+1 oy
607 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (809 puan) tarafından
Normal şansınız varken neden sezaryen seçtiniz?

Ya da sezaryen olmak isterken birden sizi normale çeviren ne oldu? Hep merak etmişimdir.

56 Cevaplar

+5 oy
(1,566 puan) tarafından
Zor durumda kalinirsa anlarim sezeryani. Ama bence normal dogum en guzeli. Rabbim biseyi veriyosa vardir bi hikmet diye dusununlerdenim. 3 dogum yaptim 3 u de normaldi. Ilkinde cok zorlandim. 17 saat dogurtmaya calistilar beni.(almanyada zor durumda kalmadikca sezeryan onermiyolar) Son yarim saat kalasi sezeryan dediler kabul etmedim. Sonra 4205 grlik oglumu kucagima aldim ama cok zordu:) korkanlara da saygim var ama bilinmeyen bi sancidan da korkmak biraz tuhaf:) ilkinde normal dogum yapip ikinci de korksalar anlarim ama ilk dogumda sezeryan istemek biraz keyfi geliyo bana
(5,405 puan) tarafından
3. Doğum nasıl geçti peki canım
(1,566 puan) tarafından
Daha kolaydi cnm. Her dogumda suresi azaldi sukur. 2. 9 saat 3.dogumum 5 saat surdu
(5,405 puan) tarafından
Maşallah. İnşallah benimde kolaylıkla biter :)
(1,566 puan) tarafından
Insallah. Allahim kolay gecitlerden gecirsin
(5,405 puan) tarafından
Allah razı olssun❤☺
-Reklam-
+2 oy
(416 puan) tarafından
Çünkü canım çok tatlı acı eşiğim çok düşük doktora 10 yaşına kadar içimde kalsa da normal yapmam dedim :)) 
(416 puan) tarafından
Yani hiç sormadım doktora ama 4.doğumu yapan biliyorum sezeryanla sorun teşkil ediyormu hiç bilmiyorum
(7,268 puan) tarafından
Benim canimda çok tatlıdır kız ama 2 normal doğum yaptım hamdolsun kolaydı ☺️ tabi herkeste aynı olmuyor
(1,497 puan) tarafından
Alaska sezeryanda sınır yok ama her defasında risk var risk artiyo onceki sezeryana gore dahada risk oluyo oyle duydum doktorlardan
(416 puan) tarafından
Bünyeden bünyeye değişiyo canım ya
(7,268 puan) tarafından
Doğru canım
+2 oy
(7,830 puan) tarafından
Bu soru bana göre deil ama anlatacam.Oglum normal oldu  hani kimseyi korkutmak deil amacım bunyesen bünyeye deisir cesaretten cesarete deisir bilseydim o sancinin bende tranva bırakacağıni bilseydim alttan muayene vs tamamen sezeryan isderdim.Kizim mecburen sezeryan oldu 37.haftada riskim vardı öyle rahattı ki ağrım vardı okey ama beni hirpalamadi kaç saat en azından sezeryan müthiş rahatlık 
(809 puan) tarafından
2sini de denemiş biri olarak hangisi daha zor geldi doğumdan sonra? Normal doğumun iyileşme süreci mi, sezaryenin iyileşme süreci mi?
(7,830 puan) tarafından
Tabiki normal doğumda ilk gün hemen tamizlige giriştim :) hemen ayaklandim zordu bitti dedim ama birdaha çocuk yapmam dedim bı sure eşimle afedersin ilişki bile isdemedim kötü etkilendim piskolojik olarak sezeryanda 10 gün sonra her hareketi rahatlıkla yapmaya basladim
(1,977 puan) tarafından
Ya ben Altan muayne bile olamıyorum o bile travma benim için muayne o yüzden doktorum la konuştum sezaryan oldum bile isteye ve çok rahattı kafam rahat girdim çıktım üstelik benim bünyem ile alakalı olabilir hiç de ağrı çekmedim hemşireler sürekli ağrı kesiciler getirdi ertesi gün normal hayatıma dönmüştüm acı esigimin yüksek olduğunu söylediler yanlız bunu lazerde falan da söylediler millet çok acıyor diyormuş mesela ben lazerde de hiç acı cektigimi bilmiyorum ama o Altan muayna çatala yatmak sonra kanamayı vs görmek ,doktorların ebelerin sürekli Altan kontrol etmesi  kesin benim icin travma olurdu o yüzden kendim karar vererek ,o şekilde sezaryan doğum yaptım hiç de pişman değilim
(7,830 puan) tarafından
Aynen canım bende isde onlardan çok korktum asla hamile kalmak nerdeyse hiç ilişkiye girmemek isdedim tekrar kalırım die sezwryan benimde öyle dayanilmayacak kadar geçmedi
(533 puan) tarafından
Bende o sorun var  hale01:( gerçekten alta hiç mune olmamisim çocuğu kişi diyor ne var alta muneye olmaya alışıyorsun bilemyom ben alışamadım bu durma bide alta muneye gitgim doktorda biliyor ona göre harrket ediyor bide tedaviyle oldu benimki sezeryan olcak olmasydi da eşim diyordu seni devlte o ortamda yaptırmam doğum hamile kalsan bı ara acile gitik ortaminda gördü ilgsizlik falan ay dedi kesinlikle seni devlte yapitrmazdim bide normal doğum yapitrmazdim ne kadar hssaa oldgumuda biliyor.bana der sen canımın çok seviyorusun bunu bilyom tatlim:);(
+1 oy
(13,315 puan) tarafından
Normal doğumu normal olduğu için seçtim ekstra bir problem gereklilik olsa idi sezaryen olurdum yani evladımın gelişi nasıl doğru ve kolay olacak ise benim için ideal doğum odur 
(809 puan) tarafından
Maşallah herkes ne kadar bilinçli... maşallah maşallah
0 oy
(1,381 puan) tarafından
Ben normal istiyordum kısmet değilmiş ölü doğum olduğu için acil sezaryen olmuştum 
(809 puan) tarafından
Başınız sağolsun
(1,381 puan) tarafından
Allah razı olsun
0 oy
(1,247 puan) tarafından

Normal doğum olsun diye zorlarken kızımın seçimiyle yani kakasını yemesiyle acilcsezeryana dönen bir doğum hikayesi... :D

(809 puan) tarafından
Bebike bak Bebike
(1,247 puan) tarafından
Valla öyle oldu. Bide el kadar haliyle 2 kere midesi yıkandı o ağladı ben ağladım :)
0 oy
(1,036 puan) tarafından
Ben hiç sezeryan istemedim . Çok dua ettim hep normal doğum yapmak için sezeryanı ben acil durumlarda kullanılan bir doğum şekli olarak görüyorum açıkçası herkesin fikrine de saygı duyuyorum ama . 

Normal doğurmak benim için en güzeliydi öyle oldu şükürle olsun ameliyat yok iz yok hemen iyileştim 
(809 puan) tarafından
Ben de aynı görüşteyim. Benim evladım beni zehirliyormuş, suyum da bitti içeride. Sezaryen dediler, yok dedim normali zorlayalım olmayınca ona geçeriz. Elhamdülillah normal oldu.
(1,036 puan) tarafından
Ne güzel olmuş Allah sağlıklı uzun ömürler nasip etsin :)
0 oy
(7,456 puan) tarafından
Sezaryan istiyodum ama zor dediler sonrası için normal oldu şimdi hamileyim sorsam normal doğum derler yine bilmiyom bunda nasıl olcek 
(809 puan) tarafından
Rabbim en hayırlısını nasip etsin
(7,456 puan) tarafından
Amin isallah oğlumda zorlanmıştim
0 oy
(1,532 puan) tarafından
Hayati tehlike olmadığı sürece sezeryan benim için seçenek değildi. Her zaman normal istedim. Çünkü hemen ayaklanmak istedim. Şükür öyle de oldu. Eve geldiğim kaldığım yerden kızımla devam ettim. 1 hafta dikiş acılarım oldu oni da her akşam pansuman yaptım. Geçti.
(809 puan) tarafından
Bence de normal doğum
(1,532 puan) tarafından
Hemşire alttan muayene ettiğinde sen normal doğuramazsın çatın çok dar parmaklarım kırılacak sandım dedi. Hayati durum var mı yok ama çok zorlanırsın dedi. Evet çok zorlandım 16 saat sürdü doğumum. Ama şükür bir sağlık problemimiz olmadı hiç.
(809 puan) tarafından
Elhamdülillah...
0 oy
(1,703 puan) tarafından
41. Haftaya kadar hep normal dendi. 41. Haftada çatın dar dendi sezeryan olman lazım dediler. Neyse yinede normal doğumu deniyelim istediler kendi sancimda vardı zaten sonra suyumu falan patlattılar. Bebek normal doğumu kaldırmıyor denilip acil sezeryana alındım. 
(809 puan) tarafından
Ayy geçmiş olsun ne zorlanmışsınız
(1,703 puan) tarafından
8 cm acilma ile sezeryan olmus oldum :))
0 oy
(237 puan) tarafından
Çünkü kızımın suyu bitmişti ve ekstra ben 39 haftalık dogum yaptım ama kızım gelişmemiş 36 da kalmıştı bi anda oldu çok korkmuştum anılarım canladı
(809 puan) tarafından
Geçmiş olsun :(
0 oy
(446 puan) tarafından
Ben normal ve devlet has.  istiyordum en başından beri ama sonlara yaklaştıkça aşırı bir gerginlik oldu ve geceleri evde tek oluyordum ani bir doğum benim için çok korkunç olurdu çünkü doğum için gidebilcegim hastane Cook uzaktı. Nitekim sezeryan olsun diye kivranirken ben bı anda doğumum için doktorlar iki farklı görüşe ayrıldılar. Riske atmayip özelde sezeryan oldum. 
(809 puan) tarafından
Tedbirli anne maşallah
(446 puan) tarafından
Şunu soyleyebilirim sadece internette vs hep sezeryan doğ. Videoları denk geliyordu millet makyajlı saç yapılı kahkahalarla doğum yapıyor vs. Bende öyle olacak sandım. Doğumhaneden cikabilmem benim için bir mucize gibi biseydi.
0 oy
(12,732 puan) tarafından
Hep normal istedim benim çocuğum olmaz demişti son derece aşırı son noktada migren vardı bende memleketteyken bir tane doktor demişti normal doğumda kan yenileniyor ancak o zaman kaybolabilir demişti ama işte dediğim gibi çocuğum olmuyor diye ayrıldım ben ilk evliliğimden neyse hamile kaldım çok güzeldi hamilelik sorunsuz sıkıntısız geçti suyu azaldı diye doğumu aldılar normal olsun diye inat ettim Suni sancı verdiler 28 saatte doğurdum kızımı 3 kere sezaryeni almaya kalktılar reddettim iyi ki reddetmişim iyi ki normal olmuş migren bir daha da rahatsız etmedi
(809 puan) tarafından
Woaayyyy maşallahhhhh böyle çaresi mi varmış
(12,732 puan) tarafından
Evet ama benimki son noktadaydı 3 gün 4 gün boyunca hiç uyumadığımı bilirim acildeki serum ilaç etki etmiyordu. İyi giydirenmişim normal olmuş Bir sene sonra oğlum oldu
(809 puan) tarafından
Maşşallah Rabbim analı babalı büyütsün
0 oy
(5,083 puan) tarafından
Biz hep normal doğum planladık doktorumla. Acı eşiğim de yüksektir yani ama romatizma ağrılarım doğuma yakın çok arttığı için doktorum seni daha fazla perişan etmeyelim dedi 38+3 de spinal sezaryen oldum. Yine doğursam yine sezaryen doğum yaparım
(809 puan) tarafından
Spinal nedir
(5,083 puan) tarafından
Epidural gibi belden iğne yapıyorlar karın kısmın uyuşuyor sadece ama hastaneden çıkana kadar ordaki damar yolu duruyor ordan ağrı kesici veriyorlar.
0 oy
(1,011 puan) tarafından
Vllh cnm bugün 3. Normal doğum yapmış biri olarak sonuna kadar normal doğum tercihim yrn taburcu olursak inşallah hiçbir sorunum olmayacak eskisi gibi sağlam sağlıklı rahat bir beden ile çocuklarımla ilgilenmiş olacağım bu çok iyi geçerli gerekçe bence...
(809 puan) tarafından
Ben de hızlı kalkma taraftarıyım sezaryen sanki yatağa hapsediyormuş gibi hissettiriyor
(1,011 puan) tarafından
Vllh cnm çocuklarım açısından iyi oluyor sezeryan ile çabuk toparlanan var olmayan var onları düşündükçe bı an acı çekmeye değiyor
(1,977 puan) tarafından
Ya bu bence kişiyle alakalı ben sezaryan yaptım ertesi gün bebeğimi alıp ultrason çektirmeye indim hastanede ayaklandiktan sonra hiç yatmadım her işimi yaptım ilk gün ağrı cektim biraz oda aman aman birşey değildi ertesi gün normal hayatıma döndüm ,arkadaşım normal doğum yaptı özel bolgesinde yirtik kesi dikiş vs çok olmuş makata kadar mesela kadın 3 yıl geçti hala çekiyor tuvalete otururken zorlaniyormus mesela o toparlayamadi aslında herkese kolay doğum nasip etsin bu işler şans mı doktorlar mi alakalı kişinin kendisiyle mi kimisi hemen kalkıyor sezaryanda olsa normalde olsa kimiside kalkamiyor normal doğum yapsa bile Altan dikişi oluyor kansızlık oluyor vs vs işte
(1,011 puan) tarafından
Tabi cnm bünyeye de bağlamak lzm bu doğumunu yaptım ama şuan adım atarken eşim yardımcı oluyor 1 tane bile dikiş yok cnk doğumdan snr rahim ağzı sarkmam oldu ağrısından yuruyemiyorum bile :( :(
0 oy
(3,097 puan) tarafından
Ben ilk çocuğumu normal doğurdum. Sonra dikiş filan atılıyor bilmeyen yoktur neyse ondan baya canım acımıştı otururken kalkarken vs. Görümcem de 2 sezaryen doğum yaptı şöyle rahat böyle rahat filan anlattı zaten ilk doğumum hem suni sancıyla oldu hem dikişlerden korktuğum için ikinciyi sezaryen istediğim ve oldum kendi isteğimle. Sonrasında çok pişman oldum normal doğum yapma şansım olduğu halde yapmadığım için çünkü gerçekten çok zor hem iyileşmesi kalkması yürümesi filan çok zorlandım asla bana göre değilmiş o yüzden keyfi sezaryen doğumu kimseye önermiyorum. 
(809 puan) tarafından
Ben de :)
(3,097 puan) tarafından
Normal olmuyorsa da ne kendimizi ne bebeğimizi riske atmayalım ama şartlar el veriyorsa normal doğumdan yanayım
0 oy
(733 puan) tarafından
37. Haftada suyum fazlaydi bebegim ters ve iri bir bebek olduğu için sezeryana alındım. Ama bebegimin sağlığı için normal doğum isterdim. Çünkü normal dogumda bebegin rahim florasından aldigi antikorlar hayat boyu onda aşı görevi gorecekti. Sezeryan dogumda bu antikorlardan mahrum kalıyor.
(809 puan) tarafından
Yaa gerçekten mi?
(733 puan) tarafından
Öyle canım ablamın doktoru çok tecrübeli bir doktordu ablam normal dogumdan çok korkuyordu sezeryan olmak istediginde bu açıklamayı yapmıştı sonra bizde araştırdık ve gerçekten dediği gibi rahim florasindan bebege gecen bağışıklığı güçlendiren antikorlar varmis o yuzden normal doğum bebek için çok saglikliymis
0 oy
(337 puan) tarafından
Herşey normal gidiyordu taki 39+5 kontrole gideseye kadar bebeğimin kalp atışı yavaştı suni sancı verdiler az baktı açılmam yine hiç yok hemde bebek dayanmaz normal doğuma diye 7 de yatış 00:53 de oğlum doğdu sezeryanla olsa ki normal doğum çok istemiştim 
0 oy
(3 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Normal isterken sezeryana karar verdim.

Bebeğin suyu azalmış kilosu çok yavaş artıyordu 

Sürekli kontrole gide gele yorulmuştuk hareketleri takip ediyordum. 39+5 oldu hiçbir doğum belirtisi yok fazla da brkleyemeyiz suyu az. Dediğim gibi kontrollerden de skıldım ve bebeğime bir şey olursa diye korkuyordum her gün. Dedim ki suni sancıyla normal doğum istiyorum. Yatışım yapıldı akşam gittik fitil taktılar rahim yumuşasın açılsın diye ben de sürekli spor yaptım falan yorgun düştüm. Gece bebeğin kalp atışları düzensiz çıktı fitilden dolayı bana serum falan yaptılar doktor aradı istersen sabah sezaryene alayım yok dedim. Sabah oldu doktor açıklığa baktı ama yok 2 cm falan açılma. Ben tabi saatlerdir spor yaptım kaç kez açıklığıma bakılmış uyuyamamışım saç baş dağınık gözler kayık. Hemşire geldi suni sancıyı takmaya. Dedim dur düşüncem ben :D ya hem korktum hem yorgumdum hem de bebeğin geceden kalp atışlarının düzensizliği beni düşündürdü dedim şimdi bir şey olursa ben normal diye direttim suçluluk duyarım. Sezaryen olsun dedim içten içe de suni sancıdan kurtulduğuma seviniyorum. Neyse işte sezaryen oldu ben hemen ayaklandım tabi bebek bakımına desteğe geldi kayınvalide bebeği eğilip alma yatırma falan onlar zor oldu çünkü ama yinede fazla dinlenmedim yemek yaptm eşimle markete  falan gitrik yürüyüşler yaptık ama gerek yokmuş şimdiki aklım olsa nazlanır inek gibi yatardım :)

(3 puan) tarafından
Dipnot: Sezaryen olsun dediğimde doktorumun gözlerindeki ışıltı ve hayhay modundaki tavrı beni üzdü çünkü o hep sezaryene yönlendirmilti ama sonra güzelim sıcacık samimi odadan buz gibi ameliyathaneye gidince de o an neden sezaryen istedim ki dedm sonra bebeğime odaklandım bitain gitsin şu iş diye öyle işte karışık duygular normal doğum da içimde bir ukte kalacak suniyi alsam belki de her şey güzel gidecekti bilemiyorum altan
0 oy
(1,153 puan) tarafından

Normal doğurmaya korktum :D

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 48 göst.
0 oy
16 cevap 185 göst.
1 Haziran 2021 Diğer kategorisinde FM (68 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 506 göst.
12 Eylül 2019 Aile kategorisinde ElifNur61 (35 puan) tarafından soruldu