0 oy
774 göst.
Diğer kategorisinde (1,283 puan) tarafından
Bebeğim 6 aylık oldu. 5 aylıkken doktor başlattı ek gıdaya. Neyse mesela bebeklerin herşeyi ayrı. İrmikleri, pirinçleri, tarhanaları,unları, peynirleri. Yani herşeyi özel olarak almak gerek. Araştırmalarım bunu gösterdi. Almasına alırım sıkıntı yok ama hepiniz böyle mi kullanıyorsunuz? 

29 Cevaplar

0 oy
(27,336 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Ozel hic brisey yapmadim ne yedimse vedim

-Reklam-
0 oy
(48,459 puan) tarafından
yok ayirmadim.hic irmik falan marketten aldim kullandim
(48,459 puan) tarafından
ne kadarlık bebegin canım
(1,424 puan) tarafından
Marketten aldım bende 6. Ay azar azar yoğurt meyvenin suları vs öyle geçti 7. Ay artık yavaş yavaş çorba verdim tarhana çok sevmişti bebegm
(48,459 puan) tarafından
bende bize ne yaptiysam cok.az tuz koydum pirinc unuyla mama yapiyodum ondada marketten alip kullandim incigini cincigini arastirmadim.tarhana annemin yaptığından verdim
(1,283 puan) tarafından
Bebeğim 6 aylık. Tadımlara başladık 5. Ayda. Şimdi 6 aylık oldu ama hep aynı gidiyorum. Kızımda yemek istemiyor o yüzden. Böyle biraz daha lezzetli mamalar yapısı vereyim istiyorum
(48,459 puan) tarafından
valla sebze hasladim tuzsuz çorba yaptim yemedi bende bize ne yaptiysam.ondan verdim corbalarda
0 oy
tarafından
Hic ayri almadim tarhana annemin yaptigindan yedirdim peynir labne veriodum un olarak mutlaka tam bugday kullaniodum 
(1,283 puan) tarafından
Peynir markette satılan lanse peynir mi cnm
tarafından
İlk zmanlar kendim yapmistim snra hazir almaya basladim
0 oy
(1,472 puan) tarafından
Benim oğlum alerjik bebek olduğu için çeşit yapamıyorum ve kolik fırsat bırakmıyor bana o yüzden penelope gurme sayfasından alıyorum herşeyini ama yoğurt peynir onları evde yapabilirsin sizin sorununuz yoksa 
(1,283 puan) tarafından
Yoğurt yapıyorum, peynir de yaparım lor peyniri
0 oy
tarafından
Hiçbir şeyi özel almadım ne yediysem onu yedirdim pirinç unu gibi mamaları tek dişardan aldım püreyide kendim yaptım patates havuç meyve vs
0 oy
(3,827 puan) tarafından
yoo pirinc ve peynir ayniydi, tarhana , kiyma  ayriydi 1 yasina kadar, un olarak da tam bugday unu kullandim,hep
(1,283 puan) tarafından
Tamam cnm çok saol
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Hayır hiçbirini almıcam ben her yemegime irmik mi katıyorum sanki normal şeyler yedircem cocuga bize yaptıklarımızdan tuzsuzkrn ayırıp Bi ksp yediririm 
(1,283 puan) tarafından
Haklısın cnm doğrusu bencede bu
(235 puan) tarafından
Gün içinde bebegine ne veriyorsun sihirli eller
(25,224 puan) tarafından
Ek gıdaya yeni geçtik biz tadımlık yiyo şuan hergün yogurt yiyo
0 oy
tarafından
Hayır biz ne yediyse ondan yedirdim ben hep 2 oğlumuda böyle büyüttüm şimdi kızıma da aynısını yapıyorum 
(25,224 puan) tarafından
Kendi yetmiyo banada öyle yaptırıyor
tarafından
Puhahaha Ömer paşada benim çocuğum sayılır çünküü :) :)
(1,283 puan) tarafından
Doğrusu bu bence ya,ne pişerse yedirmek
0 oy
(313 puan) tarafından
Canım ununu hep tam buğday kullandim onun yanında yulaf aldm robota çekip un niyetine kullandim keçi boynuzu unu aldım tatlı niyetine ama irmik tarhana vs bebek olanlarını almadım bütçe meselesi yetse alırdım ama 10 aylık olcak hala ona ayrı salçasız tuzsuz yemekler yapıyorum bazen babası veriyor bizim yediklerinzden çok ses etmiyorum 
(1,283 puan) tarafından
Anladım cnm çok saol
(2,633 puan) tarafından
10 aylik olmuş azar azar salçalı ama tuzsuz yemek verebilirsiniz. Bir zararı olmaz damak tadı gelişsin bebeğinizin
(1,283 puan) tarafından
Yok cnm 6 aylık daha:)
(2,633 puan) tarafından
Sana demedim Emirsmom a dedim canim
0 oy
(1,233 puan) tarafından
Kız bu kadar takılma bence. İrmik normal kullandığımız irmik peynir labne kullanıyorum bende ne yersem veriyorum işte 
(1,283 puan) tarafından
Peynir şu markette satılan labne demi
(1,233 puan) tarafından
Evet cnm onlar tuzsuz oluyor genelde ondan
0 oy
(1,635 puan) tarafından
Herşeyi ayrı evet ama bence gereksiz.

Ha alerjik bi bebektir anlarım ayrı takılmasını ama o kadar abartmamak gerek.

Millet para kazanma derdine bebek bilmem nesi yazıp daha pahalıya satıyo. Çünkü her anne baba bebeği için en iyisini ister ve yapmaya çalışır. Bunu kullanıyolar.

Ben sadece az yağlı salçasız ve baharatsız yapardım çorbaları bebeğime.

Zaten 8 9 aylık olunca çiğneme daha ilerledikçe ne versen yemeye başlıyolar.

Ben özene bezene hazırlardım ama yaptığımı beğenmez bizim salçalı baharatlı yemeğimizi yerdi. Pişik dışında bi sıkıntı yaşamadık şükür.

Tarhanayı kendiniz yapıyosanız pişir yedir valla. Hazır alınanlar bişeye benzemiyo
(1,283 puan) tarafından
8 aylığa kadar blenderdan geçirip mi verdiniz gıdaları?
(1,635 puan) tarafından
Genelde çorba verdim 8 aylıkken ekmek dogramaya başladım.
Çorba dışında bişey verceksen blenderdan geçir tabii daha büyük şeyleri tam çiğneyemez çünkü.
Meyveleri de blenderdan çek bebe bisküvisi koy biraz da. Daha doyurucu olur.
Şimdi sizinki tadımlık gerçi.
Ama önce sebzeyle başla. Meyve yerse sebzeyi pek yemek istemiyolar çünkü ☺️
(1,283 puan) tarafından
Sebze evet sevmedi. Kimi arkadaş Pütürlü vermek gerekiyor diyor. Ama daha 6 aylık. Pütürlü yiyemiyor çıkarıyor. 8 aydan sonra Pütürlü vermeye başlayınca sıkıntı yaşadınız mı
(1,635 puan) tarafından
Valla benim oğlan 4 aylıkken elimden poğaçayı alıp yemişti.
Herkes bişey diyo ama her bebek farklı.
Pütürlü yemesi zor onun için. Yavaş yavaş ver ki alışsın.
Bizim bi tanıdık hep blenderdan çekip vermiş korkusundan. Bebe 1 buçuk yaşında ve kıymayı bile yutamıyo.
Sen ek gıdaya yavaştan geçiş yap. Sonra ekmek doğrayıp vermeye başla. Sonra pirinç tanesi yada yemeğin tanesinden azar azar vermeye başlarsın alışır zaten.
Benim oğlan biraz pis boğazdı elimde bişey görse saldırırdı. Hep gizli yerdim yemeğimi.
Ama şimdi nazlı boğaz. Yemez bişey ☺️
0 oy
(2,479 puan) tarafından
Ben genelde organik olmasına dikkat ettim yumurta irmik pirinç vs organik aldım

Onun dışında herşeyi evde kendim yapıyorum peynir yoğurt labne salça bebe bisküvisi vs vs

Ununuda tam buğday unu kullaniyorum
(1,283 puan) tarafından
O zaman o şekilde alayım bende
(1,283 puan) tarafından
Peki bisküvi nasıl yapıyorsunuz?  Bir de pekmez mi kullanıyorsunuz
(2,479 puan) tarafından
Ben sana tarif linkimi atıyım bak istersen evet pekmez koyuyorum az bisi
(2,479 puan) tarafından
(1,283 puan) tarafından
Çok saol cnm
0 oy
(3,669 puan) tarafından
Valla hic özel olarak almadım marketten aldım  peynir pirinc falan biz ne yersek o
0 oy
(351 puan) tarafından
Valla benim ablam yengemler kaç çocuk büyüttü bi bilmem özel bişey almışlar yada pişirmişler evde ne pişerse ondan yedirirlerdi tadımlık azar azar. Bazıları iyice abartıyor tmm özel yemek yap ama abartmıcan bi tanıdıgım sürekli patates verdi 3 yaşına kadae başka yemek yemedş çocuk
0 oy
(1,597 puan) tarafından
markettEn pirinç unu ve irmik aldım o kadar da detaya girmeye gerek yok bence labne peyniride marketten aliyorn
0 oy
(2,633 puan) tarafından
Peynir yerine Labne aldım. Tarhanayı zaten annem kendisi yaptığı için içine tuz vs atmadım. Haşladığım et ve tavuğun suyunu poşetleyip dipfreez e attım. Her sebze çorbası da içine koydum et suyu tavuksuyundan. Irmik, bulgur, pirinç, un bu ve buna benzer gıdaları ise eve ne aldıysam ondan kullandım. 
(1,283 puan) tarafından
Mesela tavuğun organik tavuk olmasına firsat ettin mi?  Market tavuğu suyu mu?
(2,633 puan) tarafından
Maalesef organik tavuk bulamadığım için hazir tavuk verdim. Ama kaynanamlar köyde yaşıyor yumurta ordan geliyor.  Yani yumurtayı köy yumurtası yiyor sadece
0 oy
(22,071 puan) tarafından
Ay yok kiz alma senn ne yiyosan oda oondan yesin 
0 oy
(3,901 puan) tarafından
Her seyini ayri aldim cnm cnku bebeklerin sindirimi bizim gibi degil..tarhana bizimki agır gelir ilk basta ona oyuzden 1 yasina kadar bebek tarhanası kullandim..irmik de prebiyotikli irmik aldim kabiz riski yüksek cnku..pirinc unu zatn hic kullanmadim bi yarari yok bebege..peyniri doktorumuz ezine peynir ver ama soğuk suda beklet tuzu gitsin demisti o sekilde verdim..un olarak tam bugday,siyez,yulaf unu kullandim beyaz un hic kullanmadim..kiyma olarak hala kuzu kiyma veririm..1 yasina kasar tuz vermedim hic..salcali yemek vermedim..bn biraz daha kuralciyim cnm doktor ne derse o yani..
(3,901 puan) tarafından
Istanbuldayim hocam:)
(193 puan) tarafından
Anladım hocam. Aynı şehirde olabilir miyiz diye düşündüm bir an. Aynı okuldan da çıkabiliriz belki dedim hatta :))
(3,901 puan) tarafından
Ahahah siz hangi sehirdesiniz:))
(193 puan) tarafından
Gaziantep hocam :) Memleketime tayinim çıkar inşallah, Antalya'ya yani :)
(3,901 puan) tarafından
Her sey gönlünce olsun cnm
0 oy
(3,213 puan) tarafından
Unu ona özel yulaf unu aldım. Yoğurdunu lorunu kendim yapıyorum. Evde yoksa peyniri geceden suya koyuyorum tuzu çıksın diye. Annem oğluma tarhanayı domatessiz baklagil ekleyerek özel yaptı. Irmik pirinç bulgur bizimkinden koyuyorum çorbalara. İşin içine girince inan zor değil alışıyorsun zamanla. 
(1,283 puan) tarafından
Çok saol cnm
0 oy
tarafından
Ben yogurdu labneyi peyniri kendim yapıyorum. Kapya biberden salçasını ayri yaptım kayinvalidem bebek tarhanasi yapti pirinc unu yedirmedim hic ama gece tok tutsun diye ona benzer yediriyorum tamamen organik ☺ ama cokda kasma bence sadece alerji olmamasına dikkat et
(1,283 puan) tarafından
Maşallah sende herşeyini yapmışsın cnm

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 305 göst.
24 Eylül 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 171 göst.
+1 oy
6 cevap 171 göst.
26 Ocak 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy