0 oy
574 göst.
Aile kategorisinde (45 puan) tarafından

Kızlar benim çocugum daha dogmadı ama eltimin var. Kayınvalidem de hiç bir şey söyletmiyo her türlü yaramazlıgı yapıyor çocuk o daha bişey diyemezsiniz diyo çocukta 2.5 yaşında ben de diyorum her şeyi anlar o terbiyesini şimdiden vermen lazım çok yaramazlık yapıyor benim bebegimi kıskandıgından geliyor bana vurmaya çalışıyor. Kaynanam da annesine bile bişey diyemezsin diyor ben de dedim sen karısma herkesin çocuguna nasıl terbiye verdigine sizce kim haklı

7 Cevaplar

0 oy
(247 puan) tarafından

O yaşta çocuk anlamaz canım ne yapsın vursun mu çocuğa bagirsin mi odaya mi kapatsın? ama sana ya da bebeğine de zarar vermesin diye çocuğa biraz sevgi ilgi gösterebilirsin. bunu yap ki senin bebeğini rakip görmesin. ciciii falan diye sevdir karnini. Benim 4.5 yasinda yeğenim bile karnımdaki oğlumu kıskanıyor çocuk işte :)  Bizimki biraz daha büyük olduğu için konuşup anlattık şimdi durmadan karnımı öpüyor :) 

(45 puan) tarafından
Ama canım benim demek istedigim bir şeyi yanlış yaptıgında kızmalısın ki onu yanlış oldugunu anlasın ve bidaha yapmasın. Bu durumda ben kızacam başkası çekecek o çocuk hic anlamaz ve daha da şımarır. Çok kıskanç mesela bebege örgü örüyoruz onun iplerini çekiyor bozmaya çalısiyor bişey aliyoruz bunlar benim diyor. İste zarar verdirmemeye calışiyorum gecen karnıma vurmaya çalıstı kücük bir cocuk bunu nasıl düşünüyor anlamiyorum
(13 puan) tarafından
Benim oğlum da 4 yasında yaramazlığa gelince yaramaz ama ne bana ne de başka hamile birine vurmaz sen konuş bence canım o daha cok küçük büyüyünce oda senin gibi olacak felan diye sevmesini sağla benim oğlum da çok kıskanıyo kardeşini ama karnındaki nı de kardeşini de öpmeden yatmaz sende şöyle annesi de soylesın
(13 puan) tarafından
Tabiki dediğin doğru canım büyüklü yerde anne çocuğa birşey dediğinde başkaları mudahale edıyo o yanlış ama annesine soyle
(247 puan) tarafından
Bahsettigin yaş grubunda vurma davranışı çok yaygın malesef ama geçici bir süreç bu. şımarma cağı yapacak bir şey yok pek :) kötü davranışı cezalandırmak yerine iyi davranışı teşvik etmek daha etkili bence bu dönemde. mesela karnını okşasın, sen onu op. işinize mi engel oluyor dikkatini başka bir şeyle çekin, sözünüzü dinlediği zaman bir mandalina verin. çok mu yaramazlık yaptı ilgilenmeyin konuşmayın mesela, uslu durduğunda sevdiği bir çizgi filmi yarim saat acabilirsiniz. çünkü dediğim gibi çocuk o. yetişkin gibi davranmasını bekleyemezsin seninki de yapacak benzer şeyler :)
(240 puan) tarafından
Ogretiyolardir belkide anası danası bazı insan fesat oldum mu oluyor bizde de var öyle insanlar benim kaynanam kayinpederim de şakayla çocuğa diyolar anneyi ec et oda gelip bana vuruyor yüzümü tırmalıyor kaynanam diyor bebek doğunca anasını bilmem ne yapacak sen kendini koru tabi çocuğu dovemezsin ama en azından unuttur başka bişey ver oyalansin sen başa çıkamazsın çünkü kötü olursun senin ki doğduğunda daha kıymetli olacak sıkma canını benim.oglan 1 buçuk yaşında ne deseler anlıyor vur vuruyor babam da sağolsun annenin gözünü çıkart diyo geliyo gözüm e parmak sokuyor herşey öğretmekle oluyor malesef benim çocuğuma herkes karıştığı için ne terbiye verebiliyorum nede dur yapma diyemiyorum
(13 puan) tarafından
Büyüklü yer canım öyle aynı dert bende de var
-Reklam-
0 oy
tarafından
canim bebgini sevdir onaa karnini opsun falan sana kardes gekio de birlijtw oyun oynicaksinz faaln de sevsin
(45 puan) tarafından
Haklısın ama çevredekiler bebek olacak onuda sevecez falan diyince ne yapsan boş
tarafından
onu sevcekler ama seni daha cok flan de
0 oy
tarafından
Kiz daha 2 bucuk yasinda diyosun cocuk bile degil daha o. Kızsan bagirsan neye kizildigini anlamaz. Biseye zarar vermek istediginde daha zevkli bseye ilgisini cekip ordaki dikkatini baska bi yone dagitabilirsn ancak. Ama bak sende evlat sahibi olucaksn. Bebegin o yasa gelip biri kızsa zoruna gider bebek o daha ne anlasin dersn
(45 puan) tarafından
Canım ama annesi de rahatsız bun durumdan o da yapmasın etmsin diyor azarlıyor kayıbvalidem.ona da izin vermiyor
tarafından
O zaman o eltinin sorunu olmali bence. Onlarb arasındaki problem senin karisman uygun olmaz
0 oy
(12,852 puan) tarafından
Küçücük çocuk o yaşta anlamaz ki benim benim hem 4 hem 2.5 yaşında yeğenim var ikisi de daha anlamıyor karnına vurduğunda elini tut yavaş yavaş sevdir karnını sana kardeş geliyor de bidaha yapmaz ve hep gelip sever biraz da iş sende bitiyor 
0 oy
(31 puan) tarafından

Anaaa resmen bizim durumumuzun aynısı:D ölüyorum o aman bisey deme üzülür aman öyle deme aglar aman şöyle aman böyle çocuk gibi tepesine bindi 

0 oy
(103 puan) tarafından

Benimde görümcemin oğlu var kzmdan 2.5 ay büyük sadece benim kzmı nerede görse dövüyor iki dakka brakamyrm kızımı geçen gün vurmuş kızmn kafası morarmş bela gibi bir çocuk akıllıda laftanda anlyo kaynanamla görümcem bnm kıza vurunca guluyor sinir oluyorum bende sabredyrm en sonunda kötü olucaz

0 oy
tarafından

2.5 yaş çok büyük bir yaş terbiye adap vermek için buradaki arkadaşlar küçük o anlamaz demiş de şaşırdım. 1.5 yaşta çocuklar artık söyleneni anlamaya başlıyor. Kaç yaşı beklemek lazım düzgün davranışı pekiştirmek için merak ettim 5 6 mı. 

Size gelince maalesef çocuk sizin değil müdahale edemezsiniz çok fazla. Etseniz de anlamı olmaz kalıcı olmaz herkesin benzer davranması gerekir ki pekişsin. Siz kendinizi koruyun bebişi sevdirmeye çalışın yeter. Kayınvalidenize de şimdiden hissettirin disiplinli olduğunuzu bu şekilde çocuk yetiştirilmez görüşünü ki sizin çocuğunuza çok fazla müdahale etmesin. Benim yeğenim iki yaşında olumsuzluklara 'hayır, öyle olmaz, bardak kırılır, elin uf olur, abi üzülür, bebek ağlar' tarzında uyarıları tatlı tatlı yapıyor anne babası. Olumlu durumlarda da alkış, aferin, zıplatma, eğlendirme... Haliyle çocuk şekilleniyor. Çünkü anlıyor. Daha küçük anlamaz diye diye herşeye geç kalan bir toplum oluyoruz. Kendi kanaatim. 

İlgili sorular

0 oy
31 cevap 931 göst.
8 Şubat 2024 Aile kategorisinde Syma (643 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 541 göst.
14 Şubat 2024 Aile kategorisinde Serines (6 puan) tarafından soruldu
0 oy
28 cevap 806 göst.
26 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Egeninannesi1 (147 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 724 göst.