0 oy
1,195 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Kızlar sizlerde elektrik , su , doğalgaz faturaları için tasarruf yapiyomusunuz . Ne gibi tasarruf yapıyorsunuz önerileriniz varmı? :)

25 Cevaplar

+1 oy
(2,866 puan) tarafından
Dünya kadar vergi alıyorlar ben tasarruf yapsam kaç yazar... 
tarafından
Orası oyle canım sadece tavsiye için sordum :)
(2,866 puan) tarafından
Az kullandığım ay daha çok fatura geliyor onu fark ettim :D temizlik yapıp elektriğin suyun canına okuduğum ay daha az geliyor. bi halt anlamadım valla.
tarafından
Valla dediğin doğru yaa :)
(2,866 puan) tarafından
Demek ki devlet bunu istiyor harcayın gitsin istiyorlar ki bu kadar saçma bi fark oluyor arada :D
tarafından
Ahahaha doğru doğru :))
-Reklam-
0 oy
(10,047 puan) tarafından
Elektrik tasarrufu için bulaşık makinesini akşam çalıştırırım hep 22.00'den sonra elektrik %20 daha az oluyor. Doğalgaz açınca bütün kapıları örterim soğuk girmesin bir yerden diye, ısınınca her yer akşam uyumadan kapatırız zaten sağlıklı değil doğalgaz açık uyumak hemen hasta oluyorum öyle ben. Bir de led ampül kullanıyoruz çok az yakıyor:)
tarafından
Ya bende makineleri hep gece calistiririm. Kışın da mi gece doğalgazı ortuyosunuz canım.  Bizim evimizde dış yalitim yok oyuzden oturma odası ve yatak odası yaniyo sadece .
(10,047 puan) tarafından
Kışında kapatıyoruz gece zaten yorgan battaniye altında yatıyoruz bebişimde uyku tulumu yorgan altında. Doğalgaz açık uyumak dediğim gibi sağlıklı değil insan nasıl alışırsa öyle gider böyle alışmışım:) sabah erken açıyorum doğalgazı kışın
tarafından
Doğrudur canım :) burda biz usuyoruz yalıtım olsaydı bir nebze dediğin gibi yapardım ama bakalım.  Ben gece çok usuyorum :)
(865 puan) tarafından
Canım eğer kombiden kapatırsan tasarruf yapmamış olursun. Çünkü kombiyi kapatıp açtığında ısıtmak için iki katı çalışır
(10,047 puan) tarafından
Yok kombiyi kapatmıyoruz canım sadece ısıyı düşürüyoruz kombiden kaloriferin :)
(348 puan) tarafından
Elektirigin aksam 10 dan sonra indirimli olmasi icin  akili saat takilmasi gerekiyor her kez icin gecerli degildir
(10,047 puan) tarafından
Biliyorum bizde öyle yaptık ücretsiz talep edebiliyorsun gelip değiştirdiler
(554 puan) tarafından
Tam ben yazacaktim:)
(348 puan) tarafından
Bizde.talep etsek ama devlet yine alio malasef vergiyi sömürgeci dönemi gibi ayni
(10,047 puan) tarafından
Hiç sorma başka ülkelerde bu kadar zam yok her sene zam üstüne zam nerden ne alsak diye şaşırıyorlar artık:/
0 oy
tarafından
Tasarıf ederiyoruz etmesine de faydasını göremiyoruz
tarafından
Niye ki dunyacigim:)
tarafından
Vergiler sağolsun.....
tarafından
Olsun bakalım :)
0 oy
(571 puan) tarafından
Gecen yil gelen faturanin iki kati gelince malesef yapamiyorum 15 gun evde yoktuk gecen yil 1 ay evde kaldigimizdan  daha fazla geldi. Tasarruf yapsam ne olacak yapamıyorum 
tarafından
Him anladım cnm sağlık olsun yapcak bisey  yok :)
0 oy
(1,755 puan) tarafından
Valla canim bizde 20-25tle elektrik geliyo  ,suda 15 tl filan civari geliyo az geldigi izin tasaruf etmiyoz ama kisin  dogalgaz cok gelir kombi calisir diye 150 180tl gibi bisey gelir, o coktur 
(1,755 puan) tarafından
Aynen canim galiba oyleymis baksana faturaya  valla bizim kendi evimiz var su elektrik dogalgaz bide her ayin binaya komunal oderiz bilmiyom sizde varmi yokmu .her ay 150 tl civari gibi toplamda oderiz ama kisin kombi calisir diye 250 ye kalkar
(310 puan) tarafından
Tew biz böyle yapsak bile çok geliyor hele ki dolgaz öyle gelse kışın havalara uçarız az geldi diye
(582 puan) tarafından
Nerede yaşıyorsunuz canım valla bu faturalar cok iyiymiş bizim elektrik 100 den aşağı gelemiyor su desen oda 70 80
(1,755 puan) tarafından
Bakude canim
(582 puan) tarafından
Çok iyiymiş valla buralar fena
0 oy
tarafından
Yok ya onları kisamiyorum elektrik için yaptığım tek şey fırını az kullanmak çünkü hemen farkediyor.
tarafından
Evet fırın ve utu çok gelmesini sagliyomus
tarafından
Ütü pek yapmıyorum gerek olmuyor ama fırın yemekleri çok severim fakat çok uzun süre pişirmek gerekiyor bazen tepsiyi ocakta kaynatıp fırına atıyorum kızarması için. Eşi memur felan olanlarin da vay haline biraz da titiz ise ve çarşaf iç çamaşırı felan ütüleyen var. Sıkılıyorum ev işinden valla ya.
tarafından
Aynen öyle kışın ütü yapmıyorum zaten . Bi yaparsam iki dk yi bulmuyo esarbin ortasını utuluyorum oda düzgün değil maksat düzgün olsun diye ama bakalım kısmet bu sene ne olacak :)
tarafından
Aynen bu sene ne olacak bizdede o durum var :)) aman sağlık olsun. Ödeyebiliyorsak ne iyi. Zorlanıyoruz ama yapacak ne var.
tarafından
Aynenkira ve faturalar yetiyo zaten . Geçen yıl ay sonuna anca yetiyodu bu sene ne olur bilmiyorum :)
0 oy
tarafından
Doğal gazi akşam 7 de açıyorum sabah 4 5 gibi kapatıyorum ve kapıları hep kapalı tutuyorum 
tarafından
Him sağol canım.  Biz daha doğalgazı açmadık
tarafından
Bende açmadım canım gece sene yaptım ve geçen sene herkesin 400 500lerde iken benimki 150 geldi en fazla
tarafından
Yaa gecen sene alt katimda başka biri vardı hem bütün odalarda doğalgaz yanıyordu hemde oturma odalarında odun sobasi yakiyodu . Bize de 150 yi gecmiyodu hem oturma ' odamız  sıcacık oluyordu hemde baca salonda olduğu için diğer yakmadigim yerler ısınıyor du bakalım bu sene ne olacak o gitti baskasi geldi :))
0 oy
tarafından
Ayyy ben ne kadar yapmaya calisirsam o kadar fazla geliyor biraktim o isleri 
tarafından
Dediğin doğru canım
0 oy
(557 puan) tarafından
Yapsamda değişen bişey olmuor ki evde iki kişiyiz elektrik 100 'ün üstünde gelior doğal gazda bebekten dolayi bu sene ful yanar e biz battık allah yardımcımız olsun....
tarafından
Orası öyle canım bebek allah nasip ederse mayis a denk geliyo . Dedim faturalardan tasarruf edip bebek için az da ile biseler aliyim
0 oy
tarafından
tek lamba çalıştırıyorum yani nerdeysem o oda dışında bir yerin ışığını yakmıyorum. kullanmadığım şeyleri kapatıyorum tv, aspiratör gibi. evim küçük olduğundan salonu ısıtıyorum yatak odama da giriyor ısısı. zaten evin dış yalıtımı var şu anda tüm evler buz kesiyor sanki akşamları bizim ev gündüzün sıcağıyla duruyor serinlemiyor. onun dışında ben de akşamları çalıştırıyorum makinaların çoğunu. sudan pek tasarruf etmiyorum zaten çok az geliyor fatura iki kişiyiz
tarafından
Bizde iki kisiyiz ama az gelmiyo.  Dış yalıtım olsa ısınır . Evim heryerden güneş aliyo akşam 5 6 yada kadar da güneş duruyo.  Dış yalıtım olsa bizde tasarruf ederiz :(
tarafından
evet yalıtım çok önemli :/ çoğu binada olsa bile işe yaramıyo. bu oturduğumuz ev 10 katlı tek bir bina kendi içinde her şeyi. eşimin babası dış yalıtımcı onlar yapmış buranın yalıtımını. her seferinde kayınbabam diyo ki ee biz yaptık yalıtımını soğuk geçirmez ahahhsjahah. bakalım bu kış tasarruf edebilcek miyiz
tarafından
Inşallah edersiniz cnm ;)
0 oy
(343 puan) tarafından
Valla kuzum az kullandığım ay daha çok geliyor çok kullandığım zaman diğer aya göre daha az geliyor bu devlet kafasına göre yazıyor bence tasarrufa gerek yok :D
tarafından
Valla öyle galiba herkes öyle soyluyo :))
0 oy
(25,224 puan) tarafından

Yapmıyorum bana az geliyo ya :D

tarafından
Nasıl öyle geliyo ya bende mi sıkıntı var acaba :)
(25,224 puan) tarafından
Bizim bina ısı yalıtımlı oldugu için doğal gazı karda kışta bile en düşükte açarım zaten altta üsttede yakıyorlarlar yerler sıcacık cok kolay ısınıyor o yüzden cok açmayı, suyu bende anlamıyorum valla aslında cok kullanırım ama bilmiyorm :D
tarafından
Yaa sanırım bizde dış yalıtım olmadığı için doğalgaz çok geliyo . Keşke yapsa ev sahibi kış gelmeden.  Bizde heryeri düşük derecede yakarız  heryer ısınır gündüz heryerden güneş aliyo sıcak olur . Ama diğerlerinenasıl çözüm bulurum bilemedim :)
(25,224 puan) tarafından
Allah yardımcınız olsun olsun valla zor. Benim evde kücük 2+1 ondan birazda kolay ısınıyor
tarafından
Amin canım allah hepimizin yardımcısı olsun
0 oy
(2,593 puan) tarafından

vallahi ben bu fatura işinden hiç anlamıyorum bende çalışıyorum koca gün sabah 8 den akşam 7 7 buçuğa kadar evde kimse yok ama 90 dan aşağı elektrik 80 85 den aşağı su gelmiyor kombi yanmadığı halde 45 lira civarı doğal gaz geliyor 1 ay raporlu olduğum dönemde bütün gün televizyon açıktı gündüz makine falan çalıştı ama gene uçurum bir fark olmadı arada ev kendi kendine elektrik yakıyor bide kullanmadığımız fişleri çıkıyoruz makineler hariç :)

tarafından
Ahahahaaa siz oyleyken çok geliyorsa  bize normal ozaman :):)
(2,593 puan) tarafından
bence de 1 senedir bir çözüm bulamadım ve kabullendim artık :)
tarafından
:) :) :) :) :) :)
0 oy
tarafından
Yapamiyorum ki . Hergun bulasik makinesi calisiyor . Camasir bebek olmadan ince haftada 2 yikanirdi simdi haftada 4 yikaniyor . 
tarafından
Bebek olunca öyle canım
0 oy
(1,065 puan) tarafından
Valla yapamıyorum  benim  ev türbe  gibi  7/24 ısıklar açık elektronikler  çalışır  hep amaaaannn 3 günlük  dünya  2 gününü tasarrufa harcarsam geri kalan 1 günde  napcam o yüzden  kasmıyorum
tarafından
Değişik düşünce :):):)
(1,065 puan) tarafından
Hahaha eşim der ben tedaşa çalışıyom  öbür odayıda yak varsa 3 5 makine daha aç     aç allah aşkına aç yaaaa der :))))   ama kızmaz  güle güle der  fatura geldiğinde  az bile gelmiş der
tarafından
Adam alışmış :):):)
0 oy
tarafından

Ne kadar dikkat edersem o ay daha çok geliyo sanki :D

tarafından
Haklısın :)):))
0 oy
(3,521 puan) tarafından
Çamaşır bulaşık mak. 22 den sonra çalıştırıyorum led lamba kullanıyorum prizde şarj aleti vs bırakmıyorum gece yatarken bile tv nin fişini çekiyorum elektrik 70 civarı su 20 doğalgaz yarı yoğuşmalı demir döküm kombim yeni çıkanlardan 3 hafta yaktım 80 tl geldi 
tarafından
Su mu 20 tl geliyo  nasıl basariyosun o kadar az gelmesini
(3,521 puan) tarafından
İnan bende bilmiyorum sürekli banyo tuvalet yıkayan biriyim ama yine de öyle geliyor faturayı kesen adama denk gelip sormuştum akıllı saat kullanıyorsunuz demişti
0 oy
(865 puan) tarafından
Canım şu tasarrufu için vanaları kıstım ince ince akıyor sularım. Gerçekten yari yarıya düştü faturam. Doğalgaz için de kışın sadece 3 petek açıyorum ve en kısık derecede ısıtıyorum.  Elektrik de olabildiğince firin çamaşır makinası utu toplu yapmaya çalışıyorum canım az da olsa ise yarıyor 
tarafından
Anladım canım sağol :) bende deniyim öyle
(865 puan) tarafından
Dene canım hiç yoktan iyidir emin ol:))
tarafından
Haklısın canım aynen  Oyle  denemekte fayda var :)
0 oy
tarafından
12 den sonra calistiriyorum
tarafından
Neyi :) 12 den sonra calistiriyosun :)
tarafından
Camasir bulasik makinasini
tarafından
Hee bende 10 dan sonra calistiriyorum da . 12 den sonra calistirinca faturalarda azalma oluyomu
tarafından
Evet zaten faturaya bak gece kullanim gunduz kullanimda analayabilirsin
0 oy
(441 puan) tarafından
Yani faturadan nasıl tasarruf edilebilirki. Eşim hergun kıyafet değiştirir. Ve iç çamaşırına kadar ütülü giymek ister. Yani bizim evde yıkanan herşey ütülenir yatak çarşafı bornoz aklınıza ne geliyorsa. 2 tanede çocuk var zaten. Camasirimiz hiç bitmiyor ki. Elektrik 100dwn aşağı gelmez suda öyle. Ama Allah razı olsun eşim hiçbir zaman lafını etmez. Her zaman da der sen yıka utule yeterki temiz olsun ben öderim faturaları
tarafından
Iyi bakalım canım  sağol yine de:)

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 347 göst.
23 Aralık 2019 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 189 göst.
0 oy
7 cevap 145 göst.
12 Şubat 2024 Diğer kategorisinde ayse.gul (582 puan) tarafından soruldu
0 oy