176 göst.
(857 puan) tarafından

Prematüre Bebeklerin Özellikleri Zamanında Dünyaya Gelen Bebeklerden Farklıdır! image

Eğer normal gebelik sürecinin öncesinde doğum yaptıysanız; bebeğinizin zamanında dünyaya gelen diğer bebeklerden daha hassas olduğunu ve özel bakıma ihtiyaç olduğunu bilmelisiniz 

Bebek bakımı konusunda diğer anne adaylarına göre daha farklı ve detaylı bir bakım yapabilmeniz içinse öncelikli olarak bebeğinizi tanımalı ve prematüre bebek özellikleri ile ilgili bilgi edinmeniz gerekir.

  • Anne karnındaki bebeklerde en geç gelişen organlar akciğerlerdir. Bu sebeple, solunum yetersizliği en belirgin prematüre bebek özellikleri arasında yer alır.  
Bebeğiniz zamanından önce dünyaya gelmişse ciğerlerinin gelişim ihtiyacına bağlı olarak birkaç gün, hafta, hatta ay süresince yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı kalabilir  image
  • Bağışıklık istemleri çok düşük olduğundan vücutları hastalıklara karşı savunmasız haldedir. Bu nedenle mümkünse ilk zamanlarda bebeğiniz yeni doğan yoğun bakım ünitesindekalmalıdır.
  • Vücut yeterli miktarda yağ depolayacak kadar anne karnında kalmadığından vücutlarındaki yağ tabakası çok incedir. İnce yağ tabakası ise vücut sıcaklığını korumakta yetersiz kalır ve sıcaklık değerinde devamlı dengesizlikler olur. Bebeğin ateşi varken, birden vücut sıcaklığı olması gereken ortalama değerin altına düşebilir.
  • Hassas bağırsakları olan miniklerin dışkısında kan görülebilir.
  • Refleksleri zayıftır. Bu nedenle uyuşuk bir görüntüleri vardır. Bazı prematüre bebekler emme refleksleri de zayıf olduğundan ağızdan hortumla beslenir.
  • Prematüre bebek özellikleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri de karındaki şiş görüntüdür. Erken doğan miniğin bağırsakları iyi gelişmediği için besinleri tam olarak sindiremezler. Bu sindirim problemi ise bebeğin karnının şiş görünmesine, gaz ve sık kusma problemlerine sebep olur.

2 Cevaplar

+1 oy
(404 puan) tarafından

Bende 35+6 haftalik 2.200 kilo bir prematüre annesiym :)

(857 puan) tarafından
sağlıklıdır insallah cnm bebeğin kuvezde felan kaldımı bebeğin
(404 puan) tarafından
25 gun kaldi cnm. Beyin kanamasi gecirmis oksijensiz kaldigi icin surekli takipteyz bugunde cok sukur kontrolmz vardi gecmis kucuck bi nokta kalms. Baskada bi sorunumz yok allaha sukur ama cok nazli surekli ilgi isteyn bir bebek :)
(857 puan) tarafından
ayyy kıyamam ya çok gecmis olsun cnm sagligi yerinde olsun da nazlansin cnm
(404 puan) tarafından
Saol cnm amin insalah
0 oy
tarafından

Öyle üzülüyorum ki öyle bebek görünce hastanede. Kadın 25.haftada doğum yaptı. O kdr minikti ki. Sonra dayanamadı ve oldu. Öyle ağladı ki annesin umudum vardı diyordu. Çok uzulmustum ya. Herkesin bebegi sağlıkla gelir inşallah 

(857 puan) tarafından
insallah cnm senin bebiste sağlıkla gelsin insallah❤

İlgili sorular

7 cevap 448 göst.
6 cevap 198 göst.
0 cevap 138 göst.
5 gün önce tgbdgl (101 puan) tarafından soruldu
9 cevap 322 göst.
31, Ağustos, 31 Gamzesardunya (106 puan) tarafından soruldu

114,909 soru

2,943,369 cevap

8,896 kullanıcı

...