0 oy
165 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Eşim dün köyden getirdi 5 litrelik şişede nasıl kaynatıp nasıl mayalıycam kızlar tarif edermsnz

4 Cevaplar

0 oy
(15,508 puan) tarafından
Kaynat önce tencerede güzelce kaynasın sonra mayalayacagin kaba koy ilimasini bekle serçe oarmaginla arada kontrol et eğer beş sn içinde yanmayacak dereceye geldiyse mayalamaya hazır demektir 

Bir yemek kaşığı yoğurt koy bı köşeden calkala sonra üzerini bezlerle ört akşama kadar beklesin sonra dolaba al 
tarafından
Tşkker ederm
-Reklam-
0 oy
(1,151 puan) tarafından
Önce bir marketi gözden geçiriyorsun. Temha bir zamanda markete giriyorsun. Almak için gibi görünüyorsun bak çalmak için değil. Sonra gözüne kestirdiğin yoğurdu eline alıyorsn. Kasaya kadar yaklaşıp sonrasını topukluyorsn. Arkana bile bakmadan
tarafından
Kız sen ne diyon sabah sabah güldürdün beni alllah iyiliğini versin yoğurt çalmayı ne güzel anlattın hahahahahah:))))
tarafından
Kahkaha attimm
tarafından
Manyaaaak :D ole degl
(3,275 puan) tarafından
Hay Allah seni yaaa ayy ne güldümmmmm :D
(1,151 puan) tarafından
Bana da  bi ***** arkadaş saz çalmayı öğretmek istemişti oradan aklıma geldi. Mdlödödls
0 oy
(1,653 puan) tarafından
Çalcam derken  mayalamaya çalmak diyen ilk seni gördüm duydum okudum
tarafından
Maraşlıyım bizde de yoğurt çalmak denir..
tarafından
Okuma ozaman malatyada biz öyle diyoruz herkesin yöresi kendinee .
(1,653 puan) tarafından
Başlığa yazmışsın nasıl okumayalım :))
(3,275 puan) tarafından
Benim kaynanamlar da yoğurt çalcam derler herkesin hitap şekli farklıdır duymamış olabilirsiniz ama küçümsenecek birşey yok
0 oy
tarafından

Birazdan benimde sütüm gelir her hafta alıyorum 

Yapacağım işlemleri sayayım :)
Süt tencereye süzerek alcam süzülmüş geliyor ama ben yine de tekrar süzüyorum benim süzeğim daha sıkı araları :)
Kaynatıyorum kaynayınca karıştırıyorum altı kısık şekilde ara ara karıştırıyom ki taşmasın 5 dk kaynıyor ağzına kapak kesinlikle koymuyorum ki oluşan buhar damlacıkları süte damlamasın :)  Sonra soğumaya bırakıyorum üzerini kapakla değil bez ile örtüyorum serçe parmağımı 5 ila 8 saniye arasında yakmayacak ısıya düştüğünde bi kaseye bi kaşık yoğurt bi kepçe de süt koyup karıştırıyorum tencerenin bir kenarından kaymağını bozmadan döküyorum azıcık kaşığı sallıyorum kaymağı bozmadan kaymak önemli :) sonra önce bez sonra kapak kapatıp yine damlacık olmasın diye önce bez sonra kapak :) üstüne üç tane sofra bezim var ekoseli olanlardan onlarla kapatıyorum akşama kadar öyle kalıyor 7-8 saat filan işte.. Sonra dolaba alıyorum hiç bozmadan sabaha kadarda dolapta dinleniyor sabah kocişime işe gitmeden önce kahvaltı hazırlıyor parmak gibi kalın yoğurt kaymağını servis ediyorum :)))  her hafta Cuma bu rutin değişmiyor :)

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 4,764 göst.
4 Mayıs 2019 Aile kategorisinde Meryem Ana (507 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 146 göst.
6 Eylül 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde cemilee.miray (51 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 86 göst.
24 Şubat 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde G.ll0 (1,530 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 366 göst.
25 Ekim 2021 Diğer kategorisinde G.ll0 (1,530 puan) tarafından soruldu

377,052 soru

11,284,001 cevap

34,686 kullanıcı

...