0 oy
511 göst.
Aile kategorisinde (1,271 puan) tarafından
Kızlar şimdiye kadar hiç keyfi oruç tutmamazlik yapmadım. Bir ramazan 9 aylık hamileydim o ramazan tutamadim. Geçen ramazan bebeğim 10 aylıktı emziriyordum ama çalışmıyordum evdeydim bir sıkıntı yaşamadan tuttum. Bu sene kızım 23 aylık. Hala emiyor. Ama ben çalışıyorum. Ve kızımin gece uykuları bir aydır falan çok bozuk. Uyuduğum saatler sınırlı 3 4 saat zor uyuyabiliyorum. Sabah uykusuz ise gidiyorum eve geliyorum iftar hazırla çocukla ilgilen sağlık olarak birkaç gündür özellikle çok kötü hissediyorum pilin bitmiş gibi. Geçen gün gözüm karardı oturduğum yerde kaldım bugün de kalbime ağrı saplanıyor uykusuzluk yorgunluk oruç. Dini bilgisi olanlar ben oruç tutmasam çok büyük günah olur mu  yerine ne yapabilirim cevaplarsanız çok sevinirim.

12 Cevaplar

+1 oy
(389 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Cnm Allah yardim eder sen tut alalhin izniyle bebeginde düzelir sende iyi olursun 
-Reklam-
+5 oy
(1,570 puan) tarafından
Bak cnm orucun bahanesi olmaz hani hamile olursun hasta olursun vb. Tm ama onun dışında tutmalisin bence çünkü rabbim güç kuvvet veriyo temmuzun ortasında tuttugumuzu bilirim ki havalar serin zaten pek susama olmaz acıkma olur ona da rabbim yardım ediyo.

Bak benimde oğlum 9 aylık sabah 5te uyanır gece 1e kadar toplasan 1 saat uyumaz ve baya yaramaz mesela bende 3-4 saat uyuyorum sahuru gece yatmadan yapıp yatalmayi düşünüyorum 
(16,127 puan) tarafından
Eski post canım
(1,570 puan) tarafından
Şimdi söyledin farkettim
+1 oy
(914 puan) tarafından
İş yerinden izin alsan dinlenmelisin ☺️
0 oy
(1,798 puan) tarafından
2 sene emzikli kadının tutmama durumu var kaza yaparsın ama ilmi bilgisi olan bir hocaya sorman daha doğru olur ismailağa fetva hattı var arayıp sorabilirsin 
tarafından
Bebeğin 23 aylık olmuş emzirmeden de beslenebilir bebeği emzirmişmooman geçerli Bi sebep değil diğer sebeplerin de keza öyle en doğrusunu Allah bilir
0 oy
(4,216 puan) tarafından
Yani eger hastalık derecesinde rahatsizsan tutmayabilirsin bunun yerine kefaret verebilir ve kendini iyi hissettiği bir zaman kazasini tutabilirsin sağlık açısından zarar veriyorsa oruç tutulmayabilir kişiye günahı olmaz sadece sevabından mahrum kalir
(1,271 puan) tarafından
Sağol canım çok tutmak istiyorum su güne kadar tuttum ama sağlık açısından çok zorlandığımi hissettim o yüzden bir yol bulmaya çalışıyorum
(4,216 puan) tarafından
Sen zaten bebek emziriyorsun bide rahatsizsin şimdi tutamazsan bile mutlaka kendini iyi hissettiğin zaman kazasini tut geçmiş olsun
0 oy
(1,271 puan) tarafından
...................
0 oy
(564 puan) tarafından
Emzirmeyi kesmelisin sırf emmek icin uyanıyo keske ramazan gelmeden kesseydin 
(5,953 puan) tarafından
Eski post neden nicin  eski postu hortlatirlar  anlamadim
(564 puan) tarafından
Ay hic tarihe bakmadım kim hortlatmis bide silmis ben kalmisim :)
0 oy
(2,949 puan) tarafından
Canim emziren kadın tutmaz evet ama bildiğim kadarıyla bir sınırı yok yani bebegin büyük ama emziriyorsun sonucta diyanetin fetva hattinu ara bence kesin bilgi almak daha doğru olur burda yazılan yorumlar göreceli
0 oy
(1,731 puan) tarafından
Dinde zorlama yoktur annem hep derdi bize okumuş etmiş değil ama din mantık işidir mantığıniza uymayan birşey dinde yoktur diye 23 aylık diyorsun ikinyasa kadar emzirme doğal olan gün içinde emzirmiyorsun galiba çalıştığın için sütünü sağmıyorsanda iş yerinde dinen yükümlüsün ramazan geliyor diye keşke bir kan tahlili falan yaptırıp doktorada danışsaydın iyi olurdu ama tutmak isterse de bir gün öncesinden yemekleri yapıp koy iftarı açtın biraz kendine  geldikten sonra yemeğini yap ertesi günün oruçlu gelip yapmak çok daha zor bende tutmak konusunda ikilemde kaldım evdeyim ama 9 aylık emiyor sürekli ve ben 2 emzirmeden sonra tansiyon sorunum var yakınımda bakacak kimse olsa düşünmeden tutacaktim ama denedim bu hafta birşey yiyip içmeden bayilcak dereceye geliyorum daha öğlen bide ama bir buçuk yaşında falan olsaydı emzirmeyi bırakırdım açıkçası ramazan yaklaşırken çünkü emmeye güvenip yemek yememe sorunu oluyor bir süre sonrada 
tarafından
Eski post
(1,271 puan) tarafından
Eski post bu zaten geçen sene kendimi iyi hissetmediğim için bir kısmını tutamamıştım bı postu da o zaman açmıştım. Bir önceki sene çocuğum 9 aylıktı aktif emziriyordum o zaman adet bile olmamıştım daha 30 gün sıkıntı çekmeden tutmuştum ama hem çalışıp hem çocukla ilgilenip bir taraftan emzirmek geçen sene vücudumu çökertmişti . Bu sene emzirmiyorum artık ama çalışıyorum biraz deneyeceğim zorlanmazsam hepsini tutacağım inşallah :)
0 oy
(2,679 puan) tarafından
Yerine yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Yaşlı ya da aklı dengeniz az değil ki kefaret vereseniz. Tutmak zorundasınız, İslam'ın şartı bu yönde. Kızınızı sütten kesebilirsiniz küçük değil ki artık 2 yaşına gelmiş. Eminim ki siz her zorluğa rağmen orucunuzu tuttuğunuzda Rabbim size daha çok sevap verecek. 
0 oy
(2,922 puan) tarafından
Ramazan gelince hastalıklar çoğalıyo abe :)
0 oy
(1,059 puan) tarafından
Eski post hortlamış      

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 96 göst.
13 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Yasmengungor (1,225 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 248 göst.
5 Nisan 2021 Aile kategorisinde Queen (141 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 103 göst.