0 oy
327 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Bizim annelerimiz bizim din öncülerimiz ne giyermis. Normal tesettür mu yoksa çarşaf mi

3 Cevaplar

+1 oy
tarafından

Hicâbın Tanımı:

Hicâb, lügatte “örtmek ve engel koymak” gibi anlamlara gelir. Istılâhta ise “Hicâb: Kadının -yüzü de dâhil olmak üzere- tüm bedenini ve ziynetini örtmesidir.” Hicâb, yabancıların kendisini ve ziynetlerini görmemesi için kadının tâm olarak örtünmesi, onlar ile kendisi arasına hakîki bir engel koymasıdır.

Hicâbın Keyfiyeti:

Hicâb, ifâde olunduğu üzere kadının tüm bedenini örtmesi ve yabancıların görmesinden engellemesidir. Bu da “hımârlarını yakalarının üzerine salsınlar” [en-Nûr: 24/31] âyetiyle ifâde edilen başörtüsüyle ve “cilbâblarını üzerlerine giysinler” [el-Ahzâb: 33/59] âyetinde belirtilen dış giysi ile olur.

Hımâr: Kadının kendisiyle başını, anlını yüzünü ve boynunu örttüğü başörtüsüdür. Bu örtünün kadının yüzünü, omuzlarını ve göğsünü örtecek nitelikte olması şarttır. Nitekim İmâm İbn Hacer rahîmehullâh şöyle demiştir: “Hımâr: Kadının yüzünü örttüğü örtüdür.” [İbn Hacer, Fethu’l-Bârî: 10/48. ]

Cilbâb: Kadının başından ayağına kadar tüm bedenini ziynetleriyle beraber kendisiyle örtündüğü şeydir. Bu çarşaf olabileceği gibi ferace de olabilir.  Nitekim Şeyhu’l-İslâm İbn Teymiyye rahîmehullâh şöyle demiştir: “(الْخِمَار Hımârın çoğulu)الْخُمُر  Humur: Başı, yüzü ve boynu örten örtülerdir. (الْجِلْبَاب Cilbâbın çoğulu) الْجَلَابِيب  Celâbib: Baş üzerinden sarkıtılan elbisedir. Onu giyenin vücudundan gözleri dışında hiçbir yeri görünmez.” [İbn Teymiyye, Mecmûu’l-Fetâvâ: 22/147.]

Hımâr ve cilbâb ile emredilen hicâb tamâm olur. Buna göre mü’min bir kadının hicâbında bulunması gerekli şartlar şöyledir:

1. Yüz de dâhil olmak üzere baştan ayağa kadar vücudun tümünü örtmeli, herhangi bir yerini açıkta bırakmamalıdır.

2. İçini göstermeyecek şekilde kalın olmalı, ince ve şeffaf olmamalıdır.

3. Vücudun üzerinde serbestçe durmalı, vücuda yapışma özelliği bulunmamalıdır.

4. Bol ve dökümlü olmalı, vücut hatlarını belli edecek şekilde dar olmamalıdır.

5. Sade ve ziynetsiz olmalı, dikkatleri üzerine çekecek şekilde işlemeli ve renkli olmamalıdır.

(1,175 puan) tarafından
Hac ibadetini gerçekleştirirken yüzünü örtmessin  yasak. Günlük yasantıda da örtmeye gerek yok.  Tesettür dikkat cekmeyen renkler pastel silik olan renkleri tercih etmektir. Baş örtüsünü omuxlarının üstüne kadarörtmektir. Pantolon giymemek bol etekler giyerek hat belli etmemektir. Testtür harama bakmamaktır dikkat cekmemelidir. Tesettür sadece kıyafetle olmaz ruhunla düşünceleringözlerinle konusmalarınla bir bütündür.   Velhasılkelam Allah herkese hakkıyla tesettür nasip etsin. Ben bu anlatrıalrımın cougunu yapamıyorm inşallah düzelirim hidayete erenlerden olurum
tarafından
Duanıza amin diyorum..
'Günlük yaşantıda da örtmeye gerek yok' cümlenize gelecek olursak İslam kişilerin aklına düşüncesine bırakılmış değildir. Sizin fikriniz değil Allahın emri önemli.
(1,175 puan) tarafından
Allahu teala yüzü örtmeyi emretmemiş tesettürü emretmiş yanlışınız var. Fakat yüzünüzüde kapatmanız size kalmıs
-Reklam-
0 oy
(228 puan) tarafından
Bilmiyorum ama merak ettim bilen bilgilendirsin 
tarafından
Birazonce bir post gördüm bende ordan merak ettim valla
0 oy
tarafından
Osmanlı da çarşaf giyilirmiş

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 159 göst.
17 Aralık 2023 Aile kategorisinde Angel1992 (80 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 72 göst.
20 Eylül 2023 Aile kategorisinde Meleniko (675 puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap 107 göst.
0 oy
3 cevap 156 göst.
21 Temmuz 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde Gammmze (1,298 puan) tarafından soruldu

377,322 soru

11,291,707 cevap

34,709 kullanıcı

...