Hamilelikte Yapılmaması Gereken : Her Şey!

1
16
hamilelikte kaçınılması gerekenler

Hamilelik dönemi kadınların genel olarak hayat akışları sırasında kendileri ve bebekleri için ayrı bir hassasiyet arz eden dönem olarak yer almaktadır. Bu süreci en az sıkıntıyla atlatıp çocuğunu kucağına almak muhtemelen tüm anne ve babaların ortak temennisidir. Anne adaylarının sahip oldukları fizyolojik ve psikolojik etkenler göz önüne alındığında kadınların hamilelik süreci ve hamilelikte yapılmaması gereken unsurlar çeşitlilik gösteriyor olmasına rağmen genel olarak konuşmamız gerektiğinde belli başlı birkaç önemli husustan bahsedebiliriz.

Hamilelik Sürecinde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için öncelikle anne adaylarının uzak durmaları gerekenler vardır. Özellikle ilk üç içerisinde tüketildiğinde zararlı olabilecek gıda ürünlerini bilmeleri gerekmektedir. Çiğ et, pastörize edilmemiş süt ürünleri ve çiğ yumurta tarzı gıda ürünlerinin tüketilmemesi gerekmektedir. Gıdaların tüketilmesi hamile kadınlarda bazı hastalıkların görülmesine ve zaman zaman besin zehirlenmesi yaşamalarına yol açabilmektedir.  Fazla şekerli ve yağlı gıda tüketimine bağlı olarak anne adayında yaşanan hızlı kilo alımı bebek için de ciddi riskler oluşturabilir. Doğumu zorlaştırma ihtimalinden dolayı kaçınılması gereke ürünlerdendir. Aynı şekilde tuz tüketimi de belli bir seviyede tutulmalıdır ki ani tansiyon yükselmelerine bağlı gebelik zehirlenmeleriyle karşı karşıya kalınmasın.

hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Sigara ve alkol gibi ürünler ise hamilelik süresi boyunca kesinlikle tüketilmemelidir. Bu ürünler anne ve bebek sağlığı için son derece tehlikeli ve doğum sonrasında bebekte kalıcı hasarlar yaratabilme ihtimalini de barındırmaktadırlar.

Hamilelikte Stres Faktörü

Anne adayları bebeklerinin sağlıklı gelişimlerine katkı sağlamak için beslenme alışkanlıklarına dikkat ettikleri kadar aynı zamanda kendi ruhsal dengelerini de korumalılardır. Hamilelik döneminde maruz kalınan yoğun stres ve baskı hem düşük riskinin arttırmakta hem de anne ve bebek için ilerleyen süreçlerde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Hamilelikte Giyilmemesi Gerekenler

Gebelik döneminin son aylarına karının daha belirgin olması ve kilo alımının da artmasıyla birlikte anne adaylarının kendilerini daha rahat hissedecekleri ve özellikle karın ve uterus bölgesine baskı yapmayan kıyafetleri tercih etmeleri onların günlük hayattaki hareketleri belli ölçüde devam ettirebilmelerine yardımcı olacaktır. Dar ve sıkan giysiler onların hareketlerini kısıtlar ve nefes almakta zorlanmaların sebebiyet verebilir. Aynı zamanda hamilelik sürecinde vücudun ağırlık merkezindeki değişikliğe bağlı olarak kendilerini zorlamamaları ve herhangi bir kaza yaşamamaları adına anne adaylarının topuklu ayakkabı giymekten de kaçınmaları gerekmektedir.

hamilelikte tüketilmemesi gerekenler

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Aktiviteler

Bir anne adayı olmak hayat koşullarınızda belli başlı değişiklik yapmanızı gerektiriyor olsa da en azında fiziksel olarak hareket alanınızı kısıtlaması için doğuma birkaç kalana kadar vaktiniz olduğunu unutmayın. Kadınların hamilelik döneminde tamamen hareketsiz kalması ve kendilerine aşırı korumacı davranmaları gerektiğine dair olan yaygın düşünce tarzı son birkaç yıldır bazı değişimlerle karşımıza çıkmaktadır. Şöyle ki hamilelik sürecinde asıl kaçınılması gerekenin dokuz ay boyunca hareketsiz kalmak olduğu doktorlar tarafından da özellikle vurgulanmaktadır. Anne adaylarının son birkaç aya kadar spora ve yoga tarzı aktivitelerine devam etmeleri ancak hamilelik dönemleri öncesinde böyle bir deneyimleri yoksa doktor tavsiyesinde yapmaları önerilmektedir. Burada kast edilen çoğunlukla yürüyüş ve yüzme tarzı hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından risk oluşturmayacak faaliyetlerdir. Aksi halde zararlı olabilecek sportif faaliyetlerden de kaçınılması gerekmektedir. Tabii ki bu söylediklerimiz yüksek düşük riski taşıyan ya da doktor tavsiyesiyle hareketlerini kısıtlaması gereken anne adaylarını kapsamamaktadır.

Anne adaylarının özellikle dikkatlerinin çekildiği ve hamilelik sürecinin özellikle ilk aylarında kaçınılması gereken diğer hususlar ise hamam, sauna ya da jakuzi tarzı rahatlatıcı etkisi olan yüksek dereceli sıcak su alanlarıdır. Bu tarz sıcak su alanları hamilelerin düşük yapma riskini ciddi oranda yükseltmektedir.

Hamilelikle ilgili tüm makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz