Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı 3-6 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni

3-6 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni

3-6 aylık bebeklerin uyku düzeni bebekten bebeğe değişebilir. Ortalama olarak yaklaşık 3,5 saat gündüz uykusuna ihtiyaç duyarlar. 3 kez belli aralıklarla gün içerisinde bu süreyi doldururlar. Gündüz uykuları arasında 2-2,5 saat uyanıklık zamanı gerekir. Bu yaştaki bebeklerin gece boyunca yaklaşık 12 saat uyuması normaldir.

3 aylık oluncaya kadar sahip oldukları uyku düzenlerinden büyük bir değişiklik gösterirler. Aslında, 3-6 ay bebek uykusunun en zor dönemidir.  Bu süre zarfında bebeğinizin uyku düzenleri önemli ölçüde değişecektir. Bu birkaç ay boyunca, bebeğinizin uykusu yetişkinler gibi bizimkine çok daha yakın olabilir, daha belirgin, derin uyku dönemleri ve daha nörolojik olarak farklılaşmış uyku döngüleri görülebilir. 

3-6 aylık bebeklerin uyku düzeni nasıl oluşturulur?

Aşağıdakileri yaparak bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz:

 • Bebeğinizi günün erken saatlerinde gün ışığına çıkarmak ve akşamları hareketli olmalarını sağlamak uyumaları için gerekli olan melatonin hormonu yapmalarına yardımcı olur.
 • Bebeğinizi cep telefonu, tablet veya tv gibi parlak ekranlara maruz bırakmayın. Bu, onların uyumalarını zorlaştırabilir.
 • Yatmadan önceki saatte sessiz zaman geçirme, akşamları loş ışık kullanma ve düşük sesle birlikte banyo gibi rahatlatıcı aktiviteler yapabilirsiniz.
 • Bebeğinizi besledikten sonra yatağa koymak için 30 dakika bekleyin.
 • Bebeğinizi evdeyken bulunduğunuz yerde uyumaya bırakın.
 • Uyuması için sallamaktan kaçının, aksi takdirde uyku için her zaman buna ihtiyaç duyarlar.

Yatmadan önce alışkanlık geliştirmeye başlamak

Henüz yapmadıysanız, şimdi yatmadan önce rutin başlatmak için iyi bir zaman. Alışkanlığınız aşağıdakilerden herhangi birini (veya tümünü) içerebilir:

 • Sessiz bir oyun oynamak
 • Bebeğinize banyo yaptırmak
 • Bebeğinizi yatmaya hazır hale getirmek
 • Bir ya da iki masal okumak
 • Ninni veya şarkı söylemek
 • Ona iyi geceler öpücüğü vermek


Aileniz için rutin işler ne olursa olsun, her gece aynı zamanda bunları yaptığınız sürece iyidir. Hangi yaş aralığında olursa olsun çocuklar tutarlılık içinde gelişir.

Uyku, bebekler için süt kadar besleyicidir. Büyümeleri ve gelişmeleri için aynı derecede önemlidir. İyi bir gece uykusunu teşvik etmek için bebeklerin gündüz şekerleme yapması gerekir. Bebeklerin gece uykusu ile gündüz uykusu arasında hassas bir dengeye ihtiyacı vardır.

Özetle, gündüz çok iyi uyumayan bebeklerin gece uykusu çok zor olabilir. Yorgun veya aşırı beslenen bebeklerin daha fazla ağladığını, beslenirken telaşlı olduğunu, uyumaya direndiğini ve akşamın erken saatlerinde her seferinde saatlerce sürebilen huzursuzluğu görebilirsiniz. 3-6 aylık bebeklerin uyku düzeni hakkında çocuğunuzun doktorundan mutlaka tavsiye alın.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Erken Gebelik Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Emziren Anne Nelere Dikkat Etmelidir?

Bebeklerde Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et