+1 oy
544 göst.
Aile kategorisinde (15 puan) tarafından
Kızlar kimseye soramadım çok çekindim dün gece gusül alamadan uyuyakalmisim şimdi uyandım duş alacagim ama çok takıldım orucum olurmu acaba lütfen biri beni bilgilendirin çok utanarak soruyorum hakkınızı helal edin

16 Cevaplar

+2 oy
(28 puan) tarafından
Olur oruç..sadece namaz olmaz
(2,666 puan) tarafından
Neye dayanarak dediniz ?
(28 puan) tarafından
Benm eşim hoca herseyi arastirir en dogrusunu bulana kadar
(2,666 puan) tarafından
Hmm tmm
-Reklam-
+2 oy
(809 puan) tarafından
Oruca başlamak için hadesten taharet (cünüplükten temizlenme) şart değildir. Cünüp olarak sabahlamak oruca zarar vermez.

Kişi eşiyle cinsi münasebette bulunur, yorgunluk hali veya uykuya dalmak gibi gayri ihtiyari sebepler neticesinde imsaktan evvel gusletmeyi unutursa veya vakit darlığından dolayı aç kalmamak için önce yemeğini yese sonra gusül almak istediğinde vaktin kalmadığını fark etse bile oruca başlamaya engel değildir.

İmsaktan sonra hangi vakit olursa olsun, gerek sabah namazı vakti, gerek kaba kuşluk, gerek öğleden sonra, yemez, içmez guslünü alır, orucuna devam eder.
(3,101 puan) tarafından
Ülkenin %90 i bunu yanlış biliyor üşenmeden tüm cevapları okudum her ramazanda aynı soru soruluyor her sene de herkes yanlış cevap veriyor:) doğru cevabı verdiğindede linçleniyorsun
(809 puan) tarafından
Doğru cevap 1 tanedir. İstedikleri kadar linçleyebilirler Elhamdülillah ki Allahın hükmünü doğru ifade edince öleceğimi bilsem bile susmam.
+1 oy
(2,013 puan) tarafından
bir namaz vakti gecmis ustunden 
+1 oy
(2,666 puan) tarafından
Bunu geçen sordum. Ramazandan önce. İmsak vaktine abdestli girmen gerekiyor. 
+1 oy
(15,745 puan) tarafından
Uykuda ihtilam olmak orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb durmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Ancak ağıza su verince gargara yapılmaz. Sadece ağıza suyu alıp boşaltırsınız
+1 oy
(16,081 puan) tarafından
Bu sorunun cevabını burdan bulamazsin herkes bir şey der. Güvenilir bir hocaya sor. Ama keşke böyle zamanlarda daha dikkatli davransaniz 
(230 puan) tarafından
Bencede zaten sende bir geliyor mübarek günler insan azcik özen gösterir olur mu oruç yani akıl var mantık var tövbe yarabbim
0 oy
(536 puan) tarafından
Hayır canım olmaz 
0 oy
(1,083 puan) tarafından
Olacağını sanmıyorum sonuçta vaktini gecirdin o şekilde niyetlendin olmaz bence 
0 oy
(1,506 puan) tarafından
Tabi ki olmaz 
0 oy
(566 puan) tarafından
Hayır kesinlikle olmaz genede bı hocaya sor 
0 oy
(970 puan) tarafından
Orucun olur canım. guslünü al oruca devam et. 
0 oy
(576 puan) tarafından
Olur niyet et oruca gün içinde abdest al kesin
0 oy
(576 puan) tarafından

Bakkkk sen abdest al hemen canım 

image

0 oy
(842 puan) tarafından
İmam-hatip dersinde hocamız engel değil demişti ama nasıl ve ne şekilde engel değil onu bilmiyorum sizi yanlış bilgilendirmek istemem araştırın 
0 oy
(1,011 puan) tarafından
Oruç olur canım hemen duş alırsın normal ibadetlerine devam edebilirsin
0 oy
(1,102 puan) tarafından
hayır olmaz benim bildiğim olmaz cunup luken oruçta olmaz sonuçta oruçta bir ibadet.islamin şartı sonuçta namaz nasıl olmazsa oruçta olmaz .en basitinden düşün regl döneminde bile tutamıyoruz neden çünkü kirleniyorz aynı hesap 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 257 göst.
21 Kasım 2023 Aile kategorisinde Sude6191 (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 857 göst.
19 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Gurmeanne (579 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 838 göst.
5 Ekim 2021 Aile kategorisinde Prensannesi07 (56 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 98 göst.
30 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Cunozoranne (86 puan) tarafından soruldu

381,251 soru

11,413,681 cevap

34,960 kullanıcı

...