0 oy
864 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Bizde çocuk büyüttük diye klişe lafları var büyüklerin kızmıyorum ama insanın çocuğuna düşkün olması üzerine titremesi onlara Bi garip geliyo galiba . Halbuki kızımla hem arkadas gibi hem anne kız gibi olmak istiyorum onunla ilgili çok hayalim var . Henüz 10 aylık ama ben konuşurken gözümün içine bakıyo beni dinliyor seviyo başkasının kucagına gittiğinde kollarını açıp beni istiyo . Anne olmak gerçekten çok kutsal.... 

23 Cevaplar

0 oy
(2,448 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Eskiden herkese çocuk emanet edilirdi ben anneannem de büyüdüm mesela ama kızımı ne anane ne babanne asla bırakamiyorum. Düşse mesela aman boşver kendi kalkar diyolar ama tamam kalkar ama sen düşünce bi el bekliyorsun kalkmak için. Ben anne baba sevgisi görmedim esimde görmemiş. Gücümüz yettikce en güzelini en iyisini alıyoruz. Ben oynamadım ben giyemedim kızımın olsun istiyoruz. Aslında biz yaşadığımızı yaşatmamak için uğraşıyoruz ama disardan simartiliyor diye anlaşılıyor iste içeriyi kimse bilmez 
tarafından
Çocuğunla güzel bag kurmak onu sevmek ilgilenmek şımartmak olarak görülüyor halbuki çocuğum en degerlim onu sevmicemde kimi sevcem demi
(2,448 puan) tarafından
Oyle tabi kuzucum
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Aslında kızdıkları şey üstüne düşmemiş değil gereksiz yapılan masraflar yok cinsiyet partisi yok kırk çıkma partisi yok doğum günü partisi yok yenidoğan çekimi yok bir yaş çekimi ırt zırt onlar da eminim zamanında üstümüze düştüler ama böyle şeyler yapmadıkları için değişik geliyo 
tarafından
+++ çok zırt birt var çocuklar yüz buluyo ve artk farkındaysanız cocuklara söz geçiremez olduk herşeyi yerinde yapmak güzl
tarafından
Yani evet öyle sorunca onlar da biz bebekken olsa en iyisini yapardı ama şu var bak yapınca çocuklara söz Geçiremiyoruz ne derse evet tamam üzülmesin ağlamasın kızmayalım psikolojisi bozulmasın bilmem ne anamız bizi dövdü de noldu psikolojimiz bozuldu mu? Çocuklar var yok bilmiyorlar
tarafından
Benim aslında bahsettiğim şımartmak her istediğini almak değil ona vakit ayırmak ilgilenmek sevmek ne bilim saglıklı beslemek filan böle konular ama onlara hersey abes geliyo gibi
tarafından
Şöyle bi durum var eskşyle şimdi bir değil eskiden çamaşır makinesi bulaşık makinesi yok halı yıkama elde tarhana salça kışlık vs hazır hiç yok hep evde hatta tarla bahçe işi çok o zamanki insanlar çocuğa vakit ayıramazdı istese de bizler şimdi makineye  at çamaşırı yıkanasuya kadar bebekle oyna ya da ver halıları yıkamaya al çocuğunu parka götür yani onların yaşadığı devirle bizimki bir değil ve bunu idrak edemiyorlar nasıl biz onların çocuk bakımında bu kadar özensiz olmalarını anlamakta zorlanıyorsak onlar da bizi anlamakta zorlanıyorlar.
tarafından
Ben bişey demiyorum hayat şartları onlara engel olmuş bunu anlıyorum hak veriyorum ama onlar yeni nesile hak vermiyorlar. çocuğunu sevince bile hemen Bi yorum yapıolar onlar anlamıo işte napcan herşey onlara uysun istiyolar
+1 oy
(27,310 puan) tarafından

Eskiden ******** insan yokmus

Pislik yokmus.

Düşmanlık yokmus kafa rahatmis cocugu ortaya salsanda büyüyormus kendine

Ama simdi öylemi 

Pislik kayniyor etraf ve bu yuzden biz anneler ve babalar titriyoruz çocuklarımızın üzerine. 

tarafından
Aynen öyle bide yemesi içmesi hep saglıklı olsun istiyoruz
+1 oy
tarafından
Birinin  anneliğini sorgulamalar kimseye dusmez amaaa gecen gun köye gittik esimin babaannesi oglumu elimize alsak aman o ne Küçücuk sey ne anlicak sevginizden elleme birak yatsin vs dedi

Eskiden 15 çocuk  dogurdum tarlaya gittik o sicakta agacin altına koydum inek sagdim odada agladi agladi yatti vs böyle bakmazdik o neymis dedi

Dedim şimdi neden 8 kardesler o zaman kayinbabamlar. Geri kalani nerde cok güzel bakmissin ondan yoklar heralde ddm sustu
tarafından
Gercekten öyle hikayeler bende duyuyorum beşiğe baglayp aglayan aglaya duruyormuş günah ya nasıl acımamışlar sonrada gercekten hiç Bi bag yok sevgi yok
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Evet ben öyleyim mesela en çok ben dogurdum en bal ben dogurdum benim oğlum tek benim oğlum dünyalar güzeli benim oğlum benim benim beniiimmmmm :D ben cıkardımm uleeennn 
tarafından
Aşık oluyorsun demi :)
0 oy
tarafından

Bnce 3ski daha iyiydi şimdi ki çocuklara anne babanın değil çocukların sözü geciyo :'(

tarafından
İki tarafda mutluysa sorun olmaz
(7,167 puan) tarafından
İlerde anneler mutsuz oluyor ne laftan ne sözden anlıyor diye şimdi her şey toz pembe
tarafından
Evet cnm artk çocuklara gerçekten haddinden fazla yüz veriyor ve eskiyi teknoloji olarak beğenmiyorum ama güven vardı komşuluk vardı herşey ne kadar güzeldi ama şimdi öyle mı  afedersin herkes sapık haddi bilmez insanlarla dolu iman bile kalmamış biz annemiz den izinsiz sokağa çıkmazdık evliyim hala da ailem musade etmeden adım atamam ama şimdikiler nerde
0 oy
(7,441 puan) tarafından
Eskiye gerek yok ki bazı gereksiz yeni nesil rahatına çok düşkün insanalr çocuğu kucağa alıştırma dediğinde ağzının ortasına vurasim geliyor ağzının payını da veriyorum sen alistirmamissin ama çocuğun seninle zerre bağı yok diyorum 
(22,072 puan) tarafından
Aynı bensin:DDD
tarafından
Gercekten bag kurmak çok önemli etraf çok yorum yapıo lüzumsuz
(7,441 puan) tarafından
Gorumcelerim çok severim çok iyiyizdir aramız ama ikisininde çocuklarla hiç bağı yok bı kucaklarına alıp sevmiyorlar bile doğduklarında ndan itibaren çocuklar ilgi bekliyor bende çocukları çok severim oynuyorum onlarla oturup ta çocuk gelip benden su istiyor düşün o derece annesi dururken elimden tutup hadi şunu bunu yapalım diyor ve babalara çok düşkünler çünkü babalar bakıyor genelde bende doğum yaptım bende eşimde kucagimizdan düşürmüyoruz hep kucağımda ustumede uyutiyirum birak çocuğu alıştırma falan dediler bende sen alistirmamissin ama çocuğun seninle hiç bağı yok babaya bağlı dedim eşimde dedi ki şimdi kucağıma almayıp bir daha ne zaman alacağım sürekli çocuk mu yapıp seveceğiz iki gün sonra yürümeye başlasa zaten kucağa gelmeyecek dedi hepsi kalakaldı
(22,072 puan) tarafından
Ay çok doğru diosun kuzum alıştırmayalım yediye yorulmasinlar diye millet bebesini sevmiyo bile Amannn ozaman doğurup atma
(7,441 puan) tarafından
Aynen canım o yuzden eşim bana hep diyor ki senin çocuk bakmama ilgilenmene hayranim eşimde çok sabırlıdır ilgisini hiç eksik etmez çocuktan sağolsun
0 oy
(12,504 puan) tarafından
Öncekilerle bu nesil arasında dağlar var anlattıklarına göre önceden çocuğunu kimse sevemezmiş ayıpmış felan çok tuhaf 
tarafından
Gercekten çok saçma çocuk sevilmez mi bunun neresi saygı. O zman  evlilik cinsellikde günah ayıp saçmasapan adetler varmış
(12,504 puan) tarafından
Aynen ya çok ilginç akıl mantık ermiyor
(3,275 puan) tarafından
çocuk sevmek ayıpmış ta 8 10 tane doğurmak değiliymiymiş çocuğun nasıl yapıldığını herkes biliyor sonuçta
0 oy
tarafından

Bizde çocul büyüttük diyenlere sinir oluyorum seninle benim zamanım bir bir mi acaba ta bana bilemem kaç senesinden bahsediyor. Ozamanlar büyüklerin yanında neymiş efendim çocuk sevmek yapmış kızım oğlum demek ayıpmış başlarım ayıbına kendi evladımı istediğim gibi sevemeyecek miyim hayırdır bak gece gece rollendim yine yatırmayın ulan bana burayı :D

tarafından
Benim kaynana 30 sene önceye kıyaslıyor düşün yani
tarafından
Benimkide aynı 40 yıl öncesinden bahsediyor ozamanlar ayıpmış kızım oğlum demek
0 oy
tarafından
Benim annem babam bana arkadaş gibiydi hala öyleyiz aşırı dusgunler babam hele öldür..

Ama eşimin tarafında bi soğukluk var eşim annesinin yanında bile benimle güzel konuşamaz asla asalamaz kötü konuşmaz ama annemlerdeki veya disardaki sıcaklığı alamam ogluma da aynı şekilde annemde olsun evimizde olsun O yedirir orda bebeyi fazla kucağına almazz
tarafından
İşte öyle yetiştirmişler demek ki onların yanında çekindiğin göre
0 oy
tarafından
Bizde çocuk büyüttük cümlesine birçok mana sıgdirilir. Bence eskiler de çocuklarına düşkündü ama çocuklarıyla vakit geciremiyorlardi. Babaannem derki doğum yaptım çocuğu emzirip tarlaya gittim. Yani onların işleri bizden çok daha zordu. Şimdi de insanlar rahatlığa alıştıkça saçmalamaya başladı. 

Son cümleme de baya mana sıgdirilir :) kim nasıl isterse öyle anlasin
tarafından
Yok canım eskilerin hepsi düşkün değildi çok cocuk yapıp bize baksın kimi çoban olsun kimi tarlaya gitsin emin ol işçi gibi görüyorlarmış. Benim kızım oldu kız çocuk iyidir anneye yardımcı olur diyolar sanki ben hizmetçi büyütüyorum kendime hep Bi çıkar beklenti var eskilerde maalesef
tarafından
Bence hemen kötüye çekmemek lazım yaşları anlamak gerek onların zamanıyla bizim zamanımız bir değil
tarafından
Yok ben kızmıyorum onlar öyle görmüş ama bana ters düşünceleri
tarafından
Anlayışlı olmaya çalışalım bende ilk öyle düşünürdüm sonra karar degistirdim çünkü onların zamanı çok farklı bak bnm annem şuan elim kanasın akli çıkar çünkü işi gücü yok ama çocukken bana ablam bakti hep tarla bahçe annem mahvolurdu bizi gecindirebilmek için beklerdim ki beni sevsin ama kadincagizinn gözü görmezdi yorgunluktan yani onların şartları çok farklıymış
tarafından
Şu an mesela biz çocuğumuzu seviyoruz öpüyoruz ya burnundaki sümüğü bile çekiyoruz afedersin. Bu yaptığımız şeyler onlara garip geliyo ilgilenmek filan hani onların çoğunun fırsatı yokmuş çalışmaktan ama bizim var. Yoksa evet annem lohusa haliyle tarlada çalışmış acımadı lar hiç dio.
0 oy
(614 puan) tarafından
Valla başkasını bilmem de ben haybeye büyümüşüm :D
tarafından
Yuh o neymiş öyle gerçektende zalimmiş kusura bakmada
(614 puan) tarafından
Hala da öyle.. Komşunun bahçesinden erik kopardım diye kemerle dövdüydü ya bak aklıma geldi. Şimdi de diyor ki benimle konuş ben senin babanım
tarafından
Sen babanla ne konuşacaksın ki
(614 puan) tarafından
Hiç hoşgeldin fln demem arayıp da sormam anamı görmeye giderim sadece
tarafından
Sana güzel anılar yaşatmamış soğumussun demek ki normal yani
0 oy
(1,426 puan) tarafından

Aa aynı anneannemi anlatmış sin ya :Doda öyle kızımla ilgilenirim öperim teyzeleri de sever öper annemde öper anneannem de ne o öyle diye konuşur durur 

tarafından
Herkesin etrafında varmış demek ki:)
(1,426 puan) tarafından
Evet bazen beni kıracak şekilde konuşur
tarafından
Onlar öyle görmemiş öğretilmemiş sevmek ilgi göstermek ben şahsen kızmıyorum
0 oy
(1,949 puan) tarafından
Çocuklarımızı sizin zamanlarınıza göre değil de kendi zamanlarına göre büyütmek istiyorum.

bu yazıyı ebeveynlerin gördüğü her yere yazmak istiyorum. 
tarafından
Onlara göre biz anlamayız bilmeyiz onlar bilir herşeyi
0 oy
(975 puan) tarafından
Evet öyle, sebebini bilmiyorum ama. Mesela annem bana düşkün değildir. On gün aramasam o aramaz. Normal mi ki :-(
tarafından
Mesela sen olsan Bi gün aramazsan ertesi gün arardım demi çocuğunu şahsen ben arardım. Benim annemde öyle 10 gün değilde   2 yda 3 gün aramadığı oluyo bazen
(975 puan) tarafından
Bilmiyorum büyük konuşmiyim ama ben dayanamam heralde. Çok özlerim. Ama benim annem hep öyleydi biliyor musun, bize sarılıp öpüp sevgisini asla göstermez. Çocukken bile yapmadı bunu
tarafından
Allah bilir ne dertlerle uğraşıyordu benim annemide doğum yapmış lohusa halde tarlada çalıştırmışlar acımadı lar dio
(975 puan) tarafından
Yazık ya :-( en nefret ettiğim kafa, cahil kafa
tarafından
Öyle maalesef
0 oy
(3,794 puan) tarafından
Büyükler kim canım kolu komşu mu anne babamı. Bizimkiler de öyle bi durum görmedim ben. Babam bile benden çok severdi konuşurdu bana sıra gelmiyordu. 
tarafından
Ya herseye eleştiri yorum çocuğa beşik al bizim zamanımızda beşik yoktu çocuğa deterjan al bizim zamanımızda sabu n yoktu makina yoktu çocuğa bez yoktu Vala birsürü şey. Biraz yanlarında sev öp biz  çocuğumuzu sevemedik. Şimdikilere ne var hersey var bilmem ne hep negatif enerji
(3,794 puan) tarafından
Ay ne sinir birşey öyle.  O zaman yoktu şimdi var.  Insanın morelini bozarlar öyle.  Canım o zamanin imkanı ile bu zamanın imkanını kıyaslama yapmaları birazda kıskançlik fesatlik gibi geldi bana.
tarafından
Evet maalesef kıskançlık oluyo bazılarında kendileri yapamamış senin yapmanıda istemiyo işte
(3,794 puan) tarafından
Boşver takma kafana duymazdan gel . Senin evladin sonuçta alan da sensjn yapan da sensin.  Onları alaka etmez. Bi derler iki derler sonra vazgecerler artık
tarafından
Aynen öyle  kızmıyorum artık ama lohusayken deli olurdum :)
0 oy
(48,392 puan) tarafından
ben kendimde el bebek gül bebek büyüdüm abimde. bir dedigimiz iki olmadi cok sukur maddi manevi doyduk herseye. insallah kizimda bizimle büyür oda eksik.kalmaz biseyden
tarafından
Ne güzel şanslısın eminim kızında öyle büyüyecek
(48,392 puan) tarafından
insallah canim bütün yavrularimiz oyle guzel buyusun
0 oy
tarafından
Eskiden babannem anlatır  babanları kucagımıza alıp sevip koklayamazdık der aglasında kucagıma alım diye beklerlermiş evlerde hep büyükler yaşadıgından izin vermezmişler düşünsene biz şimdi hep kucagımoza alıyoruz onlar kucaga almak için acıkmasını bekliyorlar çok zor zamanlardan geçmişler eminim başlarında karışan olmasaydı ellerinden gelenin en iyisini yapardılar
tarafından
Bazıları öyle ama senin sevmenede laf ediyorlar Bi acaip
0 oy
(1,250 puan) tarafından
Evet canim eskiler hersey eldeydi camasir bulasik sil supur vakit yoktu imkanlar kisitliydi seviyorlardi ama sevmeye vakit bulamiyorlardi samimiyet vardi guven vardi simdikiler daha kolay yetistiriyor hazir bez islak mendil camasir makinede bulasikta oyle heryer fayans beton eskiler zor sartlar yasiyordu ama cocuklar daha cok anne baba kiymeti biliyordu saygi vardi okula ogrermene buyuge simdiki nesil simarik ne yapsan memnun olmuyor hep asi ana babaya karsi terbiyesiz hepsi degil ama cogu ne biliyim onlarin yontemi dahami iyiydi sanki 
0 oy
(13,570 puan) tarafından

Bizde geçerli değil o :D

Düşecek diye annem nerdeyse çocuğu kucağından indirmeyecek :D

Ben gerekirse düşsün düşe kalka büyüyecek kafasindayim

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 248 göst.
31 Mart 2023 Aile kategorisinde Aydagul (91 puan) tarafından soruldu
+8 oy
13 cevap 9,326 göst.
0 oy