Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı 6-9 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni

6-9 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni

Altı ve dokuz ay arasındaki bebekler oturmayı ve sürünmeyi öğrenirler. Bu aylarda diş çıkarma ve muhtemelen büyüme hamlesi görülür. Ve elbette, çevrelerindeki dünyayı keşfetmeye devam ediyorlar, ebeveynlere rehberlik ve beslenme için ihtiyaç duymaya devam ederler. Tüm yeni deneyimlerin yanı sıra, bir bebeğin uyku düzeni de bu aşamada gelişmeye devam edecektir. 6-9 aylık bebeklerin uyku düzeni hakkında detayları öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Geceleri 6-9 aylık bebeklerin uyku düzeni


Bu yaşta bebeklerin çoğu gece 10 ila 11 saat uyur. Dahası, bazı bebekler gece boyunca beslenmeye gerek kalmadan gece uyumaya başlar. Anne ve babaların çok ihtiyaç olan rahat bir uyku yakalamasına izin verir. Gün boyunca, bebekler muhtemelen bir seferde iki saate kadar iki ila üç kez gündüz uykusu yapacak ve toplam uyku sürelerini 24 saatlik bir döngüde yaklaşık 12 ila 15 saate getireceklerdir.
Gece beslenmelerinin yanı sıra, bu yaştaki bebeklerin gece boyunca uyanmalarının çeşitli nedenleri vardır. Çocuğunuz motor becerilerini geliştirdiği için gece boyunca devrilip uyanabilir. Diş çıkarma ağrısı da çocuğunuzu uyandırabilir ve orada olmadığınızı fark ederse ayrılık kaygısı da çekebilir. Tam bir gece uykusuna doğru alışırken esnek olmak ve çocuğunuzun uykusunu etkileyen değişkenleri not etmek önemlidir.

Daha Az Uyuma


6-9 aylık bebeklerin uyku düzeni birçok bebeğin günde üç şekerlemeden ikiye düştüğü aşamadır (biri sabah, diğeri öğleden sonra). Bebeğiniz hala günde üç kez uyuyorsa, üçüncünün en kısa olmasına ve yatmaya çok yakın olmadığına dikkat edin. Yatmadan önceki son uyanma süresini uzatarak bebeğinizin daha hızlı uykuya dalmasına ve gece boyunca daha az uyanmasına yardımcı olursunuz. Sonunda, üçüncü kestirmeyi tamamen bırakabileceksiniz.

Bebeğim uyku eğitimine hazır mı?

Bebeğiniz henüz aile yaşamınıza uyan bir uyku düzenine yerleşmediyse, şimdi bir tür uyku eğitimini denemek için iyi bir zaman olabilir. Uyku eğitimi yöntemleri bebeğinizin daha kolay uyumalarına, geceleri daha uzun süre uyumalarına ve daha düzenli saatlerde kalkmalarına yardımcı olabilir.

Bebeğinizin uyumasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

6-9 aylık bebeklerin uyku düzeni

İşte bu aylarda bebeğinizin iyi uyumasına yardımcı olacak bazı ipuçları:

Yatma alışkanlığı geliştirin ve takip edin. Henüz bir tür uyku zamanı ritüeli oluşturmadıysanız, şimdi başlayın. Yatma rutini çocuğunuzun uykuya hazır olmasına yardımcı olur.

Alıştırma için bebeğinize banyo yaptırmayı, sessiz bir oyun oynamayı, çocuğunuzu yatmaya hazırlamayı, bir, iki masal okumayı ya da bir ninni söylemeyi deneyin. Aynı sırayla ve aynı zamanda her gece yapmalısınız. Bebekler, güvenebilecekleri rutin ve programlara sahip olmayı sever.

Çocuğunuzu tutarlı bir programda tutun. Bebeğinizin her gün tam olarak 12:15’te öğle yemeği yemek zorunda olduğu anlamına gelmez, ancak bu oldukça öngörülebilir bir programa bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelir. Bebeğiniz her gün yaklaşık aynı saatte kestirir, yer, oynar ve yatağa hazırlanırsa, kolayca uykuya dalması daha olası olacaktır.

Çocuğunuzu kendi başına uykuya dalmaya teşvik edin. 6-9 aylık bebeklerin uyku düzeni için gece boyunca bebeğiniz kendi başına uykuya dalmayı öğrenmelidir. Sallamak yerine onu yere koymayı deneyin, böylece kendi kendine uyuyabilir. Ağlarsa, bir sonraki hamle size kalmış. Uyumadan önce gerçekten üzgün ya da biraz huzursuz olup olmadığını görmek için en az birkaç dakika bekleyin.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Anne ve Bebeklerin Güvenilir Rehberi CiciÇocuk

Çocuklarda Lösemi

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et