Ana Sayfa Bebek Bebek Beslenmesi Anne Sütü Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Anne Sütü Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Anne Sütü bebekler için en önemli besin kaynağıdır. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız. Şimdi onun için elinizden gelenin en iyisini yapma vakti.. Bu durumda Anne Sütü bebeğinize sunabileceğiniz en kıymetli şey sütünüz. Anne sütünün bebeğin gelişimi açısında ne kadar faydalı olduğunu ‘‘Bir Mucize: Anne Sütü adlı yazımızda uzunca anlatmıştık.

Her anne bebeğini kendi sütüyle beslemek ister Peki ya sütünüz istediğiniz kadar gelmiyorsa! Anne sütünü arttıran yöntemler ve yiyecekler var mıdır?

İşte kafanızdaki bütün bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Anne Sütü Arttıran Öneriler

 • Anne sütü eğer azsa yapmanız gereken en önemli şey bol bol sıvı tüketmek. Özellikle bebeğinizi emzirdikten sonra kaybettiğiniz sıvıyı içecekler ile tekrar almalısınız. Her gün 2-3 litre su içmek hem emzirdiğiniz için sıvı kaybınızı karşılayacaktır hem de sütünüzü arttıracaktır.
  Ana Sütü Nasıl Artar
  Anne Sütü arttırmak için Yöntemler

Hamilelik sırasında alınan kilolar bir şekilde vermek sütünüzü arttıracak diğer bin yöntemdir. Kilo kaybı sağlıklı bir şekilde olursa bebeğinizi emzireceğiniz sütünüz de o kadar artacaktır.

Protein açısından zengin olan kuru fasulye, brokoli, ıspanak ve yeşil mercimek gibi besinleri fazlaca tüketmelisiniz. Bu besinler vücudunuzun ihtiyacı olan proteinleri size sağlayacağı için sütünüz de artacaktır.

Anne Sütü Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Mevsiminde olan meyve ve sebzeyi tüketmek de sütünüzü arttırır. Özellikle mevsiminde olmayan yiyeceklerde fazlaca kimyasal olduğunu unutmayın. Besinlerinizi tercih ederken taze ve mevsiminde olmasına özen gösterin
 2. Her besin grubundan orantılı olarak tüketmeye özen gösterin. Seçeceğiniz besinlerin kaliteli ve sağlıklı olmasına dikkat ederseniz sütünüzün de artacağını unutmayın.
 3. Özellikle anne sütünün artmasına büyük destek veren ve kalsiyum açısından zengin olan yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.
 4. Çok şekerli yiyeceklerin bilindiğinin aksine süt artırmada bir faydası yoktur. Şeker ihtiyacınızı meyvelerden ve sütlü, hafif tatlılardan karşılayarak sütünüzün artmasına destek olabilirsiniz.
 5. Bol bol dinlenme, stresten uzak olma anne sütünü arttıran en önemli yöntemdir. Sinir, stres ve yorgunluğun sütünüzü azaltacağını unutmayın.
 6. Bir memede bebeğinizi emzirirken memeniz gerilirse diğer memeye geçmelisiniz. Çünkü gergin ve tam boşalmamış memede süt azalacaktır hatta gelmeyecektir. Bu nedenle bebeğinizi emzirirken iki memenizi de kullanmanızı tavsiye ederiz.
 7. Gece bebeğinizi emzirdiğiniz zaman sütünüzün daha çok artacağını biliyor muydunuz? Eğer bebeğiniz geceleri uyanmıyorsa sütünüzü sağıp sağlamak da sütünüzü arttıracağınız bir diğer yöntem olabilir.
 8. Ek gıdalara geçseniz bile 6 aydan sonra da bebeğinizi emzirmeye devam ederseniz hem bebeğiniz daha fazla anne sütü içebilir hem de sütünüzde azalma ortadan kalkmış olur.
 9. Sütün gelmesi için memeye makas hareketi yapmak son derece yanlıştır. Çünkü bu durum süt gelen kanallarınızı tıkayabilir, sütünüzü azaltabilir. Doğru yöntem ise memeyi yandan büyük C yapacak şekilde kavrayıp bebeği o şekilde emzirmektir
 10. Doğum kontrol hapları hormonsal olarak dengenizi değiştirecektir. Özellikle emziren annelerin hormon hapları kullanması önerilmez.
  Çünkü bu haplar vücudunuzda değişikliklere neden olacağı gibi, sütünüzü de azaltabilir.
 11. Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz sütünüz o kadar çok artar. Özellikle ilk 6ay anne sütünün önemi yadsınamayacak kadar çoktur. Bebeğinizi emzirme sayınızı arttırırsanız sütünüzde de hiçbir azalma görülmeyecektir.
 12. Emziren anneler özellikle takviye olarak süt arttıran karahindiba çayını içebilirler. Bu çay özellikle anne de sütün artmasını destekleyecek rol oynamaktadır.

Anne Sütü Arttıran Besinler Hangileridir?

Anne Sütü Arttıran Besinler
Anne Sütününü Yararları

Balkabağı, havuç, kayısı, kavun gibi turuncu renkli sebze ve meyveler, Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem, susam ve kekik gibi baharatlar, ıspanak, brokoli, haşlanmış patates ve taze fasulye, balık, fındık, dut, kayısı, armut ve ayva kompostosu,

rezene çayı gibi yiyecek ve içecekler anne sütü arttırmaya takviye olacak besinlerdir. Bu besinler sağlığınız açısında da sizi destekleyecektir. Önemli olan yukarıda saydığımız yiyecek ve içeceklerin onaranını ayarlayabilmektir. Bunu başarabilirseniz sütünüzün arttığını da kendi gözlerinizle görmüş olacaksınız.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Hamileler Soğuk Havalarda Nasıl Beslenmeli?

Hamileyken Abur Cubur Yemenin Zararları

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Çocuklar Paylaşmayı Nasıl Öğrenir?

Çocuklarda Diş Çürükleri

Hamilelikte Ağır Nesneleri Kaldırmak

Anne Sütünün Önemi

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et