Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Hırıltı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Hırıltı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Basitçe söylemek gerekirse, bebeklerde hırıltı nefes alırken gelen bir tür ıslık sesidir. Genellikle solunum yolları iltihaplanma veya içlerinde mukus birikmesi nedeniyle daraldığında ortaya çıkar. Bir çocuk nefes verdiğinde ses daha belirgindir, ancak hırıltı ciddileştiğinde, nefes alırken bile bu ses duyulabilir. Ayrıca unutmayın, hırıltı başlı başına bir hastalık değil, bir işarettir. Hırıltı bazen astım ile fark edilir. Bununla birlikte, astım hırıltısı ve hırıltılı atak geçiren tüm çocuklar her zaman astım varlığını göstermez.

Bebekler hırıltı nedenleri

Alerjiler : Çocuğunuz polen veya toz gibi bir maddeye alerjisi varsa, vücutları bu maddeyi yabancı bir cisim olarak görür ve bağışıklık sistemi yanıt verir. Bu işlemin bir kısmı hava yollarının daralmasına neden olur, yani hava daha küçük bir alandan geçerken zorlanır. Bu daralma, ıslık sesi çıkarır.

Astım : Astımlı çocuklar, sigara dumanı veya hava kirliliği gibi tetikleyicilere ve tahriş edici maddelere maruz kaldıklarında iltihaplanabilecek hassas hava yollarına sahiptir. Bu, hırıltılı solunum, öksürük, göğüste nefes darlığı ve gerginliğe yol açar. Belirtileri geceleri daha kötü olma eğilimindedir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) : GERD olarak bilinen bu hastalık, mide asidinin yemek borusuna veya gıda borusuna geri sızdığı bir durumdur. Bu sıvının küçük miktarları daha sonra akciğerlere solunabilir, bu da küçük hava yollarının tahrişine ve şişmesine neden olur. Bu durum hırıltıya neden olur. Düzenli gaz çıkarma, beslenme sırasında ve bebeğinizi beslendikten sonra en az 30 dakika dik pozisyonda oturtmak GERD riskini azaltabilir. 

Enfeksiyonlar

Bazı göğüs enfeksiyonları bebek hırıltısına neden olabilir. Bunlar bronşiolit ve pnömoni gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolu enfeksiyonları gürültülü nefes almaya neden olabilir, ancak alt solunum yolları etkilenmediği takdirde hırıltıya neden olmaz.

Çoğu bebekte, bu enfeksiyonlar evde tedavi, dinlenme ve bol miktarda sıvı ile kendiliğinden iyileşir.

Çocuk 12 haftadan küçükse, altta yatan bir tıbbi sorunu varsa, nefes almakta zorlanıyorsa, yetersiz besleniyorsa, 12 saatten uzun bir süre ıslak bez yoksa veya yüksek bir sıcaklığa sahipse, ebeveynler tıbbi yardım almalıdır.

Ebeveynler, bebekleri soluk veya terli, dilleri veya dudakları maviyse nefeslerinde uzun duraklamalar varsa derhal tıbbi yardım almalıdır.

Bebeklerde hırıltı tedavisi

bebeklerde hırıltı

Bir bebeğin hırıltısının çok sayıda nedeni olduğundan, tedavi belirli nedene bağlıdır. Bir doktor, ilk kez ortaya çıkarsa evde hırıltılı tedavisi önerebilir.

Bununla birlikte, bebeğinizin hırıltısını fark ederseniz, ilk aşamada bir doktora görünmeniz önemlidir. Aşağıdaki yöntemler doktor tarafından önerilebilir:

  • Nemlendirici

Bir hava nemlendiricisi havaya nem ekler. Bu, solunum yollarındaki tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir ve hırıltı potansiyelini azaltır.

  • Hidrasyon (Su)

Bir bebek enfeksiyon nedeniyle hırıltılı oluyorsa, onları uygun şekilde nemlendirmek önemlidir. Bebeğin yeterli sıvıya sahip olduğundan emin olmak, mukusun gevşek olmasını sağlar ve burun geçişlerini temizlemeye yardımcı olur.

  • Nebulizatör

Bir nebulizatör, ilacın bir buhar olarak solunmasını sağlayan bir cihazdır. Hırıltı astımdan kaynaklanıyorsa, doktor tuzlu suyla karıştırılabilecek albuterol reçete edebilir. Albuterol sadece hırıltı astımdan kaynaklanıyorsa faydalı olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Bebeğinizin hırıltı olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede çocuk doktoruna götürün. Çocuğunuza yardımcı olmak, tedavi yapabilmek için uygun bir teşhis gereklidir.

Bazı belirtiler ele alınmayı bekleyemez. Çocuğunuzun nefes alması zorsa veya cildi mavimsi bir renk alıyorsa, derhal tıbbi yardım alın. Ciddi bir alerjik reaksiyona veya tıbbi duruma işaret edebilir. Bebeğinizde aşağıdakiler varsa hemen bir hastaneye götürmelisiniz.

  • göğüste tıkırtı
  • aşırı öksürük
  • sürekli yüksek ateş
  • soluk yüz ve yorgunluk

Bu durumlarda, bir doktor bebeğinize ihtiyaç duyduğu tedaviyi verebilir. Bebeklerde hırıltı yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle giderilebilir. Ancak en iyi tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Hepatit C

Hepatit C, enfekte bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hamilelikte hepatit C ile ilgili detayları...

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

GÜNCEL BİLGİLER

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger sendromu gelişimsel bir bozukluktur. Asperger sendromlu gençler sosyal olarak başkalarıyla ilişki kurmakta zorlanırlar. Genel olarak, asperger sendromlu çocuklar ve gençler başkalarıyla konuşabilir...

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nedir?

Akdeniz Anemisi (Talasemi), kalıtsal bir kan hastalığıdır. Talasemiye neden olan gen ebeveynden çocuğa geçer. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünya çapında talasemi anemileri, kalıtsal kan...

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunma Yolları

Kış artık tüm özellikleri ile geldi. Geldiğini de iliklerimize kadar hissetmeye başladığımız soğuk havalar belli etmekle kalmadı. Her kış olduğu gibi bu yılda kışın gelişi ile birlikte soğuk algınlığı ve grip salgını bu yılda son sürat yayılmaya başladı.

Yenidoğan Bebeği Sallamak Zararlı Mı?

Eğer bir bebeğiniz varsa, muhtemelen bitkin ve sinirli olduğunuz zamanlardan geçeceksiniz ve baş edemeyeceğinizi hissedeceksiniz. Bazen, özellikle ağlaması durmak bilmiyorsa bebeği sallamak isteyebilirsiniz. Ancak bu...

Bebekler Neden Ağlar? Nasıl Susar?

Bebekler neden ağlar sorusu her ebeveynin aklına takılan konudur. Ağlamak, bebeğinizin nasıl hissettiğini size bildirebilmesinin tek yoludur. Bebeğinizin neden ağladığını anlamak zor...

Hamilelikte Yüzün Şişmesi Nasıl Önlenir?

Hamilelikte yüzün şişmesi, özellikle son üç ayda, anne adaylarının en az % 75'ini etkileyen en büyük sorunlardan biridir. Ayaklarda, ellerde, ayak bileklerinde ve...

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

Bebeklerde parmak emme alışkanlığı muhtemelen gebeliğin 30. haftasında başparmağını rahimde emmesiyle başlar. Bebeklerin ve küçük çocukların sakinleşmek, kendi kendini yatıştırmak veya uykuya dalmalarına...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et