0 oy
909 göst.
Aile kategorisinde (21 puan) tarafından
Konuya gireyim bir kaç post açmıştım ben çocuğum konusmuyor bir kaç kelimesi var diye her neyse.. bir kaç gündür çocuğu dil terapisti veya psikologa götürelim o baksın bı belki bizim bilmediğimiz bir sıkıntısı var diyorum gelmiş bana sen çok takıntılisin çocuk iki yaşında ne bekliyorsun herşeyi anlıyor ve yapıyor arada da kelime çıkarıyor diyor bende ona tamam çocuk zeki olabilir öylede ama konuşmaması sıkıntı diyorum kendini ifade etmesi lazım diyorum ben götürmem filan diyor bugünde aynı konudan tartıştık biz gurbetteyiz arkadaşlar çevremiz yok oğlumun yaşıtı yok kreşe gönderecek maddi gucumuz de yok ee benle akşama kadar evde oyun oynarız kitap okuruz ama belli bir yere kadar ki oğlum babasına çok düşkün benden asla bişey almaz ama babasından herşeyi öğrenir.. gerizekalı kocama diyorum ki sen ozaman ilgileneceksin benimle zitlasiyor inatlasiyo sen oturup konus kitap oku vs. dediği laf oyun oynuyorum ya ilgileniyorum ya ilgilenmesi 10 dkyi geçmez elinde telefon oyun oynar Allah rızası için ben takintili olmayayimda kim olsun kendisi gamsızsin bencilin teki degilmi ya ben akşama kadar uğraşıyorum konuşması için uğraşıyorum araştırma yapıyorum+ yemek temizlik falan + oğlumla da ilgileniyorum ne yapayım daha ya tahammülüm kalmadı sıfır sanki karşımda duvar var benim artık sinirim yiprandi ne yapacağımı bilemiyorum akıl verin bana kardeşlerim 

24 Cevaplar

+3 oy
(1,620 puan) tarafından
Başlığa cvp.veriyim kocalar biraz gerizekalı oluyor galiba :)
(21 puan) tarafından
Ya beni güldürdün kız ahahaha
(1,620 puan) tarafından
E napim öyle ama beni hirslara boğuyor bebem.suan ateşli ama o yok çalışmada gelemez gelde deme gerizekalı diye
-Reklam-
+1 oy
(130 puan) tarafından
Başlık süper :)) ama ben eşini öyle çokta haksız bulmuyorum çocuk daha 2 yaşında çokta anormal bi durum değil bence çevremde görüyorum 3 yaşında konuşmaya başlıyor 2.5 ya da 4 yaştan sonrası bile var hatta. Bazı çocukların dili ağır olur mesela benim oğlum da ortalamaya göre geç yürüdü biraz 
0 oy
tarafından
Çocuk doktoruna randevu alın, çocuk gelişimi bölümüne sevk edecek. Orada durum değerlendirilsin. Ücrete de gerek kalmaz hem. 24 aylık çocuktan konuşma bekleriz bu arada. 
(21 puan) tarafından
Randevu aldım zaten doktor da gerek gördü çocuk gelişimciye gittik bu ayda kelimesi artmazsa ki artmadı bizi sevk edecek Tekirdağ şehir hastanesine
(189 puan) tarafından
Nerede yaşıyorsunuz
(21 puan) tarafından
Keşandayım
0 oy
(58 puan) tarafından
İlla eşinin sizi  götürmesine gerek yok kendin de bir randevu alıp götürebilirsin 
(2,528 puan) tarafından
Niye çocuk yapıyor böyle ilgilenmiceklerse anlamış değilim .çocukların babaya da ihtiyaçları var.bak ilgilenmese bile babaya düşkün baksana.bu kadın kendini kötü hissetmesinde napsin.ilgisiz sevgisiz yaşıyor bu kadında .can degilmi yazık üzülüyorum
(58 puan) tarafından
Ben de üzülüyorum inan ki . Kendini ispat etmek için yapıyor çocuğu çoğu erkek baba olmak için değil maalesef. İleri de çocuk için büyük bir travma olacak baba sevgisi görmediği için ama annesi için her zaman ayakta dimdik duracak bu hem iyi hem de kötü tabii. Şu durumda mecbur anne ilgilenecek ben bunu kastetmeye çalışmıştım
(21 puan) tarafından
Canım ben her zaman götürüyorum çocuğumu ama istiyorum ki bu çocuğu babasida götürüp ilgilensin sonuçta babası ve oğlum ona çok düşkün en azından belki doktorun ağzından çıkanları uygular yapmaya çalışır çaba gösterir
(58 puan) tarafından
Senin ilginden alakandan hiç kuşkum yok öyle olmasan zaten böyle post bile açmazdın hani derler ya bazen m@l ortada yani affedersin … Maalesef bazı erkekler babalığı çocuğu yapma  aşamasından ibaret olduğunu ileri sorumluluğun anneye bağlı olduğunu zannediyor :/. Matematık hocam hep ya bu deveyş güdeceksin ya bu diyardan gideceksin derdi güttün olmadı sende sal gitsin anca kendine zarar verirsin kötü birşey demek istemedim
(2,528 puan) tarafından
010709 doğru söylüyorsun biri yapmayınca elimizi etegimizi cekemiyoruz m cbur yapacagiz çocuk bu bakıma muhtaç şuan.gun gelecek herkes yasattigini yaşamadan olmicek.aras sende haklısın ama çocuğuna hem ana hem baba olmaktan başka çaren yok .biliyoruz zor ama güneşli günleri göreceksin inşallah birgun.sikma canını sağlığını düşün dikkat et.anne düşünce bı tane de ev halkı tekme atıyor .anneler hep ayakta dimdik durmak zorunda evin çatısı da duvarı da hersyi de annedir kim nederse desin
0 oy
(1,346 puan) tarafından
Erkek çocukları geç konuşuyor kızlara nazaran cevremdekilerin hepsi böyle. Bunu bu kadar sıkıntı yapmayın 4 yaşında daha net konuşamayan erkek çocukları var. 
(322 puan) tarafından
Çok doğru benim kızım otur sohbet et çok net konuşur her duyanda söyler bunu hatta TÜBİTAK projesine katıldık konuşması bir buçuk yaş ileri çıktı. İki komşumun oğlu var kızımla yaşıt ne dedikleri zor anlaşılıyor. Ama yinede anne yüreği işte içi rahat etmiyor ben olsam bende götürürdüm
(1,346 puan) tarafından
Malesef böyle bir gerçek var. :/
(21 puan) tarafından
Orası öyle ama 27 aylık çocuk kendini ifade etmesi lazım az da olsa benim oğlum herşeyi anlıyor ben soru sorduğumda gösteriyor ama cümlesi yok
(322 puan) tarafından
Aslında böyle durumlarda kreş sosyal ortam öneriyorlar bide çocukla evde aktivite. Eşimin arkadaşı götürmüştü doktor zekasında sorun yok demiş evde beraber iş aktivite mesela hamur bile yoğursan çocukla yap herşeyin adını söyleyerek ona tekrar ettirerek sorarak bide kreş önermiş.
(2,243 puan) tarafından
Evet bizim komşunun oğlu 4 yaşında daha yeni başladı oda anne gel hayır felan dio sadece onuda normal daha konuşur diolar. Dedim kreşe başlıcak çocuk bırak orda öğrensin ozamn .
0 oy
(1,365 puan) tarafından
Benim oğlum 2 buçuk yaşında  30 aylık 

Cümle tam kuramıyor 

Mesela kardeşi oldu 

Anne Ben abi diyor   ( ben abi oldum diyemiyor)

Sayıları karıştırıyor 

Ama ben 1 kelime soylesede anlıyorum ama onun anlatmaya çalışmasını bekliyorum 

Erkekler geç konuşur heleki etrafında arkadaş yoksa normal 
(21 puan) tarafından
Bilmiyorum ya kocamın sadece takıntılisin lafına katılıyorum ama ne yapayım oğlumun iyi olması için elimden geleni yapıyorum
0 oy
(82 puan) tarafından
Erkeklerin geneli gerizekalı zaten. 10 taneden yarımı akıllıdır. Geri kalan 9 buçuğu çöp.

Soruna gelince baktın götürmüyor sen götür minnet dahi etme
(322 puan) tarafından
Puhahaha bu genelleme süpermiş
0 oy
(611 puan) tarafından
Konuşma geriliği olabilir çocukta bence bir destek almalısınız 2 yaş çocuğun kendini artık ifade etmesi gerekiyor en fazla 50 kelime bilmesi lazım 
0 oy
(7,157 puan) tarafından
Yani götürmekte fayda var tabi ama çocuktan çocuğa da değşiyor bu durum benim oğlum da iki yaşındaydı cğnle kuramıyordu anca bi iki kelime anne baba gel mama gibi. İki buçuk yaşından sonra konuşmaya başladı nerdeyse . Biz doktora götürmedik biraz geç konuştu ama şuanda gayet normal konuşması 

Görümcemin kızı da konuşmuyordu nerdeyse 3 yaşına yakındı o zaman doktora götürmüş doktor demiş ki bu çocuğun ilacı sosyalleşmek. Bu çocuğu kreşe anaokuluna verin zamanla konuşmaya başlar gerçekten de görümcem sübyana verdi kızı konuşması düzeldi şakır şakır ötüyor sunan 5 yaşında
0 oy
tarafından
Kocanla göbegın bitişik mi tatlım el çocuğu götür kendin 
(21 puan) tarafından
Kocamla göbeğim bitişik değil tatlım ama çocuğuda tek başıma firtlamadim anlatabildim mi :)
tarafından
Ama adamın umrunda bıle değil bu sende kocanla ınatlascan dıye çocuğu ihmal et madem ne dıyelım
0 oy
(1,610 puan) tarafından
2 yas endiselenmeknicin biraz erken canim, bizimkisi 3 yaşında cumle kurmaya basladi oda kreşe başlayınca. Yaninendiseni anlayabiliyorum ama biraz erken henuz. Cok kitap okuyordum, masallar, gezintiler vs. Sonra bir cozuldu tam cozuldu :)
0 oy
(574 puan) tarafından

Başlık on numara :D:D başlığa gülmekten yazını okuyamadım cnm 

0 oy
(29 puan) tarafından
Bence endişelenmeyin derim kızım herşeyi anlıyordu fakat konuşmuyordu bişi söylemek istediği zaman yanına gidip parmağıyla gösteriyordu birkaç defa doktora götürdük doktor hiç birşeyi yok dedi pandemi döneminde doğdu büyüdü sadece biraz sosyalleşmeyle açılacağını söyledi velhasıl 2.5 yaşındayken tatile gittik bungolow tarzı bi yer kafa dinlemek için bi akşam babası kızım çıkma dışarı dedi bak kapı çarpacak dedi kızım birden tamam sen kal o zaman ben gidiyorum dedi biz inanamadık o gündür bu gündür kızım konuşuyor şu anda 3.5 yaşında izlediği çizgi filmlerden dolayı%40 İngilizce konuşuyor yani diyeceğim o ki çocuklar hafızaya depoluyor bi anda anlamıyorsunuz konuşmaya başlıyor görümcemin oğlu öleydi geçen ay tatile gittiler döndükten sonra kendiliğinden söküldü dedi o da evham yapıyordu sanırım bi dönüm noktası oluyor çocuklarda
0 oy
(1,045 puan) tarafından
Kocan hakli benim cocuk da 2 yasina kadar hic konusmadi sonra anilden basladi nor.al her seyi anliyorsa komut aliyorsa sorun degil
0 oy
(1,880 puan) tarafından
Oğlum 3 yaşında konuştu desem ve erkek çocukları gerçekten gelişimi geri sıkmayın 2 li cümle varsa komut aliyorsa göz teması varsa Gerizekalı kocaya takilmayin
0 oy
(903 puan) tarafından
Canım senin eşinin mesleği ne bilmiyorum ben öğretmen kocama anlatamıyorum bu durumu..benim de oğlumun kelimesi az zeki.olmasina zeki daha 2.5 yaşında alfabeyi rakamlar tanıyor şekil renk büyük küçük hiç sıkıntı yok ama iş kelimeye gelince ya ilk hece ya son hece var...dur açılır o diyor.
0 oy
(2,045 puan) tarafından
Erkek çocuklarının yaşı büyüdükçe babayla vakit geçirme süresinin de artması gerekiyor.  Bence öyle yani. Eşin sorumsuz ve ilgilenmek istemeyen biriyse de canım evinin yakınındaki parklara git, cafeye gidin taze sıkılmış meyve suyu içsin sen bir kahve. Yoldan geçen cafe de olan herşeyi anlat, onun ne düşündüğünü Sor ve öyle öyle açılmasını sağla. çocuklar hep evde ve hep anneyle olmuyor çünkü. Çevreye insalara karışması lazım 
0 oy
(172 puan) tarafından
Canim asla kiyaslamak ve kotu hissettirmek icin degil anlatmam ama yasiti biri ile kiyaslayarak bazi seyleri anlayabiliriz 2  yasini 2 ay gecti kizim benimde. Ve cok sukur konuşuyor suan. Ve son iki yas komtrolune gittigimizde doktor dedi ki konusuyor mu kac kelimesi var yani herseyi soyler dedim suan kelime kelime soylemesinden öte 2 kelimeli cumle kurmasi gerekli dedi doktorumuz bize. Icini sıkmak icin anlatmiyorum asla ama bu konunun ustune dusmen gerekli bence de kesinlikle esinin agzina bakma canim benim . O goturmuyorsa bile sen götür ilgi alani ney ise ona yonelt cocugunu bence daha rahat konuşması icin. Ben mesela  suan 35 haftalik hamileyim ama.hava iyi oldugu sürece her gun her aksam.yada parka goturmeye calisiyorum konuşmasına sosyallesmesine cok faydasi oldu bizimkinin
0 oy
(560 puan) tarafından
Nerede yaşıyorsunuz bazı belediyeler ücretsiz bir şekilde ilgileniyor eltimin çocuğu 4.5yasinda konuştu bu arada. Hiç mi bişey demiyor anne baba falan
(21 puan) tarafından
Edirne kesandayim ama bizim burda öyle ilginen yerler yok malesef olsa hiç durmam götürürüm
0 oy
(410 puan) tarafından
Canım haklısın benim kızımda da vardı konuşma sorunu ama o kelimeleri tam söylemezdi dil terapisine aldık randevu 2 yaşındaydı o dönem onlar baktılar erken annesi dediler biraz daha vakit geçsin dediler sonra 3 yaşına girdi kuzenleri ile köye gitttik orda açıldı şükür üç yaşına kadar beklemek en doğrusu canım onu anladım ben 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 230 göst.
25 Kasım 2023 Aile kategorisinde Semos (376 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 473 göst.
9 Kasım 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Nur8 (2,793 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 350 göst.
15 Ocak 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 511 göst.
16 Kasım 2020 Aile kategorisinde ozgecangursoybursa (11,017 puan) tarafından soruldu

393,732 soru

11,774,243 cevap

35,789 kullanıcı

...