Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı Bebeklerin Uyuma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin Uyuma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Yeni bir ebeveyn olduğunuzda, bebeğinizi sağlıklı, güvenli ve mutlu tutmak için dikkat edilmesi gereken çok fazla bilgi ve tavsiye vardır. Bunlar arasında önemli bir yere sahip olan bebeklerin uyuma pozisyonu hayati öneme sahiptir.

Neden? Dünya çapındaki sayısız yapılan son araştırmalarda, bebeklerin uyuma pozisyonları ile ani bebek ölüm sendromu (SIDS) arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkmıştır. Karınları üzerine veya yan tarafına yatırılan bebeklerde bu durum oldukça yaygındır. Bu sebeple uzmanlarında tavsiye ettiği pozisyonlar uygulanmalıdır.

Uyku alışkanlıkları bebeğinizin fiziksel sağlığı ve duygusal iyiliği için önemlidir. Güvenli uykunun önemli bir kısmını, bebeğinizin uyuduğu yer, uyku pozisyonu, beşik veya yatak tipi ve ev ortamıdır.

Bebeklerin uyuma pozisyonu

Bebeğiniz için güvenli bir uyku ortamı oluşturmak, yaralanma ve ani bebek ölüm sendromu (SIDS) riskini azaltacaktır. SIDS, aksi takdirde sağlıklı bir bebeğin uyurken aniden ve beklenmedik bir şekilde öldüğü zamandır. SIDS, yüzüstü uyuyan bebeklerde daha yaygındır.

Bebeğinizi ön ya da yanlarına değil, her zaman sırtına yatırmalısınız. Bebeğinizi her gece sırtüstü uyutmak, olabildiğince güvenli bir şekilde uyumasını sağlamak için yapabileceğiniz en koruyucu önlemlerden biridir. Bu sebeple aşağıdaki durumlara dikkat etmelisiniz.

 • Bebeğinizi her zaman ön ya da yan taraflarına değil, uyku için sırtüstü koymalısınız (doktorunuz bunu yapmak için bir neden önermedikçe)
 • Bir bebeğin önlerinde veya yanlarında uyumak SIDS ihtimalini büyük ölçüde artırır
 • Bebeğinizi düzenli uyku alışkanlığının bir parçası olarak her zaman sırtüstü koymanız önemlidir. Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) ihtimali, ön veya yan tarafa yerleştirilen bebeklerde daha fazla görülür.

Bazı ebeveynler, bebeklerini sırtüstü uyuduklarında kusma vb durumlarda boğulma riski daha yüksek olacaklarından endişe duyarlar. Ancak bu durumla ilgili herhangi bir kanıt bulunamamıştır.

Bazen bebeklerin yüzüstü uyumayı tercih ettiğini söyleyen ebeveynler olabiliyor. Bebeğe bir seçenek verilirse, bu pozisyonu tercih edebilirler, ancak bu durum hiç güvenli değildir.

Bu nedenle tüm ebeveynler ilk günden itibaren uykuyu takip etmelidir. Yüzüstü uyuyan bebeklerin, sırtüstü uyumasına zorlamak güç olabilir, ancak her ne olursa olsun buna alıştırmalısınız.

bebeklerin uyuma pozisyonu

Güvenli bir uyku için yapılması gerekenler

Bazı uyku düzenlemeleri güvenli değildir. Ani ölüm veya kaza riskini artırabilirler. Uyurken bebeğinizi güvende tutmak için:

 • Bebeğinizi yüzüstü veya yanlarına değil, sırtüstü pozisyonda uyutun.
 • Kimsenin bebeğinizle aynı odada sigara içmesine izin vermeyin.
 • Özellikle alkol alıyorsanız veya sigara içiyorsanız, bebeğinizle aynı yatağı paylaşmayın.
 • Bebeğinizle asla bir koltukta uyumayın.
 • Bebeğinizin çok ısınmasına izin vermeyin.
 • Bebeğinizin başını açık tutun. Battaniyeleri omuzlarından daha yukarıya çıkarmayın.
 • Bebeğinizin ilk 12 ay boyunca sizinle veya bir bakıcıyla aynı odada güvenli alanlarda uyumasına dikkat edin.
 • Bebeğinizi sık sık emzirin.

Yukarıda saydığımız önlemler bebeklerin uyuma pozisyonu ile ilgili yapılması gereken standart uygulamalardır. Doktorunuz herhangi bir sebeple farklı bir pozisyon tercih ederse bu uygulamalar değiştirilebilir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli?

Çocuklarda Duygusal Zeka

Doğum Lekeleri

Koronavirüs Sürecinde Hamileler ve Bebekler

Doğum Öncesi Testler

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et