Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde kalça çıkıklığı çocuğun kalça eklemi normal olarak oluşmadığında ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bir arabanın lastikleri, hizalama dışındayken nasıl daha hızlı aşınırsa kalça çıkıklığı da kalça ekleminin düzgün çalışmasını önler ve eklemin normalden daha hızlı aşınmasına neden olur.

Normal bir kalça ekleminde, femur başı kalça soketine sıkıca oturur. Kalça çıkıklığı olan bir çocuk için kalça soketi sığdır, kafanın kısmen veya tamamen soketten dışarı çıkarak içeri ve dışarı kaymasına izin verir.


Kalça çıkıklığı, bebeğin kalçasının nasıl geliştiği ile ilgili bir sorundur. Bu makalede, nasıl teşhis konulduğu ve hangi tedavinin gerekli olabileceği açıklanmaktadır. Bebeğinizin kalça çıkıklığı (kalça displazisi) olabileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın.

 

Bebeklerde kalça çıkıklığı nedir?

Kalça çıkıklığı bazen bebeklerde ve bazen çocuklarda yürümeyi öğrendikleri zaman fark edilen bir problemdir.Bazen ‘klikli kalçalar’ olarak adlandırılır, çünkü bir bebeğin kalçalarını kalça displazisi ile hareket ettirirseniz, genellikle küçük bir tıklama hissedebilirsiniz.

Genellikle, bebeğinizin uyluk kemiğinin üstündeki top (femur başı) pelviste kupa şeklinde bir sokette tutulur. Top, ligamentler ve kaslar tarafından sokette tutulur.

Çocuğunuzda kalça çıkıklığı varsa, femur başı normal pozisyondan uzaklaşabilir ve bebeğinizin kalçası doğru şekilde gelişmez.

Kalça çıkıklığı neyin neden olduğunu kimse bilmiyor. Doğumdan önce makat pozisyonunda olan bebeklerde daha yaygındır. Kızlarda erkeklerden daha yaygındır.

Ayrıca, bebeğinizi sıkıca sarmak veya kundaklamaktan da kaynaklanabilir. Bebeğinizi kundaklarsanız, bacaklarını bükebileceklerinden emin olun.

Kalça çıkıklığının belirtileri nelerdir?

Kalçanın gelişimsel displazisinin (DDH) yaygın belirtileri şunlardır:

  • Çıkık kalçanın yan tarafındaki bacak daha kısa görünebilir.
  • Çıkık kalçanın yan tarafındaki bacak dışarı doğru dönebilir.
  • Uyluk veya kalça derisindeki kıvrımlar düzensiz görünebilir.
  • Bacaklar arasındaki boşluk normalden daha geniş görünebilir.

Kalça çıkıklığının birçok belirtisi diğer kalça problemlerine benzer semptomlardır. Doğru tanı için daima çocuğunuzun doktoruna danışın.

Kalça çıkıklığı nasıl teşhis edilir?

Bebeklerde kalça çıkıklığı

Rutin kontroller sırasında, doktorlar tipik olarak bir bebeğin bacaklarını kalça ekleminin birbirine iyi uyup uymadığını göstermeye yardımcı olan çeşitli pozisyonlara taşıyarak kalça çıkıklığını kontrol eder.

Bu testler sadece çocuğunuz 3 aylık olmadan önce yapılır. Daha büyük bebeklerde ve çocuklarda, çıkıklığı gösteren bulgular topallama, sınırlı abdüksiyon ve bacak uzunluklarındaki farkı içerir.

Görüntüleme testleri bir kalça çıkıklığı tanısını doğrulayabilir. Doktorlar 6 aylıktan küçük bebekler için ultrasonları inceler. Büyük bebekleri ve çocukları incelemek için röntgen kullanırlar.

Bebeklerde kalça çıkıklığı tedavisi

Kalça çıkıklığı tedavisi, etkilenen kişinin yaşına ve kalça hasarının derecesine bağlıdır. Bebekler genellikle birkaç ay boyunca sıkıca tutan Pavlik band(kemer) takımı gibi yumuşak bir destekle tedavi edilir.

Bu yöntem 6 aydan büyük bebekler için işe yaramaz. Bunun yerine, doktor kemikleri doğru pozisyona getirebilir ve daha sonra tam vücut dökümü ile birkaç ay boyunca orada tutabilir. Bazen eklemi uygun şekilde birleştirmek için ameliyat gerekir. Displazi daha şiddetli ise, kalça kemiği pozisyonu da düzeltilebilir. 

Bebeklerde kalça çıkıklığı nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen tüm bebekler, fiziksel olgunluğa erişinceye kadar periyodik olarak bir ortopedist tarafından takip edilmelidir. Düzenli ziyaretlerde ortopedi doktorları, büyüdükçe normal gelişmesini sağlamak için kalçalarını izleyecektir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Bebekler Ne Zaman Döner?

Babalık İzni Hakkında Her Şey

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Kış Aylarında Hamilelere Beslenme Önerileri

Azospermi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Polikistik Over Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Epilepsi

20,509BeğenenlerBeğen
100,189TakipçilerTakip Et