0 oy
1,609 göst.
Diğer kategorisinde (141 puan) tarafından

Bir acayip isim furyasıdır almış başını gidiyor. Sahabe ve peygamber isimleri gibi örnek şahsiyetler dururken çocuk çevresinde bir başkasında  hiç duymayacağı acayip bir isimle dünyaya gözlerini açıyor. Hatta çoğu isim okulda ya da arkadaş çevresinde  acayipliği yüzünden  dalga konusu yapılıyor o çocuklar için.Kendilerini ezik hissediyorlar isimlerinden dolayı. Anne babalarına "Keşke bana bu ismi vermeseydiniz!!" diye isyan dahi ettiriyor. Yazık bu yeni nesil çocuklara.. ha bi de ikili isim furyâmız da var. Bi tanesi yetmiyordu, ikinci acayip ismi de ilave ediyorlar.Bizler Müslümanız ve İslâm öyle önemli şahsiyetleri tarihinde barındırıyor ki çocuklarımıza bu isimleri koymayı eski kafalılık olarak görmeyelim. ,Muhammed,Ibrahim,Yahya,Musa,Yusuf gibi Peygamber isimlerini,Mus'ab,Huzeyfe, Hamza,Ömer,Osman,Enes gibi sahabe isimlerini verelim ki büyüdüklerinde o şahsiyetler gibi ahlaklansınlar.lütfen çocuklarımıza isim verirken iki kere düşünelim hanımlar. BANA KATILAN OLUR, KATILMAYAN OLUR.NİYETİM KİMSEYLE TARTIŞMAK DEĞİL! Sadece çocuklara verilen bu değişik isimleri duydukça kendimi onlar yerine koyup rahatsız olduğum için paylaşmak istedim.

20 Cevaplar

–1 oy
(127 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Çok haklısın acayip sıkıldım bu durumdan her yerde isim postları bu ne ya sorduğum soru bazen onlar yüzünden altta kalıyor ben öylelerine cevap bile yazmıyorum abartıyorlar artık kardeşim çok istiyosan git kocanla karar ver kendi aklın fikrin var hangi isim ne anlama geliyor içine hangisi sınıyor onu koy buraya taşımanın amacı ne ben ömer koydum adını oğlumun hiç bi zamanda kimseye danışmadım isim konusunda cunki ana babalar diğer tarafta hesaba cekilcek bu isim konusunda herkes istediği ismi koysun ama hergün hergün isim postuda acilmazki ya 

tarafından
Öyle canım. Aynı fikirde olmayınca böyle oluyor ne yapacaksın. Boşver :)
(127 puan) tarafından
Arkadaşın paylaştığı postadada uyarı vermişler hemen :)
tarafından
Şu uyarı olayına bitiyorum zaten. İşine gelmeyince hemen uyarı. Kendini bilmezler. Fikrini söyle geç. Yok eksi yok uyarı her yoruma
(127 puan) tarafından
Öyle yapcak bisey yok canm herkesin kendi düşüncesi farklı kimsenin şeyini eleştirmek değil amacımız ama anlayana iste boswer :)
(137 puan) tarafından
İsim postlarına hiç bakmıyorum yorum falanda yapmıyorum. Sonuçta bizim söyleyeceğimiz ismi koyacak değiller. Eninde sonunda aileler kendi arasında karar verecek. Eşimle oğlumuza isim bulduk cinsiyetini öğrenir öğrenmez ama soranlara hala bulmadık karar veremiyoruz diyoruz. Şimdiye kadar ne aileden birine nede arkadaşlardan tanıdıklardan birine ismi ne olsun diye sormamışım. Gerek duymuyorum p çocuğun annesi babası biziz o yüzden kimseyi karıştırmadan isim koymak bizim görevimiz :)
-Reklam-
+8 oy
(905 puan) tarafından
Sen  niye rahatsiz oluyrsnz ki   bende  orayi çözemedim   ;))) isteyen istediğini  koysun  belki benm lafimda swnin hoşuna  gitmycwk ama zenginin  mali züğürtun çenesini  yorar miş  canmm  hangi anne baba ne birakmak isterse  bıraksın    
Zaten herseye karışmıştı  koca milet  bi bu kalmsti buda tam oldu  ;)))
(905 puan) tarafından
Kesinlikle  ahiretlik olupta  kuranda gecen sacma bir isim.ben hic görmedim   zaten
tarafından
Senin icin demedim zaten genel az once okudum yukarda arkdas yazmis loris koycam demis gecenlerde biri :(
(905 puan) tarafından
Biliyrm  canm.bana demedigini
(141 puan) tarafından
Kelebek nikli arkadaş benim yerime cevabınızı vermiş Ruken hanım. Sanırım fazladan bişey dememe gerek yok
(141 puan) tarafından
Ben bu konuya dikkat çekmek amacıyla değindim. Yoksa elbette karışamayız kimsenin çocuğuna .Loris,Dora,Maria, gibi isimler hep yabancıların koyduğu ve islamiyeti simgelemeyen isimler
+4 oy
(175 puan) tarafından

Peki bundan sanane :D bir karışmadığınız isim kalmıştı doğur sen koy dediğin isimleri

(523 puan) tarafından
Aynen ya sacmalamislar resmen çocuğumuza koyacağınız isimleri de artık millete sorarak seçeriz.Elbtteki herkes çocuğunda farklı kimsede olmayan ama.guzle olan isimler koymak ister anne babasının içine sindiyse daha ne ki .Sahabe kadın.isimlerine baktım onlarda da ayabanci yı çağrıştıran isimler var ama sahabe isimleri yani böyle herşeye bütününü sokmaya çalışan insanlara artık sanıyorum herkes Zeynep Ayşe koymak zorunda değil çocuğu sanki kendileri doğurmuş
+4 oy
(523 puan) tarafından
Size ne ki milletin çocuğuna koyduğu isimden .İslamiyet iyi eğitimle iyi bir dindsrlikla olur çocuğunuza koyduğunu .ismin anlamı iyiyse sizi ilgilendirmez bir bu mu kalmamıştı karışmadiginiz ben oğlum olursa halife isimlerinden koymak istiyordum ama.kizim olursa da farklı kimsede olmayan ama anlamı güzel olan isimler koymak istedim ne yani şimdi oğlum olduğunda sahabi ismi koyunca iyi oluyir da kızım olup da farklı anlamlı birşey koyunca niye zorunuza gidiyor .Birde etrafımızda o kadar çok aynı isme sahip inananlar varmı koymak istemiyoruz haliyle .Sorunuzu çok gereksiz buldum inananların çocuklarına koydukları isimlere karışma hakkını kendinizde nasıl buldunuz pess
(523 puan) tarafından
Konuşmak için konuşmuş bence arkadaş.Sanane ki ya milletin çocuğuna ne işim koyduhundan yanındaki çocuğu kendi taşımış doğurmuş hakkı var gibi koyulan isimleri eleştiriliyor pes
(905 puan) tarafından
Aynen   bu zihniyeti hic anlamyrm  yaa
(141 puan) tarafından
Ben fikrimi paylaştım. Hatta büyük harflerle katilmak zorunda değilsiniz,  niyetim tartışmak değil diye de ekledim. O kısmı atlamış olmalısınız. Ben doğru bulmadığım bir şeyi dile getirdim. Size HIÇBİR ŞEYİ DAYATMİYORUM. Size katılmıyorum dersiniz olur biter
(523 puan) tarafından
Niye zoruna gidiyor ki sen uzun uzun yazmışsın biz yazınca neden zoruna gidiyor kardesim
(141 puan) tarafından
Sen de haklısın:)
+3 oy
(1,509 puan) tarafından

Bence cok haklisin bende uyduruk isimleri sevmiyom kizimin adi emine digeri nisa oglumun adi muhammed sait simdi ise mirac ömer koyacak oglum insallah

+3 oy
(397 puan) tarafından

Cok dogrusun da gece gece nerden dustu aklina bu nerden sinirlendn bu kadar bu saatte :)

(1,509 puan) tarafından
Cani sıkılmıstir uykusuzluk insana herseyi yaptiriyo;))
(397 puan) tarafından
Aynen cnm :)
(141 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Çocuğum uyandı. Ben de bi bakayım sayfaya dedim. Kimler hangi ismi koyacak diye bi soru başlığı altına yazılan tuhaf isimleri görünce dayanamadım,paylaşmak istedim  canım.:)
(397 puan) tarafından
Cok haklsn ama ne oldugu belirsz sacma sapan isimleer aldi basini gidiyor :)
+3 oy
(368 puan) tarafından

Bide çogu kisi zorunlu olark kaynana kayinpeder ismi koyuyor ya o yuzden bitane daha koymak istyor ve digerini daha guzel bulmaya calisiyor ki herkes onu söylesin heves sonucta bisey diyemem :) ben hamza koycam artik doğmayi düşünurse canim oglum 

tarafından
Kayinpederimin ismini koydum ahmet yanina efe eklendi ama efe  heves ettigim isim oldgundan degil ahmet diye seslenemem ben cocuguma kaynatamin yaninda utanirim o yuzden ahmet efe daha uygun oldu hani ayiriyo buyukle cocugu :) oglum buyuyunce efeyi kullancgni zaten sanmiyorm
+3 oy
tarafından

İsteyen istediği ismi koyar ben Türk isimlerini seviyorum Metehan koydum oğlumun ismini bambaşka isim de koyabilirdim bu da kimseyi ilgilendirmez ki burada insanların koyduğu isimleri elestiriyorsunuz 

(905 puan) tarafından
Helal yaa Aynen isleri gucleri yok  cunku
+2 oy
(817 puan) tarafından
Ben de senin gbi düşünüyorum buraya yazdığımda birisi dedi ikimisim koymak sünnetmiş kim nerden nasıl bu kanıya vardıysa artık. Böyle dolduruyorlar esila mesila tekila :)) deli oluyorum.
tarafından
Esile mesila tekila :D  koptum valla :D
(817 puan) tarafından
Geçenlerde ne okudum biliyor musunuz ;))) çocuğumun ismini loris koyucam diyor , yok artıkk dedimm yaa :)
tarafından
Yabancidir insallah o arkadas ne diyim :((((
(9,652 puan) tarafından
Benim doğum yaptığın hastanede yan odamda biri daha doğum yapmıştı kızının adı dora ymiş dedim bu ne ya çocuğa mi isim veriyo ata mi ? Değişiklik uğruna maymun oluyorlar farkında değiller..  ama tekila favorim oldu ;)))))
(817 puan) tarafından
Kafiyeli olsun diye yakında onu da koyarlar :))
+2 oy
(393 puan) tarafından

Okuduğum en güzel post bu diyebilirim :) 

O kadar isim bulun diye post atan varki arada girip fikir alayım diyorum ama bakıyorum ki hiçbiri ahirette hesabını verebilceğim bi isim değil bunalım geldi artık :D 

+2 oy
tarafından

Canım sana faeklı isim bulma konusunda katılıyorum. Fakat bir çocuga Peygamber  ismi verilmememeli. Nedenini lütfen araştır. 

+1 oy
(218 puan) tarafından

Katılıyorum canm sana cok doğru söylemişsin 

+1 oy
tarafından

Bende asla onaylamiyorum canm amac farklilik yaratmak ama bna göre cok saçma kızimin adı Zeynep 2. Isminide Erva düsunuyorum o kadar garip isimle duyuyorz ki

Zeynep ismini(Peygamberimzn kizinn ismi niyetine koymuştum)

Erva isminide(sahabe hanimlarimizn ismi niyetine dusunuyorum)

(905 puan) tarafından
Ama sen şimdi. Millete  sor  diyicek erva nedr ama hâlbuki   sahabe hanımlarının  ismi   bana degisik geldi mi geldi ama gzl.mi gzl ilerde  bebegin diyicek tskler anne herkeste olmayan ismi koydun  diye ;))
tarafından
Erva ismi kimsede olmayan bi isim degil araştirın istersenz
(905 puan) tarafından
Ben krndim icinn demyrm duymayanlar icin dyrm
(817 puan) tarafından
Erva heryerde var çok duyuyorum.
+1 oy
(23 puan) tarafından

En iyisi MERT koyun. :D

0 oy
(816 puan) tarafından

aynen katiliyorum canim. gecen biri bi isim sordu yeminle ilac adi sandim telafuzu bile zordu. valla ilac soruyorsun zannettim o madil bi isim dedim. anam babam isimler varken o tarz isimler cok sacma bu cocugun arkadaslarida olacak bn 20 yasinda bi insan soylerkn zorlanirkn o cocuk bnim adim şu nasil desin Allah aşkına. bnim oglumun adı Mehmet 2yadinda adin ne deriz hemn soyler kendine cok mutlu olur. ikinci oglumda alperen iki isimgibi diriyo ama tek isim. kendinden bi habersiz cift simlerdende hic haz etmiyorum

0 oy
(386 puan) tarafından

Kesinlikle katılıyorum ya vallahi içim gidiyor karışmamak için bilmem ecrin cennet kapısıymış bilmem şu cennette ağaç ismiymiş ya madem cennete bukadar meraklısınız gidin efendimiz sav ın evlatlarının isimlerini güzel sahabelerin isimlerini koyunda ahlaklarıda onlar gibi olsun inşallah. Rabbim hidayet versin hepimize inşallah nediyim.. 

0 oy
(359 puan) tarafından
Biz aynı zamanda TÜRK'üz de niye türk isimleri koyalım denmiyor peki müslümanız diye ille arap isimleri mi koymmaiz gerek. Isteyen istediğini koyar hem ya 
0 oy
(1,755 puan) tarafından
Eeee amma eski soru buuu
0 oy
tarafından
Muhammed ismini koyuyorsun ama afedersin ** kopuk oluyor bu ısimleri taşıamıyorlar ona yazık değil mi
0 oy
(2,891 puan) tarafından
Hala en çok tartışılan konulardan biridir ki alın size hortlamış soru diyorum:))) herkes isim koyma konusunda özgür kendi inancı kendi his dünyası üstelik konulan isim inancı yansıtmak zorunda da değil ama bnde mesela anlamını araştırmadan internette okuduğu anlamın çoğunlukla yanlış olduğunu bilmeden konulup öyle inanılan isimlere karşıyım

Mesela cennette şu cennette bu diyorsa %90ı uydurmadır
tarafından
Kiz 2018 in postunu nerden buldun hortlattin☺
tarafından
Kız niye hortlatiyonuz eski postları gıcıklık  olsun diye  mi
(12,502 puan) tarafından
Beterin beteri var Buket kdkkdkd
(12,502 puan) tarafından
Eski posta cevap verme yasağı mı var :D anam yasaklardan bıktık ya :D
tarafından
He bacim sana dedim ama neler neler varmış ☺
(2,891 puan) tarafından
Bn Bi tane yaparım tam yaparım :))) Bu soru zamanında eksi oy verebiliyoduk hey gidi hey
tarafından
Yasak yok tabi de yeni sanıp bakiyoz
(12,502 puan) tarafından
Ahahha hey gidi hey diyor ya ahshshshshdhjdldlf
(2,891 puan) tarafından
2 sene öncenin kavgalarını çıkarırdım buradada sohbet aktif değildi o zamanlar kavgalarda gebe soru cevapta edilirdi:)))

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 317 göst.
30 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Nrtn123 (118 puan) tarafından soruldu
+1 oy
12 cevap 338 göst.
10 Haziran 2022 Aile kategorisinde Ayasa (1,231 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 862 göst.
13 Ocak 2019 Aile kategorisinde Ozlem_aaa (58 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 276 göst.