Doğum Sonrası Kanama

Doğum yaptıktan sonra, bir kadının kanama yaşaması ve rahim kasılıp küçüldükçe bazı kan pıhtılarını gelmesi normaldir. Bu iyileşme süresi boyunca, kadının vücudu hamilelik öncesi bir duruma geri dönme süreci olarak başlar. Bu yazımızda doğum sonrası kanama hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Doğum sonrası kanama neden olur?

Kadınların doğumdan sonra yaşayabilecekleri iki tip kanaması vardır:

 • Rahim astarının küçülmesinden ve plasentanın ayrılmasından kaynaklanan doğumdan sonraki günlerde vajinadan geçen kanama.
 • Vücudun damarlarında meydana gelen pıhtılar. Bunlar nadirdir, ancak hayatı tehdit edebilir.

Doğumdan sonra kanama nasıl olur?

Doğumdan sonra gelen kanamaya lohusa kanaması da denir. Çoğu kadın doğumdan sonraki ilk 1-3 gün içinde lohusa kanaması yoğun geçer. Sonraki haftalarda giderek daha hafif hale geldiğini görülür.

Her kadın farklıdır, ancak çoğu kadın aşağıdaki durumları yaşar:

 • Doğumdan sonraki ilk 24 saat: Kanama, parlak kırmızıdır ve kanama oldukça yoğundur. Saate bir ped değiştirmenize sebep olur.
 • Doğumdan 6 gün sonrasına kadar: Kan akışı yavaş yavaş hafifler ve normal adet dönemine yakın olabilir. Pıhtılar daha küçük olacak. Kan kahverengimsi hale gelebilir ya da sulu, pembe-kırmızı arası olabilir. Parlak kırmızı kan akmaya devam ederse, kadınlar bir doktorla konuşmalıdır, çünkü kanamanın düzgün bir şekilde yavaşlamadığını gösterebilir.
 • Doğumdan 7 ila 10 gün sonra: Kan çoğunlukla koyu kahverengimsi veya soluk pembemsi kırmızı olmaya devam etmelidir. Akış, ilk haftadakinden daha hafif olmalıdır. 
 • Doğumdan 11 ila 14 gün sonra: Kan akışı hafiflemeye devam etmeli ve kanama çok küçük olacaktır. Bazı kadınlar, fiziksel aktivite yaptıktan sonra akışlarının geçici olarak daha ağır veya daha parlak olduğunu fark ederler.
 • Doğumdan 2 ila 6 hafta sonra: Kadınlar herhangi bir kanama olmadan birkaç saat geçirebilirler. Rahim hamile öncesi durumuna dönmek için çalışırken, akış beyaz veya sarıya dönüşebilir.
 • Doğumdan 6 hafta sonra: Az miktarda kahverengi veya sarı lekelenme normaldir. Ağır bir akışın yeni başlangıcı, özellikle emzirmiyorsa, bir kadının adet dönemi olabilir. Bununla birlikte, yeni kanama veya pıhtılar bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra en az 6 hafta boyunca tampon kullanmamalı veya vajinaya herhangi bir şey koymamalıdır. Bazı kadınların bitmesi için daha uzun süre beklemesi gerekebilir.

Kadınlar tipik olarak bir kontrol için doğumdan 4 ila 6 hafta sonra doktorlarını görmelidir. Bir kadının herhangi bir komplikasyon geçirmesi veya sezaryen ile doğum yapması durumunda doktorunu daha erken görmesi gerekebilir.

doğum sonrası kanama

Sezaryen doğum sonrası kanama

Sezaryen doğum yaptıysanız muhtemelen vajinal doğumdan daha az kanamaya sahip olursunuz. Yine de, birkaç hafta boyunca muhtemelen biraz kan göreceksin. Kanın rengi, vajinal doğumdan sonra gördüğünüz gibi kırmızıdan kahverengiye ardından sarıya dönerek berraklaşır.

Doğum sonrası kanama önlenebilir mi?

Doğumdan sonra kanamalar normaldir ve önlenemez. Bununla birlikte, vücudun içinde hayatı tehdit eden kan pıhtılarından kaynaklanan komplikasyonları önlemeye yardımcı olmanın yolları vardır. Bunlar:

 • gün boyunca düzenli olarak hareket etmek
 • kanama için herhangi bir kişisel risk faktörünün farkında olmak ve bunları doktor veya doğum uzmanı ile paylaşmak
 • doktorun onayını verdiği zaman egzersize başlama
 • doğum sonrası kontrollerde önerildiği gibi doktora görünmek
 • yukarıda sıralanan kanama belirti ve semptomlarını bilmek
 • bol su için ve dışkının daha kolay geçmesi için bir dışkı yumuşatıcı kullanın. 

Doğum yaptıktan sonra bir kadının vücudunda çok fazla değişiklik olduğundan, neyin normal olduğunu bilmek zor olabilir. Hamilelik sonrası kadınlar ne tür bir kanama bekleyeceği konusunda kadın doğum uzmanıyla konuşmalıdır. Tehlikeli doğum sonrası kanama için bilgi almalıdır.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

Adet dönemleri hamilelik sırasında durur. Bir kadının doğum sonrası adet dönemi hamilelikten önce olduğu gibi aynı aralıkta veya aynı süre boyunca gerçekleşmeyebilir. Bazı kadınlar...

Doğum Sonrası Kanama

Doğum yaptıktan sonra, bir kadının kanama yaşaması ve rahim kasılıp küçüldükçe bazı kan pıhtılarını gelmesi normaldir. Bu iyileşme süresi boyunca, kadının vücudu...

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Sanki yeni bir bebekle ilgilenmek yeterli değilmiş gibi, birçok anne doğum sonrası kilo verme endişesi yaşar. Doğum sonrası kilo verme planınıza başlamak için...

Doğum Sonrası Kabızlık Nasıl Geçer?

Çoğu kadın hamilelik sırasında olmasa bile doğum sonrası kabızlık yaşayacaktır. Hemoroitler, gebelik hormonları, cerrahi insizyon ve demir takviyeleri doğum sırasında kabızlığın başlıca...

GÜNCEL BİLGİLER

Yenidoğan bebek hakkında sık sorulan sorular

Özellikle ilk defa annelik duygusunu yaşayanlar, bebeklerini kucaklarına aldıklarında akıllarında bir sürü soru oluşur. Bundan dolayı çevrelerinde tecrübeli güvenilir yardım alacakları birileri...

Hamilelikte Enerji Veren Yiyecekler

Hamilelik heyecanıyla birlikte ilk trimester dönemde vücut daha çok yaşanan hormon değişikliğini algılamaya çalışır. Ancak bir süre sonra iki canlı olmak anne...

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Bir insandaki mikrobun diğer insana herhangi bir yolla geçmesiyle ortaya çıkan hastalıktır.

Anne Sütünün Önemi

Bir Mucize: Anne Sütü!

Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

İshal, yenidoğan bebeğin bazen normalden daha yüksek bir sıklıkta veya daha fazla hacimde çok akan, sıvı dışkıları geçtiği zamandır. Dışkıda mukus olabilir. Bebeklerde ishal bazen kusma...

Hamile Kalmak Hakkında Hepsi! Nasıl Hamile Kalınır?

Tüm canlıların doğasında olan üreme olayı insanlar içinde geçerlidir. Cinsel bir birliktelikten sonra eğer yeterince koşullar sağlandıysa hamile kalmak oldukça kolay olacaktır....

Galaktozemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

“Kandaki galaktoz” anlamına gelen galaktozemi, nadir görülen kalıtsal bir durumdur. Galaktozemisi olan kişiler, yedikleri yiyeceklerden galaktoz adı verilen bir şekeri sindirmekte zorlanırlar. Galaktozu düzgün bir şekilde parçalayamadıkları için kanlarında birikir. Galaktoz sütte...
12,145BeğenenlerBeğen
46,914TakipçilerTakip Et