0 oy
751 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (8,082 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

12 Cevaplar

+4 oy
tarafından
7 aylıkken tuttum 3 tane yedim sadece midem bulandigu için. Tutmuyorsanuz tutmayin tutanlara tutmak isteyenlere da engel olmayın ne hakla akıl bulandirir korkutursunuz bende sizi anlamis değilim.  Milyon insan tutuyor tutmak istemeyen yada gerçekten iradesi güçsüz olan dayanamayan olabilir bir sey diyemem ama tutmak isteyenlere de duvar örmeyin.
(1,060 puan) tarafından
Ben iki gebeligimdede 7 aylikken tuttum cok sukur hicbir saglik sorunu yasamadim kizlariminda kilosu sagligi gayet iyiydi  bindada tutcam inşallah dayandığı m kadar herkesin kendi tercihi biz tutmuyorsunuz diye kimseyi yargiliuor muyuz ki tutanlari boyle yargiloyorlar anlamis degilim
tarafından
Aksine bir evlat anne karnindayken maneviyata islama olan aski baslar bilseler keske. Ne bilim valla anlamadım bir bu arkadaşlar değil çok kişi yargıladı oruç tutanları.  Ya şimdi herkes bir sey söyler  ben diyeceğimi dedim . Ibadet namaz oruç vs muslumana hamile olduğu için  enngel  değil saçma. çok saçma. Selametle ınşallah.
(1,060 puan) tarafından
Ahnen oyle canim selametle  insallah
(7,401 puan) tarafından
Ağzınıza saglik. Ne guzel yorumlar.
(8,082 puan) tarafından
Ay çok hossunuz yaa kimin ağzını bağlamısımda engel olmuşum :) tutmak isteyen yine tutsun bilgi amaçlı bir paylaşım bu yanlış yerlere çekmeyin.
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Hamilelik ibadete engel olsaydı sanırım Ibadete aşık olan Allah çocuk dogurtmazdi insanlara bilhassa müslümanlara.. rizki veren Allahla savaş içinde bu tür insanlar.  Hepinizi kınıyorum :)
(8,082 puan) tarafından
Tövbe haşa Allahla kım savas ıcındeymıs agzınızı toplamaya davet ediyorum. Gebelık dısında yapılan hıc bır ibadete karşı bir savaşım yok.Ben buraya sadec3 olabıleceklerı de anlatmak isteyerek bu lınkı bıraktım.Kesınlıkle kabul etmıyorum söyleminizi ha kınadığın şeye de dikkat etmeni öneririm.
tarafından
Başlığı degistirmeseydin keşke . Baya da aşikardı engel omaya çalıştığınız korkuttugunuz . Tutanları anlamis değilim diyende oldu destek vermişsiniz fikir değiştirsinler diye paylaştım demissiniz kınıyorum sizi yine kınıyorum Allahla kul arasına  girmeye çalışıyorsunuz tekrar tekrar kınıyorum sizi.
(8,082 puan) tarafından
İyi kına da eline bişeyler geçsin.Baslık degıssede degısmese de yine de bir fikir herkes için.Desteklerim cunku sizin gibi fikrinde sabit kalanlar yüzünden turmaya kalkıp vucudunun sirazesini bozanlarda var.önerilmiyoorr işte bu kadar.Bi kac kısı tuttum demiş onlarında cesaretlerine hayran kaldım.Ama tutanlar bunların olabileceğini de bilsin.Haydi Allaha emanet.
tarafından
Sendeeee cnm.
tarafından
Sabit fikirliyiz biz oruç turuyoruz sen haklısın insanlar da ***** ya dünya alem bizi tanıyor ya bize bakıp tutuyorlar namaz kiliyorlar vs :)))))
(8,082 puan) tarafından
Ay tmm sensin ayol.
+2 oy
tarafından
Bende  hamileyken orucumu tuttum sadece bir gün midem bulanip kustugum için bozuldu bebeğim gayet sağlıklı doğdu çok şükür 4.145 gr ve hamilelik boyunca hiç suyum azalmadı
+1 oy
tarafından
Hiçbir bünye ayni değildir ben 7 ayliktim tuttuğumda sadece hastaneye gideceğim gun urfa sıcağında rahatsizlanirim diye bir gun tutmamistim bence kararsız kalanlar bir iki gün kendilerini deneyebilir 
+1 oy
tarafından
Bunlar hassas konular dinimiz gunah vs. Biz sadece fikir verebiliriz yargilayamayiz.
tarafından
Aynen canım senin bu cvplar çok mantıklı o allahla kulu arasındadır ben tutmuyacagim bunu kimse yargılayamaz Allah'ım biliyor kalbimi hayiinlik adına değil bebeğimin sağlığı için her bünyede bir değil.yoksa ibadeti de Rabbimide çok seviyorum ama şuan bunyem kaldırmıyor sonra kazasını tutacağım Allah'ın izniyle  Sonuçta kimse kimsenin mezarına girmeyecek
+1 oy
tarafından
Orucu gücü yetmeyecekse anneye veya bebeğe bı zarar gelecekse tutamaz.ancak o şekilde izin var.bi insan kendini bilir tutabilecek veya tutamayacak bir durumda olduğunu...ve doktoruna danisarak ve doktor da İslamiyet'e yakın biri olmalı ki keyfi cevap vermemeli..

Emzirirken de süt çok azalıp bebeğin aç kalma gibi bı durumu varsa kazaya bırakabilir.

Hiç bir zaman keyfi hamileyim ben oruç tutmuyorum ya da emziriyorum tutmuyorum diyemez..

Evet dinimizde buna izin vardır fakat gerek görülme durumunda.

Tabikide yataklara düşecek kadar kötü olan bi hamile de oruç tutamaz .

Burda bence herşey anneye kalmis bı insan zaten kendini bilir  tutanbilecek ve tutamayacak bı durumda olduğunu.doktoru da bı sorun yok derse tutabilir .
(256 puan) tarafından
Evet cnm aynen katiliyorum emziriyorum iki aylik kizim ilkten tutmucam diyodum ama tutucam denicem bakalim sutumun alzalmasi degil benim de endisem gun icinde yorgunluk cok olcak bebegim gunduz uyumuyor allah yardimcimiz olsun insallah sıkıntisiz atlatiriz sonradn tutmasi zor
tarafından
Dene canım ona göre bende bı bakicam.duzensiz yemek yiyince benim hemen azalıyor.ama ramazanda nasıl olur bilemem
+1 oy
(3,695 puan) tarafından
Ben emziriyorum kizim 3 aylik oldu etrafimdakiler de dahil tutma sütün azalır dedi ilk başta korktum ama once birkac gun deneyecegim ondan sonra bakacagim duruma. Mevlam rızkını verir elbet kızımın  diyorum. Insallah sutumde azalma olmaz da rahatça tutabilirim orucumu❤
0 oy
tarafından
Bnim zaten aklım almıyor gebeliği ilerlemiş oruç  tutucm diyor sahuru çok iyi yaparmış varmı böyle birşey Allah aşkına günde 1 öğün mü yiyoruz sanki normalde bebek bize bağımlı kimse kusura bakmasın bnim fikrim bu bana doğru gelmiyor ver filtreni oku hergün duanı sonrada kazasını tut keyfi değil sonuçta değişik geliyor düşünceleri bana 
(8,082 puan) tarafından
Bana da gelmiyo minnoşum belkı fıkır degıstırırler dıye paylastın kı benım gözüm asla yemez.
tarafından
Çok iyii yaptın cnm
0 oy
(2,351 puan) tarafından
Vaov. Bn tutamam zaten bi ogunumu atlyinca hemn elim kolum dusuyo 
(2,351 puan) tarafından
Hayrlisi yapacak birseyyok tutmicaz tutamioz yani
(8,082 puan) tarafından
Aynen canım herkeste bı heyacan var ama bu yıl bız muafız rabbım vermıs kolaylıgı son aylarım benım 7.aydayım olmaz yanı
(2,351 puan) tarafından
Bnde 6 inci aydaym canm kac kilo aldn sen acaba
(8,082 puan) tarafından
27+4 deyim 9 kılo aldım
(2,351 puan) tarafından
Himm iyi bnde 25+5 im suanda
0 oy
tarafından
Ben tutmayı düşünmüyordum şahsen evet isterim tabiki farzını tutmak varken neden kaza ama bu benim ve bebeğinin sağlığı için. Rabbim dinimizde kolaylık sunmuştur çok şükür kazasını tutabiliriz. Ben son ayimdayim 25 günüm var ve zaten doktor da kesinlikle tutma dedi ilk 3 ay ve son bir ay tutulmaması öneriliyor 
(8,082 puan) tarafından
İnsallah seneye tutmak nasip olur canım sana da hayırlı doğumlar.
tarafından
Amin inşaallah canım sağol
0 oy
(1,232 puan) tarafından
Bu bebek ve anne ile alakalı bir durum ben mesela tutamak bira aç kalsam basım başım dönüyor .Ama bir başkası tutabiluyordur ama dinimiz kolaylık dini illa tutacağım diye diretmek de doğru değil en iyisini doktor bilir çünkü her hamileleikte kendine özeldir .Doktora sormadan tutanlara veya doktor tutma demesine rağmen inat Edip tutanlara ben anlam veremiyorum .Ama doktor tut diyorsa ona da birşey diyemem
0 oy
(7,401 puan) tarafından
Her hamilelik farklidir. Doktora danışıp tutabilende var. Oruc tutmak isteyen gebelere neden bu kadar tepki veriyorsunuz anlamis degilim. Herkes evladini düşünüyor yanliz siz degil. Yaptiginiz bence hic hos degil. Rabbim kesinlikle gebeler tutamaz buyurmamis. Onemli olan dinimizin emridir. Tutabilen dener tutar. Tutamayan zaten tutamaz. Boyle paylasimlarla elinize ne geçiyor merak ediyorum. Kimseni boyle zan altinda bırakmaya hakkiniz yok. Herkes kendi bunyesine doktorun tavsiyesine gore istediğini yapar. Bence böyle paylasimlar cok ama cok yanlis. Rabbim affetsin.  Siz dayanamıyorsaniz tutmayin ama kimseyede karismayin...
(8,082 puan) tarafından
Yazılan seyler olabılecek seyler ama hadı benım attıgım baslıgı gecın.ama orada yazılanlar da yasanabılecek seyler.Doktorlar bu rıskte var dıyor.Suyun azalma rıskı felan ne kadar korkutucu.Tutan tutsun ama sunuda unutmamak lazım bir gebe tutar saglıklı olur bi gebe tutar aksılık yasanabılır.Rısk her zaman var.
(7,401 puan) tarafından
Peki oruc tutmayan birinin %100 saglikli bir gebelik gecireceginin garantisi varmi?. Tabiki risk var. Ama risk herzaman var oruc bi bahane degil. Tutabilen tutar tutamayan tutamaz okadar.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 135 göst.
23 Ocak 2024 Aile kategorisinde Eceinn (103 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 115 göst.
26 Mart 2023 Diğer kategorisinde Elifylmz0660 (1,186 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 49 göst.
25 Mart 2023 Diğer kategorisinde Ecenin annesiii (1,015 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 183 göst.
25 Mart 2023 Diğer kategorisinde Prensesp (7,182 puan) tarafından soruldu

374,573 soru

11,203,254 cevap

34,502 kullanıcı

...