0 oy
577 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (7,935 puan) tarafından
Merhaba arkadaşlar

Daha önce 2 -3kere sütlaç yaptım ama evde pirinç unu vardı , ilave etmiştim .

Bu gün sütlaç yapayım dedim pirinç unum yoktu.İnternette pirinç unu olmadan tarif buldum ama bir türlü koyulaşmadı , normal un ilave ettim topaklandı attığım un topakları geri aldım .

Belki taslara koyunca soğur koyulaşır dedim.5 dk önce taslara koydum ama koyulaşmadı .Bekleyeyim mi iyice soğuyunca koyulaşır mı

19 Cevaplar

+1 oy
(5,311 puan) tarafından
Ben hep prinç unsız yaparım kuzum
(7,935 puan) tarafından
Gördüğüm tarifte vardı bende kullanmıştım canım
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Daha nettin bacım ben unsuz yaparım kasekere koyduktab 1 2 sat sonra koyulaşır
(7,935 puan) tarafından
Koyulaşmadı eşime pirinçunu aldırdım oğlum uyuduktan sonra ısıtıp prinç unu ilave edecem
+1 oy
(2,792 puan) tarafından
Eğer çok cıvıksa koyulaşmaz o öyle koyu sütlaç kıvamı almaz yani,muhhtemelen şekerini koyulaşmadn attın
(7,935 puan) tarafından
Evet sütten sonra direk attım
(2,792 puan) tarafından
O yüzden koyulaşmaz ne kadar kaynatırsan kaynat şeker sütün koyulaşmasını önlüyor bidakine süt koyulaştıktan sonra şekeri dök bir iki dakika kaynatıp ocaktan al
(7,935 puan) tarafından
Tamam bir dahakine öyle yaparım teşekkürler
+1 oy
(119,056 puan) tarafından
Sutlaca hic pirinc unu koymadim sadece sut seker pirinc den yaparim ben
(7,935 puan) tarafından
Bu sefer bende öyle yaptım koyulaşmadı hiç
+1 oy
(12,264 puan) tarafından
Pirinç unu koyulmaz ki 

Ben nişasta koyuyorum 1 su bardağı kadar 
+1 oy
tarafından
Ben hiç pirinç unu koymam pirinç in kendi nişastası koyulastiriyor zaten ama uzun sürer koyulaşması ilk sıcağı çıkınca dolaba koy o zaman daha çabuk koyulasacaktir canım 
(7,935 puan) tarafından
Taslara koydum pazara gidip geldim koyulaşmamış eşime pirinç unu aldırdım oğlum uyuyunca ısıtıp pirinç unu ekleyeceğim
+1 oy
(174 puan) tarafından
Ben ne un ne nisasta hic bisey koymam.aöa koyulasması icin baya kaynatmak gerekiyor belki 45 dk falan. O sekilde koyulasıyor dolaba da koyunca tam oluyor kıvamı. 
(7,935 puan) tarafından
Sanırım ben az kaynattım
0 oy
(61 puan) tarafından
Hep hep unsuz yapıyorum vanilin atıyorum sadece çok daha güzel oluyo :DD biraz cıvık gibi görünüyo başta ama soğudukca koyulaşıyo
(7,935 puan) tarafından
Sanırım ben az kaynattım
0 oy
(261 puan) tarafından
Canım keşke un yerine nişasta koysaydın hem topaklanmıyor hemde kıvamı çok güzel oluyor 
(7,935 puan) tarafından
O da yok canım
(261 puan) tarafından
Neyse canım yapacak bısey yok ozmn bu seferlik öyle yiyin madem bidaha ki ne nişasta koyarsın ben pirinci önce haşlıyorım kaynayan sütün içine atıyorum biraz da nişasta. En son ocaktan alırken şekerini katıyorum kıvamı da çok güzel oluyor bi daha ki sefere de bu şekilde dene canım
0 oy
tarafından
Un yerine nisastayla bağlasaydın topaklanmazdi harika olurdu ben pirinç unu hiç atmam nisastayla baglarim 
(7,935 puan) tarafından
Yoktu canım
0 oy
tarafından
O kadar sütlaç yaptım bugüne kadar hiçbir tarifimde de pirinç unu koymadım pirinci sütle pişirirsen daha güzel oluyor ilk önce koyacağın kadar pirinci koyup üstüne iki üç bardak süt koyuyorum Ben pirinçler yumuşayana kadar öyle pişiriyorum arkasından geriye kalan sütü ve şekerini ilave ediyorum pirinci yıkamadan ilave edersen pirinç zaten nişastası nasıl alacağı için hiç pirinç ununa ihtiyacın kalmayacaktır Her zaman da bu tarifin çok güzel koyulaşır çok güzel tutar istersen YouTube'a anne usulü sütlaç diye yazabilirsin bazıları su ile pirinci pişirdikten sonra üstüne süt koyuyor Ben öyle sevmiyorum pirince de sütle pişirdiğin zaman gerçekten tadı Şahane oluyor
(48,448 puan) tarafından
bhnu denicem bende nisastam yok diye bekliyorum yapmak icin canim peki pirinci hic yikamiyor musun
(7,935 puan) tarafından
Teşekkür ederim
tarafından
Hayır Yikama ne nişasta ne pirinç unu hiç bir şey koymuyorum ben
0 oy
(735 puan) tarafından
Pirinçleri suya koy yarım saat falan kalınca yumuşuyor sonra onu ya blendrdan yada kıyma makinesinden çekin toz gibi oluyor öyle yaoa bilirsin "))
(7,935 puan) tarafından
Eşim pirinç unu aldı oğlum  uyuyunca ısıtıp ilave edeceğim blendrım yok
0 oy
(975 puan) tarafından
Baldo pirinç ile yaptıysan koyulaşmaz canım. Kırık pirinçle veya daha nişastalı bir pirinçle yapmalısın. Bu arada ben nişasta kullanıyorum ekstradan. Pirinç unu da kullandım ama onu sevmedim. Nişastayı veya unu sıcak süte direk eklememesin, topaklanır. Soğuk süte iyice karıştırıp, öyle sıcak süte ilave etmelisin. 
(7,935 puan) tarafından
Ben hep pirinç unuyla yapmıştım nişastamda yoktu
0 oy
(778 puan) tarafından
Ne pirinç unu koyarım ne nişasta biraz su pirinç ve süt şeker ama çok güzel olur sutlacimm
0 oy
(258 puan) tarafından
Canım 15 dakika daha dışarda beklet sonra da buz dolabına koy bende aynısını yaptım pirinç unu nişasta falan yoktu şimdi taş gibi olmuş :)
0 oy
(4,962 puan) tarafından
Canım alcana yakın nişasta aç su ile ekle yoksa kıvam almaz
0 oy
tarafından
Pirinç unuyla yapildiginu senden ogreniyorum desem :))
(7,935 puan) tarafından
İnternetteki tarifte vardı .
0 oy
(2,722 puan) tarafından
İlk kez duydum kuzum nisastali yaparim ben puding kivamnda olur hep 
(7,935 puan) tarafından
Prinç unuylada güzel oluyor

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 139 göst.
20 Ağustos 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde orbanesara (805 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 69 göst.
14 Haziran 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Zehra yasin art (556 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 98 göst.
8 Mart 2022 Diğer kategorisinde Hacerhale (331 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 140 göst.
21 Şubat 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu

377,735 soru

11,305,503 cevap

34,731 kullanıcı

...