0 oy
450 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Tek çocuk bencillik mi sizce bugün kaynanamla konuşurken bna kızını tek bırakma bi kardeşi olsun dedi bnde biz tek çocukta kararlıyız hem daha kızım 6 aylık bunları düşünme dedim. Bana bencillik yapıyorsın dedi zoruma gitti tek çocuk bencillik mi oluyor kızlar? 

22 Cevaplar

+3 oy
(562 puan) tarafından
Ben kayınvalidene katılıyorum valla tabi şimdi değil bebeğin daha küçük ama bence insanın kardeşi olmalı 
-Reklam-
0 oy
(12,792 puan) tarafından
canım alakası yok. Tercih sızın emin oldukça hazır his edince yapılır ikinci
tarafından
Keşke böyle düşünse herkes sizin gibi bebem daha 6 aylık çevremdekiler hani ikinci diyor
0 oy
(1,737 puan) tarafından
Kız çocuğu olunca yalnız kalmaması daha iyi gibi ben kendi açımdan geride birbirine destek iki evlat bırakacağımı düşünerek rahat hissediyorum. Ama bir yandan da nice kardeşler var birbirlerinin kapılarını açmıyorlar. Ben de bu ikilemle  6 yıl sonra ikinciyi doğurdum geç kaldığım için aradan nesil farkı oluştu biri üniversitedeyken diğer lisede olacak şimdiki aklım olsa ikisini peş peşe yapardım
tarafından
O şekilde çok zor olurdu sizin için
(1,737 puan) tarafından
O zamanlar başımda hasta derdi yoktu yapabilirdim . Şuanda 3 çocuklu gibiyim zaten.
0 oy
(703 puan) tarafından
Kişiye göre degişik bence evet bencıllık ama sen hazır degılsen maddı manevı farketmez ıstemıyorsan bırsey dıyemez kımse bu halde zorakı yapılan cocukta rezıl olur zaten ama kardeşlik guzel sey cocugun 7/24 arkadası olur ev ıcınde ılerde saglam karakterde yetısmeyı basarabılırsek omurluk destek dost olurlar bırbırlerıne 
tarafından
Öyle ama doğumdan sonra çok kötü şeyler yaşadım iki kere ameliyat oldum ve enfeksiyonla mücadele ediyorum sırf bir ebenin hatasından dolayı çok yıprandım ikinci çocuğa yetişemem gibi geliyor
(703 puan) tarafından
Ama tatlım suan cok erken daha 6 aylık dıyosun saglık sıkıntıların da varmış yanı hemen olacak dıye sart mı var gelsın bır 4-5 yasına bakarsın ınsan benı 3 yıldan sonra doguma dair kötu anları sonrasında cektıgı zorlukları silip yenıden bebek ozlemıs hıssetmeye baslıyormus ben bunun gerçek olduguna ınanıyorum :) Zamana bırak kendını olacak yada olmayacak dıyr sartlama
0 oy
(497 puan) tarafından
Hayır herkes istediği kadar bakabileceği ona sadece mama ekmek süt bez dışında sevgi verebilecegi. Anlayışı insanlığı herşeyi ogretebilecegi kadar çocuk versin rabbim. 

Kimin maddi durumu kötüdür bir yapar 2 yapar kiminin iyidir ama ben bu kadarıyla baş edebiliyorum der 1 yapar kime ne beee aaa 

Ben 2 veya 3 istiyorum rabbim izin verirse.

Yanlız olmanın ne demek olduğunu biliyorum 15 yaşındayken kardeşim oldu o kadar arayı açmakta istemiyorum.  

Ana baba istedikten sonra 3. Ye b.ok yemek düşer 
tarafından
Aynen gelde bunu anlat insanlara
0 oy
tarafından
Daha kızın çok küçükmüş senin tercihin ama tek kalmamalı bence. İki oğlum var birbirilerini uyurken bile özlüyor insanın kardeşi olmalı bence:)
0 oy
(475 puan) tarafından
Ne alaka bencillik anlamadım daha önündeki bebek 3 5yasinda olsa doğur dese anlarım ama bencillikle bağdaştirmasini anlayamadim
tarafından
Yani diyor sen kendini düşünüyorsun kızını değil
(475 puan) tarafından
Kızın tek büyüyünce noluyorki bu kadar küçükken demesi çok sacma hemde eminim erkek olsun diye diyor beklemek istemediğinden daha bunu düşünecek kadar büyük Bi çocuğun yok çünkü yaşına girmemiş
0 oy
tarafından
Bencillik ile alakası yok bunun hem bu sizin kararınız kimseye laf düşmez 
tarafından
Demi bacım ya
tarafından
Aynen öyle yani kardeşi olsa tabiki güzel olur ama istemiyorsanız da bu size kalmış :)
0 oy
tarafından
ne bencelliği ya? o kadar hastalık geçirmişsin. bunu ne yüzle söyleyebiliyor bu? 6 aylık bebeğin, önce bir büyüyüp kendine gelmesi lazım. asıl şimdi çocuk yaparsanız, bu bencillik olur. daha kendisi bebek iken başka bir bebek için 2.plana atılacak
tarafından
Aynen bende bunu anlamıyorum ölümlerden döndüm ama ben umrunda değilim
0 oy
(710 puan) tarafından
Geçen Bi ünlünün videosunu görmüştüm. Anne babası ölmüş. Diyordu ki tek Bir kişi olsaydı. Onlardan bana kalan tek bir kişi... 
0 oy
(213 puan) tarafından
Bnce bu kişiye bağlı. Siz istiyorsniz yaparsiniz istemiyorsanız yapmazsınız. Bakacak büyütecek yetişecek yipranacak üzülecek gülecek eğlenecek sizsiniz. Başka kimsenin size bununyapmasina izin vermeyin. Sırf vicdan azabı için ikinciye yaparsqniz işte o zaman bencillik yapmış olursunuz 
0 oy
tarafından
Benimkide bir yaşında kardesi olmasını isterim bir tane bana gire tek cocuk ideal fakat hayat şartları ekonomik ve mental olarak eğer ikinci bir çocuğa hazır hissetmezsem sadece kardeşi olsun diye yapmam
0 oy
(196 puan) tarafından
Bazen ikinci çocuğun ilk çocuğa haksızlık olduğunu düşünüyorum ben de, çünkü kıskanıyor, papucu dama atılmış gibi hisseder gibi düşünüyorum için eziliyor, o yüzden tek çocuk düşünüyorum, tek çocuk arkadaşlarım iyiki tek çocuğum kardeşim olsa kıskanırdım, her şey benim tüm sevgi benim falan diyorlar hepsi memnun tek çocuk olmaktan
0 oy
(20 puan) tarafından
Ben hiç kardesim olsun istemezdim derdi olsa dertleniyon bilmem ne zaten bebekken arkadaş oluyolar ama büyüyünce ikiside farklı arkadaşlar ediniyo hiç anlasamiyolar ben kardeşimi ve ablamı aşırı seviyorum kardeşimin ve ablmain ne sorunu olsa üzülmekten kendim mutlu olamadim arkadaş gibi de değiliz onun ayrı benim ayrı arkadaşlarım var bilemiyorum su zamana fazla çocuk getirmeye gerek yok çok güzel giden bir evlilik anlayışlı bir koca varsa maddi şartlar da iyiyse belki bı tane daha yapılabilir. Ha bide nasip var dünyaya geleceğe engel olamazsin
tarafından
Aynen canım
0 oy
(2,031 puan) tarafından
Valla uykusuz kalacak biri varsa, emzirecekse kendinden geçecekse birde maddi imkan sağlayacaksa ben doğrurum. Benim eşimin annesi de dedi. Çok meraklıydın sen neden tek cocuk yaptın sen doğursaydın dedim ee imkanlar dedi. Eee imkanlar dedim bende sustu oturdu. Kime ne ya. Allah askına bana cok ayip geliyor bunların dillenmesi. 
tarafından
Değil mi bana da öyle geliyor kocam tarafı hepsi bu şekil soruyor çok tuhafıma gidiyor
0 oy
(48,906 puan) tarafından
biz bugun burdan nurayla buluştuk onun bebisiyle de yürüdük gezdik baktim bana tek çocuk tam iki cocuk cok gelir☺️Allah isteyene versin
0 oy
(2,223 puan) tarafından
Bencillik falan değil çocuğa uyup çocuk mu yapılır. Evet insanın kardeşinin olması güzel ama hayat standartlarıda ortada. Kaynanam kendisi mi bakicak masraflarini her şeyini o mu ustlencek. Ayrıca her kardeste anlasacak diye bir şey yok burda okuyoruz abi abla olaylarını 
tarafından
Evet ya biz de 5 kardeşiz evet güzel ama nasıl zorluklarla büyüdük sorsan hiçbirimizi öyle büyümek istemezdik
0 oy
(2,677 puan) tarafından
Bizim de bir hayatımız var ve bunu düşünmek bencillikse evet benciliz. Kardeş olsun diye bebek yapılmaz Rabbim her şeyi n hayırlısı versin ne kardeşler var keşke olmasa dedirten. Her ailenin dinamiği farklı köydeki bir tanıdık hayvancılık büyük ailenin yanında olmasına rağmen benden küçükken 4 çoğul doğurdu ben her şekilde çok rahatken ikinciyi düşünemiyorum kendine güvenen çocuk yapsın
tarafından
Aynen keşke herkes bakabileceği kadar çocuk yapsaydı yetim haneler bu kadar dolmazdı ve kendi çocukluğum dahil yarım bir çocukluk yaşamazdık
0 oy
(2,646 puan) tarafından
Bencillik olarak gormuyorum ama her insanin en azindan bir kardesi olmasi gerektigi kanaatindeyim. Benim esimde tek cocuk istiyordu hem manevi hem maddi acidan ama ikna ettim. Neden diceksin yarin bigun bu dunyadan gidicem ve o cocuk tek kalacak. Kuzendi, esti vs kardes gibi olmuyor. O yuzden kardesi var smdi 2 aylik, iyi ki de yapmisim diyorum.

Ama senin bunu dusunmen icin cok cok cok erken. Dusun benim ilkiyle arasinda 5 sene var. O yuzden zamanla fikrin degisebilir.
tarafından
Belki değişir ama şu an bu şekil düşünüyorum sadece insaların daha doğum psikolpjiisni bile atlatamamışken bu şekil konuşması canımı sıkıyır
(2,646 puan) tarafından
Sen bosver onlari, yakinlarin dahil fikir uretmeye bayilirlar insanlar :D sen ve esin buna karar verir.
0 oy
(6,552 puan) tarafından
Ne aceleniz varmış 6 aylık bebek var. Kaynanamda saçmalamış yani. Yaşın kaç canım 
tarafından
25 canım
(6,552 puan) tarafından
Ben 30 yaşında doğurdum ama bilgin olsun belirli bir yaştan sonra kafa Kesinlikle kaldırmıyor. Eğer ikinci de olacak diyorsan 30 a gelmeden yapmış ol. Nedense benim tüm sağlık sorunlarim ve pskolojik çöküşüm 30 yaşından sonra oldu

İlgili sorular

+1 oy
22 cevap 876 göst.
18 Haziran 2023 Aile kategorisinde Brf.... (39 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 214 göst.
6 Mart 2023 Diğer kategorisinde Nehirrr (780 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 300 göst.
9 Şubat 2022 Aile kategorisinde Arifekalan (157 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 255 göst.