Ana Sayfa Doğum ve Sonrası Doğum Sonrası Anne Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Sanki yeni bir bebekle ilgilenmek yeterli değilmiş gibi, birçok anne doğum sonrası kilo verme endişesi yaşar. Doğum sonrası kilo verme planınıza başlamak için doğru miktarda kalori ve diğer besinleri tüketmeniz gerekir. Özellikle doğru zamanı ayarlamak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Kilo vermeye başlamak ne zaman güvenlidir?

Hamile kalmadan önce, fazla kilo vermek hamileliğiniz için olası riskleri azaltabilir. Bununla birlikte, hamileyken, bebeğinizi etkileyebileceğinden diyetinizi kısıtlamanız önerilmez. Kilo vermeye çalışmak yerine, hamilelik sırasında sadece önerilen miktarda kilo almaya odaklanın. Bu, daha önce tarttığınız şeye göre değişir. Hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve sonrasında sağlıklı bir diyet yapmak iyidir .

Yeni annelerin, kilo kaybı için kalorileri azaltmadan önce, bebek en az iki aylık olana ve anne sütü beslemesi normalleşene kadar beklemelerini önermektedir. Hamilelik öncesi kilonuza geri dönmek için bir yıl veya daha uzun sürebilir. Bu nedenle, kilo verme sürecine acele etmeye gerek yoktur. Kilo verme konusunda ne yapacağınızdan emin değilseniz, önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Doğum sonrası kilo verme hedefleri belirleme

Hamilelikten sonra sağlıklı bir kiloya ulaşmak, gelecekteki gebeliklerde risklerinizi azaltır ve uzun süreli sağlığınızı iyileştirir.

Akıllıca yiyip hafifçe egzersiz yaparak, her hafta 500 g kaybedebilirsiniz. Bu çok fazla gelmeyebilir, ancak sabırlı olun. En önemli şey, iyi yemek ve egzersizle kendinize bakmaktır. 

 Size vücudunuz çocuk sahibi olduktan sonra farklı görünebilir. Bazı kadınlar sinirli hale gelir ve karın yağını nasıl kaybedeceğini merak eder. Ancak kilo verseniz de kilo vermeseniz de, sağlıklı bir yaşam tarzının tadını çıkarın.

Emzirme ve kilo kaybı

doğum sonrası kilo verme

Emzirme döneminde, haftada yaklaşık yarım kilo, kademeli kilo kaybı iyidir. Diyetle daha hızlı kilo vermek, bebeğinize yeterli miktarda besin vermemeniz anlamına gelebilir.

Emzirme sadece bebeğiniz için en iyisi değildir, hamilelik sırasında kazanılan kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü vücudunuz bebeğinizi beslemek için yağ yakar ve enerji kullanır. Bununla birlikte, genel olarak, en az ilk birkaç ay boyunca bebeklerini emziren kadınlar, hamilelik sırasında kazandıkları kiloyu emzirmeyen kadınlardan daha hızlı kaybettiği görülmektedir.

Emzirmek sizi acıktırabilir. Ekstra sebze, protein ve diğer besleyici seçimler yemek en iyisidir ve yağ veya şeker bakımından yüksek olan gıdalardan kaçınmaya çalışmalısınız. Bol miktarda su da içmelisiniz.

Doğum sonrası kilo verme için ipuçları

  • Sebzeler, proteinler ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere çeşitli taze yiyeceklerin tadını çıkarın.
  • Sebzeler, baklagiller ve tahıllar gibi lif oranı yüksek gıdalar sizi sindiriminize yardımcı olabilir.
  • Daha küçük porsiyonlar yiyin. Daha küçük bir tabak kullanmak yardımcı olabilir.
  • Oturarak ve yavaşça yemeği yemek daha iyidir.
  • Açsanız, hazır atıştırmalıklar yerine sağlıklı seçenekler seçin.
  • Abur cuburları yememeyi deneyin.
  • Vücudunuzun yavaş yavaş kilo vermesine izin verin.
  • Yavaş yavaş egzersize yapmaya başlayın. Bebeğinizle bir yürüyüşe çıkın ya da bir anneler için düzenlenen egzersiz salonlarına gidin.
  • Emzirme bazı kadınlar için kilo vermeye yardımcı olabilir.

Ne zaman ve nereden yardım alınmalı

Hamileliğinizden önce fazla kiloluysanız, nasıl kilo vereceğiniz konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Bir diyetisyen size nasıl kilo vereceğiniz konusunda daha fazla ipucu verebilir. Besleyici olan fakat hamilelik sonrası kilo kaybına izin veren kişisel bir yemek planı hazırlayabilirler.

Çok fazla kilo vermek veya çok hızlı bir şekilde kaybetmek ideal değildir. Kendinize ve ailenize bakmak için enerjiye ihtiyacınız var. Kilonuz hakkında endişeleriniz varsa, doğum sonrası kilo verme için doktorunuzla konuşmak önemlidir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Çocuk sahibi olmanın en heyecan verici şeylerinden biri bebeğin cinsiyetini öğrenmektir. Birçok insan mümkün olan en kısa sürede öğrenmeyi seçerken, diğerleri bunu bir...

Spiral Nedir, Nasıl Takılır?

Spiral (Rahim içi bir cihaz-RİA) bir kadının rahmine yerleştirilen ve on yıla kadar kontraseptif koruma sağlayan küçük, T şeklinde bir cihazdır.

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde kalça çıkıklığı çocuğun kalça eklemi normal olarak oluşmadığında ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bir arabanın lastikleri, hizalama dışındayken nasıl daha hızlı aşınırsa...

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Sanki yeni bir bebekle ilgilenmek yeterli değilmiş gibi, birçok anne doğum sonrası kilo verme endişesi yaşar. Doğum sonrası kilo verme planınıza başlamak için...

GÜNCEL BİLGİLER

Lohusalık sendromu nedir Nasıl başa çıkılır?

Lohusalık döneminde yirmiye yakın psikiyatrik dönem ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan sık görülen ise lohusalık depresyonu, bebeğin reddi, lohusalık psikozudur.

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Hamilelikte Diş Tedavisi – Ne Zaman Yaptırılmalı

Genellikle üç döneme ayrılan hamilelikte, diş tedavisi yaptırılmalı mı? Eğer yaptırılacaksa bunun için hangi dönemler tercih edilmeli? Sorularının cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Günümüzde...

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı birçok kadında görülür. Kuyruk kemiğinde gebelikte görülen ağrı, en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Haftalar ilerledikçe, anne karnındaki bebek büyür. Bu durum, alt...

Hamilelikte Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Doğum korkusu, anne adaylarının normal doğum esnasında maruz kalınacak ağrı ve sancı ile başa çıkamama korkusudur. Özellikle ilk doğumunu gerçekleştirecek anne adaylarında...

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır çok önemli bir konu olup Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütüyle beslenmeleri gerekmektedir. Anne sütü bebeğinizin beslenmesi...

Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelik sürecinde annenin beslenmesi direkt olarak bebeğin gelişimini etkilemektedir. Yani en basit tabirle anne ne yiyorsa bebeği de onu yemektedir. Ama bu süreçte annenin...
11,947BeğenenlerBeğen
45,866TakipçilerTakip Et