Ana Sayfa Doğum ve Sonrası Doğuma Hazırlık Suda Doğum Nasıl Olur, Faydası Var Mıdır?

Suda Doğum Nasıl Olur, Faydası Var Mıdır?

Doğum yaklaştığında, bunu nasıl yapmayı planladığınız kişisel bir karardır. Her zaman hatırlayacağınız bir deneyim olduğundan, kullanabileceğiniz tüm seçenekleri bilmek iyi bir fikirdir. Bu nedenle son yıllarda daha popüler hale gelen, doğum planlarında bir trend olan suda doğum ile ilgili bu kılavuzu hazırladık.

Suda olmak, doğum yapan kadınlara kasılmalarla başa çıkmalarına yardımcı olurken mahremiyet ve özgürlük sağlar.

Rahatsızlık veya acı hissettiğimizde, fiziksel olarak yorgun olduğumuzda, ılık bir banyo veya duş bizi rahatlatmaya, rahatsızlıklarımızı hafifletmeye eğilimlidir. Su bizi daha iyi hissettirir. Doğumunuz için de suda olmanın benzer faydaları olacaktır.

Suda doğum nedir?

Suda doğum hastane ortamında, doğum merkezinde ve hatta evde yapılabilir. Evde doğum yapabilmek için şişirilebilir bir küvetiniz olabilir. Doğum merkezinde, hastanede şişirilebilir veya standart bir küvet mevcut olabilir.

Tüm hastaneler su doğumuna izin vermez. Bu nedenle özellikle suda doğum istiyorsanız bu özelliği bulunan yerleri tercih etmelisiniz. Ve önceden sağlık kuruluşuna bildirmelisiniz. Su doğumu aslında göründüğü kadar basittir. Bir kadın ılık suyla dolu bir küvette doğum yapar.

Suyun yatıştırıcı etkisi, sıcaklıkla birleştiğinde, kadınların doğurma eylemine yardımcı olur. Su, annelerin rahatlamasına ve kasılmalara yardımcı olarak doğumun gerçekleşmesine katkıda bulunur?

Suda doğumunun faydaları nelerdir?

Suda doğum

Bu alanda araştırmalar devam ederken, mevcut araştırmalar ve bildirilen deneyimler bize su doğumunun birçok faydası olduğunu söylüyor:

 • Ağrı kesici – Sıcak bir suda bulunmanın ağrıda önemli bir rahatlama sağladığı gösterilmiştir.
 • Rahatlama – Rahatlamanın sağlanması, daha kolay ve daha az ağrılı bir doğum için çok önemlidir. Ilık su, doğum sırasında sıkı ve yorgun kasları yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Hareket – Suyun kaldırma kuvveti,doğum pozisyonlarını almayı ve değiştirmeyi kolaylaştırabilir. Kendi içinde hareket özgürlüğü, acı hissini azaltabilir. Bu kaldırma kuvveti, doğum yapan annenin enerjiyi korumasına da yardımcı olabilir, bu yüzden tam ağırlığını desteklemek zorunda kalmaz. Kasılmalar arasında, birçok kadın vücutlarının yüzmesine izin verirken rahatlamanın keyfini çıkarır.
 • Ağrıyı artıran stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Suya girme, kaygıya bağlı hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Epizyotomi ve yırtılma riskinde azalma olur.
 • Pelvik tabanın gevşemesini teşvik eder.
 • Bir annenin doğal doğum içgüdülerini daha iyi dinlemesine ve vücuduyla zorlamasına izin vererek inhibisyonu ve endişeyi azaltır.
 • Bebek için daha yumuşak bir doğumu teşvik eder.
 • Doğum hormonlarının salınmasını teşvik ederek doğum süresini azaltır.
 • Sentetik oksitosin (Pitocin / Syntocinon), epidural ve yardımlı doğum gibi müdahale riskini azaltır.
 • Doğum küvetleri doğuran anne için yarı gizli bir alan oluşturur. Bu durum doğum ekibi açısından açıkta çalışmaktan daha rahattır ve rahatlamaya yardımcı olur.
 • Azalan Müdahaleler – Suda doğum yapmak, sezaryen, epizyotomi ve dikiş ihtiyacını içeren tıbbi müdahaleleri azaltır. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Daha Hızlı Doğum – Artan gevşeme, kadınların daha hızlı doğurmasını sağlar ve ortalama olarak daha kısa bir doğum olur.

Yukarıda belirtilen hususlar suda doğumun daha iyi olması veya suda doğum şeklinin daha az ağrılı olması gibi yaygın maddelerdir. Ancak her hamileliğin farklı olduğunu unutmayın. Siz ve bebeğiniz için neyin uygun olduğuna karar vermek için doktorunuza danışın.

SON OKUNANLAR

3 yaş çocuğu neler yapabilir?

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

GÜNCEL BİLGİLER

Folik Asit Nedir – Ne Zaman Kullanmaya Başlamalıyım?

Çocuk Felci Nedir?

Çocuklarda Miyop

Çocuklarda Epilepsi Tedavisi

Hamilelikte Ateş Nedenleri Ve Tedavisi

Bir Ayakkabıdan Daha Ötesi Ne Olabilir?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et