0 oy
8,596 göst.
Aile kategorisinde (330 puan) tarafından
Kızlar hani ilişkiden sonra abdest almadan bebeğin yüzüne bakılmaz emzirilmez falan diyolar ya bunun sebebi ne? Neden bakılmıyo mesela aklıma takıldı. 

18 Cevaplar

+2 oy
tarafından
Canım bebek emziremessin diye birşey yok abdestli emzirirsen çok daha iyi olur tabi ama bebek ağlar ise göğüslerini sağ el ile bol su beraberinde temizleyerek emzirebilirsin yüze bakmamak şu bu hurafe bunları söyleyenler arapça mağaza ismi görse ayet sanacak insanlar. 
(3,958 puan) tarafından
Aynn oyle. Bencede bana cok denk geldi yani  cunupken bebk aglayacak uyanacak dur dus alip gelim demek olmaz
-Reklam-
+1 oy
(282 puan) tarafından
Günah canım 
(344 puan) tarafından
Günah değilde daha çok temiz emzirmek gerekiyor çiğ süt emmiş pis süt emmiş cümlesi buna dayalı canım
(344 puan) tarafından
Ama o zaman tamamen mecburi sebepten bakıyoruz elimizde değil bu ama diğer türlüsü zaten benim içime sinmez mantıkende uygun değil al abdestini temiz temiz emzir bebeğini inan duş aldıktan sonra insan daha hafif oluyor pisken bakamıyorum çocuğumun suratına şeytan gibi görüyorum ben kendimi
(344 puan) tarafından
İnsan bebeğini bilir ona uygun saatler arasında işini halleder çıkar canım ben plansız iş yapmayanlardanım bir düzene alıştıktan sonra o şekilde gidiyor
(1,146 puan) tarafından
Hadi ayette günah yazıyor canım gösterir misin merak ettim? ?? Bakın çok yalnis ve keskin hükümler veriyorsunuz bu çok yalnis bacim Allah muhafaza araştırmadan kaynağa bakmadan direk günah demen doğru değil. Bebeğe sirayet  edicek hiçbir sorun yok emzirebilr  yüzüne bakabilir islerini halledebilirsiniz sadece  1 namaz vakiti geçmeyecek şekilde gusul alınması gerekir. yalnis bilgilendirme olmasın kardeşim kusura bakma benide  yalnis anlama olur mu sadece demem o ki hurafe hepsi
(282 puan) tarafından
Bnm kaynana gil ddi de ondan ddim bilginlendigin için teşekkür ederiz cnm
+1 oy
tarafından
Bende hos bisey değil tabi ama insan bazen mecbur kalıyor
+1 oy
(344 puan) tarafından
Krsinlikle böyle şeylere inanırım herşey temiz olamalı pisken evladını emzirme canım hani pis süt emmiş çiğ süt emmiş diyorlarya bunun için diyorlar 
+1 oy
(545 puan) tarafından
Yuzune bakilmaz die bisi olcagini sanmiorum farzi misal odadan cikarken istemsizce gozun carpri diyelim.ozaman da bakmis olmuomusun sonucta? He ama emzirmek abdestsiz oldugun icin  yapilmasi dogru olmayabilir ama onada ornek vermek gerekirse mesela abdestsizsin bebek aglamaya basladi esin banyo yapio sen sonra yapcan diyelim e napcan o arada bebek aglio bi sekilde susturman lazim belki emzirmen lazim? Genel olarak dusununce abdestsiz vermemek en iyisi tabi ama mecburiyet oluyor bazi zamanlarda
0 oy
(1,949 puan) tarafından
Valla bazen mecbur kalıyoruz 
0 oy
(1,048 puan) tarafından
Bakılmazı duymadım da emzirilmez duydum. Onda da göğsünü yıkayıp temizleyip emzirebiliyorsun zaten. Biraz abartı var bence bu konuda . çünkü insanların hemen abdest alması gereken bir durum. Ertelemesin diye tuhaf tuhaf uydurulmuş şeyler de var. 
0 oy
tarafından
Gülüm normalde adetli kadın içinde geçerli adetli kadın bebeğe bakamaz derler temiz olmuyorsun ya oyuzen 
tarafından
Canim onu genelde yeni dogmus bebege derler 40i cikana kadar tabi.tabi bakicaksanda annen gibiyim denir diye biliyorum ama bu misafir icin gecerli.ne kadar dogru bilemem
tarafından
Abim hoca ona sordum smdi emzieilmex diyor ama yüzüne bakıp sysmasi için kucağına alabilirsin diyor
tarafından
Canim nihat hatipoglunun videolari var izle istersen
tarafından
Ne diyor ? Hoca
tarafından
Gogusunuzu yikayip emzirebilirsiniz diyo.adetliykende cocugun yuzune bakilabilir.cocugu emzirebiliyosan yuzunede bakabilirsin
(130 puan) tarafından
Adetli kadın için de geçerli demişsin neye dayanarak geçende böyle bir konu geçmişti dini yine farkli bir yorum yazmışttın seni düzelltincede kızmıştın ama bak hep yanlış bilgi veriyorsun öyle birşey yoktur adet meselesi zaruriyettir böyle şeyler çok tehlikelidir dini hurafelerle yansıtmak şayetki adetli kadın öylese 40 liyken de kadın güsülsüzdür bunlar keyfi değildir emzirme konusu sadece cinsel ilişki için geçerlidir bakmakta nerden çıktı böyle birşey yoktur
tarafından
Bana mi dedin canim
(130 puan) tarafından
Yok hatice arkadaşımıza
tarafından
Sen hiç duymadın mi yeni doğan bebeği kucağına adetli kadın almaz sevmez iyice araştır anlarsın. Emzirme konusuna gelince tabi ki göğsünü yıkayıp emzirir bende aynısını diyorum ztn ama çocuk ağlarken açken mesela gidip duş alayım denmez önce göğsünü yıkayıp emzirirsij sonra dusunu alırsın bunlar zaruri durumlardır. Ben biliyorum uzun uzun açıklamak istemediğinden normal kisadan anlatıyorum o yüzden sen anlamıyorsun her halde
(130 puan) tarafından
Canım araştırmaya gerek yok fıkıh okuyorum bizzat bu konuları işledim duymakla öğrenmek bir değil canım adetiliyken bebeğe bakılmaz adetliyken turşuya el sürülmez bozulur bunlar hurafedir batıl inanışlardır. Adet Allah tarafından kadına gönderilen bir kolaylıktır lütüftür adet göremeyi tacizleştirmek yani toplum algısıni degistirmek için oyunan bir algıdır bunları inanma ve inandırma kuzum zarardan başka bişey değildir
tarafından
Öyleyse bilemem ama bizim buralarda ona çok dikkat ederler kimsede dur yapma etme demez yani
(130 puan) tarafından
Daha demin araştırırsan diyordun çok emin konustugun için bu şekilde konuşuyorum tekrar diyorum kulaktan doğma bilgilerle iman edilmez canım
0 oy
tarafından
Emzirebilirsin canim gogusunu yikayip.emzirebiliyosan bakabilirsinde
0 oy
(350 puan) tarafından
Benim bebeğim geceleri uyuyo canım dus alıyorum hemen eğer alamadan emzirirsem bebeğim çok agliyo memeyi istemiyo sanki hemen anliyo gibi birşey bende çok dikkat ediyorum 
0 oy
(3,458 puan) tarafından
Ya herkes bişey söylüyor bu konuda ama hadis veya ayetle destekleyen kimse yok bana eski zaman inanışları gibi geliyor
(130 puan) tarafından
Bakılmaz diye birşey yok o konuda haklısın ama güsülsüz meme verilmez şayet bebek çok ağlıyorsa durdurulamiyorsa nefesi kesilecek şekilde ağlanıyorsa emzireceğin gögüsünü üç defa taharetliyorsun öyle veriyosun sonrasinda hemen güsülünü alıyorsun bu dinimizce sabittir fıkıh alimleri tarafınca. İkincisi hayizlıyken adetiliyken yani öyle bir inanış yoktur zaruriyettir ama söz konusu güsül gerek birşeyse yukarıda belirttiğim gibidir diğer türlüsü bebeğin maneviyatına zarardır bacım :))
(3,458 puan) tarafından
Anladım canim zaten ben yüzüne bakmamak için falan dedim daha çok mesela bizim burda çocuğun yüzü sivilcelense aa adetli kadın bakmış bu çocuğun yüzüne falan derler çok fazla hurafe var yani ama emzirme konusunu da burda öğrendim ne yalan soylıyım daha önce emzirmemek gerektiği hakkında birşey duymamıştım yani yeni bişey öğrendim dediğin gibi fıkıh kitaplarında yazıyorsa doğrudur canim okuyup öğrenmek lazım ALLAH razı olsun
(130 puan) tarafından
Cümlemizden canım benim evet malesefki toplumumuzca öyle hurafe inanışları çok fazla ve bu yüzden dinle bagdaştırılmasıda bir okdr yanlıştır dediğim gibi sadece cinsel ilişkide bu şekilde güsül gerekir adet günleri içerisinde bebeğe normal günlük hayattaki gibi bakılır ama hayızdan temizlendikten sonra aynı şekilde güsül gerekiyor yani güsülün farz olduğu günlerde yapılması şarttır :)
(3,458 puan) tarafından
Anladım canim :)
0 oy
(300 puan) tarafından
Bakilmaz diye hic bir sey duymadim. Emzirme konusunda da en güzeli abdestli olarak emzirmek ama zaruret durumunda gusul abdesti alir gibi ağzına burnuna su veriyosun göğüslerinin ucunu yıkayıp emzirebiliyosun. Ama tabi bu çok mecbur kalınan zor durumlarda yapılabilir abdestsiz emzirmemek en güzeli...
0 oy
(759 puan) tarafından
Canim o tarz durumlarda emzirmeden önce göğsünün ucunu yıkayıp emzirdigin zaman gunah olmuyomus bazi seyleri bizim insanimiz cok abartiyi yuzune bakilmaz filan die 
0 oy
(130 puan) tarafından

Bakılmaz diye birşey yok ama güsülsüz meme verilmez şayet bebek çok ağlıyorsa durdurulamiyorsa nefesi kesilecek şekilde ağlanıyorsa emzireceğin gögüsünü üç defa taharetliyorsun öyle veriyosun sonrasinda hemen güsülünü alıyorsun bu dinimizce sabittir fıkıh alimleri tarafınca. İkincisi hayizlıyken adetiliyken yani öyle bir inanış yoktur zaruriyettir ama söz konusu güsül gerek birşeyse yukarıda belirttiğim gibidir diğer türlüsü bebeğin maneviyatına zarardır

0 oy
(1,146 puan) tarafından
Kesinlikle böyle bir şey yok nerden çıktı Allah aşkına günah die nerde yazıyor  getirin! Çocuğa sirayet  eden birsey yok sadece  1 namaz vakti gecmicek şekilde Güsul alınması lazım. Hiç arastirmadan  bilgi  edinmeden  herseye günah demeyin tabiki  emzirebilirsin  isinide  yaparsın dedim gibi 1 namaz  vakti gecmicek sadece. Nerde günah  yazıyomus bulandirma  aklını canım böyle hurafeler le 
0 oy
(5,938 puan) tarafından
Gogusunu yıkayıp 1 namaz vakti gecirmeden emzirebilirsin.tabiki hemen abdest almak lazım ama bazen o durumda olunamıyor. Yani acik yazayım aksam ezanindan sonra iliskiniz oldu yatsi okunana kadar abdest almalisin.
0 oy
(1 puan) tarafından
Böyle birşey yok sorun etmeyin çünkü herhangi bir etkisi olmaz herkes insanoğlu.
(2,428 puan) tarafından
Posttt 2019 postu nerden buldun da hortlattin:D
tarafından
Hahahahahahaha :D
0 oy
(320 puan) tarafından
Böyle birşeyi ilk defa duydum ayet veya hadis yok bu konuda gerçek olduğunu zannetmiyorum.

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 98 göst.
26 Haziran 2023 Aile kategorisinde Yareneda (134 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 191 göst.
31 Mart 2023 Diğer kategorisinde sebnem77 (1,009 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 264 göst.
9 Kasım 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 1,214 göst.