Yalancı Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

0
147
yalancı gebelik

Yalancı gebelik kadınlarda psikolojik bir durum olup tıbbi bir terimdir. Fiziksel koşullara ve psikolojik sebeplere bağlı olarak anne adaylarının hamile olmadıkları halde bebek taşıdıkları hissine varmasıdır. Fiziksel değişimler ve anne olma hayali ile gebelik olabileceği düşüncesine kapılmasıdır. Burada anne adayının yalancı gebelik belirtileri ile gerçek hamilelik arasında ayrım yapması oldukça zordur. Beyin yalancı gebelik sırasında sinyalleri yanlış yorumlayarak östrojen ve prolaktin gibi hormonların salgılanmasını tetikler.

Yalancı gebelik belirtileri nelerdir?

Yalancı hamilelikten muzdarip kadınların çoğu, aynı hamilelik belirtilerini yaşadıkları için gerçekten hamile olduklarına inanırlar. Yalancı hamilelik belirtileri gerçek bir hamilelik ile aynıdır. Yalancı gebeliğin belirtileri şunlardır:

  • Adet olmama durumu
  • Şişmiş göbek
  • Kilo almak
  • Sık idrara çıkma
  • Cilt ve saç değişiklikleri
  • Göğüs hassasiyeti
  • Fetal hareket ve kasılma hissi
  • Mide bulantısı

Gebelik testte çıkar mı?

yalancı gebelik

Yalancı hamilelik, gerçek hamileliğin tüm detaylarını taklit ettiğinden, gerçekleri anlamak için doktor muayenesinin olması şarttır. Gebeliği doğrulamak için bazı testleri yapmak gerekir. Bu testler pelvik muayene de dahil olmak üzere fiziki muayene ile başlar.  Daha sonra bulguları doğrulamak için idrar tahlili yapılır. Ultrason ise hamileliğin doğru mu yanlış mı olduğunu belirleyen başka bir testtir.  Yalancı hamilelik durumunda fetüsün bulunmadığını gösterecektir. Ultrason %100 gerçek hamileliği kanıtlayan tek testtir.

Yalancı gebelik için bir tedavi var mı?

Ultrason gibi görüntüleme teknikleri ile gerçekten hamile olmadığını göstermek, sahte bir hamileliği sona erdirmenin en başarılı yoludur. Yanlış hamileliklerin doğrudan fiziksel nedenleri olduğu düşünülmemektedir, bu nedenle bunları ilaçla tedavi etmek için genel bir tavsiye yoktur. Ancak bir kadın adet düzensizliği gibi semptomlar yaşıyorsa, ilaç reçete edilebilir. Psikolojik dengesizlik yaşayan kadınlarda yalancı gebelikler orantısız olarak gerçekleşiyor gibi görünmektedir. Bu nedenle tedavi için bir psikoterapistin bakımı altında olmalıdırlar.

Yalancı gebelik yaşamak nadir bir durumdur. Gerçek hamilelik belirtileri ile aynı olması kafa karıştırıcı olabilir, ancak önemli bir ayrım vardır. Sahte bir hamilelikte bir bebek yoktur. Çünkü aksini gösteren belirtilere rağmen bebek ultrasonda görülmez. Sorularınız varsa veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın.

Sizce bu yazı yararlı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz