0 oy
365 göst.
Aile kategorisinde (731 puan) tarafından
Aslında kayınvalidemi çok severim çok iyi insan beni kızından ayırt etmez hatta çoğu yerde de beni kızından bile üstün görür ama daha yeni anne oldum nerdeyse bebeğim 2 aylık olacak kaynanam bir müddet yanımda duruyor sürekli bebeğim her ağladığın da bebek aç sütün yok anne sütüm var doydu emmiyor diyorum zorla vermeye çalışıyorum gözünün önünde görsün diye  bebeğim almak istemiyor her ağladığın da aynı şeyi söylüyor eşim yeter anne o zaten üzülüyor ağladıkça sen daha çok üstüne gidiyor sun 10 tane çocuk büyütmedi karışma baka baka öğrenecek sütü varsa da yok ettin zaten başının etini yiye yiye dedi o cümleyi söylemeyi bıraktı bu kez de karnı ağrıyor çok gazı var kekik yağı sürelim acı çektirme çocuğa demeye başladı ben gazını kendim çıkarıyor um zaten kekik yağına koskoca insan dayanmıyor cildi yakıyor ben onu çocuğuma nasıl süreyim derdi gazda değil açlık da değil eşim kucağına alıştırdı beşine koyduğumuz dakika kucak diye ağlıyor ama ben bunu anlatamıyorum her ağlamasında bir kusur görüyor ister istemez bende anneliğimde kusur bulmaya başlıyorum acaba dediği gibi aç mı koyuyorum acaba canını mı yakıyorum diye stres yapıyorum üzülüyorum ama kırılmasını istemiyorum bişey demek de istemiyorum nasıl tatlı dille uyarabilirim yada ben mi çok hassas davranıyor um o normal davranıyor 

16 Cevaplar

+1 oy
(449 puan) tarafından
Gazı vardır canım, kucağınızda o yüzden durmak ister. İlk 3 ay bebek kucağa alışmaz. Sen yemeklerine kimyon at bol bol kimyon ye, rezene çayı iç, bebeğin karnına masaj yap, ayaklarını sıcak tut hafifler. 3 aylık olunca biter zaten gaz sorunu 
(731 puan) tarafından
Rezene içiyorum bebeğime hergün masaj yapıyorum netten baka baka arka arkaya gazını yapıyor hatta doktora da danıştık arka arkaya o kadar gaz yapmasına rağmen sancısı olmuyor dur annesinin koskusunu istiyor dur çünkü sadece anneyi tanıyor demişti
-Reklam-
0 oy
(2,226 puan) tarafından
2 aylık olmuş zaten bence artık kendin kal bebeğinle canım
(731 puan) tarafından
Kendim bakabilirim diyorum ama gitmek istemiyor ben torunuma doyamadım daha az daga durayım diyor git de diyemiyorum ki bide ilk torun
0 oy
(119,070 puan) tarafından
bebek buyumus tek bak artik
(731 puan) tarafından
Kendim bakabilirim diyorum ama az daha durayım seveyim diyor git de diyemiyorum ki :(
0 oy
(1,032 puan) tarafından
Ondan bı tanede bnde var canım 
(731 puan) tarafından
Oysaki bilmiyor lar stresten üzüntüden annenin sütü daha çok azalır benim ebem doğum sonrası uyardı üzüp strese sokmayın daha çok morel verin hele sütün yetmiyor çocuk aç sakın demeyin anne si bilir zaten onun aç olup olmadığını dediği halde diyor
(1,032 puan) tarafından
Aslında biliolar işlerine gelmio canim
0 oy
(408 puan) tarafından
Doktor kontrolleri illa ki vardır sütün yetmiyor olsa doktor söyler mama takviyesine başlarsınız. Bebek bu ağlar bilmediği bi dünyada onun da alışma süreci var. Duymamaya çalışın kendinizi üzmeyin bebeklerin yanında kullanım kılavuzu yok sonuçta. 
(731 puan) tarafından
Ya herkes anne karnında öğrenmiyor çocuk bakmaya elimizde teknoloji var artık doktorlar var herşeyi araştıra araştıra öğreniyor uz zaten eski toprak insanların bilgisine ihtiyacımız yokki hatta daha doğurmadan çocuğu tuzlama derdine düştü doğumdan sonra ebeye rica ettim ebe de güldü şu tuzlama olayını bunlar ne zaman bırakacak diye sonra dedi kaynanama bak teyze bu bebeği biz tertemiz ettik teslim ettik anneye sakın tuzlamaya kalkmayın tuzlama yüzünden kaç tane ölen bebek var diye bir avuç tuz filan dese hadi bir ihtimal 1 kilo tuza yatıracak mış çocuğu
(408 puan) tarafından
Ben henüz hamileyim ama eşimin tarafı öyle şeyler söylüyor ki çocuğu onlarla başbaşa bırakamam sanırım, burnu kurumasın diye Tereyağ, vücuduna Zeytinyağı (doktorlar Zeytinyağı asitli olduğu için Hindistan cevizi yağı kullanın diyor) tuz zaten var. Tamam eskiden yapılmış ama teknoloji gelişti artık her yerde her şey var.
(731 puan) tarafından
Bu normal bir tuzlama dan bahsetmiyor bildiğin vucutunun heryerini tuzla kaplayacak mış onun cildi neki daha yakar kavurur tuz hani suyuna azıcık atılır yada vucutunun belli yerlerine ama bu bildiğin salamura yapacakmış balık niyetine yapacakmış
0 oy
(158 puan) tarafından
Kuzum cisli bez sayısı yeterliyse aç değildir.ve kilosu az olsa kontrollerde ebede doktorda söylerdi.malasef büyükler hep bı sebeb bulur.sabretmeye çalış sizden gidecek bebeğimle tek kalacağım günleri düşün sabret.bana eşimin teyzesi üçüncü gün gogsumu bianda eline aldı bebeğimi emzirirken baktı yumuşacık bunda süt felan yok diye pat diye gogsumu birakdi göğüslerim büyüktür.ama eltime hiçbiri böyle hareketler yapamadı onun annesi vardı yanında.benim annem olmadığı için bu kadar rahat hareket ettiler.sukir bebeğime tek bakıyorum 1aylikdan beri çok mutluyuz .ama 1 ay sabrettim hepsine
(731 puan) tarafından
40 gün annem kaldı yanımda annem varken gayet iyiyim dim e annem gidince oda gelmek istedi gelme de diyemem geldi daha da gitmedi eşim de diyor gülüm az daha sabır et kovamam ki
(158 puan) tarafından
Canım eşin ne güzel destek sabret.eşinle sakın tartışma annesi icin.benim annem vefat etti o yüzden düğünümdede doğumdada yanımda olamadı ama şükür o kadar kalbi güzel eşim varki bana herşey oldu oluyor.
0 oy
tarafından
Yaaa kucaga alismak diye bir sey yookkkkkkkkkk

İlk 3 ay bebekler kendisini anne karninda zanneder .

Bebek kucagin ihtiyaci .Koydugunuz zaman aglamasi kendini güvensiz hissettiginden .

Bebek ihriyacini aglayarsk söyler .1. iletisim araci aglamadir cunku .

Evine gitsin artik yani 2 aylik olmus .Bebeginle bag kurman lazim kuzu.
(731 puan) tarafından
Kucağıma alıyorum uyuyor koyuyorum uyanıyor ben onuda dert etmiyorum alıyoruz eşimle ortamıza yatırıyor uz rahatça uyuyor tabi ona da bir gulp buldu erkek çocuğu anne baba arasına girmez alıştırmayın öyle öğrenir öyle gider eşşek kadar olur ortanızda yatar demeye başladı
0 oy
(6,935 puan) tarafından
Benim kaynanamda sürekli sütün yetiyor mu diyordu abartısız gün de on kez soruyordu çok şükür 16 aylık olana kadar yetti.

Ayrıca hiç bir kaynana gelinini kızı gibi görmez benim şahsi fikrim bu.
(731 puan) tarafından
Anlamıyorum ki kendim bakarım artık diyorum zaten bir faydası da yok yine kendi temizliği mi kendim yapıyorum yemeğimi filan çocuğuma da bakıyorum 40 gün kendi annem baktı sonra ben torunu sevicem dedi geldi gitmedi
0 oy
(2,303 puan) tarafından
Cnm zaten 2 aylık olmş gitse ya evine bnm kide öle edyrdu giiti valla evinee ne edem artıkın bazen onun evine gittimi der eder Bn hicc oralı olmm alırım elinden bniim de ilk bebegim baka baka göre göre öğrencz yani 
(731 puan) tarafından
Ben kendim bakabilirim diyorum ilk torunu ben daha doyamadım az daha kalayım diyor ne yapayım az daha sabır edicem artık :(
0 oy
tarafından
Bitmez tükenmez  anne dram ı   ... Daha sütün de biter. Bunca lafın üzerine sonra da emzirmedin de bitti der ler  kenlere aynısı yapılsa ne hissederdi  acaba   
(731 puan) tarafından
Zaten sayelerinde azaldı ilk günler dolup taşıyor du eşime dedim beni yanlış anlama bana kimse gelip sütün yok çocuk aç demesin ben biliyorum o tok mu aç mı diye ne yapayım gülüm az sabır et kovamam ki diyor
tarafından
Takmamaya çalış canım inşallah.    Allah yardımcın olsun   elbet bir gün gider  sen sıkıntı yapma kendin e bebeğin i düşün inşallah
0 oy
(628 puan) tarafından
Keşke en başından kendiniz baksaydınız . 2 ay olmuş bu saatten sonra ne söylerseniz boş
(731 puan) tarafından
2 ay sadece o durmadı zaten 40 gün annem baktı annem ablam boşanma aşamasında olduğu için memelkete gitmek zorunda kaldı o gidince kaynanam ben gelicem diyince eşim de biliyor biraz lafını bilmez olduğunu gelme diyemedik :(
0 oy
(261 puan) tarafından
Kendi kaynanam geldi aklıma okurken o da çok iyi bir insandır ama herşeyi o bilir. Özellikle kekik yağının faydalarını anlatarak bitiremez. Bu kaynanalar hep böyle demekki :)
(731 puan) tarafından
Israrla kekik yağı sürelim diyip duruyor hatta komşular teyzem sen kafayı mı yedin o kekik yağını ben bir bacağıma sürdüm akşama kadar yandım o dqha bebek dayanamaz diyor yinede bildiğini diyor
0 oy
(4,903 puan) tarafından
Gazi gerçekten olabikir bnm kız 4 ay çekti bu gaz ileltinden bn yildim keşke yanımda biri olsaydı herkes kendi evindeydi bnm de ilk bebegimdi kaynanam actr süt süt derdi bnde bunaliridim buutn anne ve Kaynanalarda var galiba . Kucağa alışma süresi şöyle cnm bebekler 3 aya kadar hala kendilerini anne karnında hisedermis 4. Aydan sonra alışkanlıkları başlar ki bebek şuan çok küçük senin kokunu ister al kucağına istedgn kadar zaten zamanı gelince  kendisi istemeyecek otrcak yürüyecek 
(731 puan) tarafından
Gazı var zaten ben çıkarıyorum ev temizliği şu bu zaten yapmıyorum işimi gücümü bebeğime bağladım oturup herşeyi bıraktım elimle gaz çıkarıyorum o ısrarla bir karışım yapmış içinde kekik yağı var çoğun lukla gerisinde ne var bilmiyorum istemiyorum çocuğuma sürülmesini çocuğum dan daha önemli bişey yok iş güç yapmam ben oturur çıkarırım gazını diyorum çıkmasa çaresiz kalsam sürekli ağlasa neyse e çocuk bu ağlayacak gazını çıkarınca keyfi yerine geliyor sonuçta ama anlatamıyorum doktor da diyor aşırı zorlanamaz ise aşırı ağlamaz ise hiç bişey kullanmayın siz kendiniz çıkarın diye
(4,903 puan) tarafından
Bütün kaynanalar ve annelerimiz aynı vala cnm  bn kekik yagini hiç kullndm blmyrm ama bnm kızda felakettir ağlardı morarirdi  eşim bna arabayla yarım saat uzakta arardım yetiş kıza bişey oldu diye Allah'tan mağaza bizim yoksa çoktan kovukurdu eşim. Yeri gelirdi gelemezdi öyle böyle sabret biraz 4 aydan sonra düzelir Allah'ın izniyle bebişin sağlıkla büyüt cnm
0 oy
tarafından
Gerçekten gazı vardır cnm ne kadar gazlarını ogurerek çıkarsa dahi az bişey bile olsa sancı yapıyor ona bişey kaynanan iyi ise bu söylediklerini yut kendi bildiğini uugula
(731 puan) tarafından
Gazı var zaten hem ağızdan hem aşşağı dan çıkarıyorum ben ama aşırı dayanılmaz bir sancısı yok ufaktan ağlıyor gazı çıkana kadar çıkarın ca keyfi yerine geliyor doktor da dedi çok ağlamaz aşırı zorlanmaz ise bişey uygulamayın kendiniz çıkarın diye 24 saat ağlıyor gibi muamele gösteriyor
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Ya o genrl bi sey kardesim dogdugunda ben anneme yaptim.aynisimi :D sutun yok degil de ac bu cocuk diyip duruyodum. 

Bosver takilma desin durdun bu genel bunu duymayan sna yok gercekten
(731 puan) tarafından
Nasıl bir psikoloji imiş anladımı annen de :D zaten sabır ediyorum kırmak üzmek istemiyorum
(7,791 puan) tarafından
Canim ben liseye gidiyodum o zmn benim kardes de cidden heo acti :D benim kaynanaya ohtiyacim yok diyodu :D her seyine karisirdim kardesimin ahah.
Sen bi dogur ben de sana dicem derdi dedi de sonra dedi ki nasim bi duygu ahah ben de dedim iyi hi duygu sorun yok ki :D
Bilmiyorum hic takılmadim ama sütun yok deseler belki ben de uzulurdum ac denmesinde sakinca görmüyorum ama
(731 puan) tarafından
Her ağlamasın da maalesef sütün yok cümlesi duyuruyorum şarıl şarıl süt akıyor göüsten cünkü süt yapacak şeyler yiyorum dengeli besleniyorum gözü ile gördüğü halde aynı şeyi söylüyor inat yaptığını düşünme ye başladım artık
(7,791 puan) tarafından
Hah iste  oyle dense bende uzulurdum acikcasi.
Ama bisver bu senin degil onun kusuru evet sütum yok doktor emzir bi sey verme cogalsin dedi diyip gec en kotu gaz icin de rezene kimyon masaj biliyisundur zaten naparsan yine de gazi oluyo bebegin bi sure dis sikmak gerek :)
0 oy
(3,599 puan) tarafından
Ay en sinir olduğum şey yaa insan zaten çok hassas oluyo öğrenmeye calisyo bide onlar insanın üstüne gelince insan daha strese giriyo yaa 
(731 puan) tarafından
Anneliğimeden kuşkulanmaya başladım artık kafama ne kadar takmayayım desem de ister istemez üzülüyorum benim kaynanam tek değilmiş ama :Dherkesin hemen hemen gelmiş başına
(3,599 puan) tarafından
Bend kayanana yok :)

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 139 göst.
14 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Elmali turtam (229 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 401 göst.
1 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Mehmetcan Emir (886 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 219 göst.
19 Şubat 2021 Aile kategorisinde Babysmom (774 puan) tarafından soruldu