0 oy
1,526 göst.
Aile kategorisinde tarafından
düzenlendi
Şimdi hanımlar kaynımın kızı nişanlı  ekimde düğünü olacak ve bizim de bisey almamız lazım ama onlar benim nisanimda 1 çeyrek sözümde bir çeyrek taktılar sadece topla yarim altın eder 

Şimdi.kizi nişanlı birisinden duydum demişki bizim için bizde çamaşır makinesi alalım diye burya kadar tamam 

Ama bilen biliyor ki ben tarla ekip çalışıyorum herkes evde iken bugün eşim ayrı yerde işi varken ben ve 6 aylık bebem o güneşin altında çalıştık buraya kadar da tamam 

Ama ve fakat ....

Kuzu 24 yaşında bir oğlu 26 öbürü 15 yaşında iki oğlu kaynım ve karısı var kapılarının önünde bir bostana bakmaya erinen kişiler geçen yıl tarladan iyi para kazanıp traktor  aldık fln 

Bugün kaynanam  diyor ki sıtkı benim kızlarıma hep büyük hediye aldı bende dedim ki kızlarına aldı bana değil kızların  da halası olarak alsın ben bana düşeni  yaparim mecbursunuz dedi hiç de değilim dedim benim iki çocuğum oldu 5 lira bile görmedim.onlardan ama eltim bacisinim torununa çeyrek etti kaynım  diğer bacisinin torununa çeyrek etti 

Bu arada bu bahsettiğim kaynım kayınpederimin ölen esin den 

Neyse şimdi ben de dedim ki ben tarlada sürünüyorum 2 krus için kimseye minnet etmemek için kardeşim evlenmiş.ona sadece bi çeyrek takabilmişim ben buna 3milyar verip makine mi.alcam ha alırım ama inat ettim bugün tarladayım ancak kizi mi çapayı ve puseti kucaklayabildim su götürmedim aradım istedim 15 yaşındaki oğlu banane demiş evde tarlaya çok yakın yürüme mesafesi yaş çatlasa 5 dakika 

Kaynımın kızı da karısı da evde yatarken ben masil çocuklarımın rızkını  yedirim küçük kızım tarlada güneşin altında yanmis hep elini yüzüne vurdukça sızlıyor 

Eşim de dedi onlar bana etti 2 çeyrek ben ederim 1 yarim altın banane bacılarıma yaptı ise bacılarım versin onları hakkından banane ben sürünüyorum el kapısında diye 

Şimdi.sizce makineyi alsak mı yoksa yarim altın yeter mi aklıma takıldı 

Bu arada kaynanamdan olan çocuklarla birlikte 14 kardeşler ve diğer kardeşler de yapmazlar öyle asla taş çatlasa çeyrek veya 500 lira çıkarır verirler 

24 Cevaplar

+1 oy
(3,446 puan) tarafından
Bugünü hatırla susuz kaldığını,

Yaptıklarını geri götür Yeter
tarafından
Kesinlikle canım iki kızım var benim ve bide söyle bisey var tarla ekiyoruz ama gübresi tohumu sulamasi ilacı benzini carti curtu gidip gelmesi şimdiden 20 milyar masraf ettik ki ürünümüzü yıl sonu elde edelim diye
Ha bide hani bana onlar sürekli yapsalar insan gibi derim ki ya şakayla karışık demişler ama sen 2016 yılında bana etmişsin iki çeyrek 500 tl ye istiyorsan bende 3 katını
(3,446 puan) tarafından
Hiç deme ilk kızım da çeyrek 200 TL di
Şimdi olmuş kaç katı
Birde yani iki kizinla evin için kocan ve Çocukların için çalışırken istemeleri yüzsüzluk
tarafından
Neymiş biz dünya kadar yer ekmişiz paramız varmış evet var çok şükür alın teri ile kazanıyoruz ama böyle emri vaki yapmaları üstüne birde hiç çapa sarfetmemeleri ben yapıyorsam onlarda yaparlardı
Çeyrek 600 üstü olmuş resmen bana güvenerek mi çocuk yapıp evlendiriyolar anlamadım ben 21 yaşında kızı 24 yaşında dün sabaha kadar poğaça yapıp ev temizledim sabah 4.5 da uyudum 6 da tarlaya gittim aman olaki bisey olur ev temiz olsun poğaça yapayım tarlaya götürelim diyorum hanım efendiler 2 de uyanırlar bide emri vaki yapıp özel istek hemide benim makinemden benim makine de beko şuan  3000 civari
(3,446 puan) tarafından
Walla alma alırsan günahım boynuna:D
 nefret ediyorum başkalarının kazançları dan medet umanlardan
tarafından
Ahah canım yaa♡♡♡:)) yok yok iyice gaza geldim almıyorum eşimde destekçi yan gel yatt:)) makineyi rüyalarında görürler
-Reklam-
0 oy
tarafından
Tabıykıde yarım altın bazı insanların sadece 1 veyrwk alabilecek gucu vardır almıs dır bazısınında daha fazlasını alacak gucu varken sadece veyrwk almıştır aradaki fark az olana al derdim ama bu sekıl de insana hayır yarım yap cık ısın ıcınden 
tarafından
Kuzum şimdi alması bisey değil tarladan iyi kazanıyoruz ama dediğim gibi yani biz iki kişi 50 dönüm yer ekiyoruz onlar evreler günlük işte orda burda çalışırlar geçen yıl 50 tl ye traktör aldık neyle aldınız dedi bende çalıştık yatmadık dedim karnim burnumda hamileydim büyük kızım daha 11 aylıktı bakan yoktu
Şimdi az o ara kazanıyoruz diye hemen onu alsin bunu alsin derdindeler bana mi güvenerek verdin kızını sanki
Çok haklısın yorumunda da cidden bi görümcem baya zengin ama benim kızıma fırın almıştı bende veriri 400 dedi cıktı işin içinden
tarafından
Bak neler cektıgını anlatıyorsun canim akıllı ol paranı ona buna yedirme kimse Allah razı olsun demez yarım yap cık. Kimisinin parası yoktur ceyrek yapar kimisinin de vardır oda ceyrek yapar dusun bak o yuzdrm asla ve asla alın terini hele bu halde calısıp yedirme. Benim kocam 8 yasından beri fındık da calıstı sonuc alymas alınmadı bize damar yiyor kızına 5 bilezik taktı ve benim kocam daha yerden fındık alamaz yedirmem cocugumun riskini kimseye kimseye de muhtac olmam asla akıllı ol....
tarafından
Aynn kuzum ben şimdi ona kaldırıp yapayım alayım ama geride borcu bize kalıyor he bide borcumuz var tarla ekiyoruz ama kolay mi gübresi tohumu sulamasi ilacı benzini carti curtu 20 milyardan fazla masraf ediyoruz bide
Kaynanam öyle deyince aklıma takıldı yoksa ben mi yanlış düşünüyorum diye :/
Allahtan eşim de bana destek yoksa bu garı elimizde ne var ne yok somurecek ☺️☺️
tarafından
Kolay is degil canim herseyı gec alın teri bu oyle onune gelene yedirme. Kaynanan cok uzulduyse kendisi yapsın madem ne derlerse desin borcumuz var para yok de hatta bırsey istemeden de ki fırsatları olmasın senin yavrun tarlada yanacak millete makine alacan elinde yıkasın bırak acımam
tarafından
Demi yani bende acımam biz iki kişi iki de bebemle dünyanın yerini ekip.bicelim o aa ellerim yandı desim görende padişah kızı sanacak
Gidip el evinde o rahat edecek babası anasi parmaklarını oynatmadan çeyiz yapsınlar sayemizde ben borç ödeyim yollarını bulmuşlar resmen
Kolay mı.1 lira bile kazanmak acayip bi pişkinlikleri var yaa
tarafından
Oralı olma tak ceyrek 2 tane cekıl kenarıya herkes kendı Ke talacagına karar vrrır kocaya gıtmeye aklı ermıste calıemaya mı aklı ermemıs kotu konusturcan benı İlknur ahaha:)
tarafından
Ahahahah tamam dur sinirlenme leyn:)sakin ol miniballl;)
0 oy
(5,377 puan) tarafından

İlknur bu ne kız matematik sorusu gbi ben bşy anlamadım kuzum sen istediğini yap en iyisi bisürü galp ♥️♥️♥️:D

tarafından
Ah Ahh aşk olsun leynn :))))
Benden de sana bissürü galppp❤❤❤❣♡♡
0 oy
(5,272 puan) tarafından
Yarim ver canm bnce canm 
tarafından
Onlar da toplam etti bana yarim he bide da 2016 da topla 500 eder bugün bir yarim 1.500 nerdeyse hele ekime kadar da iyice yükselir
(5,272 puan) tarafından
O zamn eski altin parasi yani 500 tl ver
tarafından
Kiz bide pişkin pişkin istemeleri yok mu yahu bana güvenerek mi çocuk yapıp evlendiriyorsun
(5,272 puan) tarafından
İste o sana yapti ya ondan istiyo
0 oy
(19 puan) tarafından

Ben olsam ceyrek takarim makinada neymis ;)

tarafından
Demi yani kolay mi.bir makine almak o makine için 10 gün em az çalışıyoruz biz
(19 puan) tarafından
Yani az bi para degil helede tarlada gunes altinda calisiyosan...
tarafından
Evet kuzum diğer postlarıma.bak görürsün 32 derece güneşte bi yudum suyu getirmedi kimse bide
(7,126 puan) tarafından
On günde üç bin de iyi paraymis maşallah Allah bereket versin
tarafından
He kuzum 10 günde ama kazanması da zor avuclarimiz patlıyor ayakalrimiz aynı şekilde yine
0 oy
tarafından

Bence düğünde iki çeyrek yap birini eşin dogerini sen tak olay tamam bitti sorunda yok ortada kim ne taktiysa o bizdede adettir bu tür şeyler borç sayılır görümceme çeyrek taktım yarası var bende benim bebeğime bir çorap bile almadı yaramı destin:D

tarafından
Ahaha ALLAH seni kız
Düğünü bursa da olacak kızım.bizim burda adettir çeyiz serilir hediye gider biz Erzurum dayız kiz bursaya gelin gidiyor
Ondan düğünde yapılmaz düğüne de davet edilir ise gidersek ayrı hediye lazım ama burdaki adette çeyiz serilir 20 gün komşular akrabalar hediye götürür
tarafından
Sende sözde Nisan kına vs orda tak olsun bitsin
hediyede fincan takımı vs al ne öyle çamaşır makinasimi alacan durum belli ekonomik kriz var sanki senmi evleniyon çeyiz dizecen boş ver gitsin
tarafından
Demi.ama.yaa
Sanki onlar bana çok etmişlerse birde hak istiyolar insan utanır istemez yanii
tarafından
Aynen öyle valla
0 oy
(299 puan) tarafından
Agızları ile makine istemeleri çok ayıp ve para kolay kazanılmıyor şimdi çeyrek altın bile çok pahalı size taktıkları 2 çeyrek şimdinin 1 çeyreği yapıyordur hatta siz yarım takın yeter makineye ne gerek yada her fiyata makine var 1000 TL lik makine alın size neden bunu aldınız deme hakları yok 
(299 puan) tarafından
Boş ver çeyrek bile fazla tarlada çalışıp para kazanmak kolay değil hiç bir şekilde para kazanmak kolay değil biz yeri geliyor 5 TL nin hesabını yapıyoruz ki geçinebilelim bu devirde
tarafından
Kesinlikle kuzum iki bebem var her ay 100 lira bezlerine para gidiyor kendi boğazımdan kesip onlara gelecek hazırlıyorum ki rahat hayat yaşasınlar şimdiden birikim yapıyorum ama onlar ellerine geçen 100 lira ile bile hemen boş şeylere harcalarlar
(299 puan) tarafından
Aynen öyle canım sen kendi bebeklerinin rızkını  boş yere harçama yarım yap yeter o bile fazla yarın bir gün makine bozulur sana derler tamir ettir diye
tarafından
Ya vallahi derler hatta bunun markası iyi değil bile der olaki alt marka olsa
En iyisi altın edip aradan çekilmek
(299 puan) tarafından
Aynen öyle ben olsam 1 tane çeyrek yapardım bu zamanda
0 oy
(13,603 puan) tarafından
Canım fazlasinı asla yapma ya 2 çeyrek al tak yada ona denk bir makine alın. 2 ceyrek 1200 lira eder , bulursanız o fiyata makine alabilirsiniz. Tabiki altının adı olur ama makine unutulur gider o yüzden altın takın.
tarafından
Aynn kuzum
Ama birde su var ki benim makinem beko demiş kendi makinesi iyi ondan alsınlar
Benim babam çalıştı didindi yaptı kimseden krus almadık halam tencere seti aldı getirmedim babam aldı bana dedim alın teri ile çalıştı yaptı ve bakanlarda köydeydi sonuçta hep birlikte tarlada çalışıp ceyizimi eksiksiz yaptık
Yani istediği makine 3000 civarı benim makinemden ondan ötürü diyorum 3 milyar
En iyisi dediğin givi ederiz bi yarim çıksın gitsin kolay mikazanıyoruz sanki
(13,603 puan) tarafından
Aynen canım , makine istiyorduk falan derlerse , altini bozdurup gönlüne göre bişey al , belki bizim aldığımızı beğenmezdin dersiniz. Annemlerde köydeler nasıl çalışıp kazandıklarını çok iyi bilirim , o yüzden emeğine çok saygı duyuyorum canım. Resmen tırnaklarınla kazıyarak kazanıyorsun o parayı.
tarafından
Kesinlikle canım keşke buraya video atılsa da atsam görseniz o çapa nasıl zor bir iş tuzcu hikayesi var bilir misim bunların ki de o hesao
(13,603 puan) tarafından
Bilmezmiyim canim , bende yaptim zamanında çapa , gerçekten cok zor . Hem sıcak hemde ellerin su toplar  Allah kolaylık versin.
tarafından
Amin kuzum sağolasın valla.sorma avuçlarım sızlıyor resmen
0 oy
(471 puan) tarafından
Yarım tak yeter artar bile 
tarafından
Kuzu zsten 2016 yılında yapılmış 2 çeyrek 500.lira şimdi.iki çeyrek hele ekim ayına kadar da olur 1.500 nerdeyse
(471 puan) tarafından
Evet bende onu dicektim canım zaten yıl farkından dolayı çok daha pahalı ya alacaksin
0 oy
tarafından
Bence diğer kayinlarin ne yaptıysa sende onu tak daha mantıklı
tarafından
Diğerlerinin 500 den aşağı vereceğini sanmam kuzum :/
Bir 2 çeyrek yakılmış.en yakın zamanda biz evlendik ya 3 sene oldu ondan demekki istiyoakr
tarafından
Ee kuzum sende çeyrek tak yada yarım altın
0 oy
tarafından
Kuzum sen bılırsın ama yarım altın yeter dıye düşünüyorum 
tarafından
Bencede yeter kuzum
Düşüncelerim daha da netleşti zaten:) sağol canimm
tarafından
Sende sağol canm benim
0 oy
tarafından
Asla alma okurken ben yoruldum toprak ısı afamın canını cıkarıyor. Sen evladınla ugrasıp didinip makıne mı alavaksın bıde.kardesıne bıle ceyrek takmıssın yazık dese o kız sana abla ele makıne aldın dıye hakkı. Alalımmı dıye aklından bıle gecırme bence. 
tarafından
Vallahi kuzum az borcumuz vardı dedim ben altın etsem 2 milyar eşim didinip borç ödeyecek bide çocukları.olursa çeyrek takarım tamam dedim şimdi kalkmış.bana makine diyor gelde çıldırma
tarafından
Hiç çıldırma kım ne taktıysa onh takarım de. Ceyrek taktılarsa ceyrek. Cocugun dogmnda ceyrek taktılarsa onn cocugu olunca ceyrek tak. Para kolay kazanılmyor. Çeyrek dedıgın dunya para. Hatta sımdıkı ımkanlarla bılezık takana bılezık bıle takamazsın durumun yoksa. Emegını kımseye yedırme. Senden bugun bı bardak suyu esırgeyene bir kap su verme. Devir o devir cunku iyilik yap denıze at devrı bitti malesef. İyilerede enayı muamelesı yapılıyor artık.
tarafından
Aynn canım ya şimdi herşey olmuş ateş pahası bide özel istek yani millete güvenerek sanki çocuk yapıp evlendiriyolar
tarafından
Belliki sana guvenmısler:)
0 oy
(2,119 puan) tarafından
1 çeyrek bile çok onlara :) 
tarafından
Ahaha bencede demi.ama böyle zihniyete o da çok:))
0 oy
tarafından
Size ne taktiysalar onu takın ben olsam öyle yapardım bebeğim.olucak mesela kim bana ne getrdyse onu götürüm 
tarafından
Aynn sonuçta bide yıl farkı arada 3 sene önce ile şimdi bir mi sanki
0 oy
(3,187 puan) tarafından
Özü üveyi bilmem.. ben bana gelene bakarım.. fazlasini beklemeye kimsenin hakkı yok.. hele birde çalış çabala.. çocuğunla ver ona.. en güzelini söylemişsiniz..
tarafından
Zaten ben de mecbursunuz lafina sinirlendim
He araya bir de yil farkı girmis 700 lira  fark atmış utansalar istemezler zstii
(3,187 puan) tarafından
Valla o konuda benimkide değişik.. siz bildiğinizi yapın alınan alınsın..
0 oy
(4,854 puan) tarafından
Bence bi tane tak daha oğlu varmış nasılsa onlarada ayrı altın takacaksın 
tarafından
He kuzum bide o var sırada:/ bize güvendi evlendiriyolar sanki kolay mi öyle kazanmak
0 oy
(6,750 puan) tarafından
Valla usb ama canım ben güneşin altında çocuğumu scagin altına koyup para kazandan onuda yeniden icmicem makine alcan haa yok öyle bi dünya tak 2 çeyrek yada yarımlık olsun bitsin 
tarafından
Çok doğru dedin kuzum
Eşim de diyor he ben burda cırılayım ayse gitsin keyf etsin :)))
0 oy
(27,174 puan) tarafından

Fazlasina gerek yok bacim yarim altin kafi

tarafından
Aynn balım öyle karar verdik zsten :)))
0 oy
(10,261 puan) tarafından
Cnm yazık değil mi sana O sıcakta çalış 

Bence yapma yaptıklarını geri götür 

Ne demek mecbursunuz ya kim demiş mecbur olduğunuzu o sıcakta çalış bu zamanda neyin ne olacağı belli değil koca makine al oldu cnm 
tarafından
Sorma kuzum yaa surda çalışıp 2 krus kazanıyoruz onu da millete yedirelim bu saatten sonra kimseye hatir gönül işi yok
1 bardak su işte vermezler ama isterler
Kim kime almış makine bide yarın öbürgün  bisey olsa heh sizin aldığınız makine derler ay gerek yok takarım yarim çıkarım hele diğer kardeşler onu da takmaz
(10,261 puan) tarafından
Boşver en iyisi alma cnm
0 oy
tarafından
Alma bence. Yarım yeter boşver 
tarafından
Aynn kuzu öyle karar verdik bizde har vurup harman savuramam artık 2 bebem var geleceği için onların

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 497 göst.
20 Mayıs 2020 Aile kategorisinde (179 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 728 göst.
0 oy
22 cevap 759 göst.
7 Kasım 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 706 göst.
11 Ağustos 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu