Ana Sayfa Doğum ve Sonrası Doğuma Hazırlık Suda Doğum Nasıl Olur, Faydası Var Mıdır?

Suda Doğum Nasıl Olur, Faydası Var Mıdır?

Doğum yaklaştığında, bunu nasıl yapmayı planladığınız kişisel bir karardır. Her zaman hatırlayacağınız bir deneyim olduğundan, kullanabileceğiniz tüm seçenekleri bilmek iyi bir fikirdir. Bu nedenle son yıllarda daha popüler hale gelen, doğum planlarında bir trend olan suda doğum ile ilgili bu kılavuzu hazırladık.

Suda olmak, doğum yapan kadınlara kasılmalarla başa çıkmalarına yardımcı olurken mahremiyet ve özgürlük sağlar.

Rahatsızlık veya acı hissettiğimizde, fiziksel olarak yorgun olduğumuzda, ılık bir banyo veya duş bizi rahatlatmaya, rahatsızlıklarımızı hafifletmeye eğilimlidir. Su bizi daha iyi hissettirir. Doğumunuz için de suda olmanın benzer faydaları olacaktır.

Suda doğum nedir?

Suda doğum hastane ortamında, doğum merkezinde ve hatta evde yapılabilir. Evde doğum yapabilmek için şişirilebilir bir küvetiniz olabilir. Doğum merkezinde, hastanede şişirilebilir veya standart bir küvet mevcut olabilir.

Tüm hastaneler su doğumuna izin vermez. Bu nedenle özellikle suda doğum istiyorsanız bu özelliği bulunan yerleri tercih etmelisiniz. Ve önceden sağlık kuruluşuna bildirmelisiniz. Su doğumu aslında göründüğü kadar basittir. Bir kadın ılık suyla dolu bir küvette doğum yapar.

Suyun yatıştırıcı etkisi, sıcaklıkla birleştiğinde, kadınların doğurma eylemine yardımcı olur. Su, annelerin rahatlamasına ve kasılmalara yardımcı olarak doğumun gerçekleşmesine katkıda bulunur?

Suda doğumunun faydaları nelerdir?

Suda doğum

Bu alanda araştırmalar devam ederken, mevcut araştırmalar ve bildirilen deneyimler bize su doğumunun birçok faydası olduğunu söylüyor:

 • Ağrı kesici – Sıcak bir suda bulunmanın ağrıda önemli bir rahatlama sağladığı gösterilmiştir.
 • Rahatlama – Rahatlamanın sağlanması, daha kolay ve daha az ağrılı bir doğum için çok önemlidir. Ilık su, doğum sırasında sıkı ve yorgun kasları yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Hareket – Suyun kaldırma kuvveti,doğum pozisyonlarını almayı ve değiştirmeyi kolaylaştırabilir. Kendi içinde hareket özgürlüğü, acı hissini azaltabilir. Bu kaldırma kuvveti, doğum yapan annenin enerjiyi korumasına da yardımcı olabilir, bu yüzden tam ağırlığını desteklemek zorunda kalmaz. Kasılmalar arasında, birçok kadın vücutlarının yüzmesine izin verirken rahatlamanın keyfini çıkarır.
 • Ağrıyı artıran stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Suya girme, kaygıya bağlı hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Epizyotomi ve yırtılma riskinde azalma olur.
 • Pelvik tabanın gevşemesini teşvik eder.
 • Bir annenin doğal doğum içgüdülerini daha iyi dinlemesine ve vücuduyla zorlamasına izin vererek inhibisyonu ve endişeyi azaltır.
 • Bebek için daha yumuşak bir doğumu teşvik eder.
 • Doğum hormonlarının salınmasını teşvik ederek doğum süresini azaltır.
 • Sentetik oksitosin (Pitocin / Syntocinon), epidural ve yardımlı doğum gibi müdahale riskini azaltır.
 • Doğum küvetleri doğuran anne için yarı gizli bir alan oluşturur. Bu durum doğum ekibi açısından açıkta çalışmaktan daha rahattır ve rahatlamaya yardımcı olur.
 • Azalan Müdahaleler – Suda doğum yapmak, sezaryen, epizyotomi ve dikiş ihtiyacını içeren tıbbi müdahaleleri azaltır. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Daha Hızlı Doğum – Artan gevşeme, kadınların daha hızlı doğurmasını sağlar ve ortalama olarak daha kısa bir doğum olur.

Yukarıda belirtilen hususlar suda doğumun daha iyi olması veya suda doğum şeklinin daha az ağrılı olması gibi yaygın maddelerdir. Ancak her hamileliğin farklı olduğunu unutmayın. Siz ve bebeğiniz için neyin uygun olduğuna karar vermek için doktorunuza danışın.

SON OKUNANLAR

5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

5 yaş çocuğu genellikle bir gelişimsel dönüm noktasından diğerine doğal, öngörülebilir bir sırayla ilerler. Ancak her çocuk kendi hızında büyür ve beceriler kazanır. Bazı...

6 yaş çocuğu neler yapabilir?

6 yaş çocuğu için bu dönemde motor becerilerde ciddi değişiklikler görmeyeceksiniz çünkü koordinasyonun geliştiği ve ince motor becerilerin keskinleştiği bir iyileştirme dönemidir. Ancak...

GÜNCEL BİLGİLER

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebekler diş çıkarma serüveninin altıncı aydan itibaren başlayıp iki buçuk yaşına kadar sürebilmektedir. Bu süreç birçok bebek için oldukça sancılı geçerken kimisi için nispeten...

Bebeklerde Pişik Sorunu ve Çözüm Önerileri

işik, hemen hemen her bebekte görülen ve bebeklerini son derece rahatsız eden bir cilt problemidir. Tıp literatüründe "Diaper Dermatitis" olarak bilinen pişik, bebekler ve anneler için mutlaka çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Bebek Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğmuş bir bebeğin ebeveyni olmak, göz korkutucu, heyecan verici ve zorlayıcı olabilir. Bu makalede, bebek bakımı sırasında beslenme, uyku ve küçük rahatsızlıklara...

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Şişlik ve varisli damarların yanı sıra, hamilelikte bacak ağrısı normal olmasına rağmen bazen rahatsız edici bir durumdur. Kramp aldığınızda ne yapmanız gerektiğini ve ağrı oluşmasını...

Hamilelikte Bebeğin Zekâ Gelişimi İçin Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte bebeğin zekâ gelişimi üzerinde etkili olan birkaç temel faktör bulunmaktadır. Genetik faktörler bunlardan en önemlisi gibi görünse de anne adayının hamilelik süreci ve beslenme...

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunma Yolları

Kış artık tüm özellikleri ile geldi. Geldiğini de iliklerimize kadar hissetmeye başladığımız soğuk havalar belli etmekle kalmadı. Her kış olduğu gibi bu yılda kışın gelişi ile birlikte soğuk algınlığı ve grip salgını bu yılda son sürat yayılmaya başladı.

Emziren Anne Diyeti

Emzirme sırasında özel bir emziren anne diyeti olmasına gerek yoktur, ancak yediğinizin beslenme açısından dengeli olması gerekir.  Bol miktarda meyve ve sebze,...
17,323BeğenenlerBeğen
80,352TakipçilerTakip Et