+1 oy
643 göst.
Aile kategorisinde tarafından

"Bir adamın babasını, bir kadının kocasını ismi ile çağırması mekruhtur."

✅Yani kadın kocasına; Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin değil; Ahmet Efendi, Mehmet Efendi, Hasan Bey, Hüseyin Bey diye hitab edecek deniyor.

............................

✅Eski Yeşilçam filmlerinde bile hep böyleydi, kadınlar kocalarına Ahmed Efendi, erkeklerde hanımlarına Fatma Hanım vs derlerdi.

✅Önce bu hürmeti yok ettiler, sonra karı kocanın arasını vıcık vıcık ettiler, sonra iki rakip haline geldi, şimdi ise artık kanlı bıçaklı...

✅Bizim örfümüz adetimiz İslam Hukukundan iktibas; nezaket, zerafet ve letafet doluydu, şimdi ise Haçlı Batıdan ithal kerahat, münkerat ve fuhşiyat doldu...

✅Allah biz aslımıza iade eylesin...

Allah'ım gelen günleri, geçen günlerden hayırlı kıl.

---------

✅ Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. 

✅ Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini şaşırmayasın.

◼️Hazreti Mevlana Hazretleri 

✅ Allah'aﷻ tevekkül ve teslimiyet içerisinde, O'nun rıza-i ilahiyesi istikametinde yaşarsak, Cenab-ı Hak da bizleri, bizler için hayırlı olanlara yönlendirir...

Ben ESIME BEYEFENDI DIYE SESLENIRIM ISMI UZUN :):) iyide yapıyormuşum 

28 Cevaplar

0 oy
(8,449 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap

Simdiki nesil öküzzz ***** mal diye çağırıyor :'(

-Reklam-
+1 oy
(2,211 puan) tarafından

Biz ikimizde aynı okulda görev yapıyoruz, bey ve hanım diye hitap ediyoruz, alışkanlık haline geldi zamanla :) bazen oğlumuzda anne hanım baba bey diyor :)

tarafından
Hahhaha yerim ya
0 oy
(941 puan) tarafından
Ben eşime dedim bir kere. Vay beyefendi mi olduk şimdi aşkım canım cicimelre ne oldu dedi triplendi
tarafından
Hahahahhaha valla aynısını yaşadım sırf bu yüzden trip atmıştı bana
tarafından
Ya hicgulecem yoktu:)
0 oy
(700 puan) tarafından

Ben.esime adam diyorum hic ismini yuzune soylemem.oda benim adimi demez o canm cicim yapar ama ben onuda yapamam.:))

Efendiyi.beyefendiyi hakaret sayiyorlar :))
0 oy
tarafından

Çok resmi  geldi bana:D

tarafından
Hahaha valla çok uzun en iyisi beyefendi gel yemek ye  hemen gelir
tarafından
Ha birde biz kürtlerde yani bizde eşinin adını buyuklerin yanında almak ayıptır
(12,840 puan) tarafından
Kayınvalde ve kayınpeder ile sofraya oturup yemek yemek çocuğunu kucağına almak da ayıp gonca sizde dimi
tarafından
Evet ama benim kayinpederim dayım olduğu için:):) sıkıntı  tinne
(593 puan) tarafından
Genelde pîti diyorlar :)) ca vırda denaxu bide min :))) kîzi ez tera dibejim :))
tarafından
Ere de beje  du  ci dıveji huşkamin  buke   ez denağu dıdım çabu  zu beje  de  zuke:):):):) puhapuha
tarafından
Ne diyonuz bacim hicbirsey anlamadım bizde ayıp falan yok gayet hayatım canım var yani ☺
(12,477 puan) tarafından
Benim kayınpederim de dayım ilk başlarda çok utandım ondan şimdi kanka olduk ;)
(593 puan) tarafından
Hahahaah bizim vanli erkekler genellikle böyle hitap eder :)))
tarafından
Ere le  da ğeberdide  cık vana bıne   bende  erciş  sivesindenim
(593 puan) tarafından
Yaa ercisli misin
tarafından
Evet ercişte  büyüdüm  baba evim erciş canim
(410 puan) tarafından
Buram buram memleket özlemi.vanımı er ercişimi çaldıranımı özledim bea
0 oy
tarafından
Hahahaa bende beyim derim o da hatun diyor kurban olurum ama birileri de olsa misafir falan hep hanım der ☺
0 oy
(7,559 puan) tarafından
Hiçte öyle efendi filan diyemem
tarafından
Bendee
0 oy
(15,532 puan) tarafından

4 yıllık evliyim esime adıyla seslenmedim hic. Ya canım ya aşkım cok nadir beyfendi derim. Sinirli ise laaan derim:D

0 oy
(4,650 puan) tarafından
Ben hiç isimle hitap etmem ettgm gün bişey mi yptm der çok çok nadir isimle hitap ederim dediğim gbi hitap etsem adam bı tuhaf olyr;)
0 oy
(1,921 puan) tarafından

Aşkim gulum takilyoz gicik.oldugumda derim.beyefendi diye ama nor.alde diyemem ya galiba :ermm:

0 oy
(11,217 puan) tarafından

Ben sinirlenince ...... efendi derim.:) ama normalde demem. Kizimada asla ne bana ne babasina ismimizle hitap ettrmem. 

0 oy
(8,946 puan) tarafından
Bende pek ismiyle şey etmem askim bitanem balım vsvs ama biseye kızarsam derim:))))
0 oy
(1,310 puan) tarafından
4 buçuk yıldır evliyiz ve ilk günden beri hep ismiyle hitap ederim oda aynı şekilde
0 oy
(16,490 puan) tarafından
Ayyy bırak ismi direk mustiii die çağırıom ben 

Bilmiodum mekruh olduğunu

Tşk ederim.bilgin için canim
0 oy
(5,914 puan) tarafından
Hep aşkım diyorum  ismiyle cok nadir söylerim nerde olursam olayim onun ailesindede kendi ailem de yanlarinda aşkım derim öyle alışmışım esimde öyle bebegim aşkım oda ismimle cok nadir söyler  hic sevmedigim kelime kocacim karicim:))
0 oy
(1,785 puan) tarafından
Ben kociş diye hitap ederim oda hayatım der
0 oy
(3,151 puan) tarafından
Kocama o sekilde seslensem disarda yabancı bı adamla konuşuyor gibi hissederim sonuçta samimi olmadığımız kişilere hanım bey ve diyoruz ne biliyim. En iyisi hayatım canım falan ne çok cıvık ne çok resmi :)
0 oy
(1,569 puan) tarafından
Aşkiletam diyen var ne diyon :)
0 oy
(2,722 puan) tarafından
Bn esime.... bey diye seslendigimde bey deme lazim olur diyo (. ❛ ᴗ ❛.)
0 oy
(7,126 puan) tarafından
Eşime bir kez olsun ismi ile hitap etmedim ama işin dini boyutundan değil dilim varmadigi için  (≧▽≦) 7 senedir birlikteyiz 5 yıllık evliyim şimdi söylesem sanki tilsimi bozulacak gibi hissediyorum. Eşimde aynı şekilde bana ismimle hitap etmez . Canım ,can , hayatım yetiyor bize.  Kavga da falan edecek olsa çok kötü kalbim kırılır herhalde . İlk evlendiğimizde eşim anne babasının yanında gayet rahat canım diye seslenirdi kaynanam ayıp falan diye on kere diyince iyelik ekini atıp can diye seslenmeye başladı . Bende o zamana kadar hişt pist derdim  o öyle alistirinca bende bu şekilde hitap etmeye başladım. Bazen iki yaşında ki kızımda peşimden can can diye koşturuyor hoşuma gidiyor (✿^‿^) çok uzun oldu yav (≧▽≦) . Ek olarak aşkım kelimesi de aşırı samimiyetsiz vicik vıcık duygusuz bir hitap sekli olarak geliyor bana boggg

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 239 göst.
22 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 1,191 göst.
9 Haziran 2019 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 336 göst.
15 Nisan 2023 Diğer kategorisinde 1Gozbebegimmm (2,726 puan) tarafından soruldu
0 oy
52 cevap 1,667 göst.