0 oy
331 göst.
Diğer kategorisinde (2,840 puan) tarafından
Gerçekten hiç bilgim yok kızlar hani zaten her ay sağlık sigortasını ödemiyor musunuz.

Almanyada mesela her ay 200€ herkes ödemek zorunda tam zamanlı işteysen iş yerinden ödüyorlar ve sağlık kartınız ile istediğin hastaneye giriyorsun doktora gidiyorsun para odemeden o karttan çekiliyor.

Yani herkes eşit şartlarda tüm doktorlar hemşireler iyi davranmak zorunda her odaya girdiğinde merhaba bi ihtiyacınız var mı veya bisey isterseniz düğmeye basabilirsiniz çıkarken iyi günler demek zorunda.

Bazen hastaneler hakkında kötü şeyler okuyorum Burda ve hayret ediyorum 

13 Cevaplar

+1 oy
(2,139 puan) tarafından
Kesinlikle parana göre muamele göründüğüne geçen gün şahit oldum. Covid aşısı için özel bir hastaneye gittim danışmada ki çalışan beni üst kata gönderdi aşı için. Neyse çıktım aşı kaydı alan çalışan ya neden buraya gönderiyorlar ben yemeğe çıkacaktım Allah alla diye söylene söylene kayıt aldı. Suratıda beş karıştı. Benden sonra gelen adama kalabalık yapmayın dışarda bekleyin dedi kızar gibi. Tabi aşı ücretsiz ya. Ben normal bir muayene için para ödeyip gitseydim böyle mi davranırlardı acaba?
-Reklam-
0 oy
(503 puan) tarafından
çünkü burda devlet hastanesine gittiysen insan muamelesi görmüyorsun. seni kimse önemsemiyor. açıkçası paran varsa özel hastaneye gideceksin,paran yoksa da evde yatıp tevekkel Allah diyeceksin 
(2,840 puan) tarafından
Yani turkiyede sigorta ödemek zorunlu değil o yüzden mi para ile gidiliyor özele
(503 puan) tarafından
yok öyle değil. çalışıyorsan sigortan ödenmek zorunda. çalıştığın şirket ödüyor yani. mesela benim eşimin sigortası ödeniyor şirket tarafından. ama devlet hastanesine gitmiyoruz malesef. çünkü ilgi alaka yok. doktora ve hastaneye güvenemediğimiz için gitmiyoruz. çok varlıklı bir aile değiliz ama yine de şartlarımızı zorlayıp özele gidiyoruz
(2,840 puan) tarafından
Peki sigortası olan biri özele gidemiyor mu ücretsiz bi şekilde
(503 puan) tarafından
yok yine de ücret ödüyorsun. onu sigorta karşılamıyor. ama şu var sen ayrıca kendine,eşine yada çocuğuna falan özel sağlık sigortası yaptırabilirsin. her ay kendi cebinden belli bir miktar para ödersen sigorta şirketine o zaman özelde ücretsiz muayene olabilirsin
tarafından
Yinede ücretsiz olmuyor 15 lirami 20 lirami bir ödenek aliniyor
(503 puan) tarafından
özel sağlık sigortası yaptırırsan 15-20 lira değil canım daha pahalı o. her sigorta şirketi farklı ücret alıyor ama mesela bizim ki ayda 85 lira
tarafından
Aylık degl özel hastaneye gittiğinde muane ücreti olarak
(503 puan) tarafından
yani o her hastaneye göre değişiyor. 100 lira alan da var,500 lira alan da var. bir de ayrıca eğer gittiğin doktor senden bir tahlil,röntgen falan isterse ona ayrıca bir daha para veriyorsun
tarafından
Ama indirimli yapiyorsun
(503 puan) tarafından
hayır. normalde kaç paraysa o kadar veriyorsun.
0 oy
tarafından
Devlette çok nadir iyi doktor oluyor. Gerisi malum nereden der gibi bakıyor. Özelde bile verdiğin paraya göre muamele görüyorsun. Özel bile sınıflandirilmis
0 oy
(29 puan) tarafından
Çünkü maalesef devlet hastaneleri hınca hınç dolu. Doktorlar hemşireler hakettikleri maaşları alamıyorlar (kendilerince de haklılar) sinirlerini hastadan çıkarıyorlar. Özel hastanelerde kar güdüldüğü için full ilgi alaka. Ama şuanda eskisi kadar da kötü değil özel devlet ayrımı deneyimlediğime göre eskiden daha betermiş. Paranın her kapıyı açtığı gibi maalesef sağlığı da etkiliyor, olay bundan ibaret.
(2,840 puan) tarafından
Yani turkiyede sigorta ödemek zorunlu değil ve devlet para almıyor olay bu mu
(29 puan) tarafından
Şöyle çalışansan zaten sigortanı işletme ödemek zorunda ve devlet hastaneleri sigortayla çalıştığı için ücretsiz oluyor muayeneler. Çalışan değilsen kendine sağlık sigortası yapabilirsin. Bazen ilaç alımında fark ücreti ödeyerek cüzi miktarlarda ücret çıkıyo. Özel hastanelerde de sigortanın karşıladığı belli miktarlar oluyor üzerini sen tamamlıyorsun sigortasız hasta 500se sigortalı 300 gibi
(29 puan) tarafından
Ama devlet hastanelerinde sigortan hiç yoksa yine ücret alınıyor
0 oy
tarafından
Burada sigorta olsa bile özelde para ödüyorsun.dün kızımı götürdüm.muayene 200 lira 15 lira katkı payı,ilaçlar 100 lira tuttu.dusun yani bir boğaz ağrısı için bu kadar para gidiyor.Allah korusun daha kötü hastalıkta daha kötü olur.arastirma hastanelerini beğeniyorum burada sadece.
0 oy
tarafından
Biz bişey sorarken 3 5 7 defa düşünüyoruz. Terslenirmiyiz diye. Sağlık ödemesi dediğin gibi işte is yerinden sigorta ödeniyor. Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sigorta işte yaptırmak gerek Ozel hastanede para ödememek için o da 1500tl üzeri genelde. O yuzden Kimse yanaşmıyor
0 oy
tarafından
Ohooo yüzüne baksalar yeter canım özelde aynı olmuş devlette biraz merhamet lazım sigortaya gelince sigortası olan zaten yararlanıyor sigortan yoksa ücret ödüyorsun özelde braz devletten daha iyi randevu falan olmadığı için gidiliyor ama ozellerde civitmis artk
0 oy
(4,575 puan) tarafından
Bende Fransa'dan geldim Türkiye'ye, hamileyken devlet hastanesine gittim azarladılar ve şok olmuştum. Maalesef Fransa'da devlet Hastanesi'nde gördüğüm muameleyi burada görebilmek için Özele gitmek zorunda kaldım. 
0 oy
(1,862 puan) tarafından
Evet sigorta ödemek zorundasın ama bu sadece devlet hastanelerini kapsıyor, özel hastaneleri karşılamıyor devlet, yani çok cüzi bir kısmını karşılıyor sen yine para ödüyorsun öyle bedava bişey yok bizde :) hem sağlık sigortası için para ödüyorsun hem de hastanede ödüyorsun yaani:) 
0 oy
(4,126 puan) tarafından
Cunku orasi Almanya, Avrupa :) bizim sadece saglik sistemizmizde mi sorun var ki , ben devlete de ozelede gittim devletten memnunum suan, ozellerde ticarethane olmus tabi iyi doktorlarda var ama gereksiz yere bissuru test yapiliyo bissuru cihaza giriliyo falan, eskiden calistigim kurumdan dolayi ozel saglik sigortam vardi grip oldugum icin ozel hastaneye gittim iki kolumdan da kan aldilar, hastanede ki tum cihazlara soktular, 2 gun rapor verdile o 2 gunu de hastanede gecirdim, bundan 4 yil oncede 2 bin liralik fatura cikarmislardi 
0 oy
(580 puan) tarafından
Bende Almanya dayım anlattiğınizdan daha fazlası var eksiği yok. Hamileyken 1 kere devlete gittim soru soruyorum beni dinlemiyor derdimi anlatıyorum duymazliktan geldi sonra azarlar gibi dışarıda bekle dedi. Özele gittim şu testi yaptır yok bebekte bel kemiğinde açıklık var ayak parmağını göremedim ensesi kalın down sendromlu  resmen atıyor şu testi yaptır ayrıntılı ultrasona gir. Ordan da hiç birşey yaptırmadan çıktım 5 gün sonra Almanya ya dönüş yaptım direk burada ki doktoruma gittim inceledi baktı gayet sağlıklı vitaminleri alin herşey yolunda dedi. Hamileyken Türkiye de doktora gidilecekse sorulacak tek soru cinsiyeti burada 20. haftadan önce söylemiyorlar:) Yoksa doktorları dinlersen bebeğim sağliklimi stresinden hamileliğini yaşayamiyorsun.
0 oy
(188 puan) tarafından
Çocuğumun hastalığı  gereği eskişehire gideceğiz  eşim randevu aldı  hamgi hastanedeymiş  dedim  eskişehir  sehir devlet hastanesi dedi eyvah dedim devlet hasyanesiyse  yandık perişan olucaz o kadar diyorum yani

İlgili sorular

+1 oy
5 cevap 125 göst.
22 Eylül 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 29 göst.
13 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Arya455 (174 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 181 göst.
4 gün önce Diğer kategorisinde Zzzzzz (1,322 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 168 göst.