Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Sivrisinek Isırığı

Bebeklerde Sivrisinek Isırığı

Sivrisinekler, herhangi bir kişiyi bebeklerden yaşlılara kadar rahatsız edebilen ve ısırabilen sinir bozucu böceklerdir. Özellikle bebeklerde sivrisinek ısırığı hafife alınmamalıdır. Çünkü her türlü hastalığı beraberinde getiren küçük ama tehlikeli sineklerdir. Dang, chikungunya ve sıtma daha sık görülen sivrisinek kaynaklı hastalıklardan bazılarıdır. Bu hastalıkların spesifik bir tedavisi yoktur, ancak neyse ki önlenebilirler. Sivrisinekler yenidoğan bebekleri kolayca etkiler ve sivrisinek ısırığının etkisi, düşük bağışıklıkları nedeniyle küçük çocuklar arasında nispeten tehlikelidir. 

Bebeklerde sivrisinek ısırığı belirtileri

Evin içinde kontrol sahibi olsanız bile, dışarıda oynarken, sinir bozucu sivrisinekler saldırılabilir. Ayak bilekleri, boyunlar, eller ve yüz, sivrisineklerin genellikle ısırdığı en yaygın vücut parçalarıdır. Bu ısırıklar, şişme ve sürekli kaşıntı nedeniyle bebek için rahatsız edici olabilir. Bazen sivrisinek ısırıkları bebeğe ciddi hastalıklara neden olabilir. Sivrisinek ısırıklarından tamamen kaçınılamaz, ancak büyük ölçüde önlenebilir ve ebeveyn olarak uyanık olmanız gerekir. Sivrisinek ısırıklarının belirtileri aşağıdakilerden oluşur:

 • Deride şişme
 • Küçük kırmızı kabarık
 • Isırıldıktan bir veya iki gün sonra koyu lekeler görünebilir
 • Belirgin beyaz veya kırmızı nokta
 • Bebek tarafından kızartılmış alan

Aşağıda belirtiler ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alın!

 • Kurdeşen
 • Şişmiş boyun
 • Şiddetli kaşıntı
 • Dudakların şişmesi
 • Kusma
 • Ateş
 • Nefes darlığı

Bebekler sivrisinek ısırıklarından nasıl korunur?

 1. Koruyucu giysi giydirin:

Bebekler için sivrisinekten korumanın en iyi yollarından biri maruz kalan cilt alanını azaltmaktır. Pamuklu giysiler ve hafif, örgülü kıyafetler bebeğinizin vücudunu kaplarken havanın geçmesine izin verdikleri için kullanılabilir.

 • Böcek kovucu uygulayın:

Bebeğinizin açıkta kalan cilt bölgelerine kaliteli bir böcek kovucu uygulayın, sivrisineklerin bebeğinizin yanına gelmesini engeller ve ısırıklarından uzun süre korunmasını sağlar. Doğal bir sivrisinek kovucu krem tercih edebilirsiniz. 

 • Sineklik kullanın:

Bebeğinizi gece sivrisineklerden nasıl korursunuz? Bu soru sizi sürekli rahatsız edebilir. Yapabileceğiniz ilk şey, bebeğinizin bir uyku ağında uyuduğundan emin olmaktır. Bebeğinizle seyahat ediyorsanız, piyasada kolayca bulunabilen elastik fileleri kullanabilirsiniz. Kimyasal olarak işlenmiş ağlar da bu amaç için kullanılabilir.

 • Çocuğunuzu Sivrisineklerden Uzak Tutun:

Sivrisinekler, herhangi bir kişiyi bebeklerden yaşlılara rahatsız edip ısırırlar. Onları kovalayıp uzaklaştırabilirken, bebekler bunu yapamaz. Bu nedenle, bebekleri sivrisineklerden uzak tutmak önemlidir. Sivrisinek ısırıkları kaşıntılı olabilir ve çocuğunuzu tahriş edebilir. 

 • Kokulu ürünlerden kaçının

 Sivrisinekler, sabun, parfüm ve hatta saç spreyi gibi birçok üründeki kokulara gelebilir. Sivrisineklerin bebeğinize saldırmasını önlemek için kokusuz kişisel ürünler kullanın. Ürünleri kullanmadan önce koklayın veya kokusuz, sadece hafif kokulu olduklarından emin olun.

Bebeklerde sivrisinek ısırıkları için ev çözümleri

bebeklerde sivrisinek ısırığı

Aşağıda bebeklerde sivrisinek ısırıkları için en iyi doğal ev ilaçları bulunmaktadır.

Karbonat

Bebeklerde sivrisinek ısırıkları için en popüler ev ilaçlarından biri ucuz olan kabartma tozudur. Alkali özellikleri, ciltteki pH seviyesini geri kazandırmak ve kaşıntıyı hızla azaltmak için faydalıdır.
• Bir çay kaşığı karbonat 1 bardak suda çözülmelidir.
• Temiz bir bezin içine daldırılması ve kaşıntılı bölgelerin üzerine yaklaşık 10-15 dakika yerleştirilmesi gerekir.

Limon

Anestezik ve antienflamatuar özellikleri ile limon, bebeklerde sivrisinek ısırıkları için en basit ve en etkili ev ilaçlarından biridir.
• Limon 2 parçaya kesilmeli ve etkilenen bölgelere sürülmelidir.

Sarımsak

Bir bebeğin cildi sivrisinek ısırıkları nedeniyle şiştiğinde, sarımsak gibi yatıştırıcı bir bileşen yardımcı olur. Yıllardır şişlik ve kaşıntı ile baş etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, güçlü sarımsak kokusu sivrisinekleri caydırır.
• Sarımsakları sivrisineklerin ısırdığı alanlara sürün.
• Birkaç dakika sonra cildi temizlemek için su kullanın.

Aloe Vera

Doğal antiseptik olarak bilinen aloe vera , bebeklerde sivrisinek ısırığı için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sadece cilt için yararlı değildir, aynı zamanda şişme, kaşıntı ve ağrının tedavisinde de etkilidir.
• İlk önce soğuması için jeli buzdolabında 10-15 dakika tutun.
• Ardından, etkilenen bölgelere hemen uygulayın.

Buz

Buz, bebeklerde sivrisinek ısırıkları için gerçekten en basit, ancak en etkili ev ilaçlarından biridir.
• Buz küplerini temiz bir bezle tutun.
• Yaklaşık 15 dakika içinde cilde sürün.

Diş macunu

Diş macunu, kısa bir süre içinde kaşıntı ve ağrı hissini azaltır. Florür ve Sodyum Lauril Sülfat içermeyen bütünsel çeşitlere yapışır.

Bal

Tıp dünyasında balın çeşitli uygulamaları, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerinden gelir. Sivrisinek ısırığına ince bir bal tabakası yaymak iltihabı hafifletir ve engeller.

Bebeklerde sivrisinek ısırığı hafif bir rahatsızlık gibi görülse de şiddetli belirtileri görüldüğünde mutlaka doktorunuza başvurun.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebeklerde Pamukçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeklerin beslendikten sonra dillerinin beyaz olması normal olsa da, bu beyaz yumruların aslında bebeklerde pamukçuk olmadığından nasıl emin olabiliriz? Bu yazımızda, bebeklerde pamukçuk nasıl tespit edileceğini,...

Bebeklerde Egzama Neden Olur, Nasıl Geçer?

Egzama, bebeğinizin cildinde, genellikle ilk birkaç ayında kırmızı, kabuklu lekeler olarak ortaya çıkabilir. Bu yaygın bir durumdur ve tedavi edilebilir. Birçok bebek bunu geçirebilir....

Bebeklerde Banyo Korkusu İçin Ne yapmalıyım?

Bebeklerde banyo bazen çok zahmetli ve telaşlı olabilir. Birçok bebeğin kendi nedenlerinden dolayı banyo korkusu vardır. Bebeklerin su korkusu yaygın bir durumdur....

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

GÜNCEL BİLGİLER

Acaba Hamile miyim, Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişir; bununla birlikte, en önemli hamilelik belirtilerinden biri gecikmiş veya kaçırılmış bir dönemdir. Hamilelik belirtilerini anlamak önemlidir, çünkü her belirtinin hamilelik...

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısı, özellikle hamilelik döneminde olduğu zaman endişe verici olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok, çünkü hamilelikte göğüs ağrısı, bu süre zarfındaki diğer fizyolojik değişiklikler gibi normaldir. Sadece...

Bebeklerde Göz Kayması Neden Olur, Ne zaman Geçer?

Bebeklerde göz kayması (şaşılık), her iki gözünün de hizalanmadığı veya benzer bir yöne bakmadığı bir göz bozukluğudur. Yukarı, aşağı, içeri veya dışarı doğru...

Hamilelikte Maden Suyu ve Soda İçmek Zararlı mı?

Anne adaylarının hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren içgüdüsel olarak düşünceleri bebeklerinin sağlığını korumaya yöneliktir. Bu yüzden de hamilelik sürecinden itibaren ne yiyip ne içmeleri gerektiği...

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebeliğin gerçekleşmesinden doğum anına kadar geçen en önemli süreç olarak adlandırılan hamilelik sürecinde dikkat edilen temel noktalardan biri de anne adayının hamilelik sürecindeki beslenme...

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Günlük bebek masajı, bebekle bağ kurmanın harika bir yoludur. Dahası, araştırmacılar masajın daha iyi uykuyu teşvik edebileceğini, kolik bebekleri rahatlatabileceğini ve bir bebeğin bağışıklık sistemini, motor becerilerini ve entelektüel gelişimini artırabileceğini söylüyor. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları ve...

Hamilelikte Beslenme Tavsiyeleri

Sağlığımız açısından beslenme konusu oldukça önemli olan konulardan biridir. Ancak anne olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren bu önem oldukça artmaktadır. Çünkü artık bve...
11,454BeğenenlerBeğen
44,478TakipçilerTakip Et