0 oy
415 göst.
Diğer kategorisinde (705 puan) tarafından
Cuma günü 40 hafta bitiyor doktorum bebeği tehlikeye atmayalim dedi bugün NST'ye giricem ona göre bir karar vericez artik. Suni sancı ile doğuranlara şunu sorucam; 

Açıklık yada hiç sanci yoksa suni sancı daha mı zor oluyor? 

Sezeryan doğum yapanlara ise bir sürü soru sorucam :D 

Çevremdeki herkes belden yapilan iğnenin doğum sonrasi uzun bir süre bel ağrısı yaptığını söylüyor. Siz neler yaşadınız bu süreçte?

Normal doğuma göre kilo vermek daha mı zor oluyor? Hele sezeryan göbeği vs diyorlar gerçekten kaliyor mu? Ben hemen kilo alabilen ve kilo takıntısı olan bir insanım :/ 

Kaç gün içinde ayaklanip kendi işinizi kendiniz gördünüz? 

Süt hemen gelmiyor vs diyorlar. Bu doğru mu? Hemen gelmesi için ne yapabilirim? 

Kısacası sezeryanda hemen toparlanmak için ne yapmak gerek? Yada tecrübeleriniz doğrultusunda şunu yap rahat edersin, bunu mutlaka yapmalısın dediğiniz birşey var mı ? Hastane çantasında sezeryan için ekstra bulunmasi gereken birşey varmi?

Çok sordum biliyorum lütfen soru işaretlerim için yardimci olun :) 

18 Cevaplar

0 oy
(2,575 puan) tarafından
İlk sezeryanim 2.5ay oldu hiç bel ağrısı çekmedim. Sütüm hemen geldi doğumdan yarım saat sonra emzirdim.  Hastaneden çıktığım gün 4.kata merdivenle ciktim. Yapacağın tek şey yürümek. Bol bol yürümek 98le doğuma gittim şuan 87 olmuşum kosturmaktan. Hiç sıkıntı çekmedim bidaha olsa bidaha sezeryan olurum.
(705 puan) tarafından
Annem varis ameliyatı olmuştu geçen sene belden uyuşturmuşlardi çok bel ağrısı çekti o günler aklima geldikçe korkuyorum birazcik. Bide kendimi hep normal doğuma entegre etmiştim yapımda çok müsait normal doğum için. Ama gel gör ki kızım gelmiyor :/
(2,575 puan) tarafından
Sezeryani öcü olarak gösteriyorlar bunu annemde bana yaptı benim catim dar olduğu için doktor beklemeyelim senin sonun sezeryan dedi. Annem resmen ağladı normal olmicak bilmem ne. Sezeryana girdim çıktım öğlen 1de çıktım akşam 5 te ayaklandım. Ha ilk kalkis çok kotu. Sadece sıkıntı o. Ama ağrıyor deyip yatarsan daha kötü olursun eşim yanımda kaldı sabaha kadar yürüdük beraber odanın içinde sabah 9da taburcu oldum asansör olmadığı için tek başıma desteksiz 4. Kata çıktım ve bidaha hiç yatmadım. Sütüm desen hep vardı doğumdan önce de akiyordu. Sadece uzanırken tekrar ayağa kalkmak az can yakıyor ilk günler. Dayanilmicak gibi değil ama. Başka da hiç sorunum olmadı. Allah hangi şekilde uygunsa o şekilde yapmanı nasip etsin doğumunu.
(705 puan) tarafından
Allah razi olsun çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. İnşallah bende senin gibi güzel geçiririm bu süreci. Annem sağolsun destek veriyor bana, bebeğin günlerini geçirme doktorunu dinle vs diyor. Ama çevredekilerin anlatımı biraz canımı sıkıyor hakikaten dediği gibi öcü olarak lanse ediliyor. Her ne kadar kulak tıkasamda bugüne kadar hep normal doğuma dair araştırmalar yaptim su an sezeryan hakkında bilgim sıfır
-Reklam-
0 oy
(12,264 puan) tarafından
Suni sancı açıklık olsada olmasada ah i sancı birşey fark etmiyor 

Sezeryan ise belden aşağı uyuşturma ile 1 sene önce sezeryan oldum hâlâ ağrısı duruyor 

Suni sancinin ağrısını o anda çekiyorsun izi kalmıyor 

Ben mecbur olmasaydım hayatta sezeryan olmazdım çok korkuyordum zaten 
(705 puan) tarafından
Allah yardimcin olsun insaAllah geçer ağrıların. Ben suni almak ile sezeryan olmak arasinda gidip geliyorum
(12,264 puan) tarafından
Suni al ben 3 normal 1 sezeryan doğum yaptım
Plesanta önde olduğu için mecbur kaldım
Gerçekten çok sancılı bir süreç yaşadım sezeryan sonrası

❤️❤️ Sağolasın canım benim ❤️❤️ inşallah sende sagsaglim doğum yaparsın acısız bir doğum olsun
(705 puan) tarafından
Amiin ❤️
0 oy
(725 puan) tarafından

Sezeryan oldum bel ağrısı çekmedim hiç sonrasında 

Bende iştahsızlık oldu doğum yapınca bol sıvı tükettim o yüzden hemen 10 kilo verdim göbeğim zamanla indi 4 aylığız şimdi ayaktayken varla yok arası ama ben çok zayıftım 54 kiloydum boyum da uzun kiloyu kaldırdım yani 80 le gitmiştim şimdi 65 kiloyum

3 gün çok acılıydı 4. Gün ayağa kalkıp yatağı falan kaldırdım :)

4. Gün sütüm geldi ondan önce su gibi bir şey geliyordu ben hiç bir şey yapmadım bilmiyordum yani erken gelmesi için bir şeyler yapılacağını

Bşr haftaya kalmadı toparlanmam dediğim gibi sezeryan yeri çok acıyor gülemiyorsun ağlayamıyorsun karnın hareket ettikçe dikiş yerleri acıyor dediğim gibi 3 gün sürdü sonra gayet iyiydim yatarken sağa sola dönmek çok zor deneme bile :) boll boll su iç sütün artar ve bol bol yürümeye çalış sırt ağrın olur çünkü eğik yürüyorsun doğrulman biraz zaman alıcak daha sormak istediğin olursa yazabilirsin 

(705 puan) tarafından
Benimde boyum uzun 65 le hamile kaldim şu an 80 kiloyum utanan emoji :))
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Annem yanima gelecek, eşimin babalik izni olacak inşallah onlar yardimci olacaklar bana. İnşallah güzel bir şekilde atlatirim bu süreci ☺️
(725 puan) tarafından
İnşallah canım hakkında hayırlısı neyse o olsun :))
(705 puan) tarafından
Amiin Allah razi olsun ❤️
0 oy
tarafından

İlk dogumumda 42 haftaya kadar bekledim sezeryan olmak istemedim olursam normal doğum yapamayacaktım çünkü 

bende normal yapmak istedim ama nasip olmadı sezeryan oldum .. 
belden yapalım dedi doktorlar bebeğin doğumunu görürsün dediler ama o inge  bı  turlu tutmafi iğneyi 5 defa batirdılar olmadı.
 bayilttilar sonunda ..
  hayatımı kaydırdı  o iğne şuan belimde  skilyoz çıktı yani omurga eğikliği . Tabi  ben çok sonradan anladım o igndeden dolayı olduğunu ikinci sezeryanimi da 8 ay önce oldum o da doktorlar belden yapalım dediler bendebelim ağrıyor egiklikvar dedim ama anestezi uzmanım çok tecrubeliydi  ve o da şaşırdı gözle görünür derecede eğik omurgan bu yaşta bu çok fazla dedi dosyaya zorlu anestezi olarak geçti bu sefer iğne tuttu ama üçüncü iğne de tuttu şuan daha kötüyüm 5 tane fıtık egiklik ve bel kaymam var ileride platin takılmak zorunda kalabilirmisim belim benim yasimda bı insanagore çok çok çok kötü durumda hangi doktoragittiysem bı ton azar işittim sen ne yapmışsın beline dediler tabi bı tek iğne de değildir beni bu kadar kotu duruma sokan bekarken ağır işler de yaptım 
(705 puan) tarafından
Allah yardimcin olsun canim şifa diliyorum sana❤️
tarafından
Allah razı olsun kuzum ..rabbim hayırlı doğumlar nasip etsin sağlıkla gelsin yavrun inseallah
0 oy
(767 puan) tarafından
Canim bnm ne suyum geldi ne sancm ama acikligim vardi suni sanci verdiler. Cok zor gecti bnm dogumum. 2 haftada zor ayaklandm. Ictende cok yirtigim vardi en az 15-20 dikisim vardi icerden. Tabi herkesin boyle olcak diye bisey yok..  rabbim hayrli dogum nasip etsin sanada insllh
(705 puan) tarafından
Amiin Allah razi olsun. Benim nişanım geldi ama tık yok hala
0 oy
tarafından
Suni sancı ile doğum yaptım açıklığım vardı çok sürmedi ama bel ağrısı çok çektim hala da çekiyorum ikisinin de kendine göre zorluğu var normal doğum da göbek daha çabuk iniyor ama sezeryand a zaman alıyor tabi bu senin ne yaptığına bağlı yiyerek zayıflamaz malesef
(705 puan) tarafından
Hamilelik kilolarindan çok sıkıldım vermek istiyorum hemen :) senjn kaçıncı haftada veridi suni
tarafından
36 da suyum geldi mecbur verdiler
(705 puan) tarafından
Anladim canim. Teşekkür ederim yardımcı olduğun için ❤️
tarafından
Allah o zaman bir kolaylık verir canım çok düşünme oluruna bırak herkesin ki aynı değil sonuçta :)
0 oy
(6,978 puan) tarafından
Suni sanci aldim acilmam olmadi, sancida hissetmedim. Sezeryan oldum, bana da agri kaliyor dediler ama brlimden jicbir sikintim yok cok sukir. Kilo evet aldim ama dert etme veriliyor. Sutum 1 hafata icinde anca geldi ama hrrkesin ayni olmuyor  tabi. 3 4 fun onra ayaklanmaya basladim, 1 hafta icinde kendi isimi yapabiliyordum. Ilk hafta yaninda birisi olursa cok iyi oljr
(705 puan) tarafından
Teşekkür ederim yardımcı olduğun için ❤️ eşimin babalik izni var annemde yanima gelicek onlar bana yardimci olacaklar inşallah bende güzel bir süreç atlatirim vallahi stresten deli oluyorum ya
(6,978 puan) tarafından
Hic stres yapma canim, sezeryan ani cok rahat oluyor, sonra biraz agrin oluyor ama oda gecici. Saglikla kucağına alirsin insaAllah
(705 puan) tarafından
İnşallah canim inşallah artik bende sağlıkla alirim kucağıma ❤️
0 oy
(5,377 puan) tarafından

Evet aylarca bel ağrısı çektim ve ben o iğne vurulduğu halde uyuşmadm genel oldum yani ekstradan boşuna bel ağrısı çektim

Ben kilo veremedim göbeğimde kaldı ama bnce bu sezaryen la alakalı değil arkadaşımın hiç göbeği kalmadı gayette zayfladı

Kaynanam 40 gün durdu yanımda bebeğin altını bile alamıyodum eğilemiyodum yani bi 40 günde anca iyileştim diyebilirm 1 hafta 10 gün donumu dahi eşimle annem çekiyodu tuvaletten sonra :)

Evet sütüm hemen gelmedi humana stell tea çay biraz işe yarıyo ve pes etme sakın hep emzir eğer göğüs ucun yara olursa göğüs kalkanı al bide lansinoh krem 

Çantada bulunması gereken biberon ve su ısıtıcı eğer süt gelmezse mama vercen mamayı hastane veriyo bide devlette olacaksan çatal kaşık bardak tuvalet kağıdı fln götür canm :) 

(705 puan) tarafından
Yaa peki neden uyuşmuyor varmi bir sebebi acaba
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Belden uyuşturmalı sezeryan oldum misler gibi geçti. Bel ağrım falan kalmadı arada adet olucakmış gibi ağrım okuyo adet olcam sanıyom heralde ondan :D 3.gğn her işimi yaptım hep hareketliydim bebeğime de tek baktım kimse yoktu. Sütüm geç geldi evet bunun dogum şekliyle ilgisi yok normal dogum yapanında sütü hemen gelmeyebilir. Arkadaşımın gelmedi mesela mama verdi normal dogum yapmıştı. Sezeryanın tek ilacı bol hareket etmek acıyo diye yatmamak. Göbek falanda kalmıyo korkma vücut yapısına bağlı o. Ben 54le hamile kaldım 75le doguma girdim, bir hafta sonra bütün kilom gitti 4 ay oldu şuan 55 kiloyum hiçte göbeğim yok dogurmamış gibiyim. Normal doguran cocukluk arkadaşım var suan ikinciye hamile gibi. 75 kiloda kaldı veremiyor. Yani kilonun ve göbeğinde doguma ilgisi yok vüxutla alakalı
(705 puan) tarafından
Seninki maşallah pozitif geçmiş inşallah benimde hangi doğum şekli olursa olsun pozitif geçer. Ben güçlüyum bebeğim için yürürüm de atlarimda ziplarimda :) ama keşke kendimi hep normal olacak diye ayarlamasaydim diyorum.
(25,224 puan) tarafından
Ben asla normal dogum düşünmedim kendi isteğimle oldum zaten iyi ki olmuşum. Herkesin düşüncesi farklıdır benim için normal dogum riskli kendimi bildiğim için.
(705 puan) tarafından
Bende hamileliğimin son 2 ayında normale yoğunlaştim ben yaparım dedim analık duygularım mi kabardi ne :)
(25,224 puan) tarafından
Analık duygusuyla alakası yok cnm sana cesaret gelmiş demek ki. Sezeryan yapanda da analık duygusu var sonuçta:)
(705 puan) tarafından
Tabiiki öyle. Mühim olan gün sonunda o meleğimize kavuşmak
0 oy
tarafından
Sezeryan oldum benimde suni sancı verdiler açılmam ilerlemedi sezeryana alındım belden uyuşturmali istedim hiç ağrı yaşamadım sonrasında aksine 40im çıktığı zaman tamamen göbeğim gitti bebeğim 3 aylıkken 22 kilonun tamamını vermiştim hiç Bi şey yapmadan ve göbeğim Dümdüz hala sütum eve gidip duş alınca geldi 2 gün sorna geldi yani 
(705 puan) tarafından
Maşallah yaa. İnşallah bende çok güzel bir süreç geçiririm
tarafından
İnşallah canım Allah yardımcın olsun
0 oy
(2,565 puan) tarafından

İlk defa sezeryan oldun belden spinal anestezi yapıldı hiç ama hiç bel agrısı cekmedim

Sütüm hemen geldi  hatta birini emzirrken birinden aktı 

Kilo takıntım yok o yüzden cevap veremiycm 

Ben hastaneden cıktık tan sonra hiç yatmadım  15 günün sonundada tamamen herseyimi kendim yaptım

Hemen toparlamak için yürüyüs yapman gerek canısı 
(705 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim. İnşallah benim içinde çok güzel geçer
(2,565 puan) tarafından
Canım sana tavsıyem epudirıal yaptırma bel de agrı oluyo epıdurial de

Spinal anestezi yaptır onda hiç agrı olmuyo
(705 puan) tarafından
Doktorumla bu konu hakkinda detaylı görüşücem inşallah ❤️
0 oy
tarafından
Suni sancı verildi fakat vücut kabul etmedi acilmam olmadı sonuç sezeryan oldum 

Belden yapılan iğne bana çok ağrı yapmadı ilk günler oldu ama bel ağrısını çabuk atlattım hemde öyle kötü bisey değildi hafifti

Kilo da vücut yapısına göre değişir ben hemen verdim kiloyu hatta eski kilomdan asagidayim şu anda

Benim yanımda kimse olmadığı için ben zor ayaklandim zor iyileştim 20 gün sonra daha iyi yürüyup işimi yapabiliyordim rahatlıkla en fazla 20 gün sürdü

Ben doğumdan çıkar çıkmaz sütüm vardı çok şükür o konuda sıkıntı yaşamadım

Sezeryanda çabuk toparlanmak için dikislerine dikkat etmen lazım kendini zorlamaman lazım ayağa kalktıktan sonra 30 dk bı evin içinde hastanede  yurumen lazım 10 dakika boyunca yani yürümek daha çabuk iyilesmeni sağlıyor sürekli yatarsan kalkmak çok zor oluyor ama yürüyünce aciliyorsun 

Bide sezeryandan sonra gaz cikarmani büyük abdestini yapmadan hastaneden bırakmıyorlar o yüzden mutlaka birileri kayısı hoşafı komposto çorba yapsın katı şeyler yiyemiyorsun zaten ama kabız yapacak şeyler kesinlikle yeme zaten çok zor oluyor gaz çıkarmak maalesef benim tecrübelerim bu yönde ama herkesde bir olmaz herkesin vücut yapısı farklı çünkü Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah
(705 puan) tarafından
Ben çok severim kayısı hoşafı o yüzden sürekli yaparim dün yine yaptım ola ki aninden doğum olursa hastaneye götürüm diye. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ❤️
0 oy
(658 puan) tarafından
Canım ben sezaryen yaptım önemli olan uyandıktan sonra sürekli nescafe ve rezene içmek. Nescafe ağrı yaşamamak için rezene de gaz çıkarabilmek için. Hiç bel ağrısı baş ağrısı yaşamadım. Sezeryan yerim tabiki ağrıyordu. Doğumdan sonra bile o göbek gitmişti zaten doğum sonrası yaklaşık 7 kilo azalıyor bebek plesenta amniyotik sıvı falan. Doğum öncesi kiloma çabuk indim. Tabi sonradan aldım ama bu benimle alakalı :D göbeğe gelince ben zaten gobeklenmedim kendi göbeğim gibiydi o konuda birşey söyleyemeyeyim 
(705 puan) tarafından
Ben 15 kilo aldiim:)) 7. Ayıma kadar 5 kilo almıştım şu son 2 ayda 10 kilo aldim:)
Rezene almıştım hastane cantamin içinde duruyor. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ❤️
(658 puan) tarafından
Canım ben yaklaşık 25 kg aldım merak etme gidiyor dikkat ettikçe
(658 puan) tarafından
Nescafe muhakkak al sezeryan yapacaksan ama sütsüz ve şekersiz içmek gerekiyor rica ederim ❤
0 oy
(5,913 puan) tarafından
40+3te 1 cm aciklikla suni sanci aldim saatlerce ama bebegim bir turlu asaga inip acilmayi gerceklestirmedi suyu cok azdi direndim normal dogum icin cok sacmaladim orda direnmeseydim.keske biraz daha bekledik nst deliler gibi alarm verince doktorum geldi hemen sezeryana dedi direk sezeryana alindim cok sukur sag salim dogdu kizim 

Belden uyusmali oldum arada bel agrim.oluor bundan mi bilmiorum

Ilk bir kac ayaga kalkmakta zorlandim.ama ayaga kalktigimda bilerek oturmadim hep yurudum evin icinde hastanedeyken de lavabo icin kalktigimda hemen oturmuodum yuruodum biraz oyle oturuodum sezeryanda hareket etmen gerek yoksa iyilesmek zor oluor kiizima hep ben baktim kimseye baktirmadim yanimda ablam vardi oda yemek falan yapiodu 

Sutum biraz gec geldi ama hic pes etmedim surekli kizimi gogsumde tuttumki sut gelsin once gogsumu veriodum sonra kasikla mama veriodum ki sarilik olmasin

Hamile kalinca biraz kilom vardi hamilelikte gebelik sekeri cikinca kilo vermeye basladim ekstra 5 kilo tek almis oldum dogumdan sonra hepsi gitti suan hamile kalmadan onceki halimden daha zayifim ki o kdr cokta yiyorum cok acikiorum ekmek yemeyen ben suan neredeyse bir oturusta bir ekmek yiyorum 
(705 puan) tarafından
Anladm canım çok teşekkür ederim yardimci olduğun için ❤️
0 oy
(3,136 puan) tarafından

Normal sancı ve suni sancıyı çektikten sonra sezeryan olan biri olarak. Suni sancı açıklık olsa da olmasa da o ağrıyı çekiyorsun. Bende hiç açılma olmadı 2.5 santim de sabit kaldım. Sezeryan oldum 41+4 haftalıkken

Sezeryanda çabuk iyileşebilmen için bol bol yürümen lazım. Yürümezsen iyileşmen zor olur. 
Birçok insan bel ağrısı olur diyordu bende şimdilik ağrı yok. 7 buçuk ay önce sezeryan oldum. 
11 kilo almıştım 3 hafta içinde hepsini verdim ama sık sık yemek yediğim için 3 kilo aldım tekrar.
Göbek ve kilo bünye ile alakalı bir durum. 
Sütüm hemen geldi çok şükür. 
İyileşmek için bol bol yürü başka da bir öneri verilmez herhalde
(705 puan) tarafından
Benimde hiç açıklığım yok suni alip alip sonrasinda sezeryana girmek istemiyorum. Sen aynı anda iki doğum yapmışsın maşallah :)
Teşekkür ederim yardımcı olduğun için ❤️
(3,136 puan) tarafından
Doktor alttan muayene edip ona göre normal ya da sezeryan olup olmadığı hakkında bilgi verir. Hiç sorma yaa iki doğumu da yaşadım. Rabbim sağlıkla kucağına almayı nasip etsin kolay geçer inşallah :)
Rica ederim ne demek canım :)
0 oy
tarafından
Hic acikligim sancim uokken su azaldi diye dogumhaneye alindim alttan fitil yerleştirdiler acilma olsun diye 24 saat hic acilmam olmadi ve cok aci verdi sanki popoma bisey bastiriyomus gibi oluyodu 24 saatin sonunda hic hic acilmam olmadugi için sezaryene alindim spinal oldu bel agrim bas agrim falan hic olmadi allaha şükür gayet kolay gecti oglen 1 de dogum yaptim gece ayaklandim 1 ay sonra eski kiloma dondum 20 kilo almıştım
(705 puan) tarafından
Maşallah canim hayırlısıyla darisi başıma inşallah
0 oy
(449 puan) tarafından
Sunni sancı ile normal doğum yaptım ama 3 cm acilmam vardı.egee hiç açılman yoksa sezeryan olmanı tavsiye ederim.cunku sancı verildiğinde açılma olmayabilir. Boşuna sancı çekebilirsin.Herkesin sezeryan veya normal doğumu bir olmuyor.Sonuclari  çok güzel ama evlat sahibi oluyoruz.Anin tadını çıkar canım inşallah tez zamanda doğurursun.
(705 puan) tarafından
Amiin Allah razı olsun ❤️
0 oy
(622 puan) tarafından
Canm bnde sezaryenliyim öle korkunç bişey degil 1 haftada ayaklandm tabi bu sna baglı bol bol yürürsen hemen toparlanırsın ki göbekte kiloda gidiyo bnm kalmadı göbek ve 12 kilo verdim ve bel agrımda olmadı 
(705 puan) tarafından
Maşallah canım darısı başıma inşallah
(622 puan) tarafından
Amin canm inşallah bu arada sütümde hemen gldi 2 aylık oldu oğlum bu arada :-)

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 200 göst.
30 Aralık 2021 Aile kategorisinde 3mhnads (1,859 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 44 göst.
0 oy
11 cevap 92 göst.
0 oy
3 cevap 68 göst.
15 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Asenat (665 puan) tarafından soruldu

377,360 soru