+1 oy
308 göst.
Diğer kategorisinde (64 puan) tarafından
Kızlar mesela Ramazanda bir akrabamı davet ettiğimde o kisinin imkanı olduğu halde beni davet etmiyorsa bir soğuma oluyor. Yani iftar daveti Allah rızası için olan bir sey tabi ki ama karsı tarafın da maddi gücü buna yettigi halde umursamayıp çagırmıyorsa "onu çagırmak yerine yoksul insanlara yardım ederim daha iyi" diye düsünüyorum. Bu yaptıgım kincilik mi oluyor? Aslında iyi niyetli birisiyim ama değer verdigim kisi bana deger vermiyorsa yardıma ihtiyacı olana iyilik yapmak daha mantıklı bence

12 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Ben de genel anlamda öyle mesela sürekli ben çağırıyorum evine bir kere gitmişim gittiğimde de ben kadar hazırlık yapmıyor hani durumu olmasa neyse bende cagirmiyorum artık ama hala cagirmiyor benden bekliyor anlamıyorum insanlarai
(64 puan) tarafından
Öylesini çagırmayıp mesafe koymak daha hayırlı bence
-Reklam-
+1 oy
(5,234 puan) tarafından
Ramazan ayı farklı bisey ama ben misafir sevmiyorum özellikle eşimin ailesi
0 oy
(1,447 puan) tarafından
Davet etmezdim ben olsam
0 oy
(1,621 puan) tarafından
Normalde çok ince düşünürüm ayrinticiyim ama bu konuyu hiç düşünmedim hatta geçen kaynanam annemi davet etti gittik yedik içtik bugün de annem aradı müsait zamanda anneni de alin gelin diye kaynanacigim da gerek yok ben cagirdim diye çağırması gerekmiyor zahmet etmesin falan diye geveledi nasi sınır oldum adap diye bisey var sen çağırınca o gelmiş ona bisey demedim akşam da eşime dedim annenle konuştum zahmet etmesin gerek yok diyor biz gideriz diye o kızdı ben konuşurum nasi gitmiyomus olmaz öyle şey diye eşime genelde çok kızarım ama beni ailesiyle asla karşı karşıya getirmez ramazan da misafir çağırmak falan güzel ama ben kimseyi çağırmadım hoş bi kaynanam bide annem var onlarda öyle pek yakın değil ha deyince gelemezler sen yapmışsın davet edip yedirmiş içermişsin boşver güzelim takılma insanların boş islerine
0 oy
(3,491 puan) tarafından
Kincilik. Sahiden Allah rızası için yaptığından emin misin 
(64 puan) tarafından
Eminim. Ama Allah rızası için o kisiyi çağırmak yerine ihtiyaç sahibi birine yardım etmek daha mantıklı geliyor. Ben kıymet verip davet ediyorsam ama o kisinin umrunda değilsem neden böyle yapayım ki. Ki bahsettiğim şey çağırma imkanı olup da çağırmayan kişi için. Yoksa imkanı yoktur ya da hastadır bunu anlarım ama diğer durumda değer vermiyorsa ben de umursamam
0 oy
tarafından

Karşılık bekleyerek çağırmak zaten doğru değil ramazan ayında davet edilecek kişiyi maddi durumu iyi kötü diye ayırt edip mi davet edicez bu mantıklımı? Normal zamanda bu düşünceye saygı duyuyorum tabiki 

(64 puan) tarafından
Ondan bahsetmiyorum. Akrabaları çağırırız ve karşılık olarak beklenmese de insan deger verilmesini istiyor. Eger karşı tarafın maddi durumu iyi degilse ben davet etsem de onun çağırmasına gerek yoktur ama çağırma gücü olup da davet etmeyen kişi bana deger vermiyordur diye düsunüyorum
0 oy
tarafından
Değer verene değer vereceksin canım öyle yapmazsan hep her konuda üzülen sen olursun ramazan sonuna kadar bekle çağırmazsa diğer sene de sen çağırmazsın 
(64 puan) tarafından
Geçen ramazanla ilgili bir durum. Aynı apartmandaydık pandemi vardı ama aynı apartmanda oldugumuz icin görüyorduk birbirimizi. Kendilerini davet ettirdiler neden bizi cagırmıyorsunuz pandemi var diye mi filan diyerek. Biz çağırdık kendileri çağırmadı. Bu yıl yine sorun etmeyip cağıracaktım.bir akrabamız öldü gecen haftalarda. Çağırsam gelirler sonrasında da akraba vefat etti ne gerek var davete diye dusunup kendileri davet etmezler bu sefer de iyice gıcık olurum kendilerine.onun icin hic cagırmamak mesafeli olmak daha iyi. Vefat eden birisi oldu diye iftar yapmamak sadece bahane bence.insanların gözüne misafir zor geliyor galiba
tarafından
Misafir bereketiyle gelir onlar evlerinde huzur mutluluk bereket istemedikleri için misafirde çağırmıyorlar sıkma canını sende çağırma ama kuzum
0 oy
(3,166 puan) tarafından
Canım ramazanın yarısına gelmedik daha dur Bismillah. 
tarafından
Sjsjsjjs
(64 puan) tarafından
Geçen ramazanla ilgili bir durum. Aynı apartmandaydık pandemi vardı ama aynı apartmanda oldugumuz icin görüyorduk birbirimizi. Kendilerini davet ettirdiler neden bizi cagırmıyorsunuz pandemi var diye mi filan diyerek. Biz çağırdık kendileri çağırmadı. Bu yıl yine sorun etmeyip cağıracaktım bir akrabamız öldü gecen haftalarda. Çağırsam gelirler sonrasında da akraba vefat etti ne gerek var davete diye dusunup kendileri davet etmezler bu sefer de iyice gıcık olurum kendilerine.onun icin hic cagırmamak mesafeli olmak daha iyi. Vefat eden birisi oldu diye iftar yapmamak sadece bahane bence.insanlara misafir zor geliyor galiba
(3,166 puan) tarafından
O zaman haklısın canım bir de kendileri davet ettirmişler. Ben bu ramazan için anlamıştım kusura bakma
(64 puan) tarafından
Sorun değil ♡
0 oy
(120,790 puan) tarafından
kimseden davet beklemiyorum
0 oy
tarafından
Davet karşılık bekleyerek değil Allah rızası için olur. Mesela bende haftaya gideceğim davete ama kendim bu sene düşünmüyorum hem küçük çocuğum var hemde emziriyorum oruç oruç halsiz kalıyorum. Temizlik yemek ugrasamayacam. Belki karşıdakinin de vardır geçerli bir sebebi. Orucken herkes enerjik olacak diye bişey yok. Böyle dusunuyorsan bir Hayri kalmıyor bağış yap bencede
0 oy
tarafından
Ramazan başladığından beri 7 kez gittik iftara sadece annemleri çagirabildim iftara bu akşam da inşallah kaynanalar gelicek çağıran herkesi çağırmayı düşünüyorum ben 

İlgili bir soru bulunamadı

397,245 soru

11,881,180 cevap

35,998 kullanıcı

...