+1 oy
602 göst.
Aile kategorisinde (994 puan) tarafından
Kızlar eşim biz evlenmeden yaklaşık 10 ay önce flan almış evi şuan kredi ödüyorz 8 senemiz kaldı. Ben Nişanlı iken çok iyi hatırlıyorum kaynanam hep tarladan çıkanla senelik ödeyecegz diyodu. Ama şimdi adını anan bile yok. Kayın babamın durumu çok iyi eşim memur. Evi alırken kayın babama danışmış sen ödemeyeceksn tamm ben aldm ben odeyecegm gibisnden bisey demiş kayın babamda tam al demiş. Oyle herseye razı olmaz kayın babam. Eşim arabayı da kendi almış. Az bi miktar kayın babam vermis. Gorumcem dururken bize yardm etmezler ev konusunda sanmam. Çünkü Gorumcem hemen ona aldn bana da al der. Zaten onun korkusundan alamadı bence. İlk oğluna mi almalı bence oğluna almalı sonra da durumu olursa kızına bilmiyorum ben öyle düşünüyorum.  Şimdi Gorumcem baba bana ev al srtk diyor. Yani bize almamış ona mı alacak. Bilmiyorum alsa ne derm. Bugün kayın babam kendine tarla için alet almış 100 bin TL. Gorumcem bana ev almıyon param yok dion ama böyle şeylere paran oluyo dedi. Eşimde alana kadr benm evin borcunu oderdin dedi. 140 150 bin flan borcumuz var dağa eve. Siz olsanız önce eşiniz ile kendinize mi istersinz evi yoksa Gorumceme de alınsa gönlüm razı olur mu dersiniz. Yanlış mı düşünüyorum sizce

33 Cevaplar

+11 oy
tarafından
Canım yaşlı başlı 2 çocuk büyütmüş adam tarla ıcın alet alırken çocuklara niye hesap veriyor ya, o demıs bana ev alsaydın dıgerı demiş borcumu ödeseydin, Nıye ne münasebet 
(612 puan) tarafından
En çok katıldığım yorum bu oldu
(994 puan) tarafından
Yanı Bende yanlış buldum da ne bileyim. Görümcem zaten der en ufak bisey alsa kayın babama herseye paran var ama bana ev almaya gelince yok der. Eşim öyle şeyler demez ama bunu deyince bende şaşırdım. Çünkü hep gorumceme yapılıyor hersey eşime pek yardm etmezler konu her ne olursa olsn hiç birine ses çıkarmz ama böyle deyince çok şaşırdım
tarafından
Cok yanlıs ya ıcınden gelse yapar zaten, hadi kıza soz vermıstır vs bırsekılde anlarım da senın esınınde benım borcumu odeseydın demesı o kadar bana gore arsızlık ki
(994 puan) tarafından
Kızına söz vermedi ki . Asıl eşime hep diolardi tarladan çıkınca diye. Benm takıldığımda o oldu yani öyle deyp yardm etmemeleri. Ya hiç deme ya da dediyse sözünü yerine getir
-Reklam-
+1 oy
(48,087 puan) tarafından
kendim veya gorumcem diye sartlamam yarı yarıya versin parayı adil davransin isterdim. mesela alinacak ev 400 binse ikiyuzer versin kalaninkendiniz halledin desin esit olsun
(994 puan) tarafından
Ya ben almasin demiyorm anlatmadm galiba alsın ama önce oglunn bi ödesin sonra da kızına alsn . O kadr dediler tarladan çıkanla diye hiç görmedik o çıkanı
(48,087 puan) tarafından
bir abim var anneme miras düştü 110 bin kadar annem bana bin lira verdi esit bolmedi isterdim ki esit versin abimle bana. evde senin esinin ev almasi esinin sorunu. size ev parasi verip kardesine vermemesi ayrimcilik olur ayni şekilde gorumcene ev alsa size haksızlık olur en güzeli esit para vermesi ustunu kim nasil tamamliyosa tamamlasin
(48,087 puan) tarafından
o vaatler havada kalıyor ailede kurnaz kardes kimse o yer o parayı. kaynanamlardq zeytin parası aydinun diyodu gormedik hic o parayi ☺️
(994 puan) tarafından
Malesef eşit değiller asla . Gorumceme yaptıkları yardımda çocuklarına yaptıkları yardımda eşit olmadilar ki bunda olsunlar. Bize vereceği sadece 150 bin ama Gorumcem e alacakları ev 1 milyon asla eşit değil
(994 puan) tarafından
O kurnaz kardes gorumcem  :))
+1 oy
(948 puan) tarafından
Elimden geldiğince kendimi muhtaç etmem çünkü acısını çok iyi biliyorum kayinim 400tek oğlumun hastane masrafına verdi başımıza kalktılar ölürüm artık Allah'ta başka kimseye muhtaclugim olmasın inşallah 
0 oy
(412 puan) tarafından
Tam tersi borç verdi
(994 puan) tarafından
Offf oda daha kötü yaa nasl vebal verecekler acaba
0 oy
(4,433 puan) tarafından
Bu mantigi gerçekten anlamiyorum evlendikten sonra neden baskalarindan medet umuluyor ki. Simdi ayni durum kayin babanda yasanmis olsaydi yani esin bekarken baban sorup oda onay verip sonradan evlense kaynanan da bunu dese ayyyy kaynanam bizden medet umuyor evlendik falan fistan muhabbetleri olur esinin maasi var yani adam olunce zaten sizr kalacak 
(4,433 puan) tarafından
kayinbabalar eltime 100gram yapmis bana yapilmadi onlara ev alindi bizde lafi gecmedi emin olki iyikide alinmamis umrumda degil zaten olduklerinde o ev bize gececek simdiden niye derdine dusuyum :) ayni durumu sizin cocuklariniz size yapsa bu sekilde davranir msnz ne yaparsınız mesela :) tamam olum ben g..tume don almiyim senin evinin borcunu kizim sana da evmi aliyim derdiniz :)
(994 puan) tarafından
Ben gòtune dön almasn demedm farkındaysanız :)) oğluna ev için yardm etsin dedm çünkü oğlu neden etmesn durumda iyi. Kızına alırsa oğluna yardm etmez ev için sıkıntı.  Beklesinler çocuklarm benden beklemeyeceklerde kimden bekleyecekler durumum çok iyise ikisinede alirm ayrımcılık yapmam.
(4,433 puan) tarafından
canim baska birine cevap olarak gorumcem ev alacak durumu yok diyorsun alsin senin var suanda
(994 puan) tarafından
Evet onlarda o düşünce deler alsın bana sizin var diyor. Kayannam da anjiyo olacaktı bi ara ameliyat a gitmeden önce kayın babama bak bana biseu olursa vasiyetim kzima al demis. Bende anne dedm oğlumun da borcunu öde deseydin şakasına dedm tabi.  Oda sizin var onun yok ona alsn dedi
(4,433 puan) tarafından
sana laf dusmezki
0 oy
(2,297 puan) tarafından
Bizde  görümce ye ev alınmaz oğlana alınır. Kayinbabam da bize ev aldı araba aldı çok şükür evimiz var. 
(994 puan) tarafından
Ya durumu iyise tabi ki.alsin ikisinide evlatlari.  Ama önce oğluna alması dağa mantıklı yani ne bilim. Bizde de hep oğlana alinir
(2,297 puan) tarafından
Bizde de oğlana alınır kız zaten kocası alıyor..
0 oy
(7,549 puan) tarafından
Herkesin kendi borcu. Niye adam size alsın ki ev?
0 oy
(1,386 puan) tarafından
Kimseden zırnık beklemem de istemem de eşime 1 kuruşları geçmemiş üstüne eşim onlara başlarına sokacak ev yapmış hamdolsn Allahm da muhtaç etmesin aman aman 1 kuruş vermesinler 40 yıl lafını ederler 
0 oy
(1,094 puan) tarafından
Kayınbabam la çalışıyor eşim zaten. Altınlarımı sattık kayinbabam arkadaşından 5 bilezik aldı sonrasinds o bilezik borcunu ödedi. Zaten kaynanaminda bir kunye bir kolyesi girdi evin parasına. Sağolsunlar varolsunlar gözü kapali aldilar evimizi. Ben evliysem açlıktan ölüyor olsam  da babamın parasına tenezzül edemem. Görümcen açık açık nasıl diyebilmis cok şaşırdım ben kendi adıma. Ailemin yanina 1 ayligina tatile giderim her gidisimde babam zorla para verir onu bile almak gelmez içimden zorla sıkıştırırlar her seferinde çantama. Haksa evet oglunun hakkı tabiki gorumcenin de hakki var ama bir ev almalik olmamalı ya ben olsam yapamam asla. Tuhaf hissederim zaten.
(994 puan) tarafından
Size görümcemi anlatsam hayret edersiniz. Parayı da ister hersyei ister çocukları da öyle..  ben hayatta isteyemem babamdan
0 oy
(5,162 puan) tarafından
Ailesinden çok kardeşi yardımcı oldu. Eşimin anne babası altın borcu verdi 
0 oy
(215 puan) tarafından
Bence yanlış düşünüyorsun. Eşit olmalı. Tabi ödemekten zorlanırsın bir iki kredi yardımcı olurlar ama erkeğe varken neden kıza olmasın ki. Biz iki kardeşiz. Erkek kardeşim var. İkimize de eşit muamele edilsin isterim.  Mesela ben ve eşim evlendikten sonra çok çalıştık bir ev bir araba aldık. Kimsenin desteği olmadan. Kardeşimde yakında evlenecek. Babam direk bir daire ona verecek.Tek evi olsa onun evi olmasa çok problem çıkarmam ama çok sayıda varsa bende eşit bölünmesini isterim.
(994 puan) tarafından
Kayın babanız yardm etmedi mi size.. belki babanızın durumu da size yardm edecek kadr iyi değildir bilemem. Ama ben ev alsam ikimiz çalışıyor olsak emin olun benim babam kendi durumuna göre yardm eder az da olsa. Ama abime ev alırlar ses çıkarmam çünkü onun hakkı bizde oğlana ev alınır önce varsa tabi kızına da alsın yardm etsn herkes ben almasn etmesn demiyorum . Ama oğluna almayp yardm dahi etmeyip bi iki kredisine kızına alırsa o zaman sıkıntı.  Önce her ne olursa olsun oğlu sonra kızı.  Bana göre oylr ben öyle düşünüyorum
(215 puan) tarafından
Çocuğunuz var mı
(994 puan) tarafından
Ever bi kızım var 9 aylık
(215 puan) tarafından
Maşallah Allah bağışlasın, sağlıkla büyüsün.  Ama önce oğlana alınır sonra kıza alınır düşüncesi yanlış. Sizin oğlunuz olsa ilerde kızınıza git kocan mı alsın diyeceksiniz. Eşit olmalı. Ki anladığım kadarıyla kayınpederinizde çiftçi. Herşey çok pahalı artık herkes kendi geçimini kendi sağlasın modunda herkes. O yüzden önce bana yapsın sonra ona yapsın yanlış düşünce.
(994 puan) tarafından
Anlatamıyorum bugün valla :)) ben ona almasn demiyorum ki insan evlatlarını almayacaksa kime alacak. Alsn tabiki önce oğluna verdiğim sözü tutsn hepsini de degl hadi kalan yarısını ödesin sonra kızına ne yapıyorsa yapsın ki zaten ev alamasalarda fazla fazla yapiyolar emin olun.
0 oy
(1,278 puan) tarafından
Evim yok kiradayim canm ama kayinbabam kaynanam biz evlenirken iğne almadi bı ton borç yıktılar ev almayı geçtim yani:((
0 oy
(5,406 puan) tarafından
Verse verirdi zaten niye adama akıl veriyorsunuz niye tarlana alet aldin diyorsunuz parayı o tarladan kazanıyor belki. Biz ev alırken kayinbabam beğenmedi daha güzel ev buldum dedi biz de ödeyemeyiz dedik yeni evlenmişti o da düğün altınlarımizi satıp Üstünü tamamlayıp dediği evi bize aldı. Görümce min dilinden 2 sene kurtulamadık 
(994 puan) tarafından
Valla kayın babam bizede yardm etse ev için gorumcem kahrindan ölür her halde :))) belkide o yüzden almadj ya da yardm etmiyor yoksa küser onlara ona ev aldinz da  bana almadinz diye
(5,406 puan) tarafından
Bizimki kudurdu kriz geçirdi kayinbabam onu hiç tınlamZ. Bir gün de bana şimdi çocuk oluyor sonra ödersiniz dedi ne yani borç mu verdi dedim ? Kayinbabam evde yoktu arayıp soracaktım aratmadı babam ne dediyse o dedi =)) şimdi de küsüz hiç konuşmayız düşman gibi birisi
0 oy
(448 puan) tarafından
Kayinbaban size bakmak zorunda değil.

Sonuçta eşin memur kendisi zamanla ödeyebilir
0 oy
(173 puan) tarafından
Valla saçma gelebilir ama bence herkes kendi parasını yesin. Çok sıkışık durum olur aile birbirine yardım etsin tabi. Adam kendine alet almış kızı ne hakla karışıyor, kendi parası değil babasının parası. Babası ne isterse onu alır. Ben babama şimdiye kadar asla para konusunda karışmadım. Aynı şekilde kayınbabamgildr kendileri alır. Eşim araba aldı. Oturduk hesapladık tamam dedik ödeyebiliriz. Kimseden kimseye fayda yok 
(994 puan) tarafından
Eşimde normalde ses çıkarmaz ama ilk defa dedi. Gorumcemi hiç saymıyorum bile en ufak bisey alsa bana ev almiyosn der
0 oy
(4,058 puan) tarafından
Postunu okumadım ama evt yardım etti düğünden snra takıları bozdrmuştuk üstünü tamamladı Allah razı olsun tabi 2020 de aldk biz bu kdar pahalı değildi hiçbşy
0 oy
(828 puan) tarafından
Biz 3 yıldır evliyiz bundan 7 ay önce ev aldik kayınpederimin parası vardı üç tane de kaynım var biri trilyonluk adam eşime hiçbiri borcla dahi olsa destek olmadı . Ailem bize borç verdi . Bizim düğünde de ailesi destek çıkmadı aksine düğünde takılanları aldılar . Kayınpederin arabsini sattirip güya bizim borca vermişler halbuki öyle bir şey yok kesinlikle o da üzerimize borc oldu . Şimdi kaynım evlenecek daha düğünü olmadı bizden çıkan para 70 bin TL civarı benim bildiğim bu bı de bilmediğim daha ne kadar verdi eşim onlara para bilmiyorum demem o ki kimseden birşey beklemeyin bizim şuan 400 bin e borcumuz var böyle yapan insan bı de o kadsr borcu daha kitlediler keşke bize borç çıkarmasalardi bize yardım etmesinler
0 oy
(588 puan) tarafından
Gorumcen cok baskın karakterli ne demek baba baba bana ev al diye Allah annesine babasına sabirlar versin bu erkek ailesi tarafınin sorumluluğu ev almak.Sende uzak dur gorumcenden tabiiki size ev alınmalı.Gorumcenin kiskancliga girecegi de hic umrunda olmasın catlasin patlasin onun gibileri
0 oy
tarafından
YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUN. onlar iki kardeş iki evlat. Birine ne yapılıyorsa öbürüne de yapılacak elbet. Oğlan diye b*kundan boncuk mu çıkıyor. 
0 oy
(1,076 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Tek lira etmedi. Hatta gidip eltimin babasina çok erken davranıyorlar diye dert yanmış. Biraz kirada sürünüp kıymet anlamaliymisiz. Duyduğumda sinirden patlamistim. Biz o zaman almasaymisiz daha da alamazdik zaten. Allah'a şükür aldık.

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 138 göst.
30 Temmuz 2023 Aile kategorisinde Birhilall (994 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 1,600 göst.
19 Kasım 2018 Aile kategorisinde Dilara eslem (208 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 375 göst.
20 Ocak 2024 Aile kategorisinde Kdkbdowlk (97 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 1,098 göst.