuza başvurun.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Çocuklarda Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, uyuyan bir kişinin uyanık göründüğü ve uyanık olmakla ilişkili davranışlar sergilediği, ancak aslında hala uykuda olduğu bir durumdur. Ancak uyurgezerlik, yürümekten daha...

Çocuklarla Oyun Oynamanın Faydaları

Ebeveynler olarak, sık sık çocuklarımızın başka görevleri üzerinde çalışırken kendilerini eğlendirmelerini de isteriz. Bağımsız olarak oynamayı öğrenmek önemli olsa da çocuklar başkalarıyla, özellikle...

Bebeklerde Beşikten Yatağa Geçiş

Beşikten yatağa geçiş çocuğunuzun hayatındaki bir başka dönüm noktasıdır. Bu dönem için belirlenmiş bir yaş olmadığını unutmayın, bu nedenle yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimini takip...

Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Gece terörü bir tür uyku bozukluğudur. Çocuklarda gece terörü çocuğunuz derin bir uykudan uyandığında ortaya çıkan korku, çığlık ve düzensiz davranışlardır. Gece terörlerine genellikle...

GÜNCEL BİLGİLER

Bebek Çantasında Olması Gerekenler

Çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna, ne kadar süre dışarıda kalacağınıza, nereye gittiğinize ve ne kadar hazır olmayı sevdiğinize bağlıdır. Temel bilgilerin bir listesini ve...

Aşermek Nedir ve Gerçekten Var Mıdır?

Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının bir şeyi yemeyi aşırı istemesi durumu aşermek olarak adlandırılmaktadır. Bu aşırı derecede yeme isteği gösterilen ürün herhangi bir yiyecek maddesi...

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde oyun hamuru yapmayı ve çocukları gün boyu eğlendirmeyi öğrenmek için bu hızlı ve kolay oyun hamuru tarifi vereceğiz.

Bebeklerde Sık Sık Uyanma

Bebeğiniz geceleri her saat uyanıyor olması korkulacak bir durum değildir. Ancak belli yaşın üzerinde aynı durum devam ediyorsa sebeplerini araştırmak gerekebilir. Muhtemelen...

Gebelikte Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Gebelikte mantar enfeksiyonu yaygın olarak görülen bir problemdir. Laktobasil bakteriler, vajinayı bakterilerin olumsuz etkilerinden korur. Gebelikte vücuttaki laktobasil direnci kırıldığı için normal...

Hamileliğin 32. Haftasında Anne ve Bebek

Hamilelikte otuz ikinci haftaya gelindiğinde anne ve bebekte yaşanan değişimler devam eder. Bebek artık cenin durumundan çıkmış ve bir bebek görünümünü almış olur.

Vejetaryen ve Vegan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Vejetaryen ya da vegan beslenme tarzına sahip bireyler aynı zamanda hayatlarını da bu kültürün de bir parçası olacak şekilde düzenlemişlerdir. Vejetaryen olan...
16,740BeğenenlerBeğen
64,246TakipçilerTakip Et