0 oy
1,177 göst.
Aile kategorisinde (123 puan) tarafından
Merhaba kızlar 

Geçen günlerde bir düğüne gitmek zorunda kaldım çok yakın akrabam olduğu için bana da çok yardımları dokundu bide.Neyse hastalıktan dolayı çocuğumu kayinvalideme bırakmak zorunda kaldım hiç istemesemde oğlum daha yeni 6 aylık oldu almaya gittiğimde bide gururla anlatıyor bana köfteli patates varmış ondan yedirmiş yoğurtlu pilav yedirmiş ekmekle tavuk yedirmiş çorba içirmiş falan ben her şeyi verme dedikce inatla yediriyor oğluma bende kızıyorum ve onların evine hiç gitmek istemiyorum ne bulduysa tepiyor oğlumun ağzına  eşime söylediğimde de ne var bunda çok abartıyorsun diyo sizce de abartıyor muyum ben abarttığımı düşünmüyorum.Kusura bakmayın çok uzun oldu ama çevremde anlatabileceğim başka kimse yok.

18 Cevaplar

+3 oy
(3,901 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Eskiler de cocuk büyütmüş laflarindan gına geldi artik..şu kafayi artik bırakalım bnce..her seyi yedir sonra yemek begenmiyo laflarini da birakalim..oldu o zamn 6 aylik bebege salcali tuzlu yemekler yedirin..bilim ilerledi arkadaslar ama bazıları geri gitmeyi tercih ediyo..eskiler ne biliyodu ya bu kadar örnek alincak..minnacik bebege seker vermek mi tuz mu sacma sapan yemekler mi..bebegin sindirim sistemi ve zararli olan seyler belli..hee diyosaniz ki benim nenem tip okudu ona lafim olmaz..ama artik bi doktorlara güvenin nenenize degil..
(123 puan) tarafından
Katılıyorum
(48,086 puan) tarafından
+++++
(3,901 puan) tarafından
Valla baydım cidden patladim
-Reklam-
+2 oy
(16,490 puan) tarafından
Ben kendı tepkimi söylim 

İstediği gibi verebilir KayınValidem 

Onlarda çocuk büyüttüler

Hatta bizden daha iyi anlarlar 
(123 puan) tarafından
Ben bizden daha iyi anladıklarını düşünmüyorum kendi çocuklarına da ne bulduysa vermiş hepsi kilolu ve şekerleri ve insilün dirençleri var
(1,807 puan) tarafından
Seker genetik ama biraz da
(123 puan) tarafından
Genetik evet ama küçüklükten dikkat etseydi böyle olmazdı yaşları daha 20 lerde hatta biri 10 yaşında ve insilün direnci var gerisini sen düşün
(13,203 puan) tarafından
Yazan olmasaydı ben yazacaktım valla aldın benden bir plus
+2 oy
(536 puan) tarafından
Çok haklısın.

Beslenmek çok önemli bir şey, çoğu ağır yemek bizleri bile rahatsız ederken daha yeni ek gıdaya geçmiş bebeği elbette rahatsız eder. Eskiler şöyle böyle çocuk bakmış diye normalleştirmeye gerek yok eskiler küçücük bebeklerin ağzına bezde şeker tıkıyormuş artık o nesil hep şeker hastası, eskiler bu konuda cidden çok kıt işe sadece çocuk kilo alsın gözüyle bakıyorlar. İzin verme bundan sonra.
(123 puan) tarafından
Artık çok sık gitmemeye çalışıyorum gitsem bile yemek saatini geçirip gidiyorum yedirmesin diye
+1 oy
tarafından
Valal canım bende bi zamanlar çok tepki veriyodum hiç Bi şey vermedim 6 aylık olucns az az yavaş yavaş başladım şuan bebeğim 1 yaşında hiç Bi şey yemiyo ve 9 kilo bile değil şimdiki aklım olsa 4 5 aylıkken yavaş yavaş az az verir başlardım her şeyden biraz biraz tattirirdim ha tabi her çocuk bir değil her çocuğun bünyesi de bir değil o da babannesi sonuçta kötülüğünü istemez Bi daha istemiyosan eğer midesine dokunuyo kusuyo VS bisi de kalbini kırmadan hallet
(123 puan) tarafından
Her türlü söyledim inadına yediriyor  tabiki yemek yiyecek azar azar ama köfte ve tavuk yedirmek ne yani
(369 puan) tarafından
Katılıyorum bebeğime su bile vermek isteyen olunca ilk 6 ay vermem diye milletle tartıştım, ağzına yiyecek soktuklarında surat astım ve sonuç bebeğim 14 aylık iştahsız hiç birşeyi severek yemiyor başında ağlıyorum artık. Şimdiki aklım olsa azcık azcık verirdim sonuçta minicik bişey napacakki ama o an gözümde dağ gibi büyütüyordum. Sanırım belamı buldum :)
(123 puan) tarafından
Bence bu biraz bebekten bebeğe değişen bir durum her bebek aynı değil
0 oy
(290 puan) tarafından
Uyar cnm işte bu yüzden bebeğini kimseye bırakmıyorum ALLAHkorusun bisey olur 
(123 puan) tarafından
Uyarıyorum ama inadına daha çok yediriyor
0 oy
(94 puan) tarafından
Tamam annelerimiz bu ek gıda işini şimdiki dönemden biraz daha farklı görüyorlar veriyorlar da bebeğe üç beş saatte o kadar karışık yiyecek verilirmi ya ek gıdadan soğutmus :D 
(123 puan) tarafından
Valla ya onlara gittik mı oğlum 3 gün ya ishal ya kabız oluyor
(94 puan) tarafından
Sende söyle hasta oluyor de yağsız tuzsuz şeyler ver de o zaman benimle inatlasmiyor çocuk hasta oluyor die söylüyor der vermez belki ne bilim ufak ufak haşlanmış sebzedir falan o tarz şeyler
(123 puan) tarafından
Söylemediğim sey kalmadi Benimki birşey olmaz deyip daha çok veriyor bazen şeytana uyup kalp kirasim geliyor ama kırmak da istemiyorum
0 oy
(1,908 puan) tarafından

Aslında  kötü niyetle yapmıyorlar  ama abartıyorkar benimkide kusturana kadar yedirirdi bide üşütmüş bu derdi :D 

tarafından
Ay buna çoook güldüm :D
(123 puan) tarafından
Rabbim akıl fikir versin bende çok güldüm:))
(1,908 puan) tarafından
Yaşarken sinir oluyordum kızıyordum da ama şuan hatrlaynca sinirden de olsa gülüyorum tabi artık yapamıyo 4 yaşına geldi çocuk :)
0 oy
(13,961 puan) tarafından
Kaç saat orda kaldı ki evde başka birşey kalmış mi yedirmedigi :D
(123 puan) tarafından
Saat öğlen birden akşam 9 a kadar yedirdikleri daha meyve ıhlamur falan da vermiş
0 oy
(168 puan) tarafından
Kesinlikle müsade etmeyin tepkiniz gerekirse büyük olsun bende ilk bebeğimde istemiyordum ama zorla veriyorlardı ve bebeğim kronik kabız hastası oldu daha 2 senedir kendine geldi çocuk çünkü yeni doğan çocuğa bile şekerli su veriyorlardı... 
(123 puan) tarafından
Kesinlikle karşı çıksam bile dinlemiyorlar ki tepkin büyük olsa nolur
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Tatlı da ikram etmemişim :) Cook ayıp :))
(123 puan) tarafından
Demi :))
0 oy
(790 puan) tarafından
Bence abartıyosunz 6aylık olms acı şekerli zararlı olmayan şeyleri yediriyorsa bsy olmaz cnm ama dikkat etsin daha erken okdrada tabi ben 6aylıkken çorba püreler  yoğurt falan veriyodm ama katı şeyleri yiyemiyodu  hiç tatlı vermedim çikolata falan 2 bucuk  yasnda daha bir ısırık yeni alıyo baska yok ztn abur cubur asla vermiyor.kaynana de yutmaz o daha küçük cnm çorba ve meyve püreleri versin verckse
(123 puan) tarafından
Tatlı dille söyledim bazen sert çıktım anlamıyorlar kuzum anlasalar benim kayinvalidemle gorumcem 15 günlükken çilek yedirmişler oğluma ben o ara mama yapıyordum gerisini sen düşün artık
(790 puan) tarafından
tövbe tövbe bence eşine söyle cnm bunlr alerji yapan şeyler öyle kafaya göre verilmz
(123 puan) tarafından
Eşim onlar yedirdikce mutlu oluyor onlar çilek verirken o da vardı yanlarında
(790 puan) tarafından
Yuh ama gercktn cnm sen iyice bu işe el at yoksa cocuga yakında çiğ köfte yedrrlr
(123 puan) tarafından
Işte çok uğraştım ama hala aynılar birazcık bile bu çocuğun annesi bu istemiyor vermeyelim demediler ben arkamı döndüğüm gibi yedirdiler hep
0 oy
(535 puan) tarafından
Tursu yokmuymuş tuhh yapiyorlar anlamıyorlar yapma desen gizli gizli yaparlar çok çırpındım valla 3 aylik yoğurt vermeye çalıştı 6 aylik tatlı veriyordu yapma dersin sen gidince yapar bu olay çikolata cips şeker diye uzar yaparlar yaparlar 
(123 puan) tarafından
Bende çok uğraştım arkamı döndüğüm gibi veriyorlardı özellikle tatlı çikolata anlatamadım anlamak istemediler sabır sabır dedim hep ama biryere kadar çok şükür büyüdü artik ama gene bile verdikleri fazla
0 oy
(4,237 puan) tarafından
Ne cesaret yediriyorlar oyle ben anlamiyorum valla benim.esim cok kati kuralli bu konuda 10 aylik olmasina ragmen biz herseyi yedirmiyoruz onlara kalsa lolipop seker yalatacaklar istemiyorum cocugumun erkenden sekerle tanismasini ama anlamiyorlar bazen iste tepkini goster oyle kafasina gore beslemeye hakki yok torunu diye yaptigi yanlis
(123 puan) tarafından
Onlara göre doktorlar hiç bir şey bilmiyor takmazlar bile kuzum
(4,237 puan) tarafından
Bana verilen akillari gorsen ne derdin ki☺ oglum ememedi hamile kaldim 3 bucuk aylikken daha dogrusu sutumun bi kalitesi yoktu zayfladi o ara gorumcem 3 tane danone yedir hazir kek yedir meyvesuyu icir demezmi ben yedirmem sen kendi cocuguna yedir onlari dedim bende sustu ondan sonra cok sukur simdi kilosu falan gayet iyi tuz seker vermiyorum ben 10 aylik
(123 puan) tarafından
Benimkine ne buluyorlarsa veriyorlar ne laftan ne sözden anlıyorlar bi araştırın öğrenin ben söyleyince sen herşeyi çok araştırıyorsun internette herşey doğru deil deyip duruyorlar
(4,237 puan) tarafından
Bi onlar biliyor cocuk yetistirmeyi sanki sinir bozuyorlar sadece birak annesi je yedirirse yedirir size ne iste karisiyorlar herseye
(123 puan) tarafından
Karışmasalar olmaz zaten :))
0 oy
(2,067 puan) tarafından
Hepsini bi gündemi 
(123 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Evet hepsini bir günde
(2,067 puan) tarafından
Abowww  yazık b3nde tadımlık sanidm o çocuk kabiz  ve gaz skintsi olur  yazik
(123 puan) tarafından
Işte kaynanam ne zaman yemek yedirse ya 3 gün kabız ya ishal oluyoruz ama anlatamıyorum
(2,067 puan) tarafından
Yaslilari birsru anlatmak  zordur gercekrrn bizmkler bazem seker verio cok kiziuom vermeuin diyom
(123 puan) tarafından
Keşke anlasalar bizi ya sabır diyelim ne diyelim başka
0 oy
(10,567 puan) tarafından
Valla canım haklısın ben bilincsizdim gerci. 6 aylık cocuga pilav Kuru fasulye filan yedirmiştim doktor tatırabilirsiniz diyince. Cok pişmanım ama birsey olmadı sukur. 
(123 puan) tarafından
Ben çok araştırıp buyuttum oğlumu içimde bir pişmanlık yok çok şükür ama kaynanama gorumceme dinletemedim
0 oy
(6,827 puan) tarafından

Yoğurt flan desen anlarım ama çok ağır yemekler yedirmis baya yemek yedirmis midesine yazık haklısın bnce 

Ben abartılı buluyorum böyle yemek merakı neyse illa yiyecek ztn nedn bı anda bu kadar küçük bebeğe ağır yemekler yedirmis ki
(123 puan) tarafından
Benim sütüm gelmedi geldikten sonra da oğlum emmedi herneyse mama yiyoruz neymiş mamayı azaltması gerekiyormus hep böyle yedircekmisim mama günde 1-2 kere içse yetermiş kısaca mama içmesin diye ne bulursa tepiyor ağzına
(6,827 puan) tarafından
Ama Dr. Bile bağıra bağıra diyor ki mama yada anne sütü verin sonra 6.ay dan sonra tadım yani yine tadiyor alerjisi var yok mu bakılıyor önemli bunlar artık herşey hormon bı anda alerjisi çıkar sna sıkıntı olur
(123 puan) tarafından
Oğlum 6 buçuk aylık oldu ben 6 aydır uğraşıyorum zaten ama gorumcem oğlum 3 aylıkken şey dedi hep mama yiyiyor çocuğun içi yaniyordur çorba yedir buna dediği günden beri cahiller deyip bir şey söylememeye başladım nedersin böylesine sen söyle
(6,827 puan) tarafından
Sen de haklısın canım ya
0 oy
tarafından
Bence cok abartiyorsun :) keske kaynanamda benim ogluma yedirseydi de suan ben cocuguma yemek ye diye aglayarak pesinden kosmasaydim. Bence sal gitsin bu kadar dusundukce kendine stres yaparsin ki bence skntili bir durumda degil. Bence iyi yaoiyor yarin bigun yemese emin ol pismanliktan mahfolucaksin ve vicdan azabi vekiceksn 
tarafından
Yoo bence hicte bile neden olsun ki. 6 aylik basladim. 3 gun kurallarina uydum. Kesinlikle duzenli besledim taaki 8 9 aylik olana kadar. Sonrasi yok ve cocugum suan 3 yasinda 20 kilo ne ozel mamalar kullandim. Sagligi cok iyi cok sukur. Ama cocugun aliskanligi yok. Doktor yanlis beslenme seklinden dolayi diyor. Yani resmen sacma sapan seylere uymussun cocuga hic yememesi gereken seyleri vermissin dedi. Havuc haslattim brokoli pisirdim buharda neler neler yani. Bence bir cocugun belirli miktarda ve seviye de yedigi seyler hic yememesinden iyidir. Tika basa pilav tika basa corba ya da tika basa kofte degil elbette. Ama tadina baktirmakta bi iki kere vermekte bence bir prpblem olmaz. Eger benim kayinvalidem verseydi asla sorun cikarmazdim. Demem o yani :) tabi ki herkesin kendi cocugu ve her cocuk bir degil
(123 puan) tarafından
Işte tadımlık vermiyorlar anlatmak istediğim o benimde dolu dolu yediriyorlar ve 3 aylıktan beri ne zaman arkamı dönsem sen 3 aylık çocuğa tatlı pilav yedirirmisin benimkiler öyle kafadalar en fazla 5.ayına kadar koruyabildim ondan sonra daha fazla vermeye başladılar ben karşı çıkıyorum çünkü kendi çocuğumu tanıyorum kaynanam öyle tepiyor ki çocuğun ağzına artik ağlayarak kurtuluyor benim oğlum sen düşün yani
(48,086 puan) tarafından
6 ay olmadan yoğurt dahi vermedim on aylik olana kadar karsidan kapiyodu.ne versem yiyordu simdi 26 aylik elimde kasik pesi sira geziyorum makarna istiyor sadece. erken tattirmayla alakasi yok
tarafından
Oha onlar abartiyorlarmis ya o kadar da degil yani. O zaman haklisin bise diyememm ben yanlis anlamisim olayi. 3 aylik bebege tatli pilav nedir.
(123 puan) tarafından
Işte bende abarttiklarini düşündüğüm için yazıyorum zaten yoksa ufak şeylere birşey demem o kadar da deil :)
0 oy
(48,086 puan) tarafından
vermesinde hadi vermis hepsini sen düğüne gidip gelene kadar mi vermis 
(123 puan) tarafından
Evet öğlen 1 den akşam 9 a kadar
(48,086 puan) tarafından
benim kayınvalidem bir lokma denemedi de kendi annem babam cok yedirme meraklisiydi
(123 puan) tarafından
Benim annemle babam öyle değiller bide uzaktalar zaten kaynanama yani ilde oturuyoruz daha çok görüyorum onu o yüzden
(48,086 puan) tarafından
sabret ve hep takipte kal canim yasini gecinxe rahatlarsin
(123 puan) tarafından
Inşallah tek dileğim

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 397 göst.
7 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 469 göst.
18 Mayıs 2021 Aile kategorisinde Birdilektut (1,270 puan) tarafından soruldu
0 oy