+4 oy
2,174 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (8,937 puan) tarafından
Öncelikle kavga edecek karşıt goruse hakaret edecek olayı siyaset ve 3.dunya savaşına cevirecek olan postu okumadan çıksın

Çocuğunuzun aşılarını yaptirdiniz mi yaptırdıysaniz neden yaptirdiniz?

Yaptirmadiysaniz neden yaptirmadiniz?

Özellikle 18.ay aşıları ve karma asilardan sonra cocugunuzda olumlu yada olumsuz herhangi Bi değişiklik oldu mu?

83 Cevaplar

+17 oy
(3,812 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Çocuk enfeksiyon hemşiresiyim. Servisimize gelin menenjit, kızamık, rotadan yatan bebek ve çocukların g tedavilerinde ne kadar sıkıntı çektiklerini görünce eminim yaptırırsınız.  Ben gördüm yaptırdım. Ailemde etrafımda aşısız kimse yok. Aşıdan sıkıntı gören de görmedim. 12 yaşında kızım da hiçbir yan etki görmedim. 8 aylık bebeğim yaptırıyorum sıkıntı yok 
(3,812 puan) tarafından
Bizim ülke eradike edilen hastalıklar bile gelen mülteciler sayesinde daha güçlü bir şekilde ortaya çıktı. Çocuk enfeksiyon servisinde covid hastasına baktık inanın Suriyeli hiç covidli çocuk gelmedi.  3 aşının içeriği önemli karma olabilir. Bizim ülkede bu hastalıklar mevcut ve çocuklarımızı korumak gerekir diye düşünüyorum
(11,505 puan) tarafından
Bende bir soru sormak istiyorum hemşire hanım  kızım 2 yaşında menenjit aşısı için geç kalmış sayılır mıyız ve tek doz vurulsa olur mu rota aşısını vurdurdum ve Gecen bayramda rota virüsü bulaştı çocuktan kizim çok kolay atlattı bulaştıran çocuk neler çekti. Ben kesinlikle öneririm. Karma asilarda da hic bir etki gormedim kizim da ateş ya da huzursuzluk hiç yapmadı bugune kadar
(119,577 puan) tarafından
1 rotarix aldik bi menengokok diye bi asi aldim bunlar ucretli oldu icin biz aldik 1 asida onlar kendi yapti neydi onu bilmiyom ilk asiydi ve bacakdan yapmjslardi benim aldiklarimi koldan yaptilar
(3,812 puan) tarafından
Tuseminannesi olur yapılır tek doz.
Baby boyum bazı ırklar bazı hastalıklara doğuştan veya sonradan bağışık olabiliyor. Ülkeyi korumanın yolu aslında şu mülteci olayını çözümlemek. Aşıya bile gerek kalmayan yok olmuş hastalıklar malesef tekrar ortaya çıktı. Bir ara boğmacadan o kadar çok bebek yatışı aldık ki akıl fikir ermiyor. Sadece gördüklerimi söylüyorum. Aşıdan bir kazancım yok :) 3 aşı keşke bizde de olsa çocuklar bebekler hiç hasta olmasa.
tarafından
Oh bee ağzınıza sağlık inşallah okuyanlar ders alır biraz .aşı karsitlari aşı yaptiranlara cahil diyor da sanki hiç ilaç nebilim paketli ürün yemiyorlar galiba.onlarinda içinde ne olduğunu tek tek bilmiyorsunuz ve sadece aşıya karsisiniz.eminim çocukken sizide okulda asiladilar noldu hastalık hastası mı oldunuz sanki.
-Reklam-
+5 oy
(1,038 puan) tarafından
3 çocuğum var 

3unede yapmadım

Sıkıntı yaşamadım

Tam iki sene makale okudum indirmiştim. Gittiğim her yerde anlattım tepki aldım sildim uğraşmadım. Araştırmak daha önemli öyle herkes yapıyor bende yapayım demek daha kolay. Karma aşılarının sıkıntı olma.sebebi şudur. Siz hiç 5  hastalığı aynı anda gecirdiniz mi. Mesela gripken bir yandan başka tanısı konmuş 4 hastalık daha yaşadınız mı? Hayır. Çünkü bu fıtrata aykırı.ama karma aşı ile tamamen fıtrata aykırılığı zorluosunuz.bu da bağışıklığı zayıf olan bebeklerde ileriki senelerde sıkıntı yapıyor. Aşı yapılırken immunal testler yapılmıyor biliosnz her çocuk bir sayılıp yapılıyor. Ben 2.cocugu dogurdugum doktorla yarım saat konuştum. Aşı vurmayacagimi beyan etmiştim. Kendisi de bana sadece doğum aşıları ilgi alanım, ama tüm aşıları arastirdim kvit hariç hepsini zararlı görüyorum dedi. Doğum anında unutmuştum bebeğin aşıları yapılmayacak diye şiddetle hemşirelere kendisi söyledi varin siz düşünün bu doktor da bulunduğum ilçenin en iyi dokturu. Aşı konusunda donanimim çok ne sorarsanız cevaplarm
(1,038 puan) tarafından
Evet eğitmen hanım. Kvit aşısı oluyor bebekler aşırı şekilde kan yoğunluğu arttırdığı için bebekler hepatit oluyor  diye de hepatit b vuruolar sonuç olarak doğan asılı tüm bebekler sarılık oluyor. Benm ilk oğlum sarılık oldu. 2 3 tamamen asisizdi sarılık da olmadılar
(28 puan) tarafından
Şehitkamil Merve şehir
(8,937 puan) tarafından
Benim oğlumda sarılık oldu hatta kan uyusmazligindan kaynaklı sarılık dediler ilk önce doğduğunda aşı yapıldığını sonradan öğrendim acil sezeryan olduğum için aklıma gelmedi doğum aşıları şu bu diye
(1,038 puan) tarafından
Benim asi karşıtı arkadaş hatırlattı ben araştırdım doğumdan 4 ay sonra mutmain oldu kalbim.
(1,038 puan) tarafından
Eşim atanmadan önce gazikentteydim. Biliyorum oraları. Sonra Nizip e geldik
+1 oy
(589 puan) tarafından
Hepsini yaptırdım sadcee devletin yaptıklarını değil özel aşıları da yaptırdım. İleride bir hastalık kaparsa pişmanlık duymamak keşke yaptirsaydim dememek için. Örneğin iki yegenimden biri özel asilardan rotayi yaptırdı rota virüsü kaptı sonrasında asi olmasına rağmen zor atlattı. Diğeri yaptırmadı on günü gecik serviste yattı çok daha ağır geçirdi. Bu ara piyasa da bir aşı karşıtlığı dolanıyor onların yüzünden bizim çocuklarımızda hastalanıyor.. yıllardır kızamık çok görülmezken yeniden çoğalmaya başladı. Ayrıca bizim gibi her yerden ülkeden  yolgecen hani misali mülteci kabul eden bir ülke için hangi hastalığın nerede patlak vereceğini kestiremedigim için yaptırdım hepsini.
tarafından
Merhaba oglum 34 günlük bende özel aşıları yaptırmak istiyarum rota hariç başka neler var acaba ve hanii aylarda oluyar yardımcı olursanız sevinirim
(1,056 puan) tarafından
++++++++haklısın gercektende
(6,402 puan) tarafından
Hatirliyormusunuz koronadada böyle oldu bir aşı yaptilar sonra bir tane daha çıkardılar sonra bir tane daha diyerek hastalığı vücuda yaydilar ama tek dokunamadiklari çocuklardı koronadan ölen hastalanan çocuk olmadı bu kızamık salgını var diye manipule edip tekrar asi yapıyorlar çocukların fıtratıni bozmayın yazık günah onlar bizim gelecegimiz
(12,861 puan) tarafından
Leyna nimetrix ve bexsero
(48,804 puan) tarafından
menenjit asilari var rota harici
0 oy
(1,076 puan) tarafından
Ben de burda bekliyim.:))
(8,937 puan) tarafından
Amin cnm insallah Bi avazda kucağına al :))))
(1,804 puan) tarafından
Eğitmen benimde doktorum tetanoz önermedi ve vurulmadim Sezaryen oldum şükür 2 senedir hiçbirseeyim olmadı elhamdülillah... söylediğim gibi iç sesinizi dinleyin ve çevremde bir suru insan var çocuğuna yaptırmayan maşallah birşey olmadı çocuklarına biz 1 yaş aşıda karma aşı güya oğlum aşıdan sonra kabakulak oldu neyine güveneyim 3 gün 42derdece ateşle kuzum perişan hastane yanlış teşhis koydu özelde ki doktor Allah razı olsun o bildi apar topar yatış verildi kucağımda damar yolu açıldı da kurtuldu kuzum şimdi korumuş bu aşı?
Şuan 2 sene öncesine dönsem ne özel ne devlet aşısı vurdurmam söylediğim gibi 2. yaş aşıyı vurdurmadim iptal ettirdim...
(8,937 puan) tarafından
Galiba iç sesimi dinleyip aşı reddine basvuracam çünkü yaptirmayanlarin çocukları daha sağlıklı ve gerçekten karma aşı ve 18.ay asisi çocuklarda ters tepkilere neden oluyor
(1,804 puan) tarafından
Eğitmen anne olarak en iyisini siz bileceksiniz aşılı çocuklar hep hasta birde işte okulda olacak bilmem ne aşılı olupda ağır kabakulak kızamık olan çocuklar bile gördüm ben işte hafif atlatır bilmem ne bunlar hep palavra geliyor biz mis gibi doğan bebeklerimizin genetiğiyle oynuyoruz anne olarak ben hep ömür boyunca suclayacagim kendimi.
Kendi fikrim tabi siz daha iyi bileceksiniz ve inanirmisiniz 2 yaş aşı istemedim okadar vicdan olaraktan rahatım Rabbim meleklerimizi korusun keşke o 18 aydaki kadar aşıları yaptirmasaydim gene rahat olurdum kesin....hep ben aşı yaptırmayan annelerin postlara tebrik ettim burda
Tekrar kızamık aşısı çıkarmışlar çocuklar için onu duydum yaptırmam asla

.
(8,937 puan) tarafından
Olsun bundan sonraki asilar için çocuğu kurtarmissin ya bu bile önemli Bi adım
0 oy
(4,320 puan) tarafından
İkisine de yaptirdim yaptiriyorum yaptirirdim.  Yillardir denenmis asilar. Hatta yarin tatile gidicez ozellikle tatil oncesi yaptirdim ki az bira bagisiklik olussun 1 yas asisi kizamik salgini var diye tatil oncesinden yatird
(8,937 puan) tarafından
Anladım cnm çok saol
(196 puan) tarafından
Madem kizamik asisi korumuyordu neden bebekken 2 doz yapildi?Acikcasi Ben artik tiksinmeye basladim su asilardan baktilar koronada cocuklar asi yapilmadi Simdi de Bu yalani cikardilar neymis kizamik salgini nuksetti vs vs hedef Bu defa cocuklar oldu!Bakin korona asisi olan herkes pisman maalesef genc yasta kalp krizi ölumlerini tetikledi Bu bir tesaduf olamaz Bence Kesinlikle Ben buna inaniyorum cnm kuresel gucler nufusu virus ve asilarla azaltmayi hedef aliolar tabi yine karar sizin yaptirin diyemem yaptirmayin da Ben cok sukur olmadim cocuguma da kizamikasisi zorunlu oldugundan yaptirmistim
(407 puan) tarafından
Evet malesef benim 2 yakın akrabam durduk yere kalp krızı gecırdı yanı ailesi herkes aşıdan dolayı dıyorlar ölen akrabamın biri de eczanecıydı yanı ben sinovac oldum ama açıkcası çok pişmanım aşı oldugum ıcin
(7 puan) tarafından
Kizamik asisi kaçıncı ayda yapılıyor?
(4,320 puan) tarafından
12 ayda eskiden boleydi sonra suriyeliler falan artinca. 9. Aya da koymus saglik bakanligihem 9. Ayda hemde 12 ayda var .
0 oy
(2,821 puan) tarafından
Hepsini yaptırıdım ileriyi düşünerek yıllardır yapılan bi aşı sonuçta 
(8,937 puan) tarafından
Olumlu yada olumsuz herhangi Bi değişiklik oldu mu
0 oy
(1,450 puan) tarafından
İkisinede yaptirdim bir sorunda olmadi
(8,937 puan) tarafından
Kaçıncı aya kadar asi oldu peki
(4,320 puan) tarafından
Onceki sene 4 yas. Asisi yapildi mesela kizima. Pekistirme dozlari hatirlatma dozlari. Ben hatirliyorum okula gelip yaparlardi eskiden bize. İlkokul 1 . Sinif asisi 4 yasa cekilmiş kizima 4 yasinda yapildi son asisi
0 oy
(1,591 puan) tarafından
İki çocuğumada yaptırdım herhangi ters etki görmedim 
(8,937 puan) tarafından
Anladım cnm
0 oy
(2,809 puan) tarafından
Yaptırdım rota virüsü harici o özel aşı o zaman maddi yönden dolayı yaptırmamıştım ve her bebek ishal oluyo antibiyotik tedavisi ile geçti gerisini hiç kaçırmadım aşı ile çocuğumun bağışıklık kazandığını düşünüyorum korana aşısı oldum 3 doz sanırsam oldum koranayı Ayakta eşimde bende atlattık canım belki yanlış düşünüyo olabilirim 
(8,937 puan) tarafından
Herkesin görüşü tercihi kendine özeldir cnm doğrusunu bu olduğunu düşünüyorsan yaptirabilirsin
0 oy
(2,488 puan) tarafından
2 çocuğuma da yaptırdım bütün aşılarını aşı karşıtı değilim kesinlikle ve hiçbir sıkıntıları da olmadı şükür 
(8,937 puan) tarafından
Kaç yasa kadar asi oldu suana kadar
(2,488 puan) tarafından
2 yaş aşılarını oldu ikiside
0 oy
tarafından
Canım bu aşılar konusunda bende çok araştırıyorum kim ne derse desin bazı şeyler hiç mantigima uymuyor mesela rota virüs aşısı madem çok önemli doktorlar ısrarla yapın diyor neden devlet karsilamiyor yada menenjit gibi ben 1 yaşına kadar sağlık ocağındaki aşılarını yaptırdım 18. Ay aşısını yaptırmayı düşünmüyorum açıkçası çok fazla olumsuz yazı okudum ve aşıların içeriklerinde goril spermi dahi var doktorlar kendi evladına yapmazken bize psikolojik baskı uyguluyor çoğu en azından böyle yapıyor ücretli asilarda ben yaptırmadım artık yaptırmayı düşünmüyorum 
(8,937 puan) tarafından
Benide bunlar düşündürüyor zaten
tarafından
Bende inan cok kararsız kaldım ablam çok kızdı mesela neden özel aşıları yaptırmadın diye şimdi oda pisman
(7 puan) tarafından
Bazı aşıların otizmi tetiklediği söyleniyor 9. Ay aşısı için de geçerli mi? Bilgisi olan yazabilir mi
tarafından
Aşılar otizme neden olmaz
(8,937 puan) tarafından
Yanlış bilgi cnm asilar otizme neden olmaz sadece bazı asilar yani cıva oranı yüksek asilar cocukta var olan otizmi tetikler
0 oy
(3,052 puan) tarafından
Özel aşılar da dahil hepsini yaptırdım. Kışa girerken grip aşısı bile yaptırdım. Çok şükür oğlum bu kış bi kere grip oldu onu da çok hafif belli belirsiz atlattı. Yaptırma sebebime gelince de aşıların çocuğun hasta olmasına engel olacağına değil daha hafif yada belli belirsiz atlatacağına inanıyorum. Bana göre aşılar kişinin vücudunu var olan virüslerle önceden tanıştırma seklidir. Bu arada hiç bir aşı sonrası sıkıntı yaşamadık. 
(8,937 puan) tarafından
Anladım.cnm teşekkürler
0 oy
(2,916 puan) tarafından
Ben hepsini yaptırdım 

Neden? 

Yaptirmadigim zaman ya bişey olursa gibi sorular aklımdan çıkmadı

Zaten ben aşıya karşı değilim

Bu benim fikrim 

Hiç bir aşısı kalmadı 
(8,937 puan) tarafından
Hicbiseyle karsilasmadiysan no problem
0 oy
(3,560 puan) tarafından
Kızımda bütün aşıları yaptırdım oğlumda 9 aylık oldu 9 ay olana kadar her aşı oldu ama şimdi 9 aylık kampanya aşı kızamık var bunu düşünmüyorum yaptırmayı çünkü söylenene göre MRNA aşılarını  kızamık aşıları altında dayatacaklar çocuklara asla şu saatten sonra hiç bir aşıyı yaptırmayacağım
(8,937 puan) tarafından
Çok kararsiz kaldım aşı karsiti olmamama rağmen
(7 puan) tarafından
Normalde 9. Ayda var mıydı kizamiktan sonra mı bu aya eklediler. Het aşıdan sonra bebeğim çok huysuz ve düzeni bozuluyor aşı karşıtı değildim ama artık şüpheliyim.
(8,937 puan) tarafından
Normalde 12.aydaydi 9.aya çektiler
0 oy
(1,763 puan) tarafından
Yaptırdım menenjite bile bir dünya para verip vurdurdum aşılar önemli bence koronayi ben yaptırmadım gerek duymadım geçirdiğim için 
(8,937 puan) tarafından
Herhangi Bi etki tepki olayı oldu mu cocukta
(1,763 puan) tarafından
Otizim için diyorsan hiç alakası yok emin olabilirsin atmaca bir şey otizim sonradan olan bir şey değil
(8,937 puan) tarafından
Özel egitim öğretmeniyim bu saçmalığin olmayacagini en iyi ben bilirim asilar ve otizm ilişkisi zaten olamaz
0 oy
(2,916 puan) tarafından
Ha bu arada

Hiç yan etkileri olmadı

Ateş kol ağrısı dışında
0 oy
(738 puan) tarafından
Hepsini yaptırdım ama yaptırırken hep kafamda soru işareti oldu

Oğluma sadece özel aşı olan rota aşını yaptırmadım sadece o konuda çok pişmanım keşke yaptirsaydim . Kızıma yaptırdım çünkü oğluma yaptırmadım essek aklım işte 
(8,937 puan) tarafından
Kısmet böyleymiş
0 oy
(4,276 puan) tarafından
Tum asilarini yaptirdim. Ozel asilarida yaptirdim. 

Cevremde asi olmadigi icin kalici hasar olan insanlar var. Menenjit asisi olmadigi icin beyinde hasarlj bebek, su cicegi asisi olmadigi icin tek gozu gormeyen bebek. Tabi suan yetiskinler ama eski zamanlarda aileleri asilarink cok onemsememis. Ayrica rota virusu olup gunlerce hastanede tedavi goren bebeklerde cok duyuyoruz. Hatta anneminn arkadasinin bebegj olmus rota virusten bende olmusum olumden donmusum.

Yani sonucta ilac icinde ne oldugunu bilmiyoruz gibi dusunebilirsiniz. Ama uzun yillardir yapilan asilar. Bazi asilarin icinde sagliksiz bilesenler oabiliyo ama oranlari cok az. Fayda-zarar iliskisini dusunecek olursak faydalari daha yuksek. Bebegimi elimden geldiginde dogal ve saglikli beslemeye buyutmeye calisiyorum. Zararlli bi madde veya besin vucuduna gorecekse asidan veya ilactan girsin dusuncesindeyim.  Bebegimde bedensel bi hasar olacagina vucuduna cok az zararli madde girmesi taraftariyim. Bebegine 3-4 aylikken sagliksiz besinler yediirip asiya zararli diyenlerde var. 

18.ay asilarin olumlu-olumsuz bi etkisini gormedim. Otizm yaptigi yonunde gorusler var ama otizm dogustan olur. 18.ayda otizm var ise kendisini daha net belli eder. O sebeple 18.ay asisi ile baglanti kuranlar var. Bebegim 18.5 aylikken 2 li cumle kurmaya basladi ve kelime sayisi gun gectikce artti. Suan cogu seyi biliyo renkleri vs ogrendi. 20 aylik suanda. 
(4,276 puan) tarafından
18.ay asi ile ilgili baska ne cekinceniz var. Sizde bu konuda bilgilisiniz.
Ayrica doktorumuzda asilarini yaptirmamizi onermisti .
(8,937 puan) tarafından
Aşı otizm değilde 18.ay asisinda çocuklarda hiperaktivite dikkat eksikliği konuşma geriliği oluyormus üstelik bunu söyleyen insanların sayısı azimsanmayacak kadar çok fazla
(4,276 puan) tarafından
Otizm yaptigina dair duyumlari burada gordum.
Ben diger dediginiz belirtileri hic duymadim.
Saydiklarinizin asidan kaynakli degilde gunumuz cocuklarinim yetistirilme tarzindan kaynakli oldugunu daha cok dusunuyorum.
18.ayla birlikte bebe daha girisken olmaya basliyo.(kendi bebegim ve cevremde gozlemledigim 2 bebege gore yorum yapiyorum) Konusmak ,sosyallesmek,ortamlarda bende varim demek istiyo. Aileler bi sekilde bunlari baskilarlarsa dediginiz bulgular zamanla artiyo. Cok hareketli oluyolar enerji atmalari lazim ama siz cocugu eve tıkıp eline tablet ,telefon verirseniz dediginiz belirtilerin hepsi olur. Gunumuzde ki en buyuk sorun bu. Bayramdi ya ozellikle dikkat ettim anneler rahat oturmak icin veriyolar. Ben vermeyince cok yadirgiyolar. Bu yaslarda ki bebegin kosede sus-pus oturmasi anormal bence.  Suan algilari zihinleri de cok acik hemen ogreniyolar. Kesif cagindalar ,ilgi istiyolar.
Benim bebegim asiri hareketli 18.ay asisindan once de boyleydi asidan sonra da boyle.
(8,937 puan) tarafından
Asi otizm yapmaz önce bu yanlışı Bi duzeltelim eğer cocukta tanımlanamayan otizm varsa aşı içeriğindeki cıva ve etken maddeler var olan otizmi tetikler erken ortaya çıkmasını sağlar... çocuklara tv tablet vs olayı zaten en çok karşı olduğum şeydir dil sosyal gelişim içe kapaniklik hiperaktivite gibi şeyleri fazlasıyla etkiliyor 18.ay asisinin saydığım gerekçelerini ne yazık ki çok fazla sayıları azimsanmayacak kadar kişilerden duydum aşı karşıtı değilim bilim her zaman önceliklidir benim için neden bilmiyorum ama ilk defa bilime karşı içimde şüphe var aşı konusunda
(4,276 puan) tarafından
Asinin otizm yapmadigini bende biliyorum. Ama 18.ay asisiyla ilgili boyle bi baglanti kurulmus durumda. Otizm dugustandir. 18.aydan itibaren kendini daha fazla belli eder. 18.aya kadar bebeklerde birtakim gelismelerin yasanmasi beklenir. Bu gelismeler yasanmayinca da otizm tanisi koymak daha kolay olur.  
Asinin dediginiz diger zararlari olsaydi asi olan tum bebeklere ayni zarari olmaz miydi ? Ben bu sekil dusunuyorum acikcasi. Tum 18 aylik bebeklere ayni ası yapiliyo ama hepsi bu tarz rahatsizliklar yasamiyo.
0 oy
(2,443 puan) tarafından
İlk bebegimde kendimde tetenoz asisindan şeker yuklemesine kadar yaptırdım bebegimede son 4 yaş asisi kaldı bir onuda zamanı geldiğinde yaptircam smdi Rabbim nasip ederse yeni gebelik var gibi ondada hepsini yaptircam
(8,937 puan) tarafından
Anladım cnm hayırlısı olsun
0 oy
(2,593 puan) tarafından
Canım ben yaptirmayacaktim.  Doğumuma yakın halamla karşılaştık çok yaşlı o. Bende aşı yaptırmayı düşünmüyorum dedim. 1.5 yaşında kızım kızamık oldu vefat etti dedi. Bir aşı ilk çıktığında değil de gelistirildikten sonra yapılması gerekiyor hersey Allahtan geliyor ama çaresi varken çocukların atlatamazsa vicdan azabı içinden çıkmaz dedi . 2 çocuğuma da yaptırdım rota ve meningokok da dahil. Herhangi bir yan etki görmedim.  Biri 2 biri 3 yaşında 
(8,937 puan) tarafından
Anladım.cnm

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 938 göst.
0 oy
18 cevap 319 göst.
11 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Yagmur1265 (3,055 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 1,113 göst.
29 Haziran 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy