Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Beslenme Hamilelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?

Hamilelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?

Hamileliğiniz hakkında endişe duyan bir anne misiniz? Hamilelikte antibiyotik almanın güvenli olup olmadığını çok mu merak ediyorsunuz? Eğer öyleyse, endişelenmeyin, çünkü yardım etmek için buradayız!

Hamilelik sırasında, sabah bulantısı, şişkinlik, kabızlık, sırt ağrısı, kilo alımı, su tutma nedeniyle bazı vücut bölgelerinin şişmesi, vs. gibi istenmeyen bazı semptomlar yaşayabilir. Fiziksel rahatsızlıklara ek olarak, çoğu hamile kadın, hormonal değişikliklerin neden olabileceği ruh hali değişiklikleri, sinirlilik, kaygı vb. problemleri geçirebilir. Bildiğimiz gibi, antibiyotikler, vücudun insanlarda hastalıklara neden olabilecek mikrobiyal enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olmak için doktorlar tarafından verilen güçlü ilaçlardır.

Kronik hastalıkların görülme sıklığının artması ve enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik ağının genişlemesi ile hamilelik sırasında ilaç kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Korkulmasına rağmen, hamilelik sırasında alınan tüm ilaçlar mutlaka tehlikeli değildir. Enfeksiyon gibi birçok durumda, annenin ve fetüsün rahatı için ilaçlara ihtiyaç duyulur. Örneğin hamile olan bir kadında idrar yolu enfeksiyonu vakası, fetüste antibiyotiklerin olası olumsuz etkilerinden çok daha zararlıdır.

Antibiyotikler mantar, viral ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için sağlanan temel ilaçlardır. Bazıları dar spektrumda (örneğin- penisilin) bir veya birkaç enfeksiyonu tedavi eder; bazıları ise geniş spektrumdadır (örneğin-tetrasiklin veya ampisilin) ​​ve bir dizi bakteri spesifik hastalığı tedavi eder.

Antibiyotiklerin güvenliği nasıl belirlenir?

Antibiyotikler tedavi için çok önemlidir ve hamilelikte yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Gıda ve İlaç İdaresi hamilelik sırasındaki güvenliğine bağlı olarak A, B, C, D ve X kategorilerinde belirli antibiyotiklere puan verirmiştir. A ve B grubundaki ilaçların genellikle hamile kadınlar için güvenli olduğu düşünülmektedir. 2011 yılında Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Kongresi (ACOG), gebelikte genel olarak öngörülen antibiyotiklerin güvenliğini onaylamıştır. 

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Doktor ve araştırmacılara göre, hamile bir hastaya antibiyotik reçete edilmeden önce bazı durumlar gözetilmelidir. (Doktorlara tavsiye edilmiştir)

 • Başka bir tedavi seçeneği yeterli olmazsa antibiyotik kullanın.
 • Mümkün olduğunca ilk trimesterde antibiyotik reçete etmekten kaçının.
 • Güvenli bir ilaç seçin (tipik olarak hamile kadınlarda test edilmiş eski bir antibiyotik).
 • Mümkünse, tek ilaç reçete edin.
 • Etkili olduğu kanıtlanmış en düşük miktarda dozaj tavsiye edin.
 • Hastalara antibiyotik tedavisi sırasında reçetesiz ilaç kullanmamalarını önerin.

Doktorlar gerekli olmadıklarında antibiyotik kullanıyorlarsa, hastalar gereksiz yere riske maruz kalabilirler. Bu özellikle hamilelikte geçerlidir, çünkü hem anne hem de bebeği zor durumda kalır. Bazı ilaçlar doğmamış çocuklara tamamen zararsız olabilir, ancak bazılarının önemli malformasyonlara neden olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte kullanılan güvenli antibiyotikler hangileridir?

Gebelikte, antibiyotikler sadece doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılmalıdır. Hamilelikte hangi antibiyotiklerin güvenli olduğunu belirlemek için bir kadın doğum uzmanına danışmak önemlidir. Hamilelik sırasında güvenle reçete edilebilecek bazı antibiyotikler şunlardır:

hamilelikte antibiyotik
 • Penisilin
 • Amoksisilin
 • Eritromisin
 • Oxacillin
 • Ampisilin
 • Keflex
 • Ancef
 • Gentamisin
 • Neomisin
 • Nitrofurantoin
 • Klindamisin

Hamilelikte kaçınılması gereken antibiyotikler hangileridir?

Bazı antibiyotikler doğum kusurları yaratabilir ve bebeğinizde tıbbi sorunlara yol açabilir, bu nedenle bunlardan kaçınmak en iyisidir. Doktorunuz iyi bilgilendirilmiş ve olumsuzlukların farkındaysa, ilaçlar hakkında emin olmadıkça bazı ilaçları size vermeyecektir. Hamilelik sırasında, bazı antibiyotikler bebeği birinci ve üçüncü trimesterde etkiler, bazıları ise hamilelik boyunca etki eder.

Aşağıdaki antibiyotikler D kategorisinde, gebelik için güvenli olmayan olarak sınıflandırılır:

 • Streptomisin ve Kanamisin, işitsel sinirlere zarar vererek, yeni doğanlarda işitme kaybına neden olur.
 • Tetrasiklin, minosiklin, doksisiklin ve oksitetrasiklin bebeğin dişlerinde renk bozulmasına neden olur.
 • Sülfonamid, safra metabolizmasını ve bebeğin karaciğerindeki taşınımı engeller ve ayrıca yenidoğan sarılığına da neden olabilir.
 • Macrobid ve macrodantin bebeğin kırmızı kan hücrelerini etkiler.

Gebelikte sık görülen enfeksiyonlar

Antibiyotik tedavisi gerektiren, hamilelik sırasında karşılaşılan en yaygın enfeksiyonlar şunlardır:

 • Vajinal Enfeksiyonlar: Metronidazol, bakteriyel vajinoz ve trichomoniasis gibi vajinal enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Daha önce doğuştan doğum kusurlarına neden olduğuna inanılıyordu ancak daha sonra güvenli ilan edildi.
 • İdrar yolu enfeksiyonu: Bu rahatsızlık, hamile kadınların karşılaştığı yaygın bir durumdur. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu için antibiyotikler şunlardır:
 1. Nitrofurantoin (Macrobid / Macrodantin olarak da bilinir) :36 hafta sonrasına kadar tavsiye edilir, çünkü foetusun kırmızı kan hücrelerini olumsuz yönde etkileyebilir.
 2. Trimethoprim (ayrıca Bactrim / Septa olarak da adlandırılır): Genellikle folik asidin emilimini engeller ve bebekte beyin ve omurilik sorununa neden olabilir. Kaybı kapsayacak şekilde günlük vitamin ve folik asit takviyesi ile alınması tavsiye edilir.

Hamilelikte antibiyotik kullanımı, bazı ciddi hastalıklar dışında, genellikle önerilmemektedir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebeklerde Egzama Neden Olur, Nasıl Geçer?

Egzama, bebeğinizin cildinde, genellikle ilk birkaç ayında kırmızı, kabuklu lekeler olarak ortaya çıkabilir. Bu yaygın bir durumdur ve tedavi edilebilir. Birçok bebek bunu geçirebilir....

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bebeklerde Pamukçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeklerin beslendikten sonra dillerinin beyaz olması normal olsa da, bu beyaz yumruların aslında bebeklerde pamukçuk olmadığından nasıl emin olabiliriz? Bu yazımızda, bebeklerde pamukçuk nasıl tespit edileceğini,...

Yenidoğan İhtiyaç Listesi

Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli şeyler nelerdir?  Her ne kadar sadece bebek doğduktan sonra alışverişe başlamanız gerektiği yaygın bir inanç...

GÜNCEL BİLGİLER

Kışın Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamile olmanın getirdiği ekstra sorumluluk duygusuyla birlikte anne adayları kendileri ve bebeklerinin sağlığı konusunda çok daha dikkatli olmaya özen gösteriyorlar. Yaşadıkları bu...

Pelvis Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte pelvis muayenesi sırasında çatı bölgesindeki kemiklerin şekline ve ölçülerine de bakılır. Pelvis darlığı normal doğum için gerekli olan açıklığın olmaması anlamına gelir. Çatı...

Lohusalık Nedir Ne Kadar Sürer

Her hamilelik dönemi ayrı bir hikâyeyi içinde barındırıyor. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız an itibariyle lohusalık nedir sorusunun cevabını aramaya başlıyorsunuz. Bu konuda çok...

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğin hareketleri ile ilgili makalemize hoş geldiniz. Hamileliğin heyecan verici bir simgesi, ilk kez rahminizde bebeğin hareketlerini hissetmenizdir. Bu hareketler bebeğinizin canlı ve...

Doğurganlığı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Her ebeveyn belli bir yaşa geldiğinde çocuk sahibi olmak ister. Ancak hamile kalma sürecinde gecikmeler veya başarısız olma durumları görülebilir. Bunun birçok sebebi vardır....

1 haftalık gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte ilk hafta  annenin en yoğun duyguları yaşadığı dönemlerdendir. Zamanla değişen hormonlarla birlikte aldığınız bu yeni misafir haberi ve bedeninizde yaşayacağınız bir...

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Anne ve babaların en çok merak ettiği gelişim aşamalarından biri de bebeklerinin ne zaman oturmaya başlayacağıdır. Bağımsız oturmak bebeğiniz için dünyaya yeni...
11,452BeğenenlerBeğen
44,451TakipçilerTakip Et