Gebelikte Unutkanlık Yaşanması

0
38
Gebelikte Unutkanlık

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudu bir dizi değişim yaşar. Bu değişimle birlikte birçok sorunlar ortaya çıkar. Hamilelik sürecinde anne adaylarının en sık yaşadığı sorunlardan birisi unutkanlık sorunudur. Gebe olduğunuz zaman hafızanızın zayıfladığını, normalde unutmadığınız şeyleri unuttuğunuzu görür endişeye kapılırsınız. Bu durum hamilelik sürecinde her gebe kadının yaşadığı gelip geçici sıkıntılardır. Doğum sonrası bu unutkanlığın geçeceğini söyleyerek sizi bir parça olsun rahatlatalım. Gebelik döneminin ilk aylarında unutkanlık yaşanmasının sebebi vücuttaki hormonal değişikliklerdir.

Gebelikte Unutkanlık

Doğum Düşüncesi Unutkanlığa Neden Olur

Anne adayının doğum sırasında yaşayacağı güçlükleri düşünüp endişelenmesi de annede unutanlığa neden olur. Böyle durumlarda annenin gelecekle ilgili iyi şeyler düşünüp kendini rahatlatması gerekir. Psikolojik sorunları aşma konusunda tek başına yeterli gelmeyen annelerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekir. Hamilelik sırasında yaşanan stres de annede unutkanlığa neden olur.

Gebelikte Unutkanlığın Nedenleri

Anne adayının fiziksel ve ruhsal değişimlere ayak uyduramaması, bu durumun sonucunda uyku sorunu çekmesi de anne adayında unutkanlığa neden olur. Anne adayı gündüzleri fırsat buldukça uyumalıdır. Hamilelik döneminde yaşanan depresyonları da hamile kadınlarda unutkanlığa neden olur. Unutkan olmanız depresyona girdiğiniz anlamına gelmez. Hayata karşı ilginin azalması, hayatta hiçbir şeyden zevk almama durumu, sürekli kötümser bakış açısına sahip olma gibi durumlar da unutkanlığınızı tetikler.

Gebelikte Unutkanlık sorunu

Gebelikte Unutkanlığa Karşı Nelere Yapılmalı

İlk aşamada gebe kadının hamilelik sürecinde unutkanlık, dalgınlık ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumların yaşanmasının normal olduğunu kabul etmesi gerekir. Bu sorunlar bütün gebelik geçiren kadınlarda görülen bir durumdur. Bu durum için kendinizi suçlamayın. Olaylara iyimser ve pozitif açıdan yaklaşmayı deneyin. Aksi halde işler daha da kötüye gider.

Hamilelik sürecinde uyku düzeninizi ayarlayın. Fırsat buldukça uyumaya çalışın. İyi bir uyku sizi rahatlatacak, güne daha zihinde başlayacak, unutkanlığınız sona erecektir.  Hamilelik sürecinde hiçbir şeyi kafaya takmayın. Rahat olup kendinizi rahatlatacak teknikler geliştirin. Bunaldığınız zaman bir arkadaşınızla dertleşin. Hiçbir sorunu içinize atmayın. Psikolojik sorunları aşma konusunda gerekirse yardım alın.

unutkanlık

Yapılacak işlerinizi planla sokun. Kendinize küçük bir ajanda alıp yapacağınız işleri buraya yazabilirsiniz. Anahtarınızı, cüzdanınızı, kimliğinizi özel bir yerde saklayın. Genelde bu 3 lü hep unutulur. Faturalar, önemli toplantılar gibi bilgileri evde bir köşeye yazarak not alın.  Zihinsel kodlama yöntemini kullanın. Yeni tanıştığınız birisinin adını unutmamak için aynı isimde başka bir arkadaşınızla kodlayabilirsiniz.

Sizce bu yazı yararlı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz