0 oy
639 göst.
Diğer kategorisinde (267 puan) tarafından
İsim konusunu başlığa özellikle yazmak istedim ki linç almayayım diye:D Ama gerçekten umudum tükendi ya... Çok yoruldum. Kızımın ismini Hüma koymak istiyoruz eşimle ama yanına anlamı güzel kısa olmayan bir isim arıyoruz. Dünyanın ismini alt üst ettik görmediğim isim kalmadı buna inanıyorum artık, ama biz koyamıyoruz....Şaka gibi. Hüma yı nasıl beğendim ben bu adamla nasıl aynı şeyi beğenmişiz buna oturup kalkıp bin şükür ediyorum resmen ya Hümayı bulamasaydık..:D Başta ben Elif Hüma dedim, Elif doğruluk dürüstlük ve 'Elif nesli " derken insanlar kullanıyor diye, İslam'ı yaşarken Elif gibi olsun diye istedim ama eşim Elif in harften başka anlamı olduğuna bi türlü ikna edemedim. Sonra Elisa Hüma dedik çocuğun adı bir günlüğüne bu oldu. Elisa Hz Zekeriya nın karısıymıs ve cennet kapısında bekleyen melek anlamındaymış. Böyle inandık yani... Sonra araştırırken konulması caiz diyenler varken Hristiyan ismi olduğu için hoş olmadığını yazan yerlere rastladık, insanlar bu konuda tam bir tartışma içinde; İsa Meryem Davud da koyuyoruz diyenler var Hz Zekeriya nın karısının ismi olduğu ve cennet kapısı meleği olduğu manalarının yahudi kaynaklı uydurma olduğunu söyleyenler de var, bazıları diyor ki hristiyanlar müslüman olunca manası güzelse isim değişmek zorunda değil neden bu kadar abartılıyor, bazıları diyor ki oldu o zaman memlekette herkes Eva Jessica olsun kültürümüz yozlaşsın biz de manası güzel diyelim diyor. Eşim ilk yazıda vazgeçti zaten şimdi de ben artık dünyadaki tüm isimleri bildiğimi düşünüyorum ve kızıma Hüma yanında isim bulamadığımız için umutsuzum... Kızlar bana yardım eder misiniz? Başta Elif'i sonra Elisayı sevmiştim. Mantıklı olanı yapmak istiyorum isim öneriniz olursa da açığım... Dini ve kültürel hassasiyetime empati kurabilenler cevap yazsın hafife alacak yorum yazmaya kimse zahmet etmesin. 

36 Cevaplar

+1 oy
(5,406 puan) tarafından
Hüma şah koy gitsin =) ben kendi kızıma isim bulamiyorum herkes karışıyor. =)) 
(5,406 puan) tarafından
Sitem hüma olsun
(267 puan) tarafından
Sitem derken, naz geliyor aklıma o manada mi:)
(5,406 puan) tarafından
Aynen canım yumuşak bir sekilde kırılmak darılmak nazlanmak,
(267 puan) tarafından
Önerin için teşekkürler canım ♥️
(5,156 puan) tarafından
Yoruma atladım ama bu karisanlari hiç anlamıyorum benimde kafanı karistirdilar masal koymak istiyordun dalga geçerler dediler onu kafama takıyorum her isimle dalga geçiliyor da
-Reklam-
+1 oy
(613 puan) tarafından
Meryem'in,İsa'nın kaynağı var Kur'an. Ama elisa ismi israliyattan geliyor yani kaynağı bizim.dinimizde yok.

Onun dışında Hüma Nur gayet güzel. Elif'in harften başka anlamı olmadığı konusunda eşin haklı. Ona yüklenen diğer anlamlar sadece bizim kültürümüze has. Global manada başka.anlami yok.

Hüma ilk değil 2. İsim olmaya daha uygun. 

Zeynep Hüma

Meryem Hüma 

Hatice Hüma 

Ayşe Hüma

Gibi gibi 
(267 puan) tarafından
Kaynak Kuran'da var derken biraz daha açarmıısnız? Kuran'da geçen bir isim olması mı?

Bir de ben Elif konusunda önemli olan şeyin bir toplumun ona mana yüklemesi olduğuna inanıyorum globali pek önemsemiyorum kültürdeki mana neden yetmesin ki:)
 Aynen haklısnız Hüma sondaki isim olmaya daha uygun, ve verdiğiniz örnekler çok hoş ama hepsi tanıdık yaaa:((( Ayşe gelinimizin ismi, Hatice ben babanem kuzenim, Zeynep kuzenim ve ailede kötü iz bırakan birinin adı, Meryem ismini taşıyan kız ve kadınlarda da hep hoşlanmadığım şeyler vardı...:( Eşim Meryem demişti de ona bu konuda onay verememiştim..:(
(267 puan) tarafından
Kaynak konusunu açar mısınız
(1,763 puan) tarafından
Bende ekleme yapayım yok cennette bekleyen melek ismi Esila vs  yok 7.kat cennet adı Tuana vs  diye isimler yok öbür dünyada diyor hoca çok doğru yani kulaktan dolma şeyler bunlar
(613 puan) tarafından
Yani Meryem ismi kuranda geçen tek kadın ismidir. İsim olarak. Benim kızımın ismi de Meryem Sare. Hoşlanmamak olabilir tabii. Ama illa manalı isim istiyorsanız illa ki çevrede çıkar Türkiye'de İslami isimler özellikle Allah Rasûlünun ailesine ait olanlar çok yaygın
0 oy
(1,248 puan) tarafından
Doğuma 5 gün var biz daha bir isme bile karar vermedik bizde kız bekliyoz herkes isim soruyor:)) oğluşumun doğuma giderken karar vermiştik buda öyle olucak sanırım:))
(267 puan) tarafından
Hahaha hayırlısı olsun:)
0 oy
(1,015 puan) tarafından
Ben kizimin ismine hastanedeyken esimle tartisa tartisa karar verdim:)Huma Rukayya Huma Fatima Hatice Huma.cok zor karar vermek biliyorum:)
(1,015 puan) tarafından
Ayy zaten onlarin isimleri coktan belli de biz kendimizi strese sokuyoruz bence:)
(267 puan) tarafından
Güzel geliyor kulağa... Ama Fatma herkeste var ve kaynanamın ismi, Hatice de benim öteki ismim kuzenim ve babanem... Nureddin yıldız bırak herkeste olan isim olsun güzel isim koy diyor ama içime sinmiyor yahu değişik arıyorum yani... Rukayya Rukiye mi oluyor? Aslında bu da güzel ama bilemi yorum ki...
(1,015 puan) tarafından
Hz.Rukeyya arastir istersen.bende tam bilmiyorum esim onermisdi uzun diye arastirmamistim ben
(267 puan) tarafından
Asena haklıısn canım valla yırtıyoruz biz ama durum bu:)))
(1,015 puan) tarafından
Dimi:)tek Hüma da guzel ve hos bence sadece soyismiyle olur
0 oy
(48,090 puan) tarafından
neden illa iki isim tek hüma olsun
(267 puan) tarafından
Çok sade canım ya 4 harf sadece. Ben eşimle çift isimliyiz buna alışmışız sğlalede herkes böyle ve avantajlarını da hep kullandım başkalarıyla karışmıyor aynı isimlilerle
(48,090 puan) tarafından
kizim ela sadece üç harf bende tek isim seviyorum☺️
0 oy
(36 puan) tarafından
Pelveda koyun çok hoş 
(267 puan) tarafından
Ne demekmiş anlamı, köken ne, ve birinin ismi mi
(36 puan) tarafından
Kürtçe bir anlamı var yaprak açtı diye
(267 puan) tarafından
Teşekkür ederim öneriniz için♥️
(36 puan) tarafından
Rica ederim
tarafından
Kuşburnu marmelatina pervede deriz
0 oy
(3,605 puan) tarafından
Ayşe Hüma

Bade Hüma

Hüma Nur bunlar geldi aklıma ☺️
(267 puan) tarafından
Teşekkür ederim önerileriniz için:)
0 oy
(3,775 puan) tarafından
Ayşe Hüma

Hüma ikra

Nisa hüma

Beliz hüma

Zeynep Hüma

Zumra hüma

Hüma bengü

Fatma hüma

Huma begüm  gibi gibi :)
(267 puan) tarafından
Zümra ilk teklfimdi eşime yeniden sunayım bari:DDD
(652 puan) tarafından
Bence Zümra ve hüma uyumlu olmamış
0 oy
(1,271 puan) tarafından
Ahsen hüma

Eslem hüma   anlamlari cok guzel bakabilirsin
(267 puan) tarafından
Eslem güzel de, hiçç sevmediğim birinin çocuğunun ismi yaa çok da uzaktan sayılmaz:D
0 oy
(985 puan) tarafından
Kendine tert yaratmak boşuna mı gidiyor. Saadece hüma olsa ne olacak 
(267 puan) tarafından
Ters ters  konuşan biri damladı yine aman eksik olma :) hayır düzgün cümle kurmayı beceremiyorsan yazma yani şuraya hazımsızlığın mı var,  ne derdin var bu saatte kocan mı reddetti gece gece neyin tersliği bu yani değil mi kimden çıkarıp rahatlamanın peşindesin....
0 oy
tarafından
Arel hüma geldi aklıma Arel benim kızımın adı :)
(267 puan) tarafından
Teşekkürler öneriniz için:)
0 oy
(2,140 puan) tarafından

Canm bence hüma tek güzel ama çok istiyorsan elif hüma gayet yakışıyor benim kızımın da ismi elif Ada <3

(267 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım ♥️
0 oy
(12,759 puan) tarafından
Benim kızımın ismi ömür Hüma. Fikir olur diye yazmak istedim sadece ❣️ unisex bir isim olduğu için bazısı erkek sanıyor sorun yok benim için ;) 
(267 puan) tarafından
Aa ikisi de unisex olmuş olsun manası güzel olsun teşekkürler ♥️
(12,759 puan) tarafından
Hüma hiç erkek duymadım unisex mi o da
0 oy
(2,927 puan) tarafından
Kizimin Adı Meryem taa bekarligimdan diyordum kızım olursa adını Meryem koyacagim. 

Meryem Hüma hoş duruyor düşünebilirsin bence
(2,927 puan) tarafından
Afife Hüma da olabilir
(267 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım ♥️
0 oy
(1,489 puan) tarafından
Kızımın adı KAREN Allah'ın sunduğu cennet meyvesi demek fikir olsun 
0 oy
(373 puan) tarafından
Afra hüma

Arven hüma 

miral hüma

Mir hüma
0 oy
(380 puan) tarafından
Kızımın ismi hümay öykü:))))))
0 oy
(1,450 puan) tarafından
Zeynep huma..
0 oy
(1,038 puan) tarafından
İsim sadece bir boncuk yani kullanılacaksa iki isim konmalı dıye düşünüyorum hem siz diyorsunuz ıkı ısımlı herkes diye hazır hümayı beğenmiş içinize sinmşken koyun gitsin
0 oy
(1,092 puan) tarafından
İdil hüma geldi aklıma 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 84 göst.
13 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Eeg (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 33 göst.
13 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Eeg (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 64 göst.