Ana Sayfa Doğum ve Sonrası Doğuma Hazırlık Hamilelikte Nişan Gelmesi Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte Nişan Gelmesi Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin sonuna yaklaştıkça ve vücudunuz doğum sırasında her şeyi dışarı atmaya hazırlanırken, nişan gelmesi ilk yapılacak şeydir. Serviks daha geniş açılmaya başladığında, mukus vajinaya boşaltılır ve berrak, pembe veya hafif kanlı olabilir. Hamilelikte nişan gelmesi doğumun başlamasından günler hatta haftalar önce ortaya çıkabilir ve bunun ne zaman başlayacağını tahmin edemezsiniz.

Hamilelikte nişan gelmesi nedir?

Serviks hamilelikte açılmaya başladığında, mukus vajinaya salınır. Bu olduğunda vajinal akıntıda bir artış görebilirsiniz. Bu akıntı berrak, pembe veya hatta kanlı olabilir. Bazen sildiğinizde veya iç çamaşırlarınızda az miktarda kahverengimsi mukus olarak görülür. Bazen daha büyük, daha kalın jöle benzeri küreler gibi görünür.

Hamilelikte nişan gelmesi ne zaman olur?

Ne zaman geçeceğini tahmin etmek imkansızdır, çünkü kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişir. Birçok durumda, geçiş kadının külotunda veya çarşaflarında bulunan mukus parçaları ile kanıtlanacaktır. Bazı kadınlar bunu hiç fark etmeyebilir, çünkü idrar yaparken veya duş alırken geçebilir.

Normal hamilelik geçirenlerde hamileliğin sonuna doğru olur, genellikle yaklaşık 37 ve 38 haftalık hamilelik ve sonrasında görülür. Hem östrojendeki artıştan hem de bebeğin kafasının serviksinize verdiği baskıdan kaynaklanır. Bu ilk doğum belirtilerinden biridir. Bazı kadınlar için bu, doğumun yakın olduğu anlamına gelebilir, diğerleri için, bu hala birkaç gün hatta haftalarca uzakta olduğu anlamına da gelebilir.

Nişan ne renk olur?

Nişan rengi söz konusu olduğunda geniş bir aralık vardır ve kadından kadına değişme eğilimindedir. Bunların hepsi normaldir. Genellikle pembemsi olsa da diğer renkler şunlardır:

  • Beyaz
  • Sarımsı
  • Pembe
  • Açık bej / kahverengi

Bunların haricinde parlak kırmızı bir şey görürseniz, hemen doktorunuzu aramalısınız.

Nişan geldikten sonra ne yapılır?

Hamilelikte nişan gelmesi vücudunuzun doğum için hazırlandığı anlamına gelir, ancak başka neler olup bittiğine de dikkat etmek önemlidir. 38 haftalık hamileyseniz veya ileri bir gebeliğiniz varsa nişan gelmesi yanında sancı, kasılmalar veya su gelmesi eşlik ediyorsa hastaneye gitmeye hazır olun, çünkü küçük çocuğunuzla tanışmak üzeresiniz. Bu belirtiler yoksa sadece nişan gelmişse biraz bekleyebilirsiniz. Doktorunuzu arayıp konu hakkında görüşlerini alabilirsiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Bebeğim Kilo Almıyor

Bebeklerin Kalp Atışı Kaçıncı Haftada Duyulur?

Bebeğin İlk 40 Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler

20 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Koronavirüs Sürecinde Hamileler ve Bebekler

Bebekler İçin Bal Neden Tehlikelidir?

Bebeklerde Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

20,509BeğenenlerBeğen
100,189TakipçilerTakip Et