Ana Sayfa Doğum ve Sonrası Doğum Sonrası Anne Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Doğumdan sonra saç dökülmesi yeni annelerin genellikle hamilelikten sonra uğraştığı üzücü bir durumdur. Aşırı saç dökülmesi doğum sonrası anneler arasında en büyük şikayetlerden biridir, ancak anne adayları doğum sonrası saç dökülmesinin normal bir olay olduğu ve bununla başa çıkmanın bazı etkili yolları olduğunu bilmelidir.

Doğumdan sonra saç dökülmesi nedir?

Birçok yeni anne, bebek sahibi olduktan birkaç ay sonra gözle görülür saç dökülmesi görür. Bu normaldir ve gerçek saç dökülmesi değildir. Dermatologlar bu durumu aşırı saç dökülmesi olarak adlandırır. Aşırı dökülme, östrojen seviyelerinin düşmesinden kaynaklanır.

Doğum sonrası saç dökülmesi geçici bir olgudur. Sadece hamilelikten sonraki ilk birkaç ay sürer, bu yüzden bebeğiniz bir yaşına geldiğinde saçlarınız normale döner. Yani paniğe gerek yoktur. 

Doğumdan sonra saç dökülmesine ne sebep olur?

Vücudumuzdaki tüm saçlar iki ila yedi yıl arasında sürebilen bir döngüde büyür. Bir saç teli aktif veya büyüyen fazına anajen denir ve saçlarımızın uzunluğunu belirler. Bir süre sonra, kıl folikülü, dinlenme fazına (telojen) girmeden önce bir geçiş fazına (katagen denir) girer. Dökülme meydana gelir (eksojen) ve süreç baştan başlar.

Hamilelik öncesi, sırasında ve sonrasında hormon seviyelerinizle ilgili değişiklikler saç büyümesini etkileyebilir. Doğumdan sonra hormonal dengesizliği yaşamak tamamen normaldir ve hormonal dengesizliğin belirtilerinden biri doğum sonrası saç dökülmesidir.

Postpartum alopesi olarak da adlandırılan durum, doğumdan sonraki aylarda kadınların %40-50’sini etkileyen nispeten yaygın bir durumdur.

Doğum sonrası saç dökülmesi, vücudunuzdaki ani hormon değişimi, özellikle progesteron ve östrojen arasındaki değişiklik nedeniyle doğumdan sonra ortaya çıkar.

Doğum sonrası saç dökülmesine neden olabilecek diğer faktörler

Stres

Ahh stres. Sağlığımızda her zaman önemli bir rol oynuyor. Hamilelik ve ardından bir bebek sahibi olmak gerçekten stresli bir durumdur. Tüm bunlar saç döngümüz de dahil olmak üzere sağlığımızı etkileyebilir.

Düşük demir seviyeleri

Düşük demir seviyesi saç kaybına neden olabilir. Hamilelik sırasında kadınların demir gereksinimleri 18 mg’dan 27 mg’a çıkarılırken, hamilelikten sonra, doğum sırasında önemli miktarda kan kaybetmediyseniz veya sezaryen geçirmedikçe bu demir gereksinimleri sadece 9 mg / gün demire düşer. Bazı araştırmalarda, sezaryen doğumunun ciddi doğum sonrası anemi için birçok risk faktöründen biri olduğunu bulmuştur. Bu durumda, bir demir takviyesi almanız veya diyetinize demir açısından zengin gıda kaynaklarını dahil etmeniz gerekebilir.

İlaç yan etkileri

İlaçlar çok fazla yan etki taşır ve saç dökülmesi bunlardan biridir. Bu nedenle, özellikle hamileyken ilaç yan etkileri hakkında her zaman doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Emzirme

Bazıları emzirmenin saç dökülmesine neden olabileceğini iddia eder, ancak bu teoriyi desteklemek için araştırma yoktur. Bazı emzirme kuruluşları, saç dökülmesi ile emzirme arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varmıştır. Böylece emzirmenin ve saç dökülmesine neden olduğu konusunda endişelenmeyin, çünkü doğum sonrası saç dökülmesi normal bir süreçtir.

Tiroid hastalığı

Tiroid beziniz düzgün çalışmadığında, belirli hormonlardan çok fazla üretebilir veya yetersiz kalabilir. Hormon üretiminde bu bozulma saç dökülmesine neden olabilir. T3 ve T4 hormonları etkilendiğinde, kafa derinizin kökündeki saç gelişimine müdahale edebilir ve saçınızın dökülmesine neden olabilir. Tiroid sağlığınızı izlemek ve seviyelerinizi değerlendirmek için doktor kontrolüne gidin.

doğumdan sonra saç dökülmesi

Tedaviler nelerdir?

Doğumdan sonra saç dökülmesi, önlenemeyen hormonal değişikliklerden kaynaklanan doğal bir süreçtir. Bu nedenle, doğumdan sonra bu saç dökülmesini durdurabilecek saç dökülmesi tedavisi yoktur. Ancak doğumdan sonra saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olabilecek birkaç ipucu vardır:

 • Prenatal vitamin takviyeleri, hamilelik sonrası saç kaybını kontrol etmede gerçekten yardımcı olabilir. Doğum öncesi vitaminleri almadan önce doktorunuza danışın.
 • Hamilelikten sonra sağlıklı beslenme çok önemlidir ve bu da saçlarınızı sağlıklı tutar.
 • Yıkama veya tarama sırasında saçınıza nazik davranın. Saçlarınızdaki hacmi artıran bir şampuan kullanın ve saçınızı sadece gerektiğinde yıkayın. Ayrıca, geniş aralıklı dişlere sahip taraklar kullanın.
 • Geri dönüşü olmayan hasara neden olabileceğinden, doğrudan saçınızda ısı kullanmaktan kaçının. Fön makineleri ve sıcak ütüler kullanmamak en iyisidir.
 • Saçınızı çeken ve kökünden kırılmalarına neden olan sıkı saç stillerinden kaçının.
 • Stresten kaçınmak. Sakin olun ve küçük çocuğunuzla zaman geçirmenin tadını çıkarın.
 • Kısa bir saç modeli deneyin.

Doğumdan sonra saç dökülmesi için evde yapılacaklar

İşte saç dökülmesini en aza indirmek için denenmiş ve test edilmiş doğum sonrası saç dökülmesi için yapılacak bir liste:

 • Demir, çinko ve vitamin bakımından zengin yiyecekleri tüketin.
 • Doğrudan kafa derisine uygulanan yumurta akı ve zeytinyağından yapılmış ev yapımı karışım, doğum sonrası saç dökülmesini en aza indirmek için iyi bir çözümdür.
 • Çemen tohumlarını bir gece bekletin ve süzülmüş suyu doğrudan kafa derisine uygulayın. Bir iki saat bekletin ve yıkayın.
 • Diyetinize yoğurt ekleyin ve saç maskesi olarak kullanın, biraz hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve uygulayın.
 • Dolaşımı iyileştirmek ve saç büyümesini arttırmak için saçınızı yıkamadan önce saçınıza ılık yağ ile hafifçe masaj yapın.
 • Hindistan cevizi sütünün doğrudan kafa derisine uygulanması da saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur.
 • Diyetinize kuru meyveler ve keten tohumu ekleyin. Omega-3 bakımından zengindirler ve saçları güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Yukarıda listelenen tedaviler ve ev ilaçları, doğumdan sonra saç dökülmesi üzerine hazırlanmış yöntemlerdir. Normalden fazla dökülme görülürse mutlaka doktorunuza başvurun.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Doğumdan sonra saç dökülmesi yeni annelerin genellikle hamilelikten sonra uğraştığı üzücü bir durumdur. Aşırı saç dökülmesi doğum sonrası anneler arasında en büyük şikayetlerden...

Apgar Testi Nedir, Neden yapılır?

Apgar testi (apgar skoru), doğumdan hemen sonra yenidoğanlara yapılan bir testtir. Bu test, bebeğin kalp atış hızını, kas tonusunu ve diğer belirtileri kontrol ederek ekstra tıbbi...

Rahim Sarkması Nedir, Tedavisi Var Mı?

Rahim sarkması (pelvik organ prolapsusu olarak da adlandırılır), uterusun vajinal açıklığa doğru düştüğü zamandır. Pelvik taban kaslarınız gerilir veya zayıflarsa sarkma olabilir. Bu durum...

Kışın Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış aylarında yeni doğmuş bir bebek sahibi olmak, diğer mevsimlere göre biraz daha fazla endişe yaratabilir. Beklenmedik kış sezonunda nasıl yöneteceğiniz konusunda umutsuzluğa...

GÜNCEL BİLGİLER

Smear Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Rahim ağzı kanseri, kadınların yaşamını büyük ölçüde etkileyen, üreme çağındaki kadınlar arasında ilk üç kanserden biridir. Bununla birlikte, neyse ki serviks kanserinin, kanserli...

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği

Vitaminler, insan vücudunun sağlıklı çalışması için gerekli olan mikro besinlerdir. D vitamini, çevresel bir kaynak olan güneş ışığından elde edilebilen eşsiz bir vitamindir. Güneş...

Anne Sütü Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Anne Sütü bebekler için en önemli besin kaynağıdır. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız. Şimdi onun için elinizden gelenin en iyisini yapma vakti.. Bu...

Bebeklerde Sık Sık Uyanma

Bebeğiniz geceleri her saat uyanıyor olması korkulacak bir durum değildir. Ancak belli yaşın üzerinde aynı durum devam ediyorsa sebeplerini araştırmak gerekebilir. Muhtemelen...

Hamilelikte Ara Öğünler Ne Kadar ve Nasıl Olmalı?

Hamilelikle birlikte anne adayının gün içerisinde ihtiyaç duyduğu kalori miktarı artmaktadır. Özellikle ilk aylık evreyi atlayıp mide bulantılarının sonlanmasıyla çok daha düzenli bir beslenme programı...

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Çocuk sahibi olmanın en heyecan verici şeylerinden biri bebeğin cinsiyetini öğrenmektir. Birçok insan mümkün olan en kısa sürede öğrenmeyi seçerken, diğerleri bunu bir...

Güneş Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Yaz aylarında bireyler serinlemek ve kış aylarındaki bunalımlarını gidermek için dışarıda zaman geçirirler. Bu aşamada bireyler için ideal bir yol olarak görülebilir. Ancak önlemlerini...
14,338BeğenenlerBeğen
62,033TakipçilerTakip Et